Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

HOAX: Ne, uříznutý poštěváček holčičkám nechybí

 

hoax katka big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture.

15
srpna
2018

Facebooková stránka Miloš Zeman - prezident ČR (není oficiální stránkou prezidenta republiky) včera zveřejnila album 23 fotografií české muslimky a členky týmu HFC Kateřiny Gamal Richterové s bublinami, na kterých jsou texty jako: „Pane doktore, vidím všude nadržené muže”, „Ne, uříznutý poštěváček holčičkám nechybí”, „Protože hákový kříž už se nosit nesmí” nebo „Děvky šátek mít nemusí”. Album je doprovozeno popiskem: „Gamal Richterová, studentka islámského radikalismu spolupracující se státem financovanou organizaci HateFree Culture.” Jedná se o fotomontáž, která vychází z fotografie Gamal Richterové z letošního sobotního vyvrcholení akce Prague Pride, kde se lidé v našem fotostánku fotili s bublinami reagujícími na některé bizarní otázky, se kterými se občas LGBT lidé setkávají (na ty se můžete podívat zde). Kateřina se vyfotila s bublinou: „Ne, nemůžeš se dívat.” Tento text z ní byl však vymazán a opatřen novými popisky. Album má za den bezmála 100 sdílení.

hoax katka 5

Album manipulovaných fotografií se začalo okamžitě šířit po sociálních sítích a pod ním i fotografiemi jsou stovky komentářů, z nichž je zřejmé, že uživatelé vůbec netuší, že jde o manipulaci a domnívají se, že se Kateřina Gamal Richterová s takovými texty skutečně fotila a propaguje je. To i přesto, že je každá z fotografií identická, vždy se na ní mění jen text. V diskusi pod albem to pak zmiňuje i admin stránky: „Je to v nadpisu alba, že jsme ty její kecy vylepšili aby povídala taky jednou pravdu.”

hoax katka 4

Původní fotografie z fotostánku na Letné

Album vyvolalo vlnu nenávisti jak vůči muslimům, tak zejména vůči Kateřině Gamal Richterové. Objevuje se v nich množství vulgárních úrážek jako: „Táhni za těma zmrdama, ty štěto.” Objevují se ale také výzvy k násilí i usmrcení. „Zastřelit děvku odpornú,” píše jeden z diskutujících. „Takovu slahnut po cuni a kopnuť do řiti že sa zastavy až na Sibiři,” píše jiný. „Výsledek výchovy rodičů a školství… zabte to než to naklade vajíčka !!!” přidává se další. „Zlinčovat,” píše další. „Uklidíme vás a velmi dobře… vápna dosti,” přidává se jiný.

hoax katka 3

„Je to velký paradox. Pravidelně chodím na Prague Pride a fotím se ve stánku s bublinami, abych vyjádřila svou podporu LGBT komunitě, a pak se vytváří fotomontáže, které mají dokazovat opak,” uvádí Kateřina Gamal Richterová. „Myslím, že to vzniká proto, že nesplňuji klasickou představu, kterou někteří lidé o muslimech mají. A proto je má otevřenost dráždí a mají potřebu mě takto diskreditovat,” dodává.

hoax katka 1

Právnička Klára Kalibová z organizace In IUSTITIA, která se věnuje pomoci obětem činů z nenávisti, se domnívá, že se autoři některých komentářů dopustili trestného činu. „Některé z výroků zakládají trestní odpovědnost osob, které se jich na sociální síti dopustily. Ze strany FB profilu se jedná jednoznačně o cílenou šikanu Kateřiny Gamal Richterové, která má potenciál ji poškodit v jejím soukromém i pracovním životě. Tvůrce fotografií také porušil autorská práva kampaně HateFree Culture a je na místě, aby se tato vládní kampaň ostře ohradila proti zneužití značky, která podporuje respekt a toleranci v České republice," uvádí Klára Kalibová. „V současné době lze hovořit o epidemii nenávisti na sociálních sítí. Z fyzického veřejného prostoru se trestná činnost dostává do virtuálního prostoru, což z ní nečiní ani méně závažnou, ani netrestnou. Obecně lze poznamenat, že podobné výroky jsou na sociálních sítích stále častější a je nutné požadovat po orgánech činných v trestním řízení, aby reagovaly nejen na případná trestní oznámení poškozených, ale také, aby podobné výroky aktivně vyhledávaly a postihovaly," uzavírá.

