Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

David Tišer: Homosexualita byla u Romů donedávna tabu

Jakým výzvám čelí gayové, lesby a trans lidi v romské komunitě? Proč došlo nedávno mezi Romy k bouřlivé diskusi o právu LGBT lidí držet romskou vlajku? Proč je důležité na vícečetnou diskriminaci této menšiny poukazovat? O tom více v rozhovoru s Davidem Tišerem. Vystudoval romistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Věnuje se také herectví a režii. Za roli v představení Můj soused, můj nepřítel, se ocitl v širší nominaci na Cenu Alfréda Radoka. Působí jako pedagog a v neposlední řadě je ředitelem spolku Ara Art, který se věnuje snoubení umění a romského LGBT aktivismu. David Tišer je prvním romským gay aktivistou v Česku.


Lukáš Houdek 13. 8. 2017

David Vaughan: Nestalo se, ale mohlo se stát. I v předválečném Československu

David Vaughan je britský publicista, dokumentarista a vysokoškolský pedagog. Je autorem knihy Bitva o vlny, která se zaměřuje na roli sdělovacích prostředků v průběhu mnichovské krize. Té se věnuje i ve své nejnovější beletristické knize Slyšte můj hlas, která zachycuje každodenní život zahraničních novinářů v Československu a také způsob práce nacistické propagandy. Vaughan působil jako šéfredaktor Radia Praha a jako zpravodaj BBC v Česku a na Slovensku. Jsou hoaxy novým fenoménem? Jakým způsobem propaganda a manipulace ovlivnily výsledek Mnichovské dohody? A je možné najít mezi tehdejší dobou a dneškem nějaké paralely? I o tom je následující rozhovor.


Lukáš Houdek 2. 8. 2017

Mike Bonanno z Yesmenů: Lumpárna je univerzální zbraň

Mike Bonanno a Andy Bichlbaum jsou profesionální buřiči tvořící světoznámé duo The Yes Men, které používá jako svou největší zbraň humor. A pouštějí se do křížku s mocnými - politiky a korporacemi. Jejich zbraní je změna identity nebo vytváření manipulací a hoaxů. Často se vydávají za mluvčí či odborníky a snaží se napravit napáchané křivdy, jejichž oběti se nemohou dovolat spravedlnosti. Jejich asi nejznámější intervencí bylo vystoupení ve vysílání BBC, kde v roli falešného mluvčího společnost Dow Chemical oznámili odškodnění obětí chemické katastrofy v Bhopálu. V roce 2014 natočili úspěšný dokumentární autoportrét Yesmeni se bouří. Proč své akce dělají? Jakou roli v nich hrají lumpárny a humor? A jak se vyrovnávají s nenávisti? I o tom v následujícím rozhovoru, ve kterém najdete také přehled některých jejich akcí.


Jiří Pasz 13. 7. 2017

Sestra Renee: Utrpení druhých mě učí si nikdy nestěžovat

Sestra Renee není typickou jeptiškou z hollywoodských filmů. Neustále se usmívající srdečná Indka už léta vede školu v komplikovaných podmínkách zhrouceného státu Haiti. Snaží se dát dětem lepší vzdělání a rodinám v potížích lepší lékařskou péči a naději. Svou misi vnímá jako dar. Jaký je dnešní život řádové sestry? Co je pro ni nejobtížnější? A co si myslí o papeži Františkovi? 


Jiří Pasz 27. 7. 2017

Psychiatr: Zlomeninu také neléčíme snahou o její rozchození

Profesor Jiří Horáček lidem vidí do hlavy. Je předním českým psychiatrem a expertem na funkční zobrazení mozku pomocí magnetické rezonance, EEG a pozitronové emisní tomografie. Je také autorem a spoluautorem více než dvou stovek vědeckých publikací. Jak se podle něj u nás vyvíjí psychiatrie a kam v budoucnu směřuje? Jak změnit vnímaní duševních onemocnění veřejností? A jakou roli v životě psychiatra hrají psychedelické látky?


Jiří Pasz 5. 7. 2017

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.