Přihlásit se + Přidej se!
Přihlašte se
You need to sign in to those awesome features
ANEBO
Remember me
Power by Joomla Templates - BowThemes

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Jméno (*)
Uživatelské jméno (*)
Heslo (*)
Potvrzení hesla (*)
Email (*)
Potvrzení e-mailu (*)

Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Po 50 společných letech před oltář. Australané přiznali gayům a lesbám právo na manželství

Po 50 společných letech před oltář. Australané přiznali gayům a lesbám právo na manželství

John a Arthur se potkali v roce 1967 v galerii. Když se shodou náhod každý z nich vydal k východu, setkali se u dveří a usmáli se na sebe. A žijí spolu už 50 let. Zřejmě jsou tak nejstarším gay párem v Austrálii, který právě teď slaví skutečnost, že se budou moci konečně vzít. Austrálie totiž před pár dny vyhlásila výsledky korespondenčního referenda o možnosti manželství pro stejnopohlavní páry, které jim tuto možnost jednoznačně přiznalo. 89letý John Challis a 85letý Arthur Cheeseman oznámili svůj sňatek na leden. „Každý by na něj měl mít stejné právo,“ říká John.


Lukáš Houdek 19. 11. 2017

Otevřená snídaně už 26. listopadu v Praze!

Otevřená snídaně už 26. listopadu v Praze!

V neděli 26. listopadu od 10:00 proběhne v pražském Studiu Alta další Otevřená snídaně. Přijďte se seznámit, potkat staré přátele a začít den příjemným posezením s lidmi nejrůznějšího původu i náboženského vyznání. Připravte své oblíbené jídlo a ochutnejte delikatesy ostatních. Tentokrát je pro návštěvníky z řad dospělých i dětí připraven díky partnerům bohatý program. Těšit se můžete například na pásmo poezie, výtvarný workshop nebo diskusi s umělci-migranty, kteří našli svůj domov v Česku. Programovými partnery snídaně jsou tentokrát Inbáze a festival Den poezie. Vstup zdarma.


HateFree Culture 17. 11. 2017

Výhrůžky nahradila solidarita. Lidé teplickým prvňákům posílají pohledy, peníze, nabízejí i zájezdy

Výhrůžky nahradila solidarita. Lidé teplickým prvňákům posílají pohledy, peníze, nabízejí i zájezdy

Množství nenávistných komentářů k fotce teplických prvňáčků, a následná celospolečenská diskuse, zaplavilo začátkem listopadu Česko a rezonuje dodnes. Výhrůžky a nenávist však vystřídala vlna solidarity, podpory a nabídek pomoci. Lidé posílají dětem i personálu školy pro radost pohledy a vzkazy, organizují finanční sbírky, navrhují doučování nebo dokonce nabízejí zážitkové pobyty zdarma. I to je Česko.


Kateřina Gamal Richterová 17. 11. 2017

Svůj život zasvětil boji za práva gayů. Slovensko objevuje zapomenutý příběh Imricha Matyáše

Svůj život zasvětil boji za práva gayů. Slovensko objevuje zapomenutý příběh Imricha Matyáše

Slovensko v posledních dnech objevuje zapomenutého gay aktivistu Imricha Matyáše, muže, který už ve 30. letech minulého století aktivně bojoval za práva lidí s menšinovou sexuální orientací, a to až do své dobrovolné smrti. Jeho zapomenutý celoživotní boj za dekriminalizaci homosexuality v Československu odhalil nedávno nalezený deník. Právě ten, spolu s korespondencí uchovanou na různých místech Evropy, přináší nejen hrdinský příběh o neúnavné snaze o společenskou změnu, ale také jedinečné svědectví o životě LGBT komunity na Slovensku za období druhé světové války i socialismu. „Čistou náhodou jsme objevili deníky Imricha Matyáše, který od 30. do 60. let intenzivně řešil dekriminalizaci homosexuality. Dopisoval si s odborníky, politiky, představiteli státu nebo ministerstvy. Byl dokonce v kontaktu se světovým hnutím,“ říká pro HFC Martin Macko, ředitel Iniciativy Inakosť. Ta také před pár dny představila unikátní online výstavu, která život Imricha Matyáše poprvé veřejnosti odhaluje.


