Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Manipulace: Další útok afrických migrantů na Polku v Itálii

 

polska ridicka big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture.

4
září
2017

Českým internetem a dezinformačními servery se začalo šířit video pocházející z twitterového účtu Voice of Europe. Krátký záznam zveřejněný předevčírem zachycuje situaci, kdy se skupina mužů staví před auto, které mezi nimi záhy projede a srazí kameramana. Voice of Europe komentují záznam tím, že jde tedy o migranty, kteří blokují polskou řidičku poblíž Itálie, a „není to dobrý nápad“. K záznamu nejsou uvedeny žádné další informace ani zdroje. Přesto příběh přebírají některá česká média. Server Eurabia zveřejňuje o videu článek s názvem “Další útok afrických imigrantů/uprchlíku na polskou ženu!” Dává tak video do souvislosti s útokem a hromadným znásilněním polské ženy, který se nedávno odehrál v italském Rimini.

polska ridicka 2

O pár hodin později zveřejňují Parlamentní listy článek s názvem “Už ho máme. Jedenáct hodin starý záznam, letící kolem světa: Houf migrantů se snažil zablokovat Polku v autě. Nechutně a v přesile”. V článku opět popisují situaci stejně - migranti dle nich zaútočili na polskou ženu v autě. Záznam sdílela také facebooková stránka Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura Plzeňský kraj - SPD, na které administrátor připojuje komentář o útoku Afričanů na polskou řidičku. Stránka také uvádí, že celá situace se odehrála bez zájmu policie: “Afričani v Itálii očividně přepadají ženy na ulicích a silnicích naprosto bez zábran a také bez zájmu policie. Problém mají snad jen pouze v případě, že si jako kořist vyberou Polku.”

polska ridicka 3

Zveřejněná část původního záznamu pochází ve skutečnosti z roku 2015 z italsko-francouzské hranice. Zde se v září toho roku, v návaznosti na některé předchozí akce, odehrálo několik demonstrací a blokád skupiny známé jako No Border Network, kterých se účastnilo několik desítek lidí z řad migrantů a aktivistů. Ti zde v přítomnosti policie a médií blokovali hranici mezi Francií a Itálií, aby tak podle slov organizátorů poukázali na situaci migrantů, pro něž byla hranice zavřená, a uctili i památku obětí, které na své “cestě za nadějí” přišly o život. Aktivisté také mimo jiné při akci plavali v moři, aby situaci co nejvíce přiblížili. Během této blokace byl podle organizátorů autem sražen a zraněn francouzský novinář (tuto situaci zobrazuje nyní kolující video), který byl převezen na pohotovost. Celá akce byla reakcí na tehdejší situaci přibližně 200 lidí, kteří přespávali na hranici a nebyli vpuštěni do Francie.

polska ridicka 1

Skupina No Border organizovala v oblasti více protestů, některé z nich skončily násilnými srážkami s policií. Úmyslně zkrácený záznam, který je aktuálně sdílen, však nezobrazuje aktuální útok migrantů, jak se některé skupiny snaží zjevně podsunout, ale dva roky starou akci této skupiny. Není pravda ani to, že policie nebyla na akci přítomna. K blokádě automobilu a sražení novináře došlo v její přítomnosti, což dokládá celý videozáznam. Jedná se tedy o manipulaci.

Úvodní foto: Wikipedia

Čtěte dále

Klece, mříže a okovy. „Duševně nemocní žijí na Bali v nejhrubším odloučení,“ říká tamní psychiatr

Indonéský ostrov Bali je symbolem ráje na zemi. Ne však pro duševně nemocné. V Indonésii je odhadem až 26 000 lidí z důvodu duševního onemocnění drženo v nelidských podmínkách. Proč jsou v klecích, přikovaní, spoutaní? „Mimo města nejsou žádné služby. Rodiny mají nulové možnosti. I když je Bali bohatý ostrov se spoustou pětihvězdičkových hotelů, spousta lidí tu žije ze dne na den. Takové rodiny to třeba někdy zkoušejí ve velkých nemocnicích. Ale často to nepřinese žádné zlepšení u jejich nemocných příbuzných. Po nějaké době se rozhodnou k radikální metodě,“ říká v rozhovoru pro HFC psychiatr Cokorda Bagus Jaya Lesmana ze Suryani institutu, který se na ostrově snaží proti stigmatizaci a nedostatku lékařských i sociálních služeb bojovat. Chce pomoci rodinám vyjít ze začarovaného kruhu nepochopení léčby duševních onemocnění.


Jiří Pasz&n ...

Starci na netu: Nejvíce dezinformací šíří senioři, ukázal výzkum

Většina preventivních programů bezpečnosti na internetu dnes cílí především na děti a mládež. Neopomíjet je však třeba i druhou nejvíce ohroženou skupinu - seniory. To vyplývá z výzkumu „Starci na netu”, který v minulém roce mapoval chování na internetu a zaměřil se na skupinu tzