Přihlásit se + Přidej se!
Přihlašte se
You need to sign in to those awesome features
ANEBO
Remember me
Power by Joomla Templates - BowThemes

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Jméno (*)
Uživatelské jméno (*)
Heslo (*)
Potvrzení hesla (*)
Email (*)
Potvrzení e-mailu (*)

Svěřil se mi kamarád

Přišel za vámi kamarád, který se stal obětí násilí z nenávisti? To nejdůležitější, co pro něj můžete udělat, je zdánlivě prosté, někdy je ale těžké tak opravdu učinit: Musíte ho vyslechnout. Nechte jej mluvit tak dlouho, jak bude potřebovat a nesnažte se ho přerušovat a radit mu, ještě než dovypráví svůj hrozný zážitek. Umění naslouchat není jednoduché, ale když ho dokážete vyslechnout, už jen tím se mu uleví. Možná se bude trochu opakovat, jeho vyprávění může působit zmateně. Poslouchejte ho pozorně. Nechte ho říci opravdu všechno a teprve poté se ho ptejte. Pokládejte mu otázky tak, abyste si z jeho odpovědí dokázali situaci sami představit. Teprve až budete mít úplně jasnou představu o tom, co se stalo, a kamarád už nebude mít potřebu dál mluvit, můžete se začít bavit o tom, co by měl dělat. Ale pozor - do ničeho ho nenuťte. Všechno, co udělá, nebo neudělá, je jen jeho rozhodnutí a neměl by ho dělat pod nátlakem. A to ani pod nátlakem dobře míněným. Může se stát, že vám připadá situace jasná. Měl by jít okamžitě na policii. Nebo máte dojem, že by měl vyhledat pomoc psychologa. Možná to udělá, možná ne. Vy mu pomůžete už tím, že ho vyslechnete. Rozhodnutí musíte opravdu nechat na něm, ale můžete mu ukázat, jaké jsou možnosti.

Kam se může obrátit?

Přítel, který se stal obětí násilí z nenávisti, by měl podat trestní oznámení. Nabídněte mu, že jej na policii doprovodíte. Vysvětlete mu, že tam musí jasně říci, co mu agresor říkal. Jinak se totiž nepozná, že se jedná o násilí z nenávisti. Když nebude chtít o policii ani slyšet, řekněte mu o bezplatné lince, na kterou může zavolat. Je to linka organizace ROMEA ( rozhodně není určena jen Romům): 800 307 307. Nebo můžete společně kontaktovat bezplatnou poradnu Justýna, a to buď telefonicky: +420 773 177 636, e-mailem: poradna@in-ius.cz, nebo přímo pomocí online formuláře na internetu. Formulář můžete vyplnit společně, nebo můžete s jeho souhlasem zavolat místo něj a vše potřebné zjistit. Někdy se stává, že jsou oběti nerozhodné, jsou v šoku. Tím, že kontaktujete odborníky, kteří vám řeknou, zda se jedná o trestný čin, se k ničemu nezavazujete.

Kamarád se hroutí

Kamarád se vám svěřil o tom, že ho napadli, že se stal obětí násilí z nenávisti. Vy jste ho vyslechli, na policii jít nechtěl, na událost se už zdánlivě pozapomnělo. Vy ale vidíte, že se s kamarádem něco děje. Tyto projevy mohou mít různé podoby. Od nechutenství, nespavosti, změny nálady až po záchvaty agresivity, úzkosti a strach vycházet ven. Napadení, které je navíc z pohledu oběti bezdůvodné, působí těžká traumata. Oběť se často bojí, že se něco podobného stane znovu. Někdy ani čas, který tato traumata většinou dobře léčí, nepomůže, a oběť je poznamenaná svou zkušeností do té míry, že musí vyhledat odbornou psychologickou pomoc. V takovou chvíli není snadné kamarádovi pomoci. Můžete zkusit téma znovu otevřít, ale nenásilně. Může se vám podařit, že v rozhovoru sám dospěje k rozhodnutí, že by měl svůj stav řešit. Pokud uvidíte, že o tom mluvit nechce, stojíte před rozhodnutím, zda se neporadit s dalšími osobami, které ho mají rády. Obvykle není dobré jednat za něčími zády, ale někdy se situace vyvine tak, že je dobré se poradit s dalšími lidmi, kteří si možná také všimli, že něco není v pořádku. Víc hlav víc ví a společně třeba dokážete vymyslet, jak kamarádovi pomoci.

Jak si poradit v nenávistných diskusích?

 

Svedek

Byl jsem svědkem násilí a nenávisti.

Manuál pro svědky

Vrba

Můj kamarád/ka je obětí násilí a nenávisti.

Manuál pro vrby

 

Příběhy ostatních

Možná i ty patříš k těm, kteří se stali pro svou odlišnost terčem posměšků, urážek nebo napadení. Případně jsi ty sám kdysi někoho napadl nebo šikanoval a dnes toho lituješ. Budeme moc rádi, pokud se s námi i ostatními o svou zkušenost podělíš. Třeba tím dodáš odvahu i dalším s podobnou zkušeností spolu s pocitem, že v tom nejsou sami.

 

Poděl se o svůj příběh

Můj manžel je šikmooká opice

Vystupujeme s manželem z tramvaje a vidím, že Jeta něco vyvedlo z míry. Když jsem se ho zeptala, co se stalo, beze slov se otočil a ukázal na plivance, které v tramvaji schytal od spolucestujících. To byla jeho první návštěva Prahy před dvěma lety.


HateFree Culture 25. 11. 2014

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.