Až pětině domácností seniorů hrozí bytová nouze kvůli prudkému navýšení cen energií

Obrázek: seniori-energie-main

„Na linku nám zavolala paní, která se roztřeseným hlasem ptala, kolik je teď životní minimum. Konzultantka jí odpověděla a ptala se, co paní trápí. Ta se svěřila s tím, že nemá na zaplacení energií, že její původní dodavatel energií zkrachoval a jí teď přišlo vyúčtování od nového dodavatele na 15 tisíc korun měsíčně, které není schopna ze svého důchodu zaplatit. To už neměla daleko k pláči. Bojí se, co s ní teď bude. Žije totiž sama, je nemocná a rodinu nemá,” popisuje Aneta Mundok Nitschová, vedoucí Senior telefonu organizace ŽIVOT 90. Po nečekaném krachu společnosti Bohemia Energy a dalších menších dodavatelů energií se do režimu dodavatele poslední instance dostalo až devět set tisíc odběratelů v České republice, jimž náklady na elektřinu a plyn prudce vzrostly. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka je v důsledku toho ohrožena energetickou chudobou asi desetina českých domácností. 

Bytová nouze

Několikanásobné zvýšení záloh přitom nejvíce pocítili senioři. Podle analytika Jana Klusáčka z iniciativy Za bydlení hrozí bytová nouze neboli vyloučení ze standardního bydlení až pětině z nich. V bytové nouzi se nacházejí lidé bez domova, v azylových domech a na ubytovnách, osoby přebývající v psychiatrických léčebnách a jiných zdravotnických zařízeních a věznicích, kteří se nemají po propuštění kam vrátit, a také lidé v technicky nefunkčních bytech bez vody, elektřiny, sociálních zařízení.

Podle dat iniciativy Za bydlení se aktuálně v bytové nouzi nachází přes pět tisíc seniorských domácností a dalších dvacet tisíc je ztrátou bydlení bezprostředně ohroženo. „Pokud se ceny energií zvednou o třetinu, jak v našich modelech předpokládáme, povede to zřejmě k dalšímu stěhování seniorů na ubytovny,“ varuje Klusáček.

Kam se obrátit pro rady a pomoc

Senioři se s prosbou o pomoc mohou obracet na linku Senior telefon organizace ŽIVOT 90, která funguje non stop a bezplatně na čísle 800 157 157. „Klientům doporučujeme, aby si zažádali o příspěvek na bydlení, pokud splňují podmínky přidělení, nebo aby se pokusili kontaktovat současného dodavatele a vyjednat individuální podmínky ohledně výše záloh. Případně se mohou obracet na Energetický regulační úřad. Pomoc jim nabízíme i v rámci našich bezplatných poraden,“ říká Mundok Nitschová s tím, že nárok na příspěvek na bydlení má každý, kdo není schopen ze 30 % svých příjmů (v Praze ze 35 %) uhradit náklady na bydlení.

„Pokud se vám cokoliv v procesu podávání žádosti nezdá nebo mu zcela nerozumíte, je možné se obrátit na některou z neziskových organizací, které u vás působí, nebo na sociální odbor vaší obce. Tam vám určitě s vyplněním a případným podáním žádosti rádi pomohou nebo vám zprostředkují pomoc někoho kompetentního,“ radí Adam Fialík z Platformy pro sociální bydlení . O radu podle něj můžete také požádat na infolince Úřadu práce na čísle 800 779 900. 

Moravskoslezský kraj pro obyvatele zřídil ENERGOLINKU, jejíž operátoři poradí, jak postupovat. ENERGOLINKA 800 720 210 je bezplatná, v provozu je ve všední dny od 8 do 16 hodin.

Podle Kateřiny Dosoudilové, vedoucí sociálních služeb organizace Člověk v tísni, budou v následujících měsících důležité také dávky mimořádné okamžité pomoci, které vyplácí Úřad práce. Bez nich může dojít k zadlužení domácností a dalším exekucím. Očekávat lze také zvýšený zájem o potravinovou pomoc. „Od počátku epidemie, tedy za poslední rok a půl, jsme poskytli potravinovou pomoc dvanácti stům klientů. Pracujeme s těmi nejchudšími, kteří nemají ani deset korun navíc. Nyní by měli ti, kteří byli klienty některé ze zkrachovalých společností, zaplatit první zálohy dodavatelům poslední instance, což s sebou nese zvýšení nákladů o tisíce,“  dodává Dosoudilová.

Ilustrační foto: Unsplash