Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Manipulace: Dánskou ministryni vyhnali z azylového centra uprchlíci, které sama přivítala

 

danska ministryne big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture.

4
ledna
2018

„Střet dvou neslučitelných kultur. Dánská ministryně pro migraci a integraci Inger Støjberg, jako žena ponížena, jako politička vyhnána těmi které sama přivítala,” popisuje stránka Zprávy (o té více ZDE) video z Dánska. „Kam kráčí západní křehká civilizace, kam kráčí tradiční Evropa? Otázkou je, jak dlouho bude ještě trvat popírání faktů, zamlčování skutečností. Jak dlouho povede Evropa dialog, který je ve skutečnosti monologem nepřizpůsobivé silné kultury Islámu,” ptá se stránka dále. Ve videu vidíme dánskou ministryni pro migraci a integraci, která se při dialogu s uprchlíky setkala s obviňováním a útokem. Opravdu se jednalo o střet kultur v Dánsku a lidi, které ministryně v Dánsku „přivítala”?

danska ministryne 1

Událost se odehrála na začátku listopadu 2017 v dánském azylovém centru v Nordsjællandu. Dle místních médií ministryně Inger Støjberg spolu s ministryní Johanne Schmidt-Nielsenem v rámci diskuzního pořadu navštívily centrum, aby se setkaly se členy rodiny, které nebyl udělen azyl a čeká na deportaci. Situace v centru se vyhrotila u východu, kde na ni čekaly asi čtyři desítky dalších migrantů, které údajně rozhořčilo, že se ministryně věnovala pouze jedné z rodin. Inger Støjberg musela být ochrankou dovedena k autu a rychle opustit areál. Jedna z žen také skočila na odjíždějící auto a utrpěla lehká poranění. Podle informací  z některých médií šlo o kurdské žadatele o azyl z Iráku. Police Nordsjællandu následně potvrdila, že jeden z rezidentů byl obviněn na základě článku trestního zákona o násilí nebo hrozbě násilím vůči veřejnému činiteli.

Dánsko v roce 2015 v období vrcholící krize přijalo  přes 20 tisíc žádostí o azyl. Následující rok to bylo již pouze 6 tisíc žádostí. V srpnu 2015 země snížila  sociální dávky pro příchozí o 45 %. V roce 2016 začala  také konfiskovat majetek příchozím na zaplacení jejich pobytu po dobu vyřizování žádosti. Dále obnovila  hraniční kontroly a přijala  nový zákon o uprchlících, jehož cílem bylo stát se neatraktivním místem pro přistěhovalce. 

danska ministryne 2

Ministryně Støjberg je známá  svým kritickým postojem k migraci i islámu. Měsíc před incidentem například zveřejnila na Facebooku karikaturu proroka Mohameda, která ho zobrazuje s bombou v turbanu. V postu uvedla, že používá karikaturu jako pozadí na iPadu, protože jí připomíná, že Dánsko je svobodnou zemí, což zahrnuje i právo kritizovat náboženství. V březnu  2017 také slavila 50. zpřísnění migrační politiky. „Chápu, že ve středisku nechtějí být. Ale důvodem, proč jsou tam, je to, že nemají právo být v Dánsku,” uvedla  ministryně Støjberg následně k incidentu. „Řekněme to velmi mírně: Další dobrý důvod, proč by měli být deportováni z Dánska," dodal  předseda vlády Lars Løkke Rasmussen.

Incident se v listopadu v Dánsku opravdu odehrál. Nešlo však o migranty, které by ministryně v zemi „přivítala”, jak uvádí stránka Zprávy, a ministryni „nevyhánějí”, naopak se s ní chtějí setkat. Inger Støjberg ani Dánsko nejsou „vítáním” pověstní, naopak země neustále migrační politiku zpřísňuje a o zpřísňování se právě daná politička zasazuje. V situaci také nejde o žádné „popírání faktů” či „zamlčování skutečnosti,” jak dále zmiňuje stránka Zprávy. Video z incidentu bylo naopak šířeno několika tamními i světovými médii. Ze strany stránky Zprávy jde tedy o manipulaci.

