Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

HOAX: Ne, uříznutý poštěváček holčičkám nechybí

 

hoax katka big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture.

15
srpna
2018

Facebooková stránka Miloš Zeman - prezident ČR (není oficiální stránkou prezidenta republiky) včera zveřejnila album 23 fotografií české muslimky a členky týmu HFC Kateřiny Gamal Richterové s bublinami, na kterých jsou texty jako: „Pane doktore, vidím všude nadržené muže”, „Ne, uříznutý poštěváček holčičkám nechybí”, „Protože hákový kříž už se nosit nesmí” nebo „Děvky šátek mít nemusí”. Album je doprovozeno popiskem: „Gamal Richterová, studentka islámského radikalismu spolupracující se státem financovanou organizaci HateFree Culture.” Jedná se o fotomontáž, která vychází z fotografie Gamal Richterové z letošního sobotního vyvrcholení akce Prague Pride, kde se lidé v našem fotostánku fotili s bublinami reagujícími na některé bizarní otázky, se kterými se občas LGBT lidé setkávají (na ty se můžete podívat zde). Kateřina se vyfotila s bublinou: „Ne, nemůžeš se dívat.” Tento text z ní byl však vymazán a opatřen novými popisky. Album má za den bezmála 100 sdílení.

hoax katka 5

Album manipulovaných fotografií se začalo okamžitě šířit po sociálních sítích a pod ním i fotografiemi jsou stovky komentářů, z nichž je zřejmé, že uživatelé vůbec netuší, že jde o manipulaci a domnívají se, že se Kateřina Gamal Richterová s takovými texty skutečně fotila a propaguje je. To i přesto, že je každá z fotografií identická, vždy se na ní mění jen text. V diskusi pod albem to pak zmiňuje i admin stránky: „Je to v nadpisu alba, že jsme ty její kecy vylepšili aby povídala taky jednou pravdu.”

hoax katka 4

Původní fotografie z fotostánku na Letné

Album vyvolalo vlnu nenávisti jak vůči muslimům, tak zejména vůči Kateřině Gamal Richterové. Objevuje se v nich množství vulgárních úrážek jako: „Táhni za těma zmrdama, ty štěto.” Objevují se ale také výzvy k násilí i usmrcení. „Zastřelit děvku odpornú,” píše jeden z diskutujících. „Takovu slahnut po cuni a kopnuť do řiti že sa zastavy až na Sibiři,” píše jiný. „Výsledek výchovy rodičů a školství… zabte to než to naklade vajíčka !!!” přidává se další. „Zlinčovat,” píše další. „Uklidíme vás a velmi dobře… vápna dosti,” přidává se jiný.

hoax katka 3

„Je to velký paradox. Pravidelně chodím na Prague Pride a fotím se ve stánku s bublinami, abych vyjádřila svou podporu LGBT komunitě, a pak se vytváří fotomontáže, které mají dokazovat opak,” uvádí Kateřina Gamal Richterová. „Myslím, že to vzniká proto, že nesplňuji klasickou představu, kterou někteří lidé o muslimech mají. A proto je má otevřenost dráždí a mají potřebu mě takto diskreditovat,” dodává.

hoax katka 1

Právnička Klára Kalibová z organizace In IUSTITIA, která se věnuje pomoci obětem činů z nenávisti, se domnívá, že se autoři některých komentářů dopustili trestného činu. „Některé z výroků zakládají trestní odpovědnost osob, které se jich na sociální síti dopustily. Ze strany FB profilu se jedná jednoznačně o cílenou šikanu Kateřiny Gamal Richterové, která má potenciál ji poškodit v jejím soukromém i pracovním životě. Tvůrce fotografií také porušil autorská práva kampaně HateFree Culture a je na místě, aby se tato vládní kampaň ostře ohradila proti zneužití značky, která podporuje respekt a toleranci v České republice," uvádí Klára Kalibová. „V současné době lze hovořit o epidemii nenávisti na sociálních sítí. Z fyzického veřejného prostoru se trestná činnost dostává do virtuálního prostoru, což z ní nečiní ani méně závažnou, ani netrestnou. Obecně lze poznamenat, že podobné výroky jsou na sociálních sítích stále častější a je nutné požadovat po orgánech činných v trestním řízení, aby reagovaly nejen na případná trestní oznámení poškozených, ale také, aby podobné výroky aktivně vyhledávaly a postihovaly," uzavírá.

