Přihlásit se + Přidej se!
Přihlašte se
You need to sign in to those awesome features
ANEBO
Remember me
Power by Joomla Templates - BowThemes

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Jméno (*)
Uživatelské jméno (*)
Heslo (*)
Potvrzení hesla (*)
Email (*)
Potvrzení e-mailu (*)

Stal jsem se obětí

Napadl vás někdo, protože jste v něčem jiní, protože patříte k nějaké skupině? Křičel na vás? Posmíval se vám? Báli jste se? Nebo vám dokonce způsobil bolest, zranil vás? Nebo máte strach, že by se vám to mohlo stát? Právě pro vás máme pár typů, jak se v takovém případě zachovat.

Svěř se někomu

Když vás někdo slovně nebo fyzicky napadne, úplně nejdůležitější je, abyste o tom nemlčeli. Nemusíte o tom říkat rodičům, ani nemusíte okamžitě běžet na policii, ale měli byste se určitě někomu svěřit. Můžete o tom říci dobrým přátelům, o kterých víte, že vás vyslechnou. Máte také možnost vyhledat odbornou pomoc. Tam vám třeba i poradí, jestli má smysl obracet se na policii, jestli je to, co se vám stalo, trestným činem. Každopádně není dobré si pro sebe nechávat to, co vás trápí. Tím, že o tom nebudete mluvit, problém nezmizí, vzpomínky se nevymažou. Když vás někdo vyslechne, uleví se vám. A pak si můžete rozmyslet, co dělat dál. Na rozhodování nemusíte být sami.

Je-li to vážné, vyhledej pomoc

Pokud vám někdo opravdu ublížil, měli byste jít na policii podat trestní oznámení. Nikdo vás k tomu nemůže nutit, možná policii nevěříte, bojíte se, máte obavu z toho, že vás nebudou brát vážně, nebo nechcete, aby se to s vámi táhlo. Pokud ale budete chtít problém řešit později, je dobré, když o události existuje záznam. Na policii nemusíte jít sami. Můžete si vzít doprovod, někoho, s kým vám je dobře, kdo vás podrží. Nezapomeňte, že je důležité, aby v protokolu bylo uvedeno, že důvodem k napadení podle vás byla vaše odlišná národnost, etnická skupina, jejíž jste součástí, příslušnost k určité sociální skupině, nebo jiná charakteristika. Jinak se totiž nepozná, že šlo o násilí z nenávisti. To znamená, že musíte přesně říci, co vám útočník říkal. Musíte zopakovat jeho slova vyšetřovateli a dohlédnout na to, aby je zapsal do protokolu.

Možná ale přesto na policii jít nechcete. Třeba si ani nejste jistí, že šlo skutečně o trestný čin. V případě jakýchkoliv nejasností můžete zavolat na bezplatnou linku sdružení ROMEA: 800 307 307 (nenechte se zmást názvem, linka není jen pro oběti z řad Romů), nebo kontaktovat bezplatnou poradnu Justýna, a to buď telefonicky: +420 773 177 636, e-mailem: poradna@in-ius.cz, nebo přímo pomocí online formuláře na internetu (http://www.in-ius.cz/formular/).

Pokud se o trestný čin skutečně jedná, je velice důležité, aby o tom existoval na policii záznam. Násilí z nenávisti je společensky velice nebezpečným jednáním a měly by existovat aspoň přibližné statistiky o míře, v jaké k němu dochází. Útočník také může znovu někoho napadnout a pak je dobré, aby policie měla důkaz o tom, že už v minulosti útočil. Když se budou všichni bát hlásit napadení na policii, může to pak vypadat, jako by násilí z nenávisti téměř ani neexistovalo.

Někdy se stane, že nepříjemný zážitek zanechá stopy, které nejsou vidět, ale bolí. Může se to projevovat různě. Zlými sny, nespavostí, nechutenstvím, strachem vycházet… Nebo třeba úzkostí, která vás svírá, a vy nevíte proč. Ale také návaly vzteku. Pokud budete mít pocit, že vás zkušenost s násilím poznamenala, změnila, měli byste vyhledat odbornou psychologickou pomoc. K psychologům nechodí jen blázni. Chodí k nim i lidé, kteří si potřebují něco ujasnit, promluvit si s někým, kdo má zkušenosti a dokáže jim účinně poradit. Když si zlomíte nohu, také jdete k doktorovi. Když vám někdo ublížil a vy kvůli tomu máte špatné spaní, nebo je vám kvůli tomu smutno, není hanba zajít k odborníkovi. Nejde o projev slabosti. Je to naopak důkazem vaší síly problém řešit.

Nauč se bránit

Bojíte se, že by vás mohli napadnout? Nebo se vám to dokonce už stalo? A jste kvůli tomu ostražití? Máte strach chodit večer sami?

Máte-li opakovanou zkušenost, že vás někdo napadl, je normální, že se bojíte. Existuje několik pravidel, která je dobré dodržovat, abyste se napadení vyhnuli. Za prvé, nechoďte v noci sami. Pokud sami půjdete, mějte u sebe něco, čím se můžete bránit, třeba pepřový sprej a v případě napadení se nebojte ho použít. Když začnete cítit nebezpečí v přítomnosti nějakého člověka nebo skupiny lidí, přemýšlejte o prostoru: nestoupejte si ke zdi, do rohu. Nejlepší obranou může být často útěk, takže se nesmíte dostat do situace, ze které se utéct nedá. Když už se do ní dostanete a musíte se bránit fyzickému útoku, neváhejte použít nefér prostředků. Klidně útočníka kopněte mezi nohy, šlápněte mu na ruce, udělejte cokoli, protože to, že vás napadl, vůbec fér není. Jsou-li v okolí lidé, požádejte o pomoc konkrétní osobu. Pokud začnete v tramvaji křičet: Pomůže mi někdo? Je dost možné, že vám nikdo nepomůže. Když se ale obrátíte na konkrétního člověka, je pravděpodobnější, že se vás zastane.

Jestli se stáváte terčem útoků opakovaně, není od věci se zamyslet nad tím, že byste začali dělat nějaké bojové umění. Kromě toho, že vám pomůže překonat strach, vám může toto umění dodat sebedůvěru. (Mně připadá asi nejlepší tento článek: http://www.bkb.cz/prevence/zasady-pro-inteligentni-sebeobranu/)

Jak si poradit v nenávistných diskusích?

 

Svedek

Byl jsem svědkem násilí a nenávisti.

Manuál pro svědky

Vrba

Můj kamarád/ka je obětí násilí a nenávisti.

Manuál pro vrby

 

Příběhy ostatních

Možná i ty patříš k těm, kteří se stali pro svou odlišnost terčem posměšků, urážek nebo napadení. Případně jsi ty sám kdysi někoho napadl nebo šikanoval a dnes toho lituješ. Budeme moc rádi, pokud se s námi i ostatními o svou zkušenost podělíš. Třeba tím dodáš odvahu i dalším s podobnou zkušeností spolu s pocitem, že v tom nejsou sami.

 

Poděl se o svůj příběh

Můj manžel je šikmooká opice

Vystupujeme s manželem z tramvaje a vidím, že Jeta něco vyvedlo z míry. Když jsem se ho zeptala, co se stalo, beze slov se otočil a ukázal na plivance, které v tramvaji schytal od spolucestujících. To byla jeho první návštěva Prahy před dvěma lety.


HateFree Culture 25. 11. 2014

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.