Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Manipulace: Dánskou ministryni vyhnali z azylového centra uprchlíci, které sama přivítala

 

danska ministryne big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture.

4
ledna
2018

„Střet dvou neslučitelných kultur. Dánská ministryně pro migraci a integraci Inger Støjberg, jako žena ponížena, jako politička vyhnána těmi které sama přivítala,” popisuje stránka Zprávy (o té více ZDE) video z Dánska. „Kam kráčí západní křehká civilizace, kam kráčí tradiční Evropa? Otázkou je, jak dlouho bude ještě trvat popírání faktů, zamlčování skutečností. Jak dlouho povede Evropa dialog, který je ve skutečnosti monologem nepřizpůsobivé silné kultury Islámu,” ptá se stránka dále. Ve videu vidíme dánskou ministryni pro migraci a integraci, která se při dialogu s uprchlíky setkala s obviňováním a útokem. Opravdu se jednalo o střet kultur v Dánsku a lidi, které ministryně v Dánsku „přivítala”?

danska ministryne 1

Událost se odehrála na začátku listopadu 2017 v dánském azylovém centru v Nordsjællandu. Dle místních médií ministryně Inger Støjberg spolu s ministryní Johanne Schmidt-Nielsenem v rámci diskuzního pořadu navštívily centrum, aby se setkaly se členy rodiny, které nebyl udělen azyl a čeká na deportaci. Situace v centru se vyhrotila u východu, kde na ni čekaly asi čtyři desítky dalších migrantů, které údajně rozhořčilo, že se ministryně věnovala pouze jedné z rodin. Inger Støjberg musela být ochrankou dovedena k autu a rychle opustit areál. Jedna z žen také skočila na odjíždějící auto a utrpěla lehká poranění. Podle informací  z některých médií šlo o kurdské žadatele o azyl z Iráku. Police Nordsjællandu následně potvrdila, že jeden z rezidentů byl obviněn na základě článku trestního zákona o násilí nebo hrozbě násilím vůči veřejnému činiteli.

Dánsko v roce 2015 v období vrcholící krize přijalo  přes 20 tisíc žádostí o azyl. Následující rok to bylo již pouze 6 tisíc žádostí. V srpnu 2015 země snížila  sociální dávky pro příchozí o 45 %. V roce 2016 začala  také konfiskovat majetek příchozím na zaplacení jejich pobytu po dobu vyřizování žádosti. Dále obnovila  hraniční kontroly a přijala  nový zákon o uprchlících, jehož cílem bylo stát se neatraktivním místem pro přistěhovalce. 

danska ministryne 2

Ministryně Støjberg je známá  svým kritickým postojem k migraci i islámu. Měsíc před incidentem například zveřejnila na Facebooku karikaturu proroka Mohameda, která ho zobrazuje s bombou v turbanu. V postu uvedla, že používá karikaturu jako pozadí na iPadu, protože jí připomíná, že Dánsko je svobodnou zemí, což zahrnuje i právo kritizovat náboženství. V březnu  2017 také slavila 50. zpřísnění migrační politiky. „Chápu, že ve středisku nechtějí být. Ale důvodem, proč jsou tam, je to, že nemají právo být v Dánsku,” uvedla  ministryně Støjberg následně k incidentu. „Řekněme to velmi mírně: Další dobrý důvod, proč by měli být deportováni z Dánska," dodal  předseda vlády Lars Løkke Rasmussen.

Incident se v listopadu v Dánsku opravdu odehrál. Nešlo však o migranty, které by ministryně v zemi „přivítala”, jak uvádí stránka Zprávy, a ministryni „nevyhánějí”, naopak se s ní chtějí setkat. Inger Støjberg ani Dánsko nejsou „vítáním” pověstní, naopak země neustále migrační politiku zpřísňuje a o zpřísňování se právě daná politička zasazuje. V situaci také nejde o žádné „popírání faktů” či „zamlčování skutečnosti,” jak dále zmiňuje stránka Zprávy. Video z incidentu bylo naopak šířeno několika tamními i světovými médii. Ze strany stránky Zprávy jde tedy o manipulaci.

