Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

HOAX: Chlapec s kuřaty jako propaganda světových médií

V souvislosti s vyvrcholením bojů v syrském Aleppu probíhají na internetu diskuze o důvěryhodnosti informací z místa. Situace je nepřehledná a málokdo z reportérů či pomáhajících organizací má do oblasti přístup. V některých diskuzích se začaly kromě informací a spekulací objevovat také zprávy či fotografie, které mají poškodit důvěryhodnost mainstreamových médií a světových tiskových agentur. Jednou z nich byla například koláž fotografií údajně třikrát zachráněné holčičky. Ve skutečnosti všechny fotografie pocházejí z jednoho místa a holčičku pouze postupně nesli 3 muži. V diskuzi pod koláží se objevovaly další fotografie, které měly dokazovat lži médií, žádná z nich však ve skutečnosti s Aleppem nesouvisela.


HateFree Culture 2. 1. 2017

HOAX: Muslim demoluje vánoční betlém

Na Facebooku se začal šířit další předvánoční hoax, který má prokazovat, že muslimové ničí vánoční dekorace, stromky či jinak brání oslavám vánočních svátků. Tentokrát jde o videozáznam s blíže nespecifikovaným původem, na kterém muž demoluje sochu. K videu je přidána informace, že jde o muslima demolujícího betlém. Video s tímto kontextem má 200 tisíc shlédnutí a tři a půl tisíce sdílení. Ve skutečnosti jde o video z roku 2015 z Mexika a s muslimy nemá nic společného.


HateFree Culture 22. 12. 2016

HOAX: Odpověď ISIS muslimské studentce z Teplic

Před Vánoci zveřejnila česká muslimka z Teplic Eman Ghaleb na svém facebookovém účtu dopis pro Islámský stát. V něm teroristickou organizaci odsuzuje a označuje ji za nositele zla a nenávisti. 28. prosince zveřejnilo hnutí Blok proti islamizaci odpověď Islámského státu, kterou měl dle jejich tvrzení napsat sám Dr. Abu Bakr al-Baghdadi Ph.D. Na webu uvádějí, že se jim podařilo dopis získat a přeložit. Dále iniciativa uvádí, že pravdu nemá Eman, ale vůdce teroristické organizace. Údajná odpověď se rychle začala šířit, někteří uživatelé uvěřili v autentičnost dopisu a mnozí další se začali ptát, zda odpověď opravdu zaslala teroristická organizace a jakým způsobem je tedy s iniciativou BPI ve spojení.


HateFree Culture 31. 12. 2016

Manipulace: Muslimský gang napadl ženu v berlínském metru

Začátkem prosince zveřejnila berlínská policie záznam napadení v metru. V noci 27. října byla v berlínském metru brutálně napadena šestadvacetiletá žena. Neznámý muž ji skopl ze schodů, poté další muži sebrali věci, které ženě upadly, a odešli. Policie žádala veřejnost o pomoc s pátráním po pachatelích. Přestože policie neznala identitu pachatelů a na záznamu nebylo patrné, jaké národnosti pachatel je, začaly se šířit fámy o muslimském či uprchlickém původu pachatelů. Ve skutečnosti šlo o muže z Bulharska


HateFree Culture 22. 12. 2016

HOAX: České video napadení dívky muslimy

Kanadská facebooková stránka Never Again Canada sdílela 14. prosince video původem z České republiky. Podle popisu stránky, která nabádá k jeho masovému sdílení, má jít o nejmenované místo v Evropě, kde se podle jejího tvrzení „islámští migranti pokoušejí ukořistit a znásilnit dívku. (…) Jeden z islamistů jí dupne na hlavu a ona se snaží utéct, zatímco jiný se jí snaží stáhnout kalhoty.“ Jde však o známý případ napadení dívky trojicí mladíků v Praze, který nemá s muslimy nic společného.


HateFree Culture 20. 12. 2016

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.