Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

HOAX: Ne, uříznutý poštěváček holčičkám nechybí

 

hoax katka big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture.

15
srpna
2018

Facebooková stránka Miloš Zeman - prezident ČR (není oficiální stránkou prezidenta republiky) včera zveřejnila album 23 fotografií české muslimky a členky týmu HFC Kateřiny Gamal Richterové s bublinami, na kterých jsou texty jako: „Pane doktore, vidím všude nadržené muže”, „Ne, uříznutý poštěváček holčičkám nechybí”, „Protože hákový kříž už se nosit nesmí” nebo „Děvky šátek mít nemusí”. Album je doprovozeno popiskem: „Gamal Richterová, studentka islámského radikalismu spolupracující se státem financovanou organizaci HateFree Culture.” Jedná se o fotomontáž, která vychází z fotografie Gamal Richterové z letošního sobotního vyvrcholení akce Prague Pride, kde se lidé v našem fotostánku fotili s bublinami reagujícími na některé bizarní otázky, se kterými se občas LGBT lidé setkávají (na ty se můžete podívat zde). Kateřina se vyfotila s bublinou: „Ne, nemůžeš se dívat.” Tento text z ní byl však vymazán a opatřen novými popisky. Album má za den bezmála 100 sdílení.

hoax katka 5

Album manipulovaných fotografií se začalo okamžitě šířit po sociálních sítích a pod ním i fotografiemi jsou stovky komentářů, z nichž je zřejmé, že uživatelé vůbec netuší, že jde o manipulaci a domnívají se, že se Kateřina Gamal Richterová s takovými texty skutečně fotila a propaguje je. To i přesto, že je každá z fotografií identická, vždy se na ní mění jen text. V diskusi pod albem to pak zmiňuje i admin stránky: „Je to v nadpisu alba, že jsme ty její kecy vylepšili aby povídala taky jednou pravdu.”

hoax katka 4

Původní fotografie z fotostánku na Letné

Album vyvolalo vlnu nenávisti jak vůči muslimům, tak zejména vůči Kateřině Gamal Richterové. Objevuje se v nich množství vulgárních úrážek jako: „Táhni za těma zmrdama, ty štěto.” Objevují se ale také výzvy k násilí i usmrcení. „Zastřelit děvku odpornú,” píše jeden z diskutujících. „Takovu slahnut po cuni a kopnuť do řiti že sa zastavy až na Sibiři,” píše jiný. „Výsledek výchovy rodičů a školství… zabte to než to naklade vajíčka !!!” přidává se další. „Zlinčovat,” píše další. „Uklidíme vás a velmi dobře… vápna dosti,” přidává se jiný.

hoax katka 3

„Je to velký paradox. Pravidelně chodím na Prague Pride a fotím se ve stánku s bublinami, abych vyjádřila svou podporu LGBT komunitě, a pak se vytváří fotomontáže, které mají dokazovat opak,” uvádí Kateřina Gamal Richterová. „Myslím, že to vzniká proto, že nesplňuji klasickou představu, kterou někteří lidé o muslimech mají. A proto je má otevřenost dráždí a mají potřebu mě takto diskreditovat,” dodává.

hoax katka 1

Právnička Klára Kalibová z organizace In IUSTITIA, která se věnuje pomoci obětem činů z nenávisti, se domnívá, že se autoři některých komentářů dopustili trestného činu. „Některé z výroků zakládají trestní odpovědnost osob, které se jich na sociální síti dopustily. Ze strany FB profilu se jedná jednoznačně o cílenou šikanu Kateřiny Gamal Richterové, která má potenciál ji poškodit v jejím soukromém i pracovním životě. Tvůrce fotografií také porušil autorská práva kampaně HateFree Culture a je na místě, aby se tato vládní kampaň ostře ohradila proti zneužití značky, která podporuje respekt a toleranci v České republice," uvádí Klára Kalibová. „V současné době lze hovořit o epidemii nenávisti na sociálních sítí. Z fyzického veřejného prostoru se trestná činnost dostává do virtuálního prostoru, což z ní nečiní ani méně závažnou, ani netrestnou. Obecně lze poznamenat, že podobné výroky jsou na sociálních sítích stále častější a je nutné požadovat po orgánech činných v trestním řízení, aby reagovaly nejen na případná trestní oznámení poškozených, ale také, aby podobné výroky aktivně vyhledávaly a postihovaly," uzavírá.

Čtěte dále

HFFest: Pražské náměstí Republiky už počtvrté rozvibrují latinskoamerické rytmy

Ve čtvrtek 4. července začne již čtvrtý ročník oblíbeného latinskoamerického festivalu Sabor Latino Praha. Ten se od svého počátku hlásí k označení HateFree Fest a stejně jako předešlé roky přinese kousek Latinské Ameriky na náměstí Republiky v Praze. Potrvá do neděle.


HateFree Culture 29. 6. 2019

„Lidé vědí, že jim nic nehrozí,” říká komentátor Bosák. Agresi anonymů čelí často

„Lidi, neblbněte. Není to válka. Není to hladomor. Není to živelná katastrofa. Bavte se,“ říká o fotbale dlouholetý sportovní komentátor Jaromír Bosák. Emotivní odezvy na svou práci zažíval odjakživa, emoce podle něj k fotbalu a komentování patří. Nenávistné reakce se ale zhoršily s nástupem internetu a sociálních sítí. „Bylo to jiné v tom, že když píšete dopis, tak přece jen musíte vynaložit určitou námahu. Říkal jsem si, ten člověk si s tím dal alespoň nějakou práci, i když mi nadává, tak si to přečtu. Většinou jsem se tomu smál, tehdy to nebylo tak agresivní jako dneska. V dopisech se nehrozilo smrtí,“ popisuje Bosák a dodává: „Dnes můžete reagovat na kohokoli, kdykoli, jakkoli, stala se z toho najednou ta nejlehčí věc na světě. Mluví se o tom, že internet zdemokratizoval prostředí komunikace. Ale zároveň z toho udělal takové temné jezero.“ Podle něj je problémem to, že lidé nejsou och ...

HFFest: Svátek čaje stírá hranice mezi Čechy, Poláky i Slováky. Už o víkendu potěší Těšín

Už o víkendu 29. a 30. června se na zámeckém vrchu v Těšíně odehraje Svátek čaje, tradiční dvoudenní festival věnovaný tomuto nápoji a jeho různým podobám. „Je to jedinečný čajový festival s jedenáctiletou tradicí šířící čajovou kulturu, komunitní atmosféru, seberozvoj, dobrovolnictví. Stíráme hranice mezi Čechy, Poláky, Slováky a dalšími zeměmi a kulturami,” uvádí organizátoři. Festival se proto také letos hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 26. 6. 2019

Lze s podporou ostatních překonat i nejtěžší překážky? Neviditelné vstupují do kin

Sociální pracovnice Manu, Audrey, Hélène a Angélique vedou denní centrum pro ženy bez domova na okraji francouzské metropole. Dělají vše pro to, aby se jejich klientky postavily na vlastní nohy. Mnohdy jim v tom však brání nepružný a nedostatečný systém podpory. Poté, co je jejich centrum uzavřeno, rozhodnou se porušit pravidla a pomáhat svěřenkyním na vlastní pěst. Jejich inovativní přístup tak pomůže odhalit skryté talenty a dovednosti a podpořit u žen sebevědomí a začlenění do společnosti. O tom vypráví film Neviditelné francouzského režiséra Louis-Julien Petit, který aktuálně vstoupil do českých kin.

Marie Škardová 26. 6. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.