Přihlásit se + Přidej se!
Přihlašte se
You need to sign in to those awesome features
ANEBO
Remember me
Power by Joomla Templates - BowThemes

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Jméno (*)
Uživatelské jméno (*)
Heslo (*)
Potvrzení hesla (*)
Email (*)
Potvrzení e-mailu (*)

Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Australský gay imám plánuje otevřít inkluzivní mešitu. Bude útočištěm LGBT lidí

Australský gay imám plánuje otevřít inkluzivní mešitu. Bude útočištěm LGBT lidí

Ještě před pár lety patřil k uznávaným imámům, jelikož provázel při obřadech v Melbourne v jedné z největších mešit v Austrálii. Respekt si vysloužil také za to, že byl háfizem, tedy člověkem, který se naučil korán zpaměti. To vše přišlo téměř vniveč v roce 2010, kdy se přihlásil ke své sexuální orientaci. Byl vyloučen  z náboženské obce a v mešitách už kázat nesmí. Naopak čelí výhrůžkám smrti, jelikož se z něj stal hlasitý bojovník za práva LGBT muslimů. Těm poskytuje duchovní podporu, občas i útočiště ve svém jednopokojovém bytě. Nyní si vyhlédl v centru města dům, který by za pomoci filantropů rád proměnil  v první LGBT friendly mešitu v zemi spojenou s azylovým domem pro ty, kteří po svém coming outu prchají od svých rodin.


Lukáš Houdek 19. 1. 2018

Autistická dívka vymyslela vlastní slova pro komunikaci. Její otec z nich stvořil knihu

Autistická dívka vymyslela vlastní slova pro komunikaci. Její otec z nich stvořil knihu

Na konci loňského roku vyšla ve Skopje v Makedonii kniha s názvem „Gush i Bac“, jejímž autorem je Zoran Kordula, otec 11leté Erato, která se potýká s autismem. Pro lepší komunikaci s okolím si Erato vytvořila vlastní slova. Tato slova její otec vzal a oslovil umělce a designéry z Makedonie, aby je zilustrovali a přetvořili Eratin svět do grafického románu. Celý projekt má i charitativní rozměr, prostředky získané z prodeje poputují na zajištění lepších podmínek pro autistické děti ze sociálně znevýhodněných rodin a pro odborníky, kteří s nimi pracují. Do projektu se zapojilo více než 30 umělců a designérů. Zoran Kordula chtěl tímto krásným gestem vůči své dceři projevit nejen lásku k ní, ale také chce, aby se o autismu více mluvilo a zvýšilo se povědomí o této diagnóze mezi makedonskou veřejností.


Jana Leitnerová 18. 1. 2018

V Ostravě otevřela ordinace pro chudé a lidi bez domova

V Ostravě otevřela ordinace pro chudé a lidi bez domova

Pro lidi bez domova může být z nejrůznějších důvodů složité získat zdravotní pomoc. Jejich zdravotní stav je přitom často vzhledem k životní situaci horší než ve většinové populaci. Stále častěji se také stávají oběťmi psychického a fyzického násilí a sexuálních útoků. „Zejména při terénní práci vidíme fakt, že bezdomovectví je problém sociálně-zdravotní. Většina bezdomovců na ulici má zdravotní problémy. Buď se stali bezdomovci kvůli zdravotnímu handicapu, nebo vlivem života na ulici došlo k nevratnému poškození zdraví,” říká Andrea Pekárková, lékařka Armády spásy. V prvním týdnu letošního roku proto otevřela Armáda spásy ordinaci praktického lékaře pro chudé v Ostravě. Jejím cílem je efektivně řešit problematiku bezdomovectví v rámci komplexního přístupu.


Marie Škardová 18. 1. 2018

Český bankéř chtěl poznat realitu, Vánoce strávil mezi uprchlíky v Řecku. „Jsou jako my,“ říká

Český bankéř chtěl poznat realitu, Vánoce strávil mezi uprchlíky v Řecku. „Jsou jako my,“ říká

Třiačtyřicetiletý Martin Bonhard je relativně vysoce postavený bankéř žijící v Praze. Vyrostl v Rakousku a Německu jako dítě emigrantů, kteří odešli z Československa v roce 1968. Protože ho znepokojovala podoba zdejší společenské diskuse o tématu migrace a uprchlíků, a chtěl sám zjistit, jak je to ve skutečnosti, odhodlal se k netradičnímu kroku. Rozhodl se Vánoce a přelom roku strávit v jednom z uprchlických táborů v Řecku. K čemu došel? Jak práce dobrovolníka probíhá? A jaký příběh ho zasáhl nejvíce?


