Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

10 nejlepších antirasistických písniček

 

antirasisticke pisne big

zlatkovsky-250x250Michal Zlatkovský
Autor

Publicista z Brna. V současnosti redaktor týdeníku Respekt, kde se stará o sociální sítě a píše technologické sloupky.

24
května
2015

Může to znít neuvěřitelně, ale ani ty nejhitovější písničky nejsou vždycky jen o lásce, dobrém pocitu z tančení a radosti ze života. Texty některých starších i aktuálnějších pecek se totiž zabývají i vážnými věcmi – třeba rasismem a bojem proti němu. Písniček, které se i přes neveselé téma dostaly na špičky žebříčků rádií nebo do nejsledovanějších videí na YouTube, nevzniklo za posledních osmdesát let málo. Tady je deset nejlepších.

 

1. Billie Holiday –Strange Fruit

Jedna z prvních hatefree písniček vůbec vznikla v roce 1937. Složil ji učitel a písničkář Abel Meeropol jako reakci na lynčování černochů na americkém Jihu – tedy jejich vraždění bez soudu bílou většinou, která si tak vybíjela frustrace z nezaměstnanosti nebo ztráty privilegií. Zbité a oběšené černochy si pak lidé fotografovali a posílali jako pohlednice. Když jednu takovou Meeropol viděl, zděsil se a napsal silnou píseň Strange Fruit, kterou o pár let později proslavila jazzová zpěvačka Billie Holiday. A silná je i po několika desetiletích.

2. Sam Cooke – A Change Is Gonna Come

V šedesátých letech sice už lynčování vyšlo z módy, černošské obyvatelstvo Spojených států ale jednoduchý život nemělo. Ještě v době, kdy se narodili dnešní padesátníci, panovala v USA tvrdá segregace a zákony diskriminovaly černochy všemi možnými způsoby, od zákazu svatby s bílými přes rasově oddělené školy a telefonní budky po omezení volebních práv. Píseň A Change Is Gonna Come, ve které slavný písničkář Sam Cooke popisuje své zkušenosti se segregací, se rychle stala hymnou amerického hnutí za občanská práva. Jeho optimistická předpověď se vyplnila: jen rok poté, co ji složil, vstoupil v platnost první celoamerický antidiskriminační zákon.

 

3. Bob Marley – War

Reggae má v hatefree hudbě výjimečnou pozici: boje s rasismem a diskriminací se týká dobrá polovina písniček. Jednu z nejslavnějších s názvem War nazpívala dredatá legenda Bob Marley, který zasvětil život myšlence sjednocené, nezávislé a rovnoprávné Afriky. Tahle písnička vznikla na základě projevu etiopského císaře Haile Selassieho o tom, že dokud svět nepřestane rozlišovat mezi jednotlivými rasami, nikdy nenastane mír.

4. Midnight Oil – Beds Are Burning

Proti rasismu se bojovalo i v době alternativního rocku konce osmdesátých a devadesátých let. Na první poslech oddechová hitovka Beds Are Burning kapely Midnight Oil ve skutečnosti naráží na nucený odsun australských Aboriginců skupiny Pintupi, která mezi posledními opustila tradiční nomádský život. Australská vláda po velkou část minulého století potlačovala jejich jazyk a kulturu a odebírala jejich děti, které poté přidělovala pěstounům a umisťovala do dětských domovů. Otázka omluvy domorodému obyvatelstvu, kolem které se písnička točí, se v Austrálii řeší dodnes.

5. They Might Be Giants – Your Racist Friend

Americká rocková dvojka They Might Be Giants se rozhodla vyjádřit ke každodennímu rasismu: jak se cítíte, když váš známý začne po pár pivech v hospodě nebo na party s populárním monologem na téma „nejsem rasista, ale?“ Písnička z roku 1990 Your Racist Friend ukazuje, že to zdaleka není jen aktuální český problém.

6. Mos Def – Mr. Nigga

V přehledu antirasistických písniček se nemůžeme vyhnout hip hopu, který vztahy Afroameričanů a bělochů pojal za jedno ze svých hlavních témat. Text „pan negr jede výtahem a ostatní se modlí, ať není jejich nový soused“ je sice patnáct let starý, ale leckdo se v něm nejspíš pozná i dnes.

7. Borat – Throw the Jew Down the Well

Jako upozornění na rasismus někdy nejlíp funguje satira. Platí to i u Borata, tedy komika Sachy Barona Cohena. Jeho humor často cíl spíš míjí, než zasahuje, ale tahle písnička z filmu Borat je trefa přímo výborná. V country klubu v jižanském srdci Ameriky zpívá o tom, jak má jeho rodný Kazachstán velký problém – Židy, kterých by bylo nejlepší se zbavit chycením za rohy a hozením do studny. Nadšená reakce publika na otevřeně antisemitskou píseň je k nezaplacení.

