Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

HOAX: Ne, uříznutý poštěváček holčičkám nechybí

 

hoax katka big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture.

15
srpna
2018

Facebooková stránka Miloš Zeman - prezident ČR (není oficiální stránkou prezidenta republiky) včera zveřejnila album 23 fotografií české muslimky a členky týmu HFC Kateřiny Gamal Richterové s bublinami, na kterých jsou texty jako: „Pane doktore, vidím všude nadržené muže”, „Ne, uříznutý poštěváček holčičkám nechybí”, „Protože hákový kříž už se nosit nesmí” nebo „Děvky šátek mít nemusí”. Album je doprovozeno popiskem: „Gamal Richterová, studentka islámského radikalismu spolupracující se státem financovanou organizaci HateFree Culture.” Jedná se o fotomontáž, která vychází z fotografie Gamal Richterové z letošního sobotního vyvrcholení akce Prague Pride, kde se lidé v našem fotostánku fotili s bublinami reagujícími na některé bizarní otázky, se kterými se občas LGBT lidé setkávají (na ty se můžete podívat zde). Kateřina se vyfotila s bublinou: „Ne, nemůžeš se dívat.” Tento text z ní byl však vymazán a opatřen novými popisky. Album má za den bezmála 100 sdílení.

hoax katka 5

Album manipulovaných fotografií se začalo okamžitě šířit po sociálních sítích a pod ním i fotografiemi jsou stovky komentářů, z nichž je zřejmé, že uživatelé vůbec netuší, že jde o manipulaci a domnívají se, že se Kateřina Gamal Richterová s takovými texty skutečně fotila a propaguje je. To i přesto, že je každá z fotografií identická, vždy se na ní mění jen text. V diskusi pod albem to pak zmiňuje i admin stránky: „Je to v nadpisu alba, že jsme ty její kecy vylepšili aby povídala taky jednou pravdu.”

hoax katka 4

Původní fotografie z fotostánku na Letné

Album vyvolalo vlnu nenávisti jak vůči muslimům, tak zejména vůči Kateřině Gamal Richterové. Objevuje se v nich množství vulgárních úrážek jako: „Táhni za těma zmrdama, ty štěto.” Objevují se ale také výzvy k násilí i usmrcení. „Zastřelit děvku odpornú,” píše jeden z diskutujících. „Takovu slahnut po cuni a kopnuť do řiti že sa zastavy až na Sibiři,” píše jiný. „Výsledek výchovy rodičů a školství… zabte to než to naklade vajíčka !!!” přidává se další. „Zlinčovat,” píše další. „Uklidíme vás a velmi dobře… vápna dosti,” přidává se jiný.

hoax katka 3

„Je to velký paradox. Pravidelně chodím na Prague Pride a fotím se ve stánku s bublinami, abych vyjádřila svou podporu LGBT komunitě, a pak se vytváří fotomontáže, které mají dokazovat opak,” uvádí Kateřina Gamal Richterová. „Myslím, že to vzniká proto, že nesplňuji klasickou představu, kterou někteří lidé o muslimech mají. A proto je má otevřenost dráždí a mají potřebu mě takto diskreditovat,” dodává.

hoax katka 1

Právnička Klára Kalibová z organizace In IUSTITIA, která se věnuje pomoci obětem činů z nenávisti, se domnívá, že se autoři některých komentářů dopustili trestného činu. „Některé z výroků zakládají trestní odpovědnost osob, které se jich na sociální síti dopustily. Ze strany FB profilu se jedná jednoznačně o cílenou šikanu Kateřiny Gamal Richterové, která má potenciál ji poškodit v jejím soukromém i pracovním životě. Tvůrce fotografií také porušil autorská práva kampaně HateFree Culture a je na místě, aby se tato vládní kampaň ostře ohradila proti zneužití značky, která podporuje respekt a toleranci v České republice," uvádí Klára Kalibová. „V současné době lze hovořit o epidemii nenávisti na sociálních sítí. Z fyzického veřejného prostoru se trestná činnost dostává do virtuálního prostoru, což z ní nečiní ani méně závažnou, ani netrestnou. Obecně lze poznamenat, že podobné výroky jsou na sociálních sítích stále častější a je nutné požadovat po orgánech činných v trestním řízení, aby reagovaly nejen na případná trestní oznámení poškozených, ale také, aby podobné výroky aktivně vyhledávaly a postihovaly," uzavírá.

