Přihlásit se + Přidej se!
Přihlašte se
You need to sign in to those awesome features
ANEBO
Remember me
Power by Joomla Templates - BowThemes

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Jméno (*)
Uživatelské jméno (*)
Heslo (*)
Potvrzení hesla (*)
Email (*)
Potvrzení e-mailu (*)

Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

V reakci na snahy diskutérů ublížit smečuje. Své memoáry pojmenovala Suchozemská velryba

V reakci na snahy diskutérů ublížit smečuje. Své memoáry pojmenovala Suchozemská velryba

Bývalá pekařka Jes Baker si jako útěk z vlastní životní nespokojenosti začala před několika lety psát blog o starožitnostech do kuchyně. Když ale narazila na blogerku píšící o svém životě, se kterou ji krom společných zájmů spojovalo také to, že obě byly obézní, rozhodla se sebrat odvahu a začít psát o životě s vlastním korpulentním tělem a těžké cestě k sebepřijetí. Dnes je známou autorkou i aktivistkou, známou pro svůj sarkasmus i nadhled. Je hlasitou kritičkou diskriminace a šikany lidí s nadváhou a se smíchem v reakci na některé komentáře říká: „Vaše fitko a zelené džusy z vás nedělají lepšího člověka, než jsem já.“ Právě urážky a hodnocení okolí, které dosahují nových rozměrů díky sociálním sítím, reflektuje ve své nové knize Suchozemská velryba. Tak ji totiž nazývají někteří internetový diskutéři. Urážku si vzala za svou a na přebal memoárů se i proto vyfotila na písečné pláži v červených puntíkatých plavkách.


Lukáš Houdek 19. 4. 2018

Syřanka začala v Británii vyrábět sýr. Sbírá jednu cenu za druhou. „Je velkou inspirací,“ říkají její zaměstnanci

Syřanka začala v Británii vyrábět sýr. Sbírá jednu cenu za druhou. „Je velkou inspirací,“ říkají její zaměstnanci

Třiatřicetiletá matka tří dětí Razan Alsous opustila s rodinou Sýrii před více než pěti lety. Nový domov po udělení azylu našla ve Velké Británii, v yorkshirském Halifaxu. Když však jednou hledala v lednici supermarketu svůj oblíbený sýr halloumi, který pro ni v Damašku byl vždy základní pochutinou, neměla štěstí. A tehdy ji napadlo, že by ho namísto zklamání mohla sama vyrábět. Nakoupila použité nádobí, recept stáhla z internetu a pustila se do práce. „Když se lidé dozvěděli, že pocházím odjinud a zakládám firmu, podporovali mě víc a víc,“ vzpomíná. A sýr měl nečekaný úspěch. Za pár let se jí podařilo expandovat, dnes zaměstnává několik lidí z řad uprchlíků i Britů a za svůj sýr sbírá jednu cenu za druhou. „Ukázala nám, že můžete začít s ničím a udělat z toho něco velkého,“ říká jedna ze zaměstnankyň Helen Bradley. A vloni se Razan dočkala velké pocty, když její rozšířenou výrobu otevírala sama princezna Anne.


Lukáš Houdek 19. 4. 2018

„Exekuce se dotýkají téměř čtvrtiny Čechů,“ říká vládní dluhová expertka

„Exekuce se dotýkají téměř čtvrtiny Čechů,“ říká vládní dluhová expertka

Být dlužníkem je ve společnosti přetrvávající stigma. Přesto je ale podle listopadových čísel v exekuci téměř 900 tisíc Čechů. Ti mají nezřídka rodiny a jiné blízké. Podle Barbary Halířové, dluhové expertky Agentury pro sociální začleňování při Úřadu vlády, se tak může tato problematika dotýkat až 3 milionů lidí. Problémem je rostoucí počet lidí žijící na nebo pod hranicí chudoby. Čím dál více Čechů si tak nemůže dovolit neočekávaný výdaj. Právě ty je pak často ženou do dluhové pasti a nejvíce ohroženými skupinami lidí jsou ti, kteří zůstali sami - tedy lidé po rozvodu, matky samoživitelky nebo senioři. Proč počet exekucí stále narůstá? V čem by měla přinést změnu chystaná novela zákona a je vůbec nějaká cesta ven?


Lukáš Houdek 18. 4. 2018

Týrání u nás sužuje pětinu seniorů. Postaví se mu běžci v červených šatech

Týrání u nás sužuje pětinu seniorů. Postaví se mu běžci v červených šatech

Paní Věra po smrti manžela věnovala dům synovi, který slíbil, že se o ni postará. Syn ale o 68letou matku nijak nepečuje. Snacha jí navíc zakazuje pohyb po společné zahradě a zahrnuje ji výčitkami a sprostými nadávkami. S příběhem paní Věry se setkali pracovníci krizové telefonní linky Senior telefon, kteří ročně řeší až 15 tisíc případů seniorů v nouzi. „Nejčastějším problémem, se kterým lidé na Senior telefon volají, je samota. Výjimečné nejsou ani případy týrání a zanedbávání péče. Jen v minulém roce jsme řešili přes 150 telefonátů osob se sebevražednými tendencemi a 334 hovorů s problematikou domácího násilí nebo týrání,“ říká Jan Lorman z organizace Život 90, která krizovou linku provozuje a již 27 let se v České republice stará o seniory. Na problematiku stále rostoucího počtu týraných seniorů letos upozorní třetí ročník charitativního Red Dress Run neboli Běhu v červených šatech.