Úvodní foto: Pixabay

Čtěte dále

„Postoje k uprchlíkům v Evropě jsou stále lepší. Díky zkušenostem,” říká česká vědkyně

„Lidé migranty v porovnání s dobou před deseti lety vnímají více pozitivně a tento trend sledujeme po téměř celé západní Evropě,” říká Lenka Dražanová, vědecká pracovnice Centra pro migrační politiku na Evropském univerzitním institutu v Itálii, kde se zabývá výzkumy politického chování a postoji Evropanů k migraci. Dodává, že oproti době před deseti lety jsou nálady lepší o 5 až 10 %. Za zlepšením jsou podle ní zkušenosti s uprchlíky a migranty, které lidé v západoevropských zemích běžně potkávají. „Sociologické výzkumy z poslední doby ukazují, že když se společnost stává více rozmanitou, hodnotí to lidé na začátku spíše negativně. Ale třeba za deset nebo patnáct let už to vidí mnohem pozitivněji,” vysvětluje důvody změny.


 

Lukáš Houdek 14. 10. 2019

„Ve škole se mi posmívali. Cesta k sebepřijetí je dlouhá,” říká zdravotní sestra s TC syndromem

Jaký je v Česku život s postižením obličeje? O tom ví mnohé zdravotní sestra Petra Dunajová, která se narodila se vzácným Treacher Collinsovým syndromem. Ten může způsobit nevyvinutí lícních kostí, problémy se zrakem a sluchem, rozštěpy pater či postižení dýchacích cest. „Mnozí lidé si myslí, že je při TCS postižen intelekt, ale to je veliký omyl. Lidé s TCS jsou normálně inteligentní,“ popisuje Dunajová nejčastější mýtus pojící se s jejím hendikepem. Svou odlišnost si začala uvědomovat na základní škole. „Tam se mi posmívali nebo měli nemístné poznámky spolužáci. Na slovní útoky jsem nereagovala, dělala jsem, že je neslyším,“ popisuje první těžké okamžiky a dodává: „Protože v okamžiku, kdy jsem se začala obhajovat, tak útoky zesílily. Někdy mě to strašně mrzelo, snažila jsem se nevšímat si toho, přejít to.“ Dnes se s negativními reakcemi setkává minimálně. 

Mladí lidé z Česka i rodin uprchlíků vytvořili videoklip. Získali nové dovednosti i přátelství

Dvaadvacet nadšenců do audiovizuální tvorby, práce pod vedením zkušeného režiséra, měsíce poznatků, zábavy i nových přátelství. Tak by se daly shrnout workshopy projektu Image.In, které pod záštitou Organizace pro pomoc uprchlíkům proběhly letos na jaře. Jejich výsledkem je profesionální videoklip k tracku rappera Dounyho a především zapojení lidí z mnoha kulturních prostředí.

Marie Škardová 10. 10. 2019

Jako dítě čelil šikaně, později se stal terčem pokusu o vraždu. Dnes bojuje za práva albínů

Jako dítě se coby albín v západoafrické Ghaně potýkal se šikanou ze strany vrstevníků a spolužáků. Čelil také výzvám ve školní lavici, kde kvůli špatnému zraku následkem nedostatku melaninu neviděl na tabuli a ve škole tak, podobně jako jiné albínské děti v oblasti, zaostával. Vzepřel se a už jako dítě vybojoval lepší podmínky pro učení. Dnes pracuje na inspektorátu, je výrazným ghanským albínským aktivistou. Těží však také ze své zkušenosti, kdy se málem stal obětí rituální vraždy na ghanském venkově. Díky tehdejším kolegům, kteří ho chránili vlastními těly, přežil. Jak sám říká, jde o zkušenost, po níž kompletně přehodnotil způsob své práce.


 

Lukáš Houdek 8. 10. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.