Přihlásit se + Přidej se!
Přihlašte se
You need to sign in to those awesome features
ANEBO
Remember me
Power by Joomla Templates - BowThemes

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Jméno (*)
Uživatelské jméno (*)
Heslo (*)
Potvrzení hesla (*)
Email (*)
Potvrzení e-mailu (*)

Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Panenky s vitiligem podle skutečných žen. "Chci, aby se s nimi lidé identifikovali," říká autorka

Panenky s vitiligem podle skutečných žen. "Chci, aby se s nimi lidé identifikovali," říká autorka

Na trhu se v posledních letech objevují panenky a hračky, jejichž tvůrci se nesnaží o vytváření “ideálu krásy”, ale inspirují se každodenní reálnou krásou. Jedním z nich je Kay Customz, která vytváří panenky pro lidi s vitiligem. Vitiligo je vzácná porucha kůže, která způsobuje vyblednutí pigmentace. U nemocného se tak projevuje bílými fleky na kůži. Nemoc nebolí, ale kvůli své viditelnosti může mít vliv na sebevědomí a celkovou kvalitu života. Umělkyně vytváří pro každou panenku originální design kopírující reálné ženy a dívky. Krom vitiliga se zaměřuje i na panenky s pihami nebo albinismem. “Lidé občas pláčou, když drží v rukou své panenky,” popisuje Kay. “Vidím krásu v každodenním životě. Chci vytvářet panenky, se kterými se každý bude moci identifikovat,” dodává.


Marie Škardová 21. 10. 2017

Proti náboženské nevraživosti a za emancipaci žen. Skateboardistky z Jeruzaléma mění tamní společnost

Proti náboženské nevraživosti a za emancipaci žen. Skateboardistky z Jeruzaléma mění tamní společnost

„Nezáleží na tom, jak vypadáš, odkud pocházíš, na tvém náboženství nebo barvě kůže. Všichni jsme lidské bytosti. A máme rádi skateboarding,” říkají zakladatelky první skateboardingové dívčí komunity v Jeruzalémě. Říkají si Jerusalem Skater Girls a jejich cílem je překlenout náboženské stigma a změnit pohled na ženy v izraelské společnosti. Na jejich snahu nyní upozorňuje David Suchar pomocí výstavy fotografií, jejíž vernisáž proběhne 26. října.


Marie Škardová 22. 10. 2017

Modelka se zarostlýma nohama z reklamy Adidasu terčem urážek

Modelka se zarostlýma nohama z reklamy Adidasu terčem urážek

Vlnu rozporuplných reakcí vyvolala švédská fotografka a modelka Arvida Byström, která v nedávné reklamě sportovní značky Adidas vystoupila se zarostlýma nohama. Šestadvacetiletá Arvida zveřejnila fotku z reklamy také na svém Instagramu a svěřila se, že je vystavena nenávistným útokům a je jí vyhrožováno znásilněním. Přitom se nejedná o první takovou fotku. Na svém účtu běžně vystavuje fotky s tělesným ochlupením a nejen ty.


Kateřina Gamal Richterová 20. 10. 2017

Ve škole i v práci zažila šikanu, začala proto znovu v Británii. A daří se jí

Ve škole i v práci zažila šikanu, začala proto znovu v Británii. A daří se jí

Kamila Plachetková se narodila a vystudovala v Brně. Její otec je Rom, což do značné míry předznamenalo její další životní dráhu, aniž by to sama kdy předpokládala. Po klidném dětství nastal první šok po nástupu do první třídy, kde se stala kvůli svému původu terčem šikany. Tehdy si také poprvé uvědomila svou odlišnost. „Spolužáci mi začali nadávat do černých sviní a držek, a já jsem vůbec nechápala, co se děje,“ vzpomíná Kamila. V dospělosti se pak opakovaně setkala se šikanou ze strany zaměstnavatele a kolegů, rozhodla se proto před pěti lety Česko opustit a nyní žije se svým synem v Manchesteru. Živí se online marketingem a IT podporou pro několik britských společností. Přestože pro ni není jako pro samoživitelku výchova syna, kterému nedávno diagnostikovali autismus, snadná, do Česka se vrátit nechce, i když ho stále považuje za svůj domov. „Už si to vůbec nedokážu představit,“ říká.