Marie Škardová 17. 4. 2018

Podnikat začal ve 12, dnes vyvíjí aplikace pro globální boj se šikanou

Podnikat začal ve 12, dnes vyvíjí aplikace pro globální boj se šikanou

Osmnáctiletý Honza Sláma začal podnikat ve dvanácti. Rozbil tehdy prasátko a koupil první akcie. O dva roky později už spolu se spolužáky vyvinuli jednu z nejúspěšnějších studentských aplikací u nás – Taháky do kapsy. Protože se sám setkal se šikanou, rozhodl se těm, kteří ji zažívají i dnes, pomoci. A s přáteli vyvinuli online službu Nenech to být, skrz kterou mohou žáci anonymně nahlásit, že některého z jejich spolužáků něco trápí. Během ročního provozu eviduje více než 1000 nahlášení šikany ve školách. V sedmnácti Honza založil regulérní firmu o dvanácti lidech, kteří spolu s ním pracují na vyvinutí revoluční aplikace FaceUp, která se snaží globálně řešit problémy se šikanou, sexuálním obtěžováním nebo rizikem sebevražd v USA. Jak se mu daří kloubit náročnou práci se školou? Co říkají rodiče na jeho čím dál častější pracovní cesty do zámoří? A proč by rád odjel stavět školu nebo vodovod do rozvojových zemí?


Lukáš Houdek 16. 4. 2018

Prošla 18 domovy. Ten skutečný našla až u dvou tátů, Claye a Briana

Prošla 18 domovy. Ten skutečný našla až u dvou tátů, Claye a Briana

Většinu života prožila v pěstounské péči, prošla 18 různými domácnostmi a v průběhu svého dětství nikdy nenašla své místo. Když v dosažení plnoletosti doufat přestala, narazila náhodou na Claye a Briana, stejnopohlavní pár, se kterým si okamžitě padla do oka. „Už jsem nedoufala, že si mě tátové najdou,“ přiznává dnes se slzami v očích a dodává, že to, co je mít skvělého tátu, poznala až díky nim. Před pár lety, až po své třicítce, se také dočkala oficiálního uznání své nové rodiny. V momentě, kdy americká Oklahoma formálně uznala manželství jejích otců, si Lupe okamžitě adoptovali. Ona sama dnes pracuje s dětmi v náhradní rodinné péči a propaguje zapojení všech druhů náhradních rodičů, včetně těch stejnopohlavních. „Já sama mám dva táty. To nijak nemění druh lásky, jaké se mi dostává. Umocňuje ji to,“ přiznává.


Lukáš Houdek 17. 4. 2018

HOAX: Selfie Angely Merkelové s Usámou bin Ládinem

HOAX: Selfie Angely Merkelové s Usámou bin Ládinem

V posledních dnech se na sociální síti Facebook šíří fotografie, na které se spolu fotí německá kancléřka Angela Merkel a zakladatel teroristické organizace al-Káida Usáma bin Ládin. Snímek se šíří s komentářem: “TOHLE JE ZAKAZANA FOTKA, FACEBOOK UZ JI NEKOLIKRAT SMAZAL, NESMI SE TO DOSTAT MEZI LIDI, SDILEJTE AT VSICHNI VIDI PRAVDU!!!! RYCHLE NEZ TO ZASE SMAZOU!!!!”. Fotografie má v současnosti přes 4 tisíce sdílení.


HateFree Culture 16. 4. 2018

„Zkoušela jsem se léčit,“ přiznala herečka Alyson Stoner. „Přitahují mě muži i ženy,“ říká

„Zkoušela jsem se léčit,“ přiznala herečka Alyson Stoner. „Přitahují mě muži i ženy,“ říká

Když se před časem americká herečka Alyson Stoner zúčastnila taneční lekce, zažila dosud neznámé pocity. Zamilovala se do taneční instruktorky. „Dnes jsem potkala ženu, nejsem si jistá, kdo to je nebo co cítím, ale myslím si, že v mém životě zůstane velmi dlouho,“ napsala Alyson po workshopu své matce a nejlepší přítelkyni. Z pocitů lásky a okouzlení ženou se však snažila „vyléčit“. Svou náklonnost k instruktorce si vysvětlovala traumatizujícími životními událostmi, o pomoc žádala nejen Boha, ale také pastora a lidi v náboženské komunitě. „Každou noc jsem se modlila a prosila jsem, abych byla z těchto tužeb vyléčena,“ popisuje svůj vnitřní boj Alyson. „Snaha vyléčit se z jiné než heterosexuální orientace byla zpochybněna všemi běžnými lékařskými organizacemi a organizacemi zabývajícími se duševním zdravím ve Spojených státech. Nejenže taková ‚léčba‘ nezabírá, ale může vést k depresím, úzkosti a sebevraždě,“ uvádí Human Rights Campaign. Po letech otázek a odpovědí Alyson svobodně prohlásila: „Mě, Alyson, přitahují muži, ženy i lidé, kteří se identifikují jinak.“ A stala se tak další známou osobností, které se přihlásily k LGBTQ komunitě.


Kateřina Gamal Richterová 15. 4. 2018

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.