KULT. Pětidílná podcastové série o body image v gay komunitě

Obrázek: kult-web-fotka

Pětidílná podcastová série KULT zkoumá téma body image v gay komunitě. Její autor Lukáš Houdek v ní volně navazuje na svůj podcast Hrana. Při jeho natáčení totiž zjistil, že toto téma má v případě neheterosexuálních mužů svůj vlastní historický i společenský kontext.

Kde mají nejistoty ohledně vlastního těla původ? Kam až mohou vést? Jakou roli v tom hrají sociální sítě a seznamovací aplikace? Je možné v gay komunitě spokojeně stárnout? Proč je kladen tak velký důraz na maskulinitu? A proč feminnější gayové čelí i v rámci komunity stigmatizaci? A dá se z často vyčerpávajícího běhu za ideálem vystoupit a mít rád sám sebe? To jsou otázky, na které se bude KULT snažit hledat odpovědi.

V prvním dílu se vypravíme za dvojicí mužů, kteří celý život bojují s poruchami příjmu potravy. S výzkumníkem v oblasti sexuality a menšinového stresu Michalem Pitoňákem pak rozebereme, proč je tlak na vzhled v gay komunitě větší, než mimo ni. 

V druhém dílu otevřeme téma vlivu sociálních sítí a seznamovacích aplikací na body image v gay komunitě. Své příběhy odvypráví dvojice mužů, kteří své tělo odhalují v online prostoru a vytvářejí si závislost na pozornosti a pozitivních reakcích svých sledujících. Co za jejich počínáním ve skutečnosti je a co si od něj slibují? Jejich příběhy zasadí do kontextu psycholog a psychoterapeut Jiří Procházka, který ve své praxi pracuje především s queer klienty.

Ve třetím dílu se pokusíme zjistit, proč je v gay komunitě tak silný tlak na věk, a proč si mnozí neheterosexuální muži od určitého věku připadají neviditelní. Krom protagonistů, kteří svůj věk řeší, se na kontext zeptáme také odborníků Jaroslava Lormana z organizace Život 90, která se seniory pracuje, a výzkumníka v oblasti sexuality Michala Pitoňáka.

Ve čtvrtém dílu se zaměříme na téma kultu maskulinity v gay subkultuře. Z čeho vychází a proč stále přetrvává? Proč bývají feminnější muži v rámci komunity vysmívaní? Jak se těmto mužům žije a jak poznámky od svého okolí prožívají? Své zkušenosti budou sdílet jednadvacetiletý flétnista Ondra a pětačtyřicetiletý knihovník David. Do kontextu pak jejich výpovědi zasadí výzkumník v oblasti sexuality Michal Pitoňák a psycholog Jiří Procházka. 

V pátém, posledním dílu, představíme několik mužů, kteří mainstreamovým ideálům krásy neodpovídají, našli však časem cestu sami k sobě. Svou sebehodnotu se naučili odvozovat od jiných věcí, které jsou navíc stabilnější a dlouhodobější.

Režie: Lukáš Houdek
Dramaturgie a sound design: Adam Voneš

Kult vychází ve spolupráci s časopisem Heroine, v týdenní frekvenci od 18. dubna. Poslední díl pak vyjde v pondělí 16. května.

Obrázek: kult-ctverec