Přihlásit se + Přidej se!
Přihlašte se
You need to sign in to those awesome features
ANEBO
Remember me
Power by Joomla Templates - BowThemes

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Jméno (*)
Uživatelské jméno (*)
Heslo (*)
Potvrzení hesla (*)
Email (*)
Potvrzení e-mailu (*)

Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

HOAX: Afričané se replikují jako vačice, napsal vyznamenaný botanik

HOAX: Afričané se replikují jako vačice, napsal vyznamenaný botanik

V posledních měsících se šíří na českém internetu text zabývající se populační explozí v Africe a na Blízkém východě a stavící se proti programu Strany zelených a dalších ekologických stran, které dle autora „svůj boj za trvale udržitelný stav světa nemyslí vážně. Kdyby ano, museli by ho především cílit na ty, kteří se replikují jako vačice.” Text je připisován českému botanikovi a spisovateli Václavu Větvičkovi. Dnes 81letý Čech za celoživotní přínos v oblasti botaniky a popularizace vědy. V některých facebookových skupinách se text šíří i s jeho fotografií. Je ale známý český botanik opravdu autorem textu?


HateFree Culture 21. 2. 2019

Báseň malého autisty oblétla svět, šikaně a samotě však čelí nadále. Motivují ho zprávy fanoušků

Báseň malého autisty oblétla svět, šikaně a samotě však čelí nadále. Motivují ho zprávy fanoušků

Když před téměř třemi lety učitelka z amerického Plattsburghu zadala dětem úkol, aby napsaly báseň, kde bude každý verš začínat spojením „Já jsem” (I am), netušila, jak velký dopad bude tato poměrně běžná aktivita v budoucnu mít. Tehdy desetiletý Benjamin, který žije s poruchou autistického spektra, totiž úkol pojal velmi osobně a báseň je tak jeho zpovědí o těžkostech, s nimiž se coby autista ve školním kolektivu potýká. Jeho rodiče se ji po diskusi s ním rozhodli zveřejnit a ta záhy oblétla svět. Benovi pak velký zájem dodal sebevědomí a motivaci. Nicméně, jak nyní s odstupem v rozhovoru pro HFC říká, šikana nezmizela. A on stále nemá žádné skutečné kamarády.


Lukáš Houdek 21. 2. 2019

Ve vězení se naučil háčkovat. Nyní vyrábí čepičky pro onkologické pacienty i lidi bez domova

Ve vězení se naučil háčkovat. Nyní vyrábí čepičky pro onkologické pacienty i lidi bez domova

„Asi před rokem jsem sdílel něco o tom, že háčkuji čepičky pro onkologické pacienty a moji přátelé to sdíleli,“ popisuje pro CNN začátky své dobročinné aktivity 42letý Kurt Stapleton. Dnes posílá háčkované čepice všemožných barev do celého světa, a tak jeho výrobky nosí například lidé v Thajsku nebo Jihoafrické republice. Háčkovat se naučil během svého pobytu ve vězení, kam se dostal po dvou ozbrojených loupežích. Není však náhodou, že se snažil již tehdy udělat něco pro ty, kteří se léčí z rakoviny. Kurtův otec totiž v roce 2006 zemřel na rakovinu močového měchýře.


Kateřina Gamal Richterová 21. 2. 2019

„Vypadni!” křičí v klipu matka na gay syna. Countryový zpěvák v něm zachytil vlastní příběh a mění životy

„Vypadni!” křičí v klipu matka na gay syna. Countryový zpěvák v něm zachytil vlastní příběh a mění životy

Tématika lásky stejnopohlavních párů nebo snahy o přijetí z důvodu sexuální orientace se pozvolna a přirozeně dostává do některých hudebních směrů. V country hudbě to však donedávna vůbec běžné nebylo. Poslední skladba a videoklip amerického zpěváka tohoto žánru Brandona Stansella však přinesla změnu. Do své skladby Hometown (Rodné město) totiž projektoval vlastní pocity a zkušenosti s coming outem. Ten zpočátku, jak říká, nedopadl vůbec dobře. Výsledkem je dojemná skladba, jejíž citlivé filmové zpracování bylo věhlasným hudebním časopisem Rolling Stone jmenováno jedním z nejlepších countryových videoklipů loňského roku.