Úvodní foto: Pixabay

Čtěte dále

„Neměla by míň papat? Neměla bys už mít dítě?” ptají se nadživotní kresby v ulicích Prahy

Až do poloviny června bude v pražském veřejném prostoru k vidění výstava kreseb slovenské autorky Ivany Šátekové. Ta na několikametrových panelech Galerie Artwall na zdi pod Letenskými sady tematizuje situace, v nichž se ženy setkávají v různých obdobích svého života s kritikou nebo nepochopením, které autorka vnímá jako genderově podmíněné. „Hodnocení týkající se vzhledu, mateřství, správného chování či vyjadřování provázejí ženy od dětství až do stáří. Tyto komentáře mají často formu zdánlivě nevinných a dobře míněných otázek. Výstava je zaměřená na stereotypy o ženách a odkrývá skrytý sexismus a ageismus – tedy předsudky a diskriminaci na základě pohlaví a věku,” uvádí jedna z kurátorek výstavy Lenka Kukurová. „Otázky vypovídají o vžitých společenských představách o tom, jak by se měla chovat ,správná žena'. Mnohé z nich ale vycházejí z předsudků, které se opakov ...

Děti migrantů se setkávají s českými při hrách a sportu. Učí se česky a navazují přátelství

Skupina jednadvaceti dětí se v posledních měsících nenudila. Během čtyř lekcí parkouru se učily základy bezpečnosti, skoky, parakotouly, udržení se na zdi a také týmovému duchu. Při bubnování během měsíce nacvičily společně s lektory rytmickou skladbu. Street dance lekce přinesly možnost naučit se základním pohybům. Děti zaujal zejména break dance a hip hop. Na výtvarných workshopech pak malovaly abstraktní obrazy pomocí barevných tuší a pěny na holení, pracovaly s linorytem a vytvořily také obrovské puzzle, do nichž každé dítě vytvořilo svůj vlastní dílek. Nabídnout dětem možnost si vyzkoušet různorodé aktivity je jedním z cílů mezinárodního projektu LAB 31. V České republice jej realizuje Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU). Dalším z cílů je podpora integrace. Proto projekt spojuje české děti s dětmi cizinců. Zapojeny jsou děti ve věku osmi až patnácti let z devíti zemí sv ...

„Mýty o válečném násilí vychovávají ženy, aby sexuální násilí čekaly a nebránily se,“ říká expertka

Maďarská Židovka Judith Magyar Isaacson se narodila v roce 1925. V červenci roku 1944, když jí bylo devatenáct let, byla deportována do koncentračního tábora Osvětim a následně nucena k pracím v Hessisch Lichtenau. Ve své autobiografii popsala neustálý strach ze sexuálního násilí a také své pocity, když jí jednoho dne velitel koncentračního tábora Lichtenau řekl, aby ho následovala. „Dědí ženy vzpomínky na znásilnění?” pomyslela si při tom Judith. Vzpomněla si na mýtus o únosu Sabinek Římany a na další příběhy násilí na ženách. „Můj úděl není výjimečný, řekla jsem si. Zasáhlo mě starověké právo sexu a války.” Mýty a příběhy o válečném násilí na ženách připravují ženy na tuto možnost a ženy jsou tak vychovávány k tomu, aby sexuální násilí očekávaly a aby se mu případně nebránily.


Nina Djukanovićová 21

HFFest: Brno ovládne festival extrémních pochutin. Nabídne hmyz nebo kuřecí pařáty

V sobotu 25. května se v Brně uskuteční již čtvrtý ročník Extrem food festivalu. Akce potrvá od 10:00 do 18:00 a nabídne exotickou kuchyni, neobvyklé nápoje a bohatý doprovodný program. Festival proběhne na známém fotbalovém stadionu Za Lužánkami a pořadatelé se na něm pokusí vytvořit nový český rekord v počtu lidí pojídajících smažený hmyz na jednom místě. Festival se letos hlásí k označení HateFree Fest, čímž dává najevo, že je otevřený všem návštěvníkům bez rozdílu. Kromě jiného si na něm tak budete moci vyzvednout naše placky nebo nálepky.


HateFree Culture 21. 5. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.