8. Tay Zonday – Chocolate Rain

Tenhle osm let starý internetový hit se proslavil hlavně svým legračním autorem s dost překvapivým hlasem a originálním provedením videa s poznámkou „teď se otáčím od mikrofonu, abych se nadechnul“. Odrhovačku, která se okamžitě zavrtá do hlavy, ale její autor napsal jako kritiku rasismu, který pořád není o nic menším problémem než kdy dřív.

9. Bonus & Ondřej Vlk – Sám černou nocí

Ve světové konkurenci je to těžké, ale hatefree písničky samozřejmě vznikají v Česku. Skvělý příklad je dva roky stará pecka Sám černou nocí alternativního rappera Bonuse, který tak reaguje na protiromské a náckovské demonstrace. In memoriam hostuje country legenda Michal Tučný.

10. Gipsy Hery Band - Bílej jezdec

A nakonec něco překvapivého: Bílej jezdec bývalé kapely Daniela Landy Orlík. Ta je sama o sobě pravým opakem antirasistického songu a stejně jako celá produkce Orlíku rasismus spíš dost nepokrytě podněcuje. Na loňském „Rasistickém večírku“ vysílaném na ČT, který si z rasismu ve skutečnosti utahoval, se Bílýho jezdce ale ujala romská folková skupina Gipsy Hery Band. Jejich geniální podání ukazuje, že rasistovi nejlépe vezmete vítr plachet tak, že si z něj uděláte legraci.

 

Čtěte dále

„Postoje k uprchlíkům v Evropě jsou stále lepší. Díky zkušenostem,” říká česká vědkyně

„Lidé migranty v porovnání s dobou před deseti lety vnímají více pozitivně a tento trend sledujeme po téměř celé západní Evropě,” říká Lenka Dražanová, vědecká pracovnice Centra pro migrační politiku na Evropském univerzitním institutu v Itálii, kde se zabývá výzkumy politického chování a postoji Evropanů k migraci. Dodává, že oproti době před deseti lety jsou nálady lepší o 5 až 10 %. Za zlepšením jsou podle ní zkušenosti s uprchlíky a migranty, které lidé v západoevropských zemích běžně potkávají. „Sociologické výzkumy z poslední doby ukazují, že když se společnost stává více rozmanitou, hodnotí to lidé na začátku spíše negativně. Ale třeba za deset nebo patnáct let už to vidí mnohem pozitivněji,” vysvětluje důvody změny.


 

Lukáš Houdek 14. 10. 2019

„Ve škole se mi posmívali. Cesta k sebepřijetí je dlouhá,” říká zdravotní sestra s TC syndromem

Jaký je v Česku život s postižením obličeje? O tom ví mnohé zdravotní sestra Petra Dunajová, která se narodila se vzácným Treacher Collinsovým syndromem. Ten může způsobit nevyvinutí lícních kostí, problémy se zrakem a sluchem, rozštěpy pater či postižení dýchacích cest. „Mnozí lidé si myslí, že je při TCS postižen intelekt, ale to je veliký omyl. Lidé s TCS jsou normálně inteligentní,“ popisuje Dunajová nejčastější mýtus pojící se s jejím hendikepem. Svou odlišnost si začala uvědomovat na základní škole. „Tam se mi posmívali nebo měli nemístné poznámky spolužáci. Na slovní útoky jsem nereagovala, dělala jsem, že je neslyším,“ popisuje první těžké okamžiky a dodává: „Protože v okamžiku, kdy jsem se začala obhajovat, tak útoky zesílily. Někdy mě to strašně mrzelo, snažila jsem se nevšímat si toho, přejít to.“ Dnes se s negativními reakcemi setkává minimálně. 

Mladí lidé z Česka i rodin uprchlíků vytvořili videoklip. Získali nové dovednosti i přátelství

Dvaadvacet nadšenců do audiovizuální tvorby, práce pod vedením zkušeného režiséra, měsíce poznatků, zábavy i nových přátelství. Tak by se daly shrnout workshopy projektu Image.In, které pod záštitou Organizace pro pomoc uprchlíkům proběhly letos na jaře. Jejich výsledkem je profesionální videoklip k tracku rappera Dounyho a především zapojení lidí z mnoha kulturních prostředí.

Marie Škardová 10. 10. 2019

Jako dítě čelil šikaně, později se stal terčem pokusu o vraždu. Dnes bojuje za práva albínů

Jako dítě se coby albín v západoafrické Ghaně potýkal se šikanou ze strany vrstevníků a spolužáků. Čelil také výzvám ve školní lavici, kde kvůli špatnému zraku následkem nedostatku melaninu neviděl na tabuli a ve škole tak, podobně jako jiné albínské děti v oblasti, zaostával. Vzepřel se a už jako dítě vybojoval lepší podmínky pro učení. Dnes pracuje na inspektorátu, je výrazným ghanským albínským aktivistou. Těží však také ze své zkušenosti, kdy se málem stal obětí rituální vraždy na ghanském venkově. Díky tehdejším kolegům, kteří ho chránili vlastními těly, přežil. Jak sám říká, jde o zkušenost, po níž kompletně přehodnotil způsob své práce.


 

Lukáš Houdek 8. 10. 2019

 

 

 

 

 

 

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.