Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Manipulace: 13 let starý snímek fotbalových fanoušků jako doklad demonstrace za Robinsona

 

kohout robinson big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture.

11
června
2018

Během uplynulých týdnů na sociálních sítích gradovala diskuse ohledně případu krajně pravicového aktivisty Tommyho Robinsona. Ten byl na konci května ve Velké Británii uvězněn kvůli porušení podmínky. V sobotu se pak na Twitteru ekonoma a jednoho ze zakladatelů politické strany Realisté Pavla Kohouta objevil retweet snímku, který byl prezentován twitterovým účtem @RealitySmash jako masové protesty na podporu aktivisty. 

kohout robinson 1

Snímek však zachycuje oslavy fanoušků fotbalového klubu Liverpoolu v roce 2005 a jde tedy o 13 let starou fotografii. Na tuto skutečnost byl Pavel Kohout upozorněn, objevily se také výzvy k jeho smazání. Ty však Pavel Kohout odmítá a tweet je na jeho účtu, který sleduje takřka 10 tisíc uživatelů, stále k dohledání. Někteří uživatelé sociální sítě již také začali ironicky sdílet fotografie z jiných částí světa. Například fotografii Prahy z oslav vítězství olympijského zlata z Nagana v roce 1998 s komentářem „Není lepší důkaz, že Česká republika patří na Západ. Konečně se dnes taky probudila!“.

kohout robinson 3

Parodické reakce na Kohoutův tweet

 

Případ Tommyho Robinsona vyvolal nejen ve Velké Británii diskusi a petici za jeho propuštění podepsaly statisíce lidí. Pravicový aktivista pro své příznivce na sociálních sítích komentoval živě kauzu sexuálního zneužívání dětí pákistánským gangem. Soud však zveřejňování informací o líčení zakázal. Pravidlo se týká i novinářů a platí kvůli porotnímu systému. Británie se snaží předejít ovlivnění porotců.

kohout robinson 2

Parodické reakce na Kohoutův tweet

Tommy Robinson byl již za podobný čin v podmínce a byl tehdy uvězněn na 13 měsíců za narušení pořádku a pohrdání soudem. Někteří však považují jeho zatčení za protiprávní. Demonstrace za jeho propuštění proběhla v sobotu 9. června v Londýně. Média odhadují počet demonstrujících na více než 6 tisíc. Vítězný tým přivítalo v roce 2005 v Liverpoolu asi milion fanoušků. Sobotní demonstraci provázely také střety s policií.

kohout robinson 4

Parodické reakce na Kohoutův tweet

Úvodní foto: Wikipedia

Čtěte dále

Češka náhodou narazila na FB na chlapce bez domova z Ghany. Změnila mu život

Před rokem na Češku Janu Farrington-Douglas na Facebooku vyskočil příspěvek skupiny Nas Daily Global, což je přidružená komunita k celosvětově známému kanálu Nas Daily. Lidé z celého světa v ní sdílejí své vlastní myšlenky a příběhy. „Byl od kluka, co se jmenoval Theo a na fotce seděl v prachu a něco na ulici dělal. Psal, že je v podstatě sirotek, nemá nic ani jídlo, ani střechu nad hlavou,” vybavuje si Jana. „Hodně lidí mu to lajkovalo, komentovalo. Morální podpora je sice důležitá, mně to ale přišlo málo. Tak jsem tam napsala, že bychom mu nějak mohli pomoct. To mi zase olajkovaly mraky lidí, ale nikdo nic samozřejmě neudělal.” Po asi deseti dnech pak Janě přistála na Messengeru zpráva. Byla od mladíka z fotky a děkoval jí za její vlídná slova. „A tak jsme si začali psát.” Vzniklo tak silné pouto a Jana mu změnila život.


 

Lukáš Ho ...

Londýnský obchod Nike představil figuríny nadměrných velikostí. Budí vášně

Začátkem června hlavní z londýnských prodejen známé značky sportovního vybavení Nike zrekonstruovala své prostory na známé nákupní ulici Oxford Street. Vedle redesignu také představila nové figuríny, na kterých nabízené zboží vystavuje. A některé z nich jsou od těch obvyklých odlišné. Mají totiž nadměrné velikosti. Značka se tak podle svých slov snaží podpořit také zákaznice větších rozměrů a ukázat, že sportovat mohou i lidé s nadváhou nebo obezitou. A tento krok nejen v Británii vzbudil kontroverze. Zatímco někteří takovou politiku společnosti kvitují s povděkem, jiní v ní vidí normalizaci obezity a nezdravého životního stylu.


 

Lukáš Houdek 25. 6. 2019

Neonacisté ve Švédsku v 90. letech zavraždili chlapce českého původu. Čin odstartoval boj proti extremismu

V roce 1995 byl ve švédském městě Kungälv partou neonacistů brutálně umučen John Hron, 14letý chlapec s českým původem. Hrůzný čin šokoval obyvatele města i celou zemi. „Vzpomínám si na to ráno, kdy se vražda objevila v celostátních zprávách. Všichni tím byli zasaženi,“ říká Christer Mattsson, který byl v té době učitelem, a dodává: „Jako společnost jsme již byli vystaveni neonacistickému násilí, ale tohle bylo úplně jiné. Byl to dospívající chlapec. Pachatelé byli chlapci.“ K události podle něj vedlo především to, že v Kungälv měla nacistická scéna dlouhou historii začínající ve 30. letech. Podle Christera pak bylo pro obyvatele města zásadní si přiznat, že to je lokální problém a začít jej tak i řešit. „Někteří odsoudili skutek, odsoudili neonacisty. Ale také zde byla myšlenka bránit město jako takové. Říkat, že se jednalo o náhodnou, nešťastnou událost, že to nemá nic společn ...

„Učíme se anatomii, jednání s pacientem ne.” Medik po smrti otce burcuje proti rakovině slinivky

Do života mladého slovenského medika zasáhla těžká nemoc jeho milovaného otce. Ze dne na den přerušil studium a rozhodl se s ním strávit poslední chvíle života. Po jeho smrti pak začal spolu s ostatními burcovat proti rakovině slinivky břišní. Přestože se ve své lékařské praxi věnovat právě onkologii s ohledem na rodinnou historii nechce, rád by změnil přístup lékařů k pacientům. Z vlastní zkušenosti totiž ví, že se ne vždy chovají empaticky. A to ve chvílích, kdy člověk empatii, podobně jako kdysi jeho otec, potřebuje.


 

Lukáš Houdek 19. 6. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.