Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Manipulace: Další útok afrických migrantů na Polku v Itálii

 

polska ridicka big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture.

4
září
2017

Českým internetem a dezinformačními servery se začalo šířit video pocházející z twitterového účtu Voice of Europe. Krátký záznam zveřejněný předevčírem zachycuje situaci, kdy se skupina mužů staví před auto, které mezi nimi záhy projede a srazí kameramana. Voice of Europe komentují záznam tím, že jde tedy o migranty, kteří blokují polskou řidičku poblíž Itálie, a „není to dobrý nápad“. K záznamu nejsou uvedeny žádné další informace ani zdroje. Přesto příběh přebírají některá česká média. Server Eurabia zveřejňuje o videu článek s názvem “Další útok afrických imigrantů/uprchlíku na polskou ženu!” Dává tak video do souvislosti s útokem a hromadným znásilněním polské ženy, který se nedávno odehrál v italském Rimini.

polska ridicka 2

O pár hodin později zveřejňují Parlamentní listy článek s názvem “Už ho máme. Jedenáct hodin starý záznam, letící kolem světa: Houf migrantů se snažil zablokovat Polku v autě. Nechutně a v přesile”. V článku opět popisují situaci stejně - migranti dle nich zaútočili na polskou ženu v autě. Záznam sdílela také facebooková stránka Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura Plzeňský kraj - SPD, na které administrátor připojuje komentář o útoku Afričanů na polskou řidičku. Stránka také uvádí, že celá situace se odehrála bez zájmu policie: “Afričani v Itálii očividně přepadají ženy na ulicích a silnicích naprosto bez zábran a také bez zájmu policie. Problém mají snad jen pouze v případě, že si jako kořist vyberou Polku.”

polska ridicka 3

Zveřejněná část původního záznamu pochází ve skutečnosti z roku 2015 z italsko-francouzské hranice. Zde se v září toho roku, v návaznosti na některé předchozí akce, odehrálo několik demonstrací a blokád skupiny známé jako No Border Network, kterých se účastnilo několik desítek lidí z řad migrantů a aktivistů. Ti zde v přítomnosti policie a médií blokovali hranici mezi Francií a Itálií, aby tak podle slov organizátorů poukázali na situaci migrantů, pro něž byla hranice zavřená, a uctili i památku obětí, které na své “cestě za nadějí” přišly o život. Aktivisté také mimo jiné při akci plavali v moři, aby situaci co nejvíce přiblížili. Během této blokace byl podle organizátorů autem sražen a zraněn francouzský novinář (tuto situaci zobrazuje nyní kolující video), který byl převezen na pohotovost. Celá akce byla reakcí na tehdejší situaci přibližně 200 lidí, kteří přespávali na hranici a nebyli vpuštěni do Francie.

polska ridicka 1

Skupina No Border organizovala v oblasti více protestů, některé z nich skončily násilnými srážkami s policií. Úmyslně zkrácený záznam, který je aktuálně sdílen, však nezobrazuje aktuální útok migrantů, jak se některé skupiny snaží zjevně podsunout, ale dva roky starou akci této skupiny. Není pravda ani to, že policie nebyla na akci přítomna. K blokádě automobilu a sražení novináře došlo v její přítomnosti, což dokládá celý videozáznam. Jedná se tedy o manipulaci.

Úvodní foto: Wikipedia

Čtěte dále

Sní o novém životě, v táboře je drží nad vodou sport a aktivity. Pomáhají i Češi

Shan pochází z Kábulu. Hlavní město Afghánistánu je bombardováno, dochází zde k vraždám, únosům a dalším násilnostem. Shanova rodina proto na takovém místě již nevidí svoji budoucnost. Nejprve odešel starší bratr a později i Shan začal hledat své místo ve světě. Nyní žije v uzavřených prostorách rozlehlého utečeneckého tábora v Srbsku. Mluví plynně anglicky a učí se srbsky. Jeho snem je vystudovat ekonomii, v Afghánistánu však školy bombardovali a studenty unášeli z přednášek. Poté by si chtěl otevřít kancelář a pomáhat mladým migrantům, jako je on. O svých snech mluví s úsměvem a věří, že se mu splní.


Marie Škardová 22. 6. 2018

HFFest: Family Fest v Malých Karpatech na Slovensku. Nocování v chatkách i kvalitní hudba

Family fest je eko-geek open air festival při Smolencích v lesním prostředí Malých Karpat v rekreačním středisku Záruby – Jahodník. 22. a 23. června se uskuteční už čtvrtý ročník a očekává účast 500-600 lidí. Rodinná atmosféra, kvalitní domácí i zahraniční hudba, přednášky a množství doprovodného programu - to vše k němu už neodmyslitelně patří. Letos se festival hlásí k označení HateFree Fest. 


HateFree Culture 20. 6. 2018

Mučení a tresty smrti. Aktivita tisíců lidí ročně osvobodí stovky nespravedlivě vězněných

Egyptský student Mahmoud Hussein byl v roce 2014 uvězněný za nošení trička s nápisem „Nation Without Torture" (Národ bez mučení). Bez soudu nakonec strávil za mřížemi více než dva roky. Byl propuštěn díky intervenci organizace Amnesty International, která se celosvětově staví za práva nespravedlivě odsouzených a mučených osob a utlačovaných skupin. V roce 2016 se organizaci za pomoci lidí z celého světa povedlo osvobodit více než 650 nespravedlivě a často i násilně vězněných lidí. „Zlepšit jejich situaci nebo dosáhnout úplného osvobození se nám dlouhodobě daří ve 30-40 % případů!” uvádějí na svých stránkách. „Jsem tak vděčný vám, příznivcům Amnesty, kteří jste zahájili kampaň na mou podporu. Naplnilo mě to velkou nadějí a cítil jsem skutečnou podporu, protože i když jsem byl zavřen bez jakéhokoli kontaktu, na hřbitově života, byl jsem stále živý v myšlenkách j ...

„Cítil jsem jen prázdnotu, která bolela,“ říká filmař Janíček

Jeroným Janíček bojuje s úzkostmi. První úzkost v osmnácti letech pro něj byla nečekaným zážitkem. „Myslím, že jsem seděl večer doma v obýváku a povídal si s mámou. Žádné velké emoce v tom nebyly. Najednou jsem ucítil chlad v nohách a rukách, rozbušilo se mi srdce, přidal se tlak na hrudi, motání hlavy a pocení, máma tehdy zavolala záchranku,“ líčí první manifestaci svých obtíží. Než mu ale byla diagnostikována panická porucha, trvalo to ještě řadu let. Dnes umí s nemocí lépe pracovat. „Už se nebojím, že zešílím, nesnažím se nikam utéct, protože není kam, a když přijde strach ze smrti, vím, že je iracionální. Ale hrůza a nepopsatelný děs z udušení, ztráty vědomí a smrti zůstaly.“ Jeroným Janíček si během léčby své nemoci zažil od lékařů trpělivost, profesionalitu, rovný přístup a lidskost, ale výjimečně i antipatie.


Jiří Pa ...