Lukáš Houdek 20. 2. 2019

Novinářka se infiltrovala mezi bojovníky proti islámu. „Chtějí nás zachránit, cítí se opomíjení,” říká

Novinářka se infiltrovala mezi bojovníky proti islámu. „Chtějí nás zachránit, cítí se opomíjení,” říká

„Nové migrantofobní hnutí stojí na podpoře lidí, kteří se do té doby často o politiku nezajímali, nechodili ani moc k volbám. Tahle domněnka ohrožení je najednou zmobilizovala,” říká novinářka Petra Dvořáková, která se před rokem rozhodla pod falešnou identitou infiltrovat mezi antiislámské aktivisty a scénu zmapovat. Až na některé vůdčí osobnosti, které podle ní motivuje zejména osobní prospěch, svým postojům a konání věří. „Vzpomínám si na moment, kdy jsem byla na debatě Kláry Samkové. O slovo se přihlásila sympatická žena ve středním věku, která začala vyprávět o tom, jak její synovci a mladší příbuzní jsou sluníčkáři, kteří si o ní myslí, že je extremistka. A ona že přitom není žádná extremistka, že není skin. Ale až její dcera doroste a zeptá se jí, co udělala pro boj s islámem, chce mít čisté svědomí, chce moct říct, že něco udělala. A rozbrečela se u toho.” 


Lukáš Houdek 11. 2. 2019

Ochutnejte o víkendu v Plzni kus světa a potkejte studenty z Indie, Keni nebo Taiwanu

HFFest: Praha od čtvrtka pohostí přehlídku arabských filmů

V pražském kině Lucerna proběhne od 21. do 24. února přehlídka Arabské noci, která představí premiéry tří pozoruhodných filmů s blízkovýchodní tématikou: strhující, aktuálně na Oscara nominovaný libanonský Kafarnaum, egyptský Yomeddine a francouzské drama Bojovnice slunce. Hosty přehlídky budou tvůrci egyptského filmu Yomeddine – režisér A. B. Shawky a producentka Dina Emam. Všechny tři filmy Arabských nocí měly úspěšnou premiéru na festivalu v Cannes 2018, kde byly nominovány na Zlatou palmu a Kafarnaum si kromě vynikajících ohlasů odnesl i Cenu poroty. Kafarnaum byl také čerstvě nominován na Oscara v kategorii Zahraniční film. Festival se hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 19. 2. 2019

„Deprese není výmysl nebo lenost, ale bolestná beznaděj. Nedá se z ní vyspat,” říká Kamil Fila

„Deprese není výmysl nebo lenost, ale bolestná beznaděj. Nedá se z ní vyspat,” říká Kamil Fila

Úspěšný filmový kritik Kamil Fila ví, že život není jen peříčko, protože zažívá stavy deprese a mánie. Co přesně člověk prožívá, je ale podle něj velmi těžké sdělit okolí. „Nedá se to vysvětlit ničím. Dokud jsem to nezažil, vůbec jsem lidem s depresí nerozuměl, co by jim mělo být.“ Fila předpokládá, že větší porozumění mají lidé, kteří podobný stav sami zažili či mají někoho ve svém okolí. „Člověk, který to nezná, to bude nejspíš považovat za něco bizarního, co jde pochopit jen na povrchně rozumové úrovni, ale nedokáže se do toho empaticky ponořit. A ani bych to nikomu nepřál,“ přibližuje. Sám vyhledal pomoc díky dvěma faktorům – podpořila ho tehdejší partnerka a sám lidi s duševními obtížemi nestigmatizuje. Obtíže se u něj objevily pravděpodobně kombinací velkého pracovního vytížení a krachu vztahu. „Najednou se zasekla motivace jít dál. Přišlo mi, že už se to nikdy nemůže zlepšit, že nikdy nemůžu dosáhnout toho, co bych si přál.“ Fila tvrdí, že právě v první fázi je nejdůležitější vyhledat pomoc.


Jiří Pasz 19. 2. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.