Čtěte dále

„Rasismus tě degraduje na prvoka,” říká česko-romský hudebník Holubec

Jindra Holubec, frontman kapely Amigoos, se narodil do romsko-české rodiny, spojuje tak oba světy tělem i duší. „To, že jsem půlka, jsem si začal uvědomovat až kolem osmnáctého roku života, jinak mi to nějak nedocházelo. Jasně, na fotbale mi říkali cigi, ale protože jsem vyrůstal na vesnici, kde žádní Romové nežili, tak jsem se tak necítil,“ odpovídá na otázku, jak se jeho kořeny projevují v reálném životě. „Nikdy jsem se nestyděl za to, že mám romské kořeny,“ pokračuje Jindra „Spíše jsem na to hrdý a postupem času jsem to cítil jako plus. A díky tomuhle uvědomění jsem se taky snažil chovat ke každému stejně. Nikdy mě u toho nenapadaly myšlenky na to, že jsem snad jiný nebo tak něco.“ Jindra vyrůstal na Jesenicku a pracoval taky jako sociální pracovník. I proto o některých svých písních mluví jako o sociálních baladách a vyjadřuje se k tématům, jako jsou drogy, sociální dávky nebo nenávist. P ...

„Muslimové by se měli vůči urážkám politiků ozvat. Chybí dialog,“ říká 19letý Čech se syrskými kořeny

Mít exotické jméno nemusí být na škodu. „Je to dobrý způsob, jak začít rozhovor,“ říká devatenáctiletý Sufian Massalema. Problémy kvůli svému původu nikdy neměl, podle něj je česká společnost obecně tolerantní a nálady vyvolávají jen konkrétní jedinci, které je nejvíc slyšet. Co mu vadí, je chybějící dialog mezi Čechy a muslimy. „Každý se baví jen sám se sebou v uzavřené bublině, a to není dobře, přitom naše kultury toho mají tolik společného,“ vysvětluje student, který zdědil jméno a arabské kořeny po dědečkovi ze Sýrie.


OPU 7. 12. 2018

6 z 10 lidí žije v zemích, kde nemohou svobodně vyznávat víru

65letá židovská lékařka Sarah Halimi byla v dubnu 2017 napadena a vyhozena z okna svého bytu, který se nacházel ve třetím patře domu v Paříži. Její muslimští sousedé uvedli, že slyšeli pachatele během útoku křičet náboženská hesla a části Koránu v arabštině. Soud po dlouhou dobu nekvalifikoval případ jako zločin z nenávisti, což vyvolalo řadu demonstrací. Po deseti měsících byl útočník původem z Mali odsouzen za vraždu motivovanou antisemitismem, což bylo vyhodnoceno jako přitěžující faktor. Francie je domovem největší židovské populace v západní Evropě a mnoho z nich se v posledních letech stalo obětí vzrůstajícího počtu zločinů z nenávisti. Došlo také k prudkému nárůstu emigrace Židů, kteří odcházejí především do Izraele. Podle Zprávy o náboženské svobodě ve světě organizace Církev v nouzi 6 z 10 lidí žije v současnosti v zemích, kde náboženská svobod ...

Domovem české živnostnice prošly desítky lidí na útěku. Nyní přijme do rodiny 15letého Afghánce

Magdalena Pospíchalová je živnostnice na volné noze z Čelákovic. Už déle než tři roky aktivně pomáhá lidem na útěku. Vše začalo na podzim roku 2015, ve dnech, kdy bylo uprchlíkům zablokovaným u nádraží Keleti v Budapešti umožněno vydat se vlaky do Německa. Na Hlavním nádraží v Praze se tehdy sešla malá skupinka lidí s jídlem, aby jim cestu zpříjemnili. Krátce nato se spontánně zformovala skupina dobrovolníků, kteří po více než rok v pravidelných směnách obcházeli vlaky a uprchlíky aktivně vyhledávali, aby jim poskytli základní potřeby, poradenství a pomoc. Tehdy se také utvořila skupina lidí, kteří ubytovávali ve svých domovech uprchlíky přes noc, aby si odpočinuli před další cestou. „Domů si je brávali studenti, rodiny i matky samoživitelky. Museli to být ale také lidé, kteří mají tak trochu odvahu. Nebát se například reakcí sousedů. 


L ...

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.