Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

„Byl jsem spíš uličnice než sladká holčička,” říká mladý trans muž

 

gavin big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

18

června
2019

„Miluju tě, ať jsi, kdo jsi,” řekla před více než deseti lety dnes téměř 90letá Elaine svému vnoučeti. To se jí totiž ve svých jedenácti letech svěřilo, že není dívka, ale chlapec. O několik let později spolu natočili video, ze kterého se stal virál a z babičky Elaine s vnukem Gavinem internetové celebrity. Video zhlédly miliony lidí po celém světě. Vedle toho také odstartovalo Gavinovu novou roli, které se věnuje dodnes. Začali mu psát trans lidé napříč kontinenty. Žádali ho o radu, jak mají o svých pocitech říci těm nejbližším, nebo s ním prostě jen sdíleli své příběhy. Měli se najednou komu svěřit. „Já jim vždy radil, aby si v první řadě zajistili místo, kam se mohou uchýlit, kdyby to ze strany jejich rodiny nedopadlo. Mohl jsem jim nabídnout jen ty zkušenosti, které mám se svou babičkou,” říká. V té době už byl v procesu změny pohlaví. Dnes bere pravidelně testosteron a má za sebou odstranění prsou. „Jsem šťastný. Jsem úplně někým jiným, než kým jsem byl před sedmi lety, kdy jsem započal kolečko medicínské tranzice,” přiznává. Nyní čeká na operaci pohlaví. Přestože říká, že bude z celého procesu nejnáročnější, na její výsledek se těší. „Až tehdy si budu připadat kompletní.”

Kdy sis uvědomil, že je s tebou něco jinak?

Vždycky jsem si připadal jiný, po celé své dětství. Vždy jsem chtěl radši hrát s klukama venku fotbal, než se s holkama převlíkat. Cítil jsem, že jsem spíš uličnice než nějaká sladká holčička. A teď už vím proč.

Mělo to vliv na to, jak se k tobě chovaly děti ve škole? Zažíval jsi šikanu?

Ani ne, vyrůstal jsem v uzavřené skupince dětí na základní škole. Když jsem pak přišel na střední, promíchali jsme se s různorodými lidmi. Prošel jsem si dívčí pubertou a pak jsem zjitil, co znamená být transgedner a jak je možné proměnit ženské tělo v mužské. Na konci střední jsem si zkrátil vlasy. To jsem pak kolem sebe od ostatních dětí, které jsem vůbec neznal, slýchal otázky jako „je to kluk, nebo holka?” Bylo to divné a dost ponižující, protože v té době jsem ještě za sebou neměl coming out.

gavin1

Byly situace, které pro tebe byly vyloženě nepříjemné, protože tě nutily vystupovat jednoznačně v dívčí roli?

Byly to rodinné sešlosti jako svatby, kde jsem byl nucen nosit šaty, přestože jsem byl proti. Nosil jsem si proto s sebou věci, do kterých jsem se hned po obřadu převlékl.

Kdy ses o tom rozhodl někomu říct?

Poprvé jsem to řekl své babičce. Bylo mi 11 let. Byla pro mě oporou od prvního dne. A podporuje mě dodnes.

gavin 2

Gavin dnes

Z příběhu tvého coming outu se před pár lety stal světový virál. Překvapilo tě to?

Ano. Bylo velké překvapení, jak moc lidí reagovalo pozitivně. Ale jak už to tak bývá, vše, co je virální, nepřináší vždy jen stejné reakce. Jsou lidé, kteří mají jiné názory a video proto generovalo také řadu velmi drsných komentářů. Upřímně jsem si z nich ale nic nedělal.

Vaše společné video se sdílelo po celém světě. Změnilo nějak tvůj život?

Upřímně jsem byl v šoku z toho, kolik lidí to video vidělo. Naposledy, kdy jsem to kontroloval, mělo víc jak 10 milionů zhlédnutí! Pořád ho sdílejí noví a noví lidé. Dostával jsem zprávy od lidí z celého světa, kteří se mi svěřovali se svými příběhy a svým coming outem rodinám. Ptali se mě také na rady, jak to udělat. Já jim vždy radil, aby si v první řadě zajistili místo, kam se mohou uchýlit, kdyby to ze strany jejich rodiny nedopadlo. Mohl jsem jim nabídnout jen ty zkušenosti, které mám se svou babičkou.

gavin3

Jak to přijal zbytek tvé rodiny a přátelé?

Všichni z nich mě strašně podporovali a to platí dodnes. Některým z nich trvalo trochu déle zvyknout si na změnu mého jména a používání zájmen pro opačné pohlaví. Ale časem se to dost zlepšilo.

Kdy jsi začal s tranzicí?

