Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Tereza Cajthamlová: Venčení psů v Teplicích je nejpovedenější recesistickou kampaní

 

venceni big

cajthamlovaTereza Cajthamlová
Autorka

Studentka žurnalistiky a sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, "pseudohumanistka" a "xenofilka".

4
srpna
2015

Napětí, které v Česku vyvolává strach z uprchlíků a cizinců obecně, se v posledních letech více či méně úspěšně snaží tlumit nejrůznější recesistické kampaně. Bylo by dobré, aby nezapadla ta poslední z nich. Je postavená na geniálním nápadu venčení psů v parku, ideálně v době, kdy nad zvířaty vyděšenými k smrti vybuchuje ohňostroj.

Ať už to byla kampaň Čechy v ČR nechceme nebo novější varianta Island v ČR nechceme, tvůrci vždy usilovali o jedno – převrátit stereotypy tak, aby vynikla jejich absurdita. V ideálním případě by se měl člověk dosud trpící předsudky zarazit, upřímně se zasmát, plácnout do čela a nakonec s úlevou zvolat: „Jsem to ale pitomec! Teď už vidím, že generalizace nějaké skupiny lidí podle národnosti, barvy pleti či náboženství je úplně nesmyslná. Konečně jsem prohlédl!“ Na tomto místě je však třeba dodat, že nic takového se patrně nikdy nestalo a asi ani nestane. Ostatně příčinu neúspěchu podobných kampaní už dávno odhalil jeden poválečný americký výzkum.

Kdo trpí předsudky, nepozná vtip

Kauzální vztah mezi předsudkem a problémem rozpoznat ironii byl potvrzen během výzkumu mezi čtenáři amerického komiksu Mr. Biggott. Hlavní komiksová postava, zcela dle rčení nomen omen, vykazovala sklony k antisemitismu a nesnášenlivosti, které v kontextu působily směšně. Výzkum tehdy prokázal, že zatímco čtenáři bez předsudků vůči židům se u ilustrací náramně bavili, ti, kteří sdíleli svůj pohled na svět právě s antisemitou Biggottem, vtip nepostřehli. Někteří si dokonce mysleli, že Biggott je sám židovského původu a celý komiks je proto antisemitský. Zjednodušeně by se tedy dalo říci, že lidé s předsudky nepoznají ironii. Podobné antirasistické kampaně proto těžko mohou přesvědčit ty, na které primárně cílí.

Američtí výzkumníci nám tedy nabízí vysvětlení, proč tolik lidí zcela vážně upozorňovalo na to, že kampaň, která představovala Čechy tak, jak oni sami vnímají cizince nebo příslušníky menšin, je rasistická. Stejně tak se už lze s určitým pochopením dívat i na ty, kteří nepřečetli správně název iniciativy Island v ČR nechceme, a svým facebookovým lajkem se přihlásili k tomu, že muslimové mohou za sopečnou činnost nebo tuhou zimu. Žádný výzkum ale dosud nedal odpověď na to, jak humorem skutečně zvítězit nad nenávistí.

Útok Teplických na vlastní kulturu

Tepličtí přišli v rámci antirasistických kampaní, které měly dosud spíše virtuální charakter a k cílové skupině se dostávaly pouze prostřednictvím médií, s akčnější variantou. Dokonce se jim povedlo přimět lidi s předsudky vůči muslimům k tomu, aby sami dělali to, co muslimům vyčítají.

Poprvé svolali místní k venčení psů v době, kdy lázeňští hosté, kteří vyznávají islám, slavili konec Ramadánu ohňostrojem. Obávám se však, že potenciál úvodní etapy kampaně nebyl zcela vyčerpán. Když jsem pročítala diskusní příspěvky účastníků, kteří se naprosto vážně rozčilovali nad tím, jak jsou jejich pejskařská práva ohňostrojem narušena, očekávala jsem minimálně petici požadující úplné zrušení všech ohňostrojů na území České republiky. Vyznavačům islámu by to patrně příliš nevadilo, nakonec Ramadán má pro ně i bez ohňostroje důležitý náboženský význam. Ale jak by bez dělbuchů a rachejtlí oslavili ateističtí Češi příchod nového roku, to si úplně představit neumím.

Za eticky spornou však lze pořád považovat samotnou přítomnost psů uprostřed rušných oslav. Tvůrcům kampaně se podařilo zmanipulovat lidi, kteří mají své psí kamarády určitě rádi a za jiných okolností by je nikdy nevystavili podobné extrémní situaci. Věřím tomu, že při tradičních českých oslavách Silvestra se s nimi také nevydávají na procházku parkem. Iniciátoři kampaně by mohli na svou obranu před obviněním za utrpení zvířat namítnout, že k tak krutému zacházení přece majitele psů nikdo nenutil a z celého záměru je navíc patrná ironie. Ale jak jsme si před chvílí vysvětlili, lidé s předsudky vtipům nerozumí a všechno berou smrtelně vážně.

