Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

HOAX: Ne, uříznutý poštěváček holčičkám nechybí

 

hoax katka big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture.

15
srpna
2018

Facebooková stránka Miloš Zeman - prezident ČR (není oficiální stránkou prezidenta republiky) včera zveřejnila album 23 fotografií české muslimky a členky týmu HFC Kateřiny Gamal Richterové s bublinami, na kterých jsou texty jako: „Pane doktore, vidím všude nadržené muže”, „Ne, uříznutý poštěváček holčičkám nechybí”, „Protože hákový kříž už se nosit nesmí” nebo „Děvky šátek mít nemusí”. Album je doprovozeno popiskem: „Gamal Richterová, studentka islámského radikalismu spolupracující se státem financovanou organizaci HateFree Culture.” Jedná se o fotomontáž, která vychází z fotografie Gamal Richterové z letošního sobotního vyvrcholení akce Prague Pride, kde se lidé v našem fotostánku fotili s bublinami reagujícími na některé bizarní otázky, se kterými se občas LGBT lidé setkávají (na ty se můžete podívat zde). Kateřina se vyfotila s bublinou: „Ne, nemůžeš se dívat.” Tento text z ní byl však vymazán a opatřen novými popisky. Album má za den bezmála 100 sdílení.

hoax katka 5

Album manipulovaných fotografií se začalo okamžitě šířit po sociálních sítích a pod ním i fotografiemi jsou stovky komentářů, z nichž je zřejmé, že uživatelé vůbec netuší, že jde o manipulaci a domnívají se, že se Kateřina Gamal Richterová s takovými texty skutečně fotila a propaguje je. To i přesto, že je každá z fotografií identická, vždy se na ní mění jen text. V diskusi pod albem to pak zmiňuje i admin stránky: „Je to v nadpisu alba, že jsme ty její kecy vylepšili aby povídala taky jednou pravdu.”

hoax katka 4

Původní fotografie z fotostánku na Letné

Album vyvolalo vlnu nenávisti jak vůči muslimům, tak zejména vůči Kateřině Gamal Richterové. Objevuje se v nich množství vulgárních úrážek jako: „Táhni za těma zmrdama, ty štěto.” Objevují se ale také výzvy k násilí i usmrcení. „Zastřelit děvku odpornú,” píše jeden z diskutujících. „Takovu slahnut po cuni a kopnuť do řiti že sa zastavy až na Sibiři,” píše jiný. „Výsledek výchovy rodičů a školství… zabte to než to naklade vajíčka !!!” přidává se další. „Zlinčovat,” píše další. „Uklidíme vás a velmi dobře… vápna dosti,” přidává se jiný.

hoax katka 3

„Je to velký paradox. Pravidelně chodím na Prague Pride a fotím se ve stánku s bublinami, abych vyjádřila svou podporu LGBT komunitě, a pak se vytváří fotomontáže, které mají dokazovat opak,” uvádí Kateřina Gamal Richterová. „Myslím, že to vzniká proto, že nesplňuji klasickou představu, kterou někteří lidé o muslimech mají. A proto je má otevřenost dráždí a mají potřebu mě takto diskreditovat,” dodává.

hoax katka 1

Právnička Klára Kalibová z organizace In IUSTITIA, která se věnuje pomoci obětem činů z nenávisti, se domnívá, že se autoři některých komentářů dopustili trestného činu. „Některé z výroků zakládají trestní odpovědnost osob, které se jich na sociální síti dopustily. Ze strany FB profilu se jedná jednoznačně o cílenou šikanu Kateřiny Gamal Richterové, která má potenciál ji poškodit v jejím soukromém i pracovním životě. Tvůrce fotografií také porušil autorská práva kampaně HateFree Culture a je na místě, aby se tato vládní kampaň ostře ohradila proti zneužití značky, která podporuje respekt a toleranci v České republice," uvádí Klára Kalibová. „V současné době lze hovořit o epidemii nenávisti na sociálních sítí. Z fyzického veřejného prostoru se trestná činnost dostává do virtuálního prostoru, což z ní nečiní ani méně závažnou, ani netrestnou. Obecně lze poznamenat, že podobné výroky jsou na sociálních sítích stále častější a je nutné požadovat po orgánech činných v trestním řízení, aby reagovaly nejen na případná trestní oznámení poškozených, ale také, aby podobné výroky aktivně vyhledávaly a postihovaly," uzavírá.

