HateFree Zóna - Adriana, místo, kde na to nejsi sama, z.s.

Svépomocná skupina

Masarykovo náměstí
702 00 Ostrava

Adriana – místo, kde na to nejsi sama je svépomocná skupina pro lidi se zkušeností se sexuálním násilím starší 18 let.

Fungujeme především v Ostravě, to je místo našeho zrodu. Potkáváme se ale i online a na naše setkání se připojují především  ženy* z různých regionů Česka. Protože téma sexuálního násilí je dle statistik ve většině případů mířeno na ženy, vznikly jsme v roce 2021 jako ženská svépomocná  skupina. V roce 2023 jsme se rozhodly otevřít další svépomocnou skupinu, která bude otevřena všem lidem se zkušeností se sexuálním násilím bez ohledu na jejich gender. Po dvou letech setkávání jsme totiž dospěly k názoru, že naše traumatická zkušenost nás spojuje víc než nás rozděluje naše gender identita. Proto u nás má otevřené dveře každý*á, kdo potřebuje naši pomoc, ať už jde o muže, trans či nebinární lidi, lidi s genderfluid identitou nebo kohokoliv dalšího. Na našich setkáních si poskytujeme podporu a bezpečné prostředí, kde se můžeme otevřít a promluvit si. Pro všechny bez rozdílu.
 

O čem si povídáme? 

Z velké části o našich životech tady a teď. O tom, jak traumatická zkušenost, jíž jsme si prošly*, ovlivňuje naše současné životy, vztahy a psychické (ale i fyzické) rozpoložení. Navzájem se podporujeme. Sdílíme si naše zkušenosti a strategie, jak se vyrovnáváme s obtížemi, které se v našem každodenním životě kvůli naší traumatické zkušenosti objevují.
 

Co nám setkávání ve svépomocné skupině dává?

Bezpečný a podporující prostor.  

Porozumění. Možnost povídat si s ostatními ženami*, které naší zkušenosti a starostem rozumí.

Oporu, když je nám těžko.

Nápady na kroky, které nám mohou pomoci a často pomáhají.

Inspiraci a naději, když se některé* z nás podaří udělat další krok v léčbě svého traumatu.

V rámci dalších aktivit našeho spolku pořádáme v Ostravě také veřejné akce na podporu ženských práv, LGBTQ+ práv a lidských práv obecně. 

 

Do HateFree jsme se rozhodly* zapojit, protože chceme dát jasný signál, že náš spolek a naše setkání jsou inkluzivní a otevřená všem. Chceme dát nahlas vědět, že jsme hate-free. Tedy, že se u nás mohou cítit bezpečně a přijímáni všichni lidé. Naše dveře jsou otevřené všem, kteří nás potřebují.

Foto: archiv, druhé foto Matěj Doležel