Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

HOAX: Angela Merkelová označila Čechy za xenofoby a rasisty

 

merkel hoax big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture.

20
listopadu
2017

„Angela Merkelová označila obyvatele české kotliny za xenofoby a rasisty. Přisadili si i bývalý francouzský ‘američan’ prezident Hollande a rakouský ministr zahraničí Kurze.” Těmito slovy začíná facebookový příspěvek Jaroslava D., který se v posledních týdnech šíří po této sociální síti. Získal si již přes tři tisíce sdílení. Příspěvek, který je aktuálně přisuzován prof. PhDr. Pavlu Linhartovi, DrSc., se dále věnuje líčení hrůz, kterých se dopustilo Německo, Rakousko a Francie v době druhé světové války.

merkel hoax 1

Článek stejného znění vyšel také 6. července 2017 na webu Nové republika s názvem „Angela Merkelová si nedá pokoj! Označila obyvatele české kotliny za xenofoby a rasisty!” a ve stejný den na blogu O světě, lidech a jiné zvířeně s názvem „VNUČKA”. Na blogu O světě, lidech a jiné zvířeně se objevuje bez autora, na webu Nová republika je autorem Michal Konečný. Na webu Panobčan, který článek přebírá od Nové republiky 10. října, je již za autora označen prof. PhDr. Pavel Linhart, DrSc.

merkel hoax 2

Celý článek je postaven na tom, že Angela Merkelová, kancléřka národa, který v minulosti způsobil takové válečné zločiny, údajně o našem národě řekla, že jsme rasisté a xenofobové. Žádný ze zmiňovaných článků ani facebookový příspěvek však neobsahuje zdroj takového tvrzení kancléřky. Zdroj, který by informoval o tom, že se Angela Merkelová takto o Češích vyjadřuje, nedokládá ani po několika žádostech komentujících autor facebookového příspěvku pan Jaroslav D. Ani nám se nepodařilo takový výrok dohledat v tuzemských ani zahraničních médiích.

merkel hoax 3

Autorství textu je aktuálně připisováno prof. PhDr. Pavlu Linhartovi, DrSc. O tomto člověku však také krom tohoto článku nelze nic dohledat. Žádný profil, publikace, články ani vědecké práce. Proto se také řada diskutujících ptá nejen na zdroj, ale i na bližší informace o autorovi. Jejich dotazy však zůstávají nezodpovězené.

Příspěvek i články se šíří bez odkazů. Zdroj tvrzení, která o našem národě měla údajně Merkelová pronést, nelze dohledat. Taktéž je nedohledatelný údajný autor příspěvku. Ten tedy z těchto důvodů považujeme za hoax.

Úvodní foto: Pixabay

Čtěte dále

„Neměla jsem sílu žít, nikdo nic netušil,” říká česká moderátorka. Čelila posttraumatu a depresím

Lucie Vopálenská patří mezi přední české moderátorky. Začínala ve slovenské redakci Českého rozhlasu, pokračovala v Rádiu Svobodná Evropa. V České televizi osm let připravovala populární diskusní pořad Na hraně, za nějž v roce 1998 získala Cenu Ferdinanda Peroutky. Dnes působí v Českém rozhlasu Plus. Od dětství se potýká s úzkostí, později se přidaly i deprese. Po traumatickém zážitku z nočního vloupání do bytu, kde spala, se při-dala také posttraumatická stresová porucha, která Lucii paralyzovala, omezovala ji jak v osobním životě, tak v práci. „Moderovala jsem pořad a měla jsem problém rozumět tomu, o čem ti lidé mluví. Moderátorka by se k něčemu takovému vůbec neměla přiznávat. Já jsem ale opravdu měla dojem, že vůbec nevím, co se děje. Byla jsem v hrozném stresu, abych to měla pod kontrolou, což jsem pak ale vůbec neměla,” vzpomíná. Vyhledala proto lékařskou pomoc a psychiatrům se ji poda ...

V 18 se rozhodla pro změnu pohlaví. Sáhla si na dno, rovnováhu našla v meditaci

Jmenuji se Romana Ezrová a je mi 29 let. V osmnácti letech jsem se rozhodla pro změnu pohlaví, abych mohla být ženou, tedy sama sebou. Řadu let jsem hledala sama sebe, sáhla jsem si až na dno. Svou cestu jsem nakonec našla díky meditační technice OMChanting. Dnes pomáhám LGBT lidem projít obtížnými situacemi.

Romana Ezrová 23. 1. 2020

„Jako malá jsem vídala matku v minisukni. Dnešní Afghánistán se velmi liší,” říká tamní aktivistka

Nebezpečné povolání? Horia Mosadiq je novinářka a bojovnice za lidská práva v Afghánistánu. „Připadám si jako ten malý komár, bzučím u ucha těm, kdo porušují lidská práva a snažím se jim znepříjemňovat život. Řešila jsem například případ, kde byla žena se svými třemi dcerami gangem místního velitele a jeho muži znásilněna. Ten velitel byl spojen s velice mocnými lidmi, ministry afghánského kabinetu,“ vysvětluje. Po celé zemi mapuje zločiny Tálibánu a dalších ozbrojených skupin, mapuje ale také zločiny spojenců. „Afghánistán, který vidíme dneska, se velmi liší od toho, ve kterém jsem vyrostla. Každý den například dochází k sebevražedným útokům, při kterých jsou zabíjeny a zraňovány desítky lidí,“ popisuje realitu běžného života a dodává: „Vyrostla jsem v liberálním a moderním státě. Víte, v té době byla v Afghánistánu docela otevřená a tolerantní společnost. Chodili jsme do ki ...

„Lidi často strčí Romy do jednoho pytle a tečka,“ říká režisér Marhoul

Z vůbec nejdiskutovanějšího filmu české kinematografie diváci hromadně neodcházejí, jak hlásaly první senzacechtivé titulky. Naopak – jen do kin jich už přišlo bezmála sto tisíc. A to scénárista a režisér vůbec nečekal. „Narovinu říkám, nezlobte se, promiňte, já to nějak špatně odhadl,“ vzkazuje zdejším divákům Václav Marhoul.


Rena Horváthová 23. 1. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.