Čtěte dále

„Když cestuju, lidé mě považují za Čecha,” říká ghanský elektroinženýr. Vystudoval v Brně

Ernest Mensah pochází z dobře situované rodiny respektovaného vědce. Vše se ale změnilo ve chvíli, kdy matka v jeho raném dětství zemřela a po několika letech ji následoval i otec. Ernest už na střední škole značně vynikal. Když pak nastoupil roční národní službu, kterou musí absolventi pro zemi ve svých oborech odvést, dozvěděl se o možnosti pokračovat ve studiu v cizině. „Když přišel dopis o tom, že jsem stipendium dostal, bylo to upřímně poprvé v životě, kdy jsem o Československu slyšel,” směje se Ernest. Do Prahy odletěl na podzim 1989. Revoluci tak prožil v Jihlavě, kde nastoupil na téměř roční jazykový a vyrovnávací kurz. Už tam si velmi oblíbil Čechy.


Lukáš Houdek 25. 4. 2019

Po pracovním úrazu skončil na vozíku, myslel na sebevraždu. Snímky o jeho životě uspěly ve World Press Photo

Fotograf Michael Hanke v dubnu získal druhé místo v prestižní soutěži World Press Photo se souborem fotografií ze sportovního a rodinného života Zdeňka Šafránka. Zdeněk je od pracovní nehody před šestnácti lety upoután na vozík. „V práci na mě spadly skoro dvě tuny železa a díky tomu nemůžu chodit,“ popisuje zlomovou životní událost. „Úraz ale není jen konec s chozením, je toho mnohem více. Dekubity (pozn. defekty měkkých tkání) jsou noční můra každého vozíčkáře. Pár lidí na to už umřelo, dost lidí na to trpí doma nebo v nemocnici.“ Zdeněk si díky intenzivnímu sportování zažil s dekubity obrovské problémy, chronická intenzivní bolest ho dohnala k myšlenkám na sebevraždu. „Nedá se to nikdy nikomu popsat a vysvětlit. Každý máme jiný práh bolesti a citlivost. Díky tomu každého vše bolí jinak,“ popisuje paraboxer. „Musel jsem se s tím srovnat sám. Je to zoufalství a útěk do neznáma, jsem ...

„Víme, že v tom nejsme sami.” Romských studentů přibývá, podporují se navzájem

Dvacetiletá Andrea Grundzová pochází z romsko-české rodiny z Loun. Studuje češtinu a angličtinu na Pedagogické fakultě v Ústí nad Labem. „Plním si svůj sen,” usmívá se. Učitelkou totiž chtěla být už od raného dětství. Dnes je ve druhém ročníku na angličtině a v prvním na češtině. Svůj sen si plní také díky finanční podpoře, kterou získala od Nadace OSF. Její stipendijní program je určený pro romské vysokoškoláky do 26 let. Ti mohou studovat prezenčně i dálkově na soukromých nebo státních vysokých školách.


Lukáš Houdek 23. 4. 2019

„Matka lvice” přemohla muže znásilňující dceru, jednoho zabila. Soud ji nyní osvobodil

Nokubongu Qampi z Jihoafrické republiky začali lidé přezdívat „matka lvice” poté, co zabila jednoho ze tří mužů, kteří znásilňovali její dceru, a ostatní zranila. Byla obviněná z vraždy, ale později byla všechna obvinění stažena. Její příběh přinesla televizní stanice BBC.


Nina Djukanovićová 19. 4. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.