Čtěte dále

HOAX: Afričané se replikují jako vačice, napsal vyznamenaný botanik

V posledních měsících se šíří na českém internetu text zabývající se populační explozí v Africe a na Blízkém východě a stavící se proti programu Strany zelených a dalších ekologických stran, které dle autora „svůj boj za trvale udržitelný stav světa nemyslí vážně. Kdyby ano, museli by ho především cílit na ty, kteří se replikují jako vačice.” Text je připisován českému botanikovi a spisovateli Václavu Větvičkovi. Dnes 81letý Čech za celoživotní přínos v oblasti botaniky a popularizace vědy. V některých facebookových skupinách se text šíří i s jeho fotografií. Je ale známý český botanik opravdu autorem textu?


HateFree Culture 21. 2. 2019

Novinářka se infiltrovala mezi bojovníky proti islámu. „Chtějí nás zachránit, cítí se opomíjení,” říká

„Nové migrantofobní hnutí stojí na podpoře lidí, kteří se do té doby často o politiku nezajímali, nechodili ani moc k volbám. Tahle domněnka ohrožení je najednou zmobilizovala,” říká novinářka Petra Dvořáková, která se před rokem rozhodla pod falešnou identitou infiltrovat mezi antiislámské aktivisty a scénu zmapovat. Až na některé vůdčí osobnosti, které podle ní motivuje zejména osobní prospěch, svým postojům a konání věří. „Vzpomínám si na moment, kdy jsem byla na debatě Kláry Samkové. O slovo se přihlásila sympatická žena ve středním věku, která začala vyprávět o tom, jak její synovci a mladší příbuzní jsou sluníčkáři, kteří si o ní myslí, že je extremistka. A ona že přitom není žádná extremistka, že není skin. Ale až její dcera doroste a zeptá se jí, co udělala pro boj s islámem, chce mít čisté svědomí, chce moct říct, že něco udělala. A rozbrečela se u toho.” 

...

HFFest: Praha od čtvrtka pohostí přehlídku arabských filmů

V pražském kině Lucerna proběhne od 21. do 24. února přehlídka Arabské noci, která představí premiéry tří pozoruhodných filmů s blízkovýchodní tématikou: strhující, aktuálně na Oscara nominovaný libanonský Kafarnaum, egyptský Yomeddine a francouzské drama Bojovnice slunce. Hosty přehlídky budou tvůrci egyptského filmu Yomeddine – režisér A. B. Shawky a producentka Dina Emam. Všechny tři filmy Arabských nocí měly úspěšnou premiéru na festivalu v Cannes 2018, kde byly nominovány na Zlatou palmu a Kafarnaum si kromě vynikajících ohlasů odnesl i Cenu poroty. Kafarnaum byl také čerstvě nominován na Oscara v kategorii Zahraniční film. Festival se hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 19. 2. 2019

„Deprese není výmysl nebo lenost, ale bolestná beznaděj. Nedá se z ní vyspat,” říká Kamil Fila

Úspěšný filmový kritik Kamil Fila ví, že život není jen peříčko, protože zažívá stavy deprese a mánie. Co přesně člověk prožívá, je ale podle něj velmi těžké sdělit okolí. „Nedá se to vysvětlit ničím. Dokud jsem to nezažil, vůbec jsem lidem s depresí nerozuměl, co by jim mělo být.“ Fila předpokládá, že větší porozumění mají lidé, kteří podobný stav sami zažili či mají někoho ve svém okolí. „Člověk, který to nezná, to bude nejspíš považovat za něco bizarního, co jde pochopit jen na povrchně rozumové úrovni, ale nedokáže se do toho empaticky ponořit. A ani bych to nikomu nepřál,“ přibližuje. Sám vyhledal pomoc díky dvěma faktorům – podpořila ho tehdejší partnerka a sám lidi s duševními obtížemi nestigmatizuje. Obtíže se u něj objevily pravděpodobně kombinací velkého pracovního vytížení a krachu vztahu. „Najednou se zasekla motivace jít dál. Přišlo mi, že už se to nik ...

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.