Lukáš Houdek 17. 10. 2017

Afghánští uprchlíci v Německu posilují kriketový tým. Vyhrál šampionát

Afghánští uprchlíci v Německu posilují kriketový tým. Vyhrál šampionát

Zatímco je pro řadu Němců kriket stále poměrně neznámou a možná nesrozumitelnou hrou, začíná se na severu jejich vlasti formovat nový a velmi úspěšný tým SG Findorff. Před čtyřmi lety ho založila dnes sedmačtyřicetiletá Pákistánka Nisar Tahir, která v Německu vyrostla. Jednoduše proto, že její rodině kriket chyběl. Když začali od roku 2015 do Brém přicházet uprchlíci z Blízkého východu, rozhodla se zajít do přijímacích center a nabrat nové hráče – především z Afghánistánu, kde je hra velmi oblíbená. A tým dnes patří k nejlepším v Německu, vloni dokonce vyhrál národní pohár. Hra však není jen o sportu jako takovém a závodění, ale také o terapii. Dává totiž hráčům zapomenout na zkušenosti, kterými si ve válečné zóně někteří z nich prošli, a přináší do jejich života novou naději a směr.


Lukáš Houdek 17. 10. 2017

Muslimové v Evropě: Islám na Balkánu

Muslimové v Evropě: Islám na Balkánu

Když Viktor Orbán v nedávném rozhovoru pro německý Focus řekl, že islám nikdy do Evropy nepatřil, popřel nejen staletí mnohonáboženského života ve středověké Andalusii (711-1492) a Sicílii (948-1091), ale i něco víc: existenci evropských muslimských společností na Balkáně. Asi třetina obyvatelstva tzv. západního Balkánu jsou muslimové. Nejenže má nám blízká Evropa vlastní autochtonní muslimské obyvatelstvo, jde navíc o společnosti, jež má zkušenosti dlouhodobého soužití křesťanů s muslimy a také první zkušenosti menšinových muslimských obcí s životem v sekulárních státech. V mnohém mohou tyto zkušenosti představovat ponaučení pro dnešek.


Zora Hesová 19. 10. 2017

Výstava HateFree? v Brně reflektuje vztah společnosti k Romům

Výstava HateFree? v Brně reflektuje vztah společnosti k Romům

V Muzeu romské kultury v Brně byla 12. října zahájena mezinárodní výstava s názvem Bez nenávisti? HateFree?, která navazuje na stejnojmennou loňskou výstavu v pražském centru DOX. „Je zaměřena speciálně na Romy, na jednu z menšin, jejíž kvalita života je také mimo jiné důsledkem selhávání mechanismů státu, které by měly zajistit důstojné podmínky k životu,“ uvedla při jejím zahájení ředitelka muzea Jana Horváthová. „Výstava reaguje na nárůst nenávisti vůči menšinám jakýmkoliv, u nás jsou v tomto rozměru Romové menšinou výraznou,“ dodala. Část výstavy probíhá také ve veřejném prostoru – ve výloze Café in the Ghetto nedaleko od Muzea – a HateFree Culture je jejím partnerem. Potrvá do 25. února, následně se přesune na Slovensko, do Maďarska a Polska. K výstavě je také připraven bohatý doprovodný program.


HateFree Culture 16. 10. 2017

#metoo: Sociální sítě zaplavily příběhy sexuálního obtěžování

#metoo: Sociální sítě zaplavily příběhy sexuálního obtěžování

„Poprvé se mi to stalo, když mi bylo asi dvanáct, naposled před dvěma týdny. To je šestadvacet let pokřikování, osahávání a dalších nepříjemných situací, které vám zkazí den. A pamatujete si je léta poté,“ uvádí na svém facebookovém účtu novinářka Silvie Lauder. „Uvedu pár příkladů, těch méně závažných: Jedu tramvají, nade mnou stojí chlap a masturbuje. Bylo mi osmnáct, dodnes je mi slabo, když si na to vzpomenu. Jsem v klubu, přijde za mnou kluk a řekne jen: ‘Polykáš?’. Jdu kolem stavby na Letné, jeden z dělníků řekne: ‘Ty vole, to jsou vemena.’ Jedu na eskalátorech na Pankráci, chlápek se postaví těsně za mnou a dýchá mi na krk, pak se těsně vedle mě (v intimní zóně) postaví na nástupišti metra, pak mě sleduje do vagónu. Jdu po Václaváku, chlápek, co tam stojí jako ‘živá socha’, mi tlumeně řekne: ‘Já vím, co bych ti strčil do tý tvojí červený pusy.’ Procházím kolem Muzea, ve zúženém místě u stavby mě míjí chlap, chytne mě za zadek a něco mi říká,“ popisuje dále některé ze situací, které zažila. Novinářka se tak zapojila do celosvětové kampaně #metoo (já také), která se během víkendu a pondělí začala šířit po sociálních sítích. Oběti sexuálního násilí v ní pomocí zveřejnění svých příběhů chtějí ukázat, jak časté sexuální obtěžování a napadání je. 


Marie Škardová 17. 10. 2017

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.