Dívčí fotbalový tým změnil barvu dresů. Černé kraťasy přinášejí hráčkám pohodlí během menstruace

Obrázek: orlando-pride

Stále častěji se hovoří o volnu v zaměstnání pro ženy, které mají menstruaci, a z tématu přestává být tabu. K tomu se rozhodl přispět i ženský fotbalový tým v americkém Orlandu, který pro své hráčky upravil dresy tak, aby se jim pohodlně hrálo i ve dnech, kdy mají menstruaci.

Dosud hrály fotbalistky floridského týmu Orlando Pride v bílých kraťasech. Postupně si však hráčky začaly stěžovat na nepohodlí, které zažívají, když hrají ve světlých dresech v době menstruace. „Je jasné, proč nechceme nosit bílé kraťasy, bohužel se o tom ale až donedávna nemluvilo,“ uvedla záložnice Erika Tymrak. Podle jejích slov je změna dresu důležitým krokem fotbalového klubu k pohodlí hráček. Do nových dresů, které nyní budou kombinovat bílá trika a černé kraťasy, se hráčky obléknou 26. března, to je čeká prvín západ sezóny a nstoupí proti týmu Portland Thorns. 

Obrázek: orlando-pride-2

„Jsem pyšná na to, že jsem součástí týmu, který podniká malé, ale významné kroky k důležitým změnám pro pohodlí hráček,“ říká vděčně Haley Carter, manažerka týmu. „Musíme odstranit stigma, které obestírá diskuze o věcech, které ovlivňují nejen menstruující ženy, ale také nebinární a transgender sportovce, chceme-li, aby podávaly maximální výkony a aby byl sport dostupný všem,“ dodala.

Již v roce 2019 si Dawn Scott, trenérka Ženské fotbalové reprezentace USA a Národní ženské fotbalové ligy, velmi chválila menstruační kalendář, který umožnil přizpůsobit tréninky hráček fázi jejich menstruačního cyklu. Věří, že právě díky trénování s ohledem na jejich menstruaci, se jim podařilo vyhrát světový pohár.

Foto: Twitter Orlando Pride