Čtěte dále

Její reportáže aktivizují diváky, posílají miliony. „Primární je pro mě dobrá novinařina,” říká Lea Surovcová

Lea Surovcová patří k nejvýraznějším reportérkám České televize, kde se věnuje především sociálním tématům. Vystudovala pedagogiku, učit však vydržela jen krátce. Zaujala ji novinařina a po zpravodajství v televizi Nova se usadila ve veřejnoprávní televizi. Její reportáže často hýbají veřejným děním. Rozpohybovávají jak veřejnost, která se pak mnohdy snaží protagonistům pomoci, tak mívají také za následek nastartování systémových změn. V posledních měsících organizovala po dotočení tematické reportáže sbírku aktovek pro matky samoživitelky žijící v chudobě. Zapadá taková činnost do práce novinářky? Má redaktor zodpovědnost za své respondenty a kde je v pokrývání lidských příběhů hranice hyenismu?

 


 

Lukáš Houdek 16. 10. 2019

„Postoje k uprchlíkům v Evropě jsou stále lepší. Díky zkušenostem,” říká česká vědkyně

„Lidé migranty v porovnání s dobou před deseti lety vnímají více pozitivně a tento trend sledujeme po téměř celé západní Evropě,” říká Lenka Dražanová, vědecká pracovnice Centra pro migrační politiku na Evropském univerzitním institutu v Itálii, kde se zabývá výzkumy politického chování a postoji Evropanů k migraci. Dodává, že oproti době před deseti lety jsou nálady lepší o 5 až 10 %. Za zlepšením jsou podle ní zkušenosti s uprchlíky a migranty, které lidé v západoevropských zemích běžně potkávají. „Sociologické výzkumy z poslední doby ukazují, že když se společnost stává více rozmanitou, hodnotí to lidé na začátku spíše negativně. Ale třeba za deset nebo patnáct let už to vidí mnohem pozitivněji,” vysvětluje důvody změny.


 

Lukáš Houdek 14. 10. 2019

„Ve škole se mi posmívali. Cesta k sebepřijetí je dlouhá,” říká zdravotní sestra s TC syndromem

Jaký je v Česku život s postižením obličeje? O tom ví mnohé zdravotní sestra Petra Dunajová, která se narodila se vzácným Treacher Collinsovým syndromem. Ten může způsobit nevyvinutí lícních kostí, problémy se zrakem a sluchem, rozštěpy pater či postižení dýchacích cest. „Mnozí lidé si myslí, že je při TCS postižen intelekt, ale to je veliký omyl. Lidé s TCS jsou normálně inteligentní,“ popisuje Dunajová nejčastější mýtus pojící se s jejím hendikepem. Svou odlišnost si začala uvědomovat na základní škole. „Tam se mi posmívali nebo měli nemístné poznámky spolužáci. Na slovní útoky jsem nereagovala, dělala jsem, že je neslyším,“ popisuje první těžké okamžiky a dodává: „Protože v okamžiku, kdy jsem se začala obhajovat, tak útoky zesílily. Někdy mě to strašně mrzelo, snažila jsem se nevšímat si toho, přejít to.“ Dnes se s negativními reakcemi setkává minimálně. 

Mladí lidé z Česka i rodin uprchlíků vytvořili videoklip. Získali nové dovednosti i přátelství

Dvaadvacet nadšenců do audiovizuální tvorby, práce pod vedením zkušeného režiséra, měsíce poznatků, zábavy i nových přátelství. Tak by se daly shrnout workshopy projektu Image.In, které pod záštitou Organizace pro pomoc uprchlíkům proběhly letos na jaře. Jejich výsledkem je profesionální videoklip k tracku rappera Dounyho a především zapojení lidí z mnoha kulturních prostředí.

Marie Škardová 10. 10. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.