Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

HOAX: Angela Merkelová označila Čechy za xenofoby a rasisty

 

merkel hoax big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture.

20
listopadu
2017

„Angela Merkelová označila obyvatele české kotliny za xenofoby a rasisty. Přisadili si i bývalý francouzský ‘američan’ prezident Hollande a rakouský ministr zahraničí Kurze.” Těmito slovy začíná facebookový příspěvek Jaroslava D., který se v posledních týdnech šíří po této sociální síti. Získal si již přes tři tisíce sdílení. Příspěvek, který je aktuálně přisuzován prof. PhDr. Pavlu Linhartovi, DrSc., se dále věnuje líčení hrůz, kterých se dopustilo Německo, Rakousko a Francie v době druhé světové války.

merkel hoax 1

Článek stejného znění vyšel také 6. července 2017 na webu Nové republika s názvem „Angela Merkelová si nedá pokoj! Označila obyvatele české kotliny za xenofoby a rasisty!” a ve stejný den na blogu O světě, lidech a jiné zvířeně s názvem „VNUČKA”. Na blogu O světě, lidech a jiné zvířeně se objevuje bez autora, na webu Nová republika je autorem Michal Konečný. Na webu Panobčan, který článek přebírá od Nové republiky 10. října, je již za autora označen prof. PhDr. Pavel Linhart, DrSc.

merkel hoax 2

Celý článek je postaven na tom, že Angela Merkelová, kancléřka národa, který v minulosti způsobil takové válečné zločiny, údajně o našem národě řekla, že jsme rasisté a xenofobové. Žádný ze zmiňovaných článků ani facebookový příspěvek však neobsahuje zdroj takového tvrzení kancléřky. Zdroj, který by informoval o tom, že se Angela Merkelová takto o Češích vyjadřuje, nedokládá ani po několika žádostech komentujících autor facebookového příspěvku pan Jaroslav D. Ani nám se nepodařilo takový výrok dohledat v tuzemských ani zahraničních médiích.

merkel hoax 3

Autorství textu je aktuálně připisováno prof. PhDr. Pavlu Linhartovi, DrSc. O tomto člověku však také krom tohoto článku nelze nic dohledat. Žádný profil, publikace, články ani vědecké práce. Proto se také řada diskutujících ptá nejen na zdroj, ale i na bližší informace o autorovi. Jejich dotazy však zůstávají nezodpovězené.

Příspěvek i články se šíří bez odkazů. Zdroj tvrzení, která o našem národě měla údajně Merkelová pronést, nelze dohledat. Taktéž je nedohledatelný údajný autor příspěvku. Ten tedy z těchto důvodů považujeme za hoax.

Úvodní foto: Pixabay

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.