Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Tomáš Plánička: Snažím se uchovat zemi takovou, jaká je

Podle diskusí na Facebooku se často zdá, že se česká společnost dělí na dva nesmiřitelné tábory. Jedni jsou pro, druzí proti. Většina debat nakonec sklouzne k urážení se, aniž bychom byli schopni si vzájemně vyslechnout, co si skutečně myslíme. Rozhodli jsme se proto oslovit několik častých diskutérů na naší FB stránce, kteří se vůči nám a tématům, kterým se věnujeme, vymezují, a udělat s nimi obsáhlé rozhovory o tom, co si o daných tématech skutečně myslí. Jsme skutečně natolik neslučitelní a nedokážeme se na ničem shodnout? Přinášíme tedy čtvrtý z těchto rozhovorů.


Lukáš Houdek 22. 6. 2017

Choreograf Viliam Dočolomanský: Nejoblíbenější knihou japonských hikikomori je Kafkova Proměna

Hikikomori jsou lidé, kteří se zjednodušeně řečeno izolovali od společnosti a odmítají po dobu delší než šest měsíců opustit svůj domov nebo pokoj. Proč k tomuto fenoménu dochází a jak se projevuje? Mělo by být umění angažované? A jak spojit polarizovanou společnost? O tom více s choreografem a vedoucím světoznámého souboru pohybového divadla Farma v jeskyni Viliamem Dočolomanským. V jednom z posledních představení, Odtržení, se soubor právě tématu hikikomori věnuje. Vy můžete představení navštívit 27. a 28. května v Centru současného umění DOX.


Lukáš Houdek 13. 5. 2017

Režisér filmu z Kibery Martin Páv: Cizí nemusí být nutně nepřátelské

Rychlá urbanizace přivedla do měst už více než polovinu lidstva. Sen o lepším životě se však neplní zdaleka všem. Miliarda lidí dnes bydlí ve slumech. Takový život často provází chudoba, frustrace a kriminalita. Čech Martin Páv je režisérem filmu Příběhy z Kibery. Ten vzniká v Keni ve spolupráci s dvěma místními filmaři. O co mu jde a proč se pouští do svého prozatím největšího filmařského dobrodružství? Jak v prostředí nejchudších slumů vnímají cizince? A mohou být pro nás lidé z ghett inspirací?  


Jiří Pasz 30. 4. 2017

Body shaming má negativní dopad na zdraví člověka, říká odborník

„Ty tlustá k*ávo, jdi zavazet někam jinam!“ Jen jedna z vybraných reakcí, se kterou se Adéla K. v průběhu svého života setkává. Během těhotenství ke svým 65 kilům přibrala dalších osmnáct, shodit se jí podařilo jen sedm. Dnes má při výšce necelých 160 centimetrů 76 kilo a bojuje s nadváhou. Denisa Z. je oproti tomu opakem. Od malička mohla sníst, co chtěla, ale nepřibrala. Během dospívání, i teď, kdy je provozní v kavárně, se setkává s narážkami, že je anorektička. „Pamatuju si, když se mi smáli, že když jdu, chrastí kosti. Kdo mě viděl jíst, tak ví, že toho sním opravdu hodně. Takže si o mně začali povídat, že jsem bulimička a vyčítali mi, že dávám svým dětem špatný příklad,“ popisuje pro HFC Denisa, která má 8letou dceru a 10letého syna. To, že se body shaming netýká jen lidí s větší hmotností, připouští v níže vedeném rozhovoru pro HFC také odborník z univerzity v Los Angeles Jeffrey M. Hunger. Adéla a Denisa totiž řeší stejný problém – nezapadají do škatulky ‚normálnosti‘ po tělesné stránce.


Jana Leitnerová 13. 6. 2017

Fotografka Jana Plavec: Když máte pocit, že jste tam, kde právě máte být

Jana Plavec je česká fotografka. Ve své dokumentární tvorbě se zaměřuje zejména na témata menšin a sociálně vyloučených. Fotografii pak využívá jako médium k vyprávění jejich příběhů. V posledních letech se také pravidelně vydává do těch míst Evropy, kde se odehrávají zřejmě zdejší nejdramatičtější momenty takzvané uprchlické krize. Své fotografie z těchto cest právě vystavuje v pražské kavárně Café Prostoru_ v Národní technické knihovně v Praze, kde budou k vidění do půlky června. Proč se Jana rozhodla do těchto míst vydat? Čeho by ráda svými snímky dosáhla? A proč se podle ní část společnosti vůči uprchlíkům vymezuje?


Lukáš Houdek 9. 5. 2017

Život se schizofrenií: Dokazovat stále dokola nevinu je obtížné

Markéta a Dana se potýkají se schizofrenií. V současnosti pracují ve výzkumu sociálních jevů spojených s duševním zdravím v Národním ústavu duševního zdraví, aktivně se tak podílejí na reformě psychiatrické péče. Přečtěte si rozhovor o smyslu práce v životě, o cestě s duševním onemocněním, o nemoci na vesnici a ve městě a smyslu medikace.


Jiří Pasz 30. 4. 2017

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.