Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Manipulace: Muslimka ignoruje oběti útoku v Londýně

Teroristický útok v centru Londýna v březnu 2017 vyvolal řadu ohlasů a diskuzí v médiích a na sociálních sítích. Jako mnohé další podobné incidenty se nevyhnul ani šíření manipulací a zavádějících informací. Jednou z nich byla fotografie mladé ženy v hidžábu zachycené přímo na místě útoku. Tuto fotografii sdílely tisíce lidí po celém světě a hodnotily, co žena na snímku dělá. Snímek dle některých z nich měl dokazovat bezcitnost muslimů, které útok nezajímá nebo jej přímo schvalují.


HateFree Culture 29. 3. 2017

Manipulace: V Miláně protestují tisíce lidí a média mlčí

Českým i světovým Facebookem se aktuálně šíří video z produkce ruské televize Russia Today, které má dokládat aktuální protesty desetitisíců Italů v ulicích Milána proti migraci. Video má již miliony zhlédnutí a některé sdílející stránky doplňují, že média o těchto protestech mlčí. Tento protest v Milánu skutečně proběhl, jen o více než dva roky dříve. A média o něm zdaleka nemlčela.


HateFree Culture 13. 3. 2017

HOAX? Nejasnosti kolem říjnového výbuchu v Bagdádu

Výbuch auta zaparkovaného ve čtvrti Al-Hurriyah v Bagdádu 30. října 2016 zabil osm lidí a zranil dalších 30. To popisují zprávy v médiích. Později se však objevil údajně záznam bezpečnostní kamery, který ukazuje jiný obrázek. Lidé na něm přibíhají na scénu, lehají si a předstírají zranění. Ležící osoby poté vyzvedává lékařská služba. Jaké nejasnosti provázejí tuto událost?


HateFree Culture 12. 2. 2017

Manipulace: Neziskovky vyučují v brněnské škole islám

Facebooková stránka Miloš Zeman - prezident ČR (neoficiální fanouškovská stránka) sdílí fotografie dětí ze základní a mateřské školy v Brně. Fotografie byly převzaty z webových stránek školy, na kterých škola zveřejňuje informace o proběhlých akcích. Jednou z nich bylo i zapojení do vzdělávacího projektu EDISON, díky kterému do školy přijelo několik mladých lidí z jiných částí světa. Stránka Miloš Zeman - prezident ČR však sdílí fotografie se zavádějícím komentářem: “Neziskovky v tichosti vyučují v českých školkách děti multikulturalismu a islámu!” spolu s článkem “Politička KDU-ČSL vyhrožuje sociálkou rodičům, kteří nepošlou své dítě na multikulti akci”, který se školou nijak nesouvisí. Šíření této dezinformace způsobuje, že v komentářích pod příspěvkem se objevují výhrůžky škole i rodičům dětí. Fotografie sdílelo téměř 600 lidí.


HateFree Culture 16. 3. 2017

HOAX: Zmizelý romský pokladník s penězi po založení strany

Na českém a slovenském Facebooku se opět šíří lživý článek Parlamentních listů z roku 2012 o nové romské politické straně. Dle něj chtěli ústečtí Romové založit politickou stranu. Místo toho jim ale zmizel pokladník i s vybranými penězi. Zpráva byla objasněna jako hoax několik dní po vydání a Parlamentní listy se omluvily. Přestože text článku již na webu neexistuje, odkaz šířený zřejmě kvůli titulku má opět stovky sdílení.


HateFree Culture 12. 2. 2017

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.