Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Manipulace: 13 let starý snímek fotbalových fanoušků jako doklad demonstrace za Robinsona

 

kohout robinson big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture.

11
června
2018

Během uplynulých týdnů na sociálních sítích gradovala diskuse ohledně případu krajně pravicového aktivisty Tommyho Robinsona. Ten byl na konci května ve Velké Británii uvězněn kvůli porušení podmínky. V sobotu se pak na Twitteru ekonoma a jednoho ze zakladatelů politické strany Realisté Pavla Kohouta objevil retweet snímku, který byl prezentován twitterovým účtem @RealitySmash jako masové protesty na podporu aktivisty. 

kohout robinson 1

Snímek však zachycuje oslavy fanoušků fotbalového klubu Liverpoolu v roce 2005 a jde tedy o 13 let starou fotografii. Na tuto skutečnost byl Pavel Kohout upozorněn, objevily se také výzvy k jeho smazání. Ty však Pavel Kohout odmítá a tweet je na jeho účtu, který sleduje takřka 10 tisíc uživatelů, stále k dohledání. Někteří uživatelé sociální sítě již také začali ironicky sdílet fotografie z jiných částí světa. Například fotografii Prahy z oslav vítězství olympijského zlata z Nagana v roce 1998 s komentářem „Není lepší důkaz, že Česká republika patří na Západ. Konečně se dnes taky probudila!“.

kohout robinson 3

Parodické reakce na Kohoutův tweet

 

Případ Tommyho Robinsona vyvolal nejen ve Velké Británii diskusi a petici za jeho propuštění podepsaly statisíce lidí. Pravicový aktivista pro své příznivce na sociálních sítích komentoval živě kauzu sexuálního zneužívání dětí pákistánským gangem. Soud však zveřejňování informací o líčení zakázal. Pravidlo se týká i novinářů a platí kvůli porotnímu systému. Británie se snaží předejít ovlivnění porotců.

kohout robinson 2

Parodické reakce na Kohoutův tweet

Tommy Robinson byl již za podobný čin v podmínce a byl tehdy uvězněn na 13 měsíců za narušení pořádku a pohrdání soudem. Někteří však považují jeho zatčení za protiprávní. Demonstrace za jeho propuštění proběhla v sobotu 9. června v Londýně. Média odhadují počet demonstrujících na více než 6 tisíc. Vítězný tým přivítalo v roce 2005 v Liverpoolu asi milion fanoušků. Sobotní demonstraci provázely také střety s policií.

kohout robinson 4

Parodické reakce na Kohoutův tweet

Úvodní foto: Wikipedia

Čtěte dále

HFFest: Pražské náměstí Republiky už počtvrté rozvibrují latinskoamerické rytmy

Ve čtvrtek 4. července začne již čtvrtý ročník oblíbeného latinskoamerického festivalu Sabor Latino Praha. Ten se od svého počátku hlásí k označení HateFree Fest a stejně jako předešlé roky přinese kousek Latinské Ameriky na náměstí Republiky v Praze. Potrvá do neděle.


HateFree Culture 29. 6. 2019

„Lidé vědí, že jim nic nehrozí,” říká komentátor Bosák. Agresi anonymů čelí často

„Lidi, neblbněte. Není to válka. Není to hladomor. Není to živelná katastrofa. Bavte se,“ říká o fotbale dlouholetý sportovní komentátor Jaromír Bosák. Emotivní odezvy na svou práci zažíval odjakživa, emoce podle něj k fotbalu a komentování patří. Nenávistné reakce se ale zhoršily s nástupem internetu a sociálních sítí. „Bylo to jiné v tom, že když píšete dopis, tak přece jen musíte vynaložit určitou námahu. Říkal jsem si, ten člověk si s tím dal alespoň nějakou práci, i když mi nadává, tak si to přečtu. Většinou jsem se tomu smál, tehdy to nebylo tak agresivní jako dneska. V dopisech se nehrozilo smrtí,“ popisuje Bosák a dodává: „Dnes můžete reagovat na kohokoli, kdykoli, jakkoli, stala se z toho najednou ta nejlehčí věc na světě. Mluví se o tom, že internet zdemokratizoval prostředí komunikace. Ale zároveň z toho udělal takové temné jezero.“ Podle něj je problémem to, že lidé nejsou och ...

HFFest: Svátek čaje stírá hranice mezi Čechy, Poláky i Slováky. Už o víkendu potěší Těšín

Už o víkendu 29. a 30. června se na zámeckém vrchu v Těšíně odehraje Svátek čaje, tradiční dvoudenní festival věnovaný tomuto nápoji a jeho různým podobám. „Je to jedinečný čajový festival s jedenáctiletou tradicí šířící čajovou kulturu, komunitní atmosféru, seberozvoj, dobrovolnictví. Stíráme hranice mezi Čechy, Poláky, Slováky a dalšími zeměmi a kulturami,” uvádí organizátoři. Festival se proto také letos hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 26. 6. 2019

Lze s podporou ostatních překonat i nejtěžší překážky? Neviditelné vstupují do kin

Sociální pracovnice Manu, Audrey, Hélène a Angélique vedou denní centrum pro ženy bez domova na okraji francouzské metropole. Dělají vše pro to, aby se jejich klientky postavily na vlastní nohy. Mnohdy jim v tom však brání nepružný a nedostatečný systém podpory. Poté, co je jejich centrum uzavřeno, rozhodnou se porušit pravidla a pomáhat svěřenkyním na vlastní pěst. Jejich inovativní přístup tak pomůže odhalit skryté talenty a dovednosti a podpořit u žen sebevědomí a začlenění do společnosti. O tom vypráví film Neviditelné francouzského režiséra Louis-Julien Petit, který aktuálně vstoupil do českých kin.

Marie Škardová 26. 6. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.