Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Manipulace: Dánskou ministryni vyhnali z azylového centra uprchlíci, které sama přivítala

 

danska ministryne big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture.

4
ledna
2018

„Střet dvou neslučitelných kultur. Dánská ministryně pro migraci a integraci Inger Støjberg, jako žena ponížena, jako politička vyhnána těmi které sama přivítala,” popisuje stránka Zprávy (o té více ZDE) video z Dánska. „Kam kráčí západní křehká civilizace, kam kráčí tradiční Evropa? Otázkou je, jak dlouho bude ještě trvat popírání faktů, zamlčování skutečností. Jak dlouho povede Evropa dialog, který je ve skutečnosti monologem nepřizpůsobivé silné kultury Islámu,” ptá se stránka dále. Ve videu vidíme dánskou ministryni pro migraci a integraci, která se při dialogu s uprchlíky setkala s obviňováním a útokem. Opravdu se jednalo o střet kultur v Dánsku a lidi, které ministryně v Dánsku „přivítala”?

danska ministryne 1

Událost se odehrála na začátku listopadu 2017 v dánském azylovém centru v Nordsjællandu. Dle místních médií ministryně Inger Støjberg spolu s ministryní Johanne Schmidt-Nielsenem v rámci diskuzního pořadu navštívily centrum, aby se setkaly se členy rodiny, které nebyl udělen azyl a čeká na deportaci. Situace v centru se vyhrotila u východu, kde na ni čekaly asi čtyři desítky dalších migrantů, které údajně rozhořčilo, že se ministryně věnovala pouze jedné z rodin. Inger Støjberg musela být ochrankou dovedena k autu a rychle opustit areál. Jedna z žen také skočila na odjíždějící auto a utrpěla lehká poranění. Podle informací  z některých médií šlo o kurdské žadatele o azyl z Iráku. Police Nordsjællandu následně potvrdila, že jeden z rezidentů byl obviněn na základě článku trestního zákona o násilí nebo hrozbě násilím vůči veřejnému činiteli.

Dánsko v roce 2015 v období vrcholící krize přijalo  přes 20 tisíc žádostí o azyl. Následující rok to bylo již pouze 6 tisíc žádostí. V srpnu 2015 země snížila  sociální dávky pro příchozí o 45 %. V roce 2016 začala  také konfiskovat majetek příchozím na zaplacení jejich pobytu po dobu vyřizování žádosti. Dále obnovila  hraniční kontroly a přijala  nový zákon o uprchlících, jehož cílem bylo stát se neatraktivním místem pro přistěhovalce. 

danska ministryne 2

Ministryně Støjberg je známá  svým kritickým postojem k migraci i islámu. Měsíc před incidentem například zveřejnila na Facebooku karikaturu proroka Mohameda, která ho zobrazuje s bombou v turbanu. V postu uvedla, že používá karikaturu jako pozadí na iPadu, protože jí připomíná, že Dánsko je svobodnou zemí, což zahrnuje i právo kritizovat náboženství. V březnu  2017 také slavila 50. zpřísnění migrační politiky. „Chápu, že ve středisku nechtějí být. Ale důvodem, proč jsou tam, je to, že nemají právo být v Dánsku,” uvedla  ministryně Støjberg následně k incidentu. „Řekněme to velmi mírně: Další dobrý důvod, proč by měli být deportováni z Dánska," dodal  předseda vlády Lars Løkke Rasmussen.

Incident se v listopadu v Dánsku opravdu odehrál. Nešlo však o migranty, které by ministryně v zemi „přivítala”, jak uvádí stránka Zprávy, a ministryni „nevyhánějí”, naopak se s ní chtějí setkat. Inger Støjberg ani Dánsko nejsou „vítáním” pověstní, naopak země neustále migrační politiku zpřísňuje a o zpřísňování se právě daná politička zasazuje. V situaci také nejde o žádné „popírání faktů” či „zamlčování skutečnosti,” jak dále zmiňuje stránka Zprávy. Video z incidentu bylo naopak šířeno několika tamními i světovými médii. Ze strany stránky Zprávy jde tedy o manipulaci.

Úvodní foto: Pixabay

Čtěte dále

HFFest: Pražské náměstí Republiky už počtvrté rozvibrují latinskoamerické rytmy

Ve čtvrtek 4. července začne již čtvrtý ročník oblíbeného latinskoamerického festivalu Sabor Latino Praha. Ten se od svého počátku hlásí k označení HateFree Fest a stejně jako předešlé roky přinese kousek Latinské Ameriky na náměstí Republiky v Praze. Potrvá do neděle.


HateFree Culture 29. 6. 2019

„Lidé vědí, že jim nic nehrozí,” říká komentátor Bosák. Agresi anonymů čelí často

„Lidi, neblbněte. Není to válka. Není to hladomor. Není to živelná katastrofa. Bavte se,“ říká o fotbale dlouholetý sportovní komentátor Jaromír Bosák. Emotivní odezvy na svou práci zažíval odjakživa, emoce podle něj k fotbalu a komentování patří. Nenávistné reakce se ale zhoršily s nástupem internetu a sociálních sítí. „Bylo to jiné v tom, že když píšete dopis, tak přece jen musíte vynaložit určitou námahu. Říkal jsem si, ten člověk si s tím dal alespoň nějakou práci, i když mi nadává, tak si to přečtu. Většinou jsem se tomu smál, tehdy to nebylo tak agresivní jako dneska. V dopisech se nehrozilo smrtí,“ popisuje Bosák a dodává: „Dnes můžete reagovat na kohokoli, kdykoli, jakkoli, stala se z toho najednou ta nejlehčí věc na světě. Mluví se o tom, že internet zdemokratizoval prostředí komunikace. Ale zároveň z toho udělal takové temné jezero.“ Podle něj je problémem to, že lidé nejsou och ...

HFFest: Svátek čaje stírá hranice mezi Čechy, Poláky i Slováky. Už o víkendu potěší Těšín

Už o víkendu 29. a 30. června se na zámeckém vrchu v Těšíně odehraje Svátek čaje, tradiční dvoudenní festival věnovaný tomuto nápoji a jeho různým podobám. „Je to jedinečný čajový festival s jedenáctiletou tradicí šířící čajovou kulturu, komunitní atmosféru, seberozvoj, dobrovolnictví. Stíráme hranice mezi Čechy, Poláky, Slováky a dalšími zeměmi a kulturami,” uvádí organizátoři. Festival se proto také letos hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 26. 6. 2019

Lze s podporou ostatních překonat i nejtěžší překážky? Neviditelné vstupují do kin

Sociální pracovnice Manu, Audrey, Hélène a Angélique vedou denní centrum pro ženy bez domova na okraji francouzské metropole. Dělají vše pro to, aby se jejich klientky postavily na vlastní nohy. Mnohdy jim v tom však brání nepružný a nedostatečný systém podpory. Poté, co je jejich centrum uzavřeno, rozhodnou se porušit pravidla a pomáhat svěřenkyním na vlastní pěst. Jejich inovativní přístup tak pomůže odhalit skryté talenty a dovednosti a podpořit u žen sebevědomí a začlenění do společnosti. O tom vypráví film Neviditelné francouzského režiséra Louis-Julien Petit, který aktuálně vstoupil do českých kin.

Marie Škardová 26. 6. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.