Cíl naplněn, v médiích se role obrátily

Dost už ale kritiky. Dosavadním vrcholem kampaně je venčení druhé a třetí, kdy mají už psi park téměř pro sebe a mnozí lázeňští hosté zůstávají doma. To je celkem pochopitelné, na trávě s psími exkrementy nechce sedět nikdo, bez ohledu na náboženské vyznání. A tak se Teplickým daří vytvářet perfektní podmínky pro to, aby se park mohl stát neobyvatelným i pro ně samotné.

Muslimové reagovali na kampaň různě. Někteří také hned neprohlédli zjevnou ironii, čemuž se za současné situace nelze moc divit, a do parku přestali chodit. Jiní chtěli svůj pokřivený obraz před českou veřejností napravit a v reflexních vestách začali park uklízet. To je tedy – beze vší legrace – dost ponižující způsob boje s předsudky. Nicméně výsledný efekt stojí za to. Aktuální mediální obraz dění v teplickém parku totiž jasně říká: Tepličtí trápí své psy a dělají v parku nepořádek, zatímco muslimové tam uklízí.

Iniciátorům hromadného venčení tedy děkuji za vtipný nápad a těším se, kam dál se jim podaří kampaň dovést. Kdyby jim docházela inspirace, mám pár tipů. Co takhle pod hrozbou vysoké pokuty zakázat lidem sedět na trávě a svačit? Případně stejným způsobem sankcionovat jízdu na kolečkových bruslích? Nebo jak jinak ještě humorně ukázat lidem, že jejich nenávist reaguje stejně jako vyhozený bumerang?

 

Ilustrační foto: Revolution_Ferg

Čtěte dále

HFFest: Pražské náměstí Republiky už počtvrté rozvibrují latinskoamerické rytmy

Ve čtvrtek 4. července začne již čtvrtý ročník oblíbeného latinskoamerického festivalu Sabor Latino Praha. Ten se od svého počátku hlásí k označení HateFree Fest a stejně jako předešlé roky přinese kousek Latinské Ameriky na náměstí Republiky v Praze. Potrvá do neděle.


HateFree Culture 29. 6. 2019

„Lidé vědí, že jim nic nehrozí,” říká komentátor Bosák. Agresi anonymů čelí často

„Lidi, neblbněte. Není to válka. Není to hladomor. Není to živelná katastrofa. Bavte se,“ říká o fotbale dlouholetý sportovní komentátor Jaromír Bosák. Emotivní odezvy na svou práci zažíval odjakživa, emoce podle něj k fotbalu a komentování patří. Nenávistné reakce se ale zhoršily s nástupem internetu a sociálních sítí. „Bylo to jiné v tom, že když píšete dopis, tak přece jen musíte vynaložit určitou námahu. Říkal jsem si, ten člověk si s tím dal alespoň nějakou práci, i když mi nadává, tak si to přečtu. Většinou jsem se tomu smál, tehdy to nebylo tak agresivní jako dneska. V dopisech se nehrozilo smrtí,“ popisuje Bosák a dodává: „Dnes můžete reagovat na kohokoli, kdykoli, jakkoli, stala se z toho najednou ta nejlehčí věc na světě. Mluví se o tom, že internet zdemokratizoval prostředí komunikace. Ale zároveň z toho udělal takové temné jezero.“ Podle něj je problémem to, že lidé nejsou och ...

HFFest: Svátek čaje stírá hranice mezi Čechy, Poláky i Slováky. Už o víkendu potěší Těšín

Už o víkendu 29. a 30. června se na zámeckém vrchu v Těšíně odehraje Svátek čaje, tradiční dvoudenní festival věnovaný tomuto nápoji a jeho různým podobám. „Je to jedinečný čajový festival s jedenáctiletou tradicí šířící čajovou kulturu, komunitní atmosféru, seberozvoj, dobrovolnictví. Stíráme hranice mezi Čechy, Poláky, Slováky a dalšími zeměmi a kulturami,” uvádí organizátoři. Festival se proto také letos hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 26. 6. 2019

Lze s podporou ostatních překonat i nejtěžší překážky? Neviditelné vstupují do kin

Sociální pracovnice Manu, Audrey, Hélène a Angélique vedou denní centrum pro ženy bez domova na okraji francouzské metropole. Dělají vše pro to, aby se jejich klientky postavily na vlastní nohy. Mnohdy jim v tom však brání nepružný a nedostatečný systém podpory. Poté, co je jejich centrum uzavřeno, rozhodnou se porušit pravidla a pomáhat svěřenkyním na vlastní pěst. Jejich inovativní přístup tak pomůže odhalit skryté talenty a dovednosti a podpořit u žen sebevědomí a začlenění do společnosti. O tom vypráví film Neviditelné francouzského režiséra Louis-Julien Petit, který aktuálně vstoupil do českých kin.

Marie Škardová 26. 6. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.