Lukáš Houdek 16. 11. 2017

Jak přirozeně propojit lidi s postižením i bez? Gigabyt ví, jak na to

Jak přirozeně propojit lidi s postižením i bez? Gigabyt ví, jak na to

Před rokem vznikl na pražských Vinohradech Gigabyt, místo, kde bydlí pospolu lidé s postižením i bez něj. Jsou z okolí spolku Ramus, který tyto mladé lidí skrz tábory i víkendovky propojuje. Spolubydlící se snaží vzájemně lépe poznat a zejména si pomáhat. „S Ramusem jezdíme na akce několik let. Společné bydlení bylo příležitostí trávit spolu čas za jiných podmínek, přirozeněji a v menším počtu,“ říká Hynek Trojánek. V bytě dnes bydlí šest lidí, kteří pro své hendikepované kamarády fungují jako asistenti. „Mně to strašně obohatilo. Například v tom, že už tolik nepotřebuju mámu, že jsem víc samostatná,“ přiznává Gábina Moravcová, která v Gigabytě pobývá dva týdny v měsíci. „Bylo to spolubydlení se vším všudy. Odžila jsem si tu etapu života, která většinou probíhá na vysoké škole. Takové to party období, chození do hospod, prázdný bojler a takové ty srandy,“ směje se Jíťa Rudolfová, která je na vozíku. V tomto intenzivním sdíleném bydlení strávila tři čtvrtě roku a dnes žije ve vlastním bezbariérovém bytě.


Lukáš Houdek 13. 11. 2017

89letá Japonka svými autoportréty boří zažité představy o seniorech. A internet ji zbožňuje

89letá Japonka svými autoportréty boří zažité představy o seniorech. A internet ji zbožňuje

Dnes 89letá Japonka Kimiko Nishimoto začala fotografovat až po sedmdesátce. Její syn tehdy absolvoval fotografický kurz a matka si proto řekla, že to zkusí také.  A fotografování naprosto propadla. Začala vytvářením bizarních autoportrétů, ve kterých se zachycuje v humorných situacích, které by od dámy v letech očekával zřejmě jen málokdo. A možná právě proto ji internet miluje. V prosinci ji čeká rozsáhlá samostatná výstava v jedné z tokijských galerií.


Lukáš Houdek 15. 11. 2017

Kotlebův volič: Má orientace a hlas pro Kotlebu v rozporu nejsou

Kotlebův volič: Má orientace a hlas pro Kotlebu v rozporu nejsou

Viktor ze Slovenska má specifické názory, které prezentuje na sociálních sítích i v osobním životě. S rozhovorem souhlasil za předpokladu, že mu bude zajištěna anonymita. Nevěří totiž v demokracii a svobodu slova a obává se, že by se mu to mohlo vymstít v zaměstnání. Je mu něco přes čtyřicet, je velmi oblíbeným učitelem na základní škole a je homosexuál. V posledních slovenských volbách do krajů volil stranu Mariána Kotleby. Co ho k tomu vedlo? Vidí rozpor ve volení ultrapravicových stran a svou sexuální orientací? Jakým zdrojům důvěřuje, proč se vymezuje vůči muslimům a z jakého důvodu doufá v zánik Evropské unie?


Lukáš Houdek 14. 11. 2017

Američtí senioři cestují ve vzpomínkách i po světě, zhoršené mobilitě navzdory

Američtí senioři cestují ve vzpomínkách i po světě, zhoršené mobilitě navzdory

Domov pro seniory Maplewood Senior Living v americkém Westportu je svému okolí znám chutí experimentovat při práci se seniory s nejnovějšími technologiemi. Nyní zapojil do svých pravidelných aktivit také virtuální realitu. Té jeho obyvatelé téměř propadli. „Je to tak reálné, prostě tam jste. Můžete být kdekoliv na světě,“ pochvaluje si jeden z klientů domova. „Můžeme je přivézt ke Grand Kaňonu, do Paříže, do města, odkud pochází nebo přímo před dům, kde vyrostli,“ vysvětluje Brian Geyser, který má v domově inovace na starosti. To klienty podle něj zklidňuje, přináší nové podněty do života a společné zážitky, jelikož senioři procházejí virtuálním cestováním ve skupinách. Podle Geysera současně ukazuje dobré výsledky při práci s lidmi, kteří trpí demencí nebo jinými kognitivními poruchami.


Lukáš Houdek 11. 11. 2017

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.