Lukáš Houdek 17. 1. 2018

Indický princ otevře svůj palác LGBT lidem. Buduje v něm bezpečné útočiště

Indický princ otevře svůj palác LGBT lidem. Buduje v něm bezpečné útočiště

Indický korunní princ Manvendra Singh Gohil, který se jako jediný princ na světě netají svou sexuální orientací, otevírá svůj palác LGBT lidem, kteří čelí příkoří ze strany svého okolí. A to v zemi, ve které je od roku 2013 sexuální kontakt mezi lidmi stejného pohlaví opět nelegální. Příběh samotného prince není jen růžový, a proto ví, čím si mohou lidé procházet. Jeho rodiče se ho totiž po jeho veřejném coming outu v roce 2006 zřekli. „Lidé stále čelí velkému tlaku od svých rodin, když se vyoutují. Buď jsou nuceni se oženit či vdát, nebo jsou vyhozeni z domova,“ uvedl pro Reuters. „Často nemají kam jít, kde získat podporu,“ dodal. To má právě speciální centrum v jeho paláci změnit.


Lukáš Houdek 15. 1. 2018

„Jsem manžel,“ odhalil Ricky Martin. Vzal si syrského umělce Jwana Yosefa

„Jsem manžel,“ odhalil Ricky Martin. Vzal si syrského umělce Jwana Yosefa

Světově proslulý zpěvák a herec Ricky Martin minulý týden v rozhovoru pro zpravodajský server E! odhalil, že se svým partnerem Jwanem Yosefem složili manželský slib. Přesný termín svatby však neuvedl. „Jsem manžel,“ řekl do televizní kamery a doplnil, že velkou třídenní oslavu teprve chystají. „Vyměnili jsme si slib, vše odpřísáhli a podepsali všechny papíry, které jsme podepsat měli,“ dodal. Jeho chotěm se stal syrský malíř Jwan Yosef. Šestačtyřicetiletý Martin je otcem dvojčat, které pro něj odnosila náhradní matka. Synové byli podle jeho slov důvodem jeho veřejného coming outu před osmi lety. Nyní syny vychovává právě s Jwanem.


Lukáš Houdek 16. 1. 2018

Fotografie jako oslava každodenního vzdoru. Íránky odhazují hidžáby

Fotografie jako oslava každodenního vzdoru. Íránky odhazují hidžáby

My Stealthy Freedom – Írán. Tak zní název série fotografií zachycující ženské postavy zčásti zakryté vznášejícím se hidžábem. Zobrazuje touhu po svobodě íránských žen. Ty na fotografiích odhazují šátek, který díky zákonné povinnosti zahalovat se mnohdy vnímají jako symbol nerovnosti a diskriminace. Fotografka Marinka Masséus jejich odhodlání bojovat za svobodnou volbu zachytila na působivých snímcích, které doprovodila výpověďmi  jednotlivých žen.


Kateřina Gamal Richterová 17. 1. 2018

Babičky vloni upletly 12 tisíc ponožek. Podporují tak ostatní seniory

Babičky vloni upletly 12 tisíc ponožek. Podporují tak ostatní seniory

Marie Horynová je už několik let v důchodu a vždy velmi ráda pletla. Jenže už nemá pro koho. Když proto přišla možnost zapojit se do Ponožek od babičky, neváhala. Už dva roky je tak jednou z 200 seniorek z celého Česka, které pletou z nepotřebné vlny sesbírané od veřejnosti ponožky pro organizaci Elipa, která se práci se starší generací věnuje. „Pletení mě baví od dětství, je to taková činnost, u které vidíte hmatatelný výsledek. Pak vás ještě potěší, když se ty ponožky někomu líbí a třeba si je i koupí. Naplňuje vás to, není to zbytečné,“ říká paní Marie. Prodejem ponožek jsou pak částečně financovány programy pro seniory, které je vytrhávají z osamění a udržují je při aktivitě. „Je to založené na tom, že seniory podporují samotní senioři,“ říká Bronislava Hilliová z Elpidy. Každé ponožky, které se dají zakoupit v e-shopu nebo například v knihkupectví, nesou na své etiketě jméno pletařky, která je vytvořila. Její profil si pak mohou zákazníci vyhledat na webu. O pletení je velký zájem. Na čekací listině organizace je další stovka seniorek. A ponožky jdou na dračku. Jen za loňský rok se prodalo neuvěřitelných 12 000 párů.


Lukáš Houdek 16. 1. 2018

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.