S medicínskou změnou pohlaví jsem začal v roce 2015. To jsem začal užívat testosteronové injekce. A budu je brát až do konce života. Před dvěma lety jsem v anglickém Brightonu podstoupil odstranění prsou. Operace byla úspěšná a z výsledku mám obrovskou radost. Nyní čekám na to, až se dostanu na čekací listinu na operaci pohlaví.

Někteří lidé jsou ke změnám pohlaví kritičtí. Obávají se, že si lidé mohou po operaci uvědomit, že by to chtěli vrátit zpátky. Co si o tom myslíš?

Před tím, než jsem začal brát testosteron, mi hodně lidí říkalo, že je mezi mladistvými vysoké procento lidí, kteří po užívání hormonů nebo operacích změní názor. Já toho ale rozhodně nelituju a nikdy jsem se necítil víc sám sebou než teď.

gavin2

Cítíš se šťastný? Nebo je ještě něco, čeho bys v souvislosti se změnou pohlaví rád dosáhl nebo zlepšil?

Jsem šťastný. Jsem úplně někým jiným, než kým jsem byl před sedmi lety, kdy jsem započal kolečko medicínské tranzice. Myslím, že poslední část mé přeměny - operace pohlaví - bude tou nejtěžší, ale vím, že se po ní budu cítit kompletní.

Jak se daří tvé babičce?

Babička Elaine se má skvěle. Byla naprosto nadšená z reakcí, které naše video vzbudilo. Brzy se chystáme udělat nové, které bude postavené na otázkách a odpovědích.

Foto: Gavin Cueto

Čtěte dále

HFFest: Pražské náměstí Republiky už počtvrté rozvibrují latinskoamerické rytmy

Ve čtvrtek 4. července začne již čtvrtý ročník oblíbeného latinskoamerického festivalu Sabor Latino Praha. Ten se od svého počátku hlásí k označení HateFree Fest a stejně jako předešlé roky přinese kousek Latinské Ameriky na náměstí Republiky v Praze. Potrvá do neděle.


HateFree Culture 29. 6. 2019

„Lidé vědí, že jim nic nehrozí,” říká komentátor Bosák. Agresi anonymů čelí často

„Lidi, neblbněte. Není to válka. Není to hladomor. Není to živelná katastrofa. Bavte se,“ říká o fotbale dlouholetý sportovní komentátor Jaromír Bosák. Emotivní odezvy na svou práci zažíval odjakživa, emoce podle něj k fotbalu a komentování patří. Nenávistné reakce se ale zhoršily s nástupem internetu a sociálních sítí. „Bylo to jiné v tom, že když píšete dopis, tak přece jen musíte vynaložit určitou námahu. Říkal jsem si, ten člověk si s tím dal alespoň nějakou práci, i když mi nadává, tak si to přečtu. Většinou jsem se tomu smál, tehdy to nebylo tak agresivní jako dneska. V dopisech se nehrozilo smrtí,“ popisuje Bosák a dodává: „Dnes můžete reagovat na kohokoli, kdykoli, jakkoli, stala se z toho najednou ta nejlehčí věc na světě. Mluví se o tom, že internet zdemokratizoval prostředí komunikace. Ale zároveň z toho udělal takové temné jezero.“ Podle něj je problémem to, že lidé nejsou och ...

HFFest: Svátek čaje stírá hranice mezi Čechy, Poláky i Slováky. Už o víkendu potěší Těšín

Už o víkendu 29. a 30. června se na zámeckém vrchu v Těšíně odehraje Svátek čaje, tradiční dvoudenní festival věnovaný tomuto nápoji a jeho různým podobám. „Je to jedinečný čajový festival s jedenáctiletou tradicí šířící čajovou kulturu, komunitní atmosféru, seberozvoj, dobrovolnictví. Stíráme hranice mezi Čechy, Poláky, Slováky a dalšími zeměmi a kulturami,” uvádí organizátoři. Festival se proto také letos hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 26. 6. 2019

Lze s podporou ostatních překonat i nejtěžší překážky? Neviditelné vstupují do kin

Sociální pracovnice Manu, Audrey, Hélène a Angélique vedou denní centrum pro ženy bez domova na okraji francouzské metropole. Dělají vše pro to, aby se jejich klientky postavily na vlastní nohy. Mnohdy jim v tom však brání nepružný a nedostatečný systém podpory. Poté, co je jejich centrum uzavřeno, rozhodnou se porušit pravidla a pomáhat svěřenkyním na vlastní pěst. Jejich inovativní přístup tak pomůže odhalit skryté talenty a dovednosti a podpořit u žen sebevědomí a začlenění do společnosti. O tom vypráví film Neviditelné francouzského režiséra Louis-Julien Petit, který aktuálně vstoupil do českých kin.

Marie Škardová 26. 6. 2019

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.