Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Manipulace: 13 let starý snímek fotbalových fanoušků jako doklad demonstrace za Robinsona

 

kohout robinson big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture.

11
června
2018

Během uplynulých týdnů na sociálních sítích gradovala diskuse ohledně případu krajně pravicového aktivisty Tommyho Robinsona. Ten byl na konci května ve Velké Británii uvězněn kvůli porušení podmínky. V sobotu se pak na Twitteru ekonoma a jednoho ze zakladatelů politické strany Realisté Pavla Kohouta objevil retweet snímku, který byl prezentován twitterovým účtem @RealitySmash jako masové protesty na podporu aktivisty. 

kohout robinson 1

Snímek však zachycuje oslavy fanoušků fotbalového klubu Liverpoolu v roce 2005 a jde tedy o 13 let starou fotografii. Na tuto skutečnost byl Pavel Kohout upozorněn, objevily se také výzvy k jeho smazání. Ty však Pavel Kohout odmítá a tweet je na jeho účtu, který sleduje takřka 10 tisíc uživatelů, stále k dohledání. Někteří uživatelé sociální sítě již také začali ironicky sdílet fotografie z jiných částí světa. Například fotografii Prahy z oslav vítězství olympijského zlata z Nagana v roce 1998 s komentářem „Není lepší důkaz, že Česká republika patří na Západ. Konečně se dnes taky probudila!“.

kohout robinson 3

Parodické reakce na Kohoutův tweet

 

Případ Tommyho Robinsona vyvolal nejen ve Velké Británii diskusi a petici za jeho propuštění podepsaly statisíce lidí. Pravicový aktivista pro své příznivce na sociálních sítích komentoval živě kauzu sexuálního zneužívání dětí pákistánským gangem. Soud však zveřejňování informací o líčení zakázal. Pravidlo se týká i novinářů a platí kvůli porotnímu systému. Británie se snaží předejít ovlivnění porotců.

kohout robinson 2

Parodické reakce na Kohoutův tweet

Tommy Robinson byl již za podobný čin v podmínce a byl tehdy uvězněn na 13 měsíců za narušení pořádku a pohrdání soudem. Někteří však považují jeho zatčení za protiprávní. Demonstrace za jeho propuštění proběhla v sobotu 9. června v Londýně. Média odhadují počet demonstrujících na více než 6 tisíc. Vítězný tým přivítalo v roce 2005 v Liverpoolu asi milion fanoušků. Sobotní demonstraci provázely také střety s policií.

kohout robinson 4

Parodické reakce na Kohoutův tweet

Úvodní foto: Wikipedia

Čtěte dále

„Matka lvice” přemohla muže znásilňující dceru, jednoho zabila. Soud ji nyní osvobodil

Nokubongu Qampi z Jihoafrické republiky začali lidé přezdívat „matka lvice” poté, co zabila jednoho ze tří mužů, kteří znásilňovali její dceru, a ostatní zranila. Byla obviněná z vraždy, ale později byla všechna obvinění stažena. Její příběh přinesla televizní stanice BBC.


Nina Djukanovićová 19. 4. 2019

Respekt je sexy! Vzniká síť podniků, které vyškolí zaměstnance v řešení sexuálního obtěžování

„Jednou se mi stalo, že jsme s holkama šly do klubu a potkala jsem tam jednoho pána, který, aniž by řekl jediné slovo nebo pozdravil, za mnou přišel a začal mi nejdřív sahat na zadek a potom mezi nohy. Když jsem mu řekla, ať přestane, tak se tomu akorát smál a furt pokračoval dál. A když jsme pak odcházela, tak mě celou dobu sledoval, až mě mezi lidmi ztratil a už mě nenašel,” popisuje ve videu organizace Konsent Angela. Její zkušenost sdílí i další návštěvníci klubů, barů a festivalů. V prostředí, kde je hodně lidí často i pod vlivem alkoholu či drog, hraje hlasitá hudba a je ztlumené osvětlení, dochází k sexuálnímu obtěžování. To může mít podobu nechtěných doteků, dotěrného chování či nucení. Zakladatelky organizace Konsent, která chce předcházet sexuálnímu násilí, však nesouhlasí s tím, že by návštěvníci měli kvůli sexuálnímu obtěžování z barů a klubů odcháze ...

Dát nezaměstnaným i trestaným šanci pracovat a ušetřit obecní peníze. Děčín ví, jak na to

Ušetřit peníze městskému rozpočtu a efektivně řešit problémy s dlouhodobou nezaměstnaností v obci. Dva z hlavních důvodů, proč se Děčín odhodlal pro inovativní přístup. Do svého Střediska městských služeb, které se zaměřuje především na úpravu a úklid veřejných prostranství, začal nabírat mezi zaměstnance desítky lidí, kteří jsou v evidenci úřadu práce již delší dobu nebo za sebou mají trestní minulost. Po dobu jednoho roku mají pracovníci možnost získat potřebnou praxi, osvojit si pracovní morálku i získat důležité reference pro svou další pracovní dráhu. Se střediskem dnes totiž spolupracuje už několik soukromých firem, které tyto pracovníky přebírají. A spolupráci si chválí.


Lukáš Houdek 17. 4. 2019

„Jsem strašně smutný,“ opakuje dokola jeden z albínských sourozenců. Děsí je samota, opovržení i násilí

Na okrajovém autobusovém nádraží Madina v ghanském hlavním městě Accra nasedám spolu s albínským sociálním pracovníkem Kwamem do oprýskaného mikrobusu. Široká drncající silnice se postupně zužuje a po více než hodině nám vozidlo zastavuje u prašné cesty v rozlezlé východoghanské obci Akropong. Tam sídlí krajské školské ředitelství, zrovna tak je místo domovem speciální školy pro nevidomé žáky. Už z dálky je slyšet dětský křik a smích. Protože je doba obědu, prokládá je místy i mlácení lžic o plechové talíře. My usedáme v kanceláři ředitele školy, který je podobně jako většina jeho studentů nevidomý. Na stole proto namísto běžného počítače stojí psací stroj pro Braillovo písmo. A po chvíli čekání přicházejí sourozenci Edward a Dorothy. Zatímco jejich obličej vykazuje černošské rysy, kůži mají bílou. Oba se nesměle šourají a hlavu mají sklopenou. Smutek by se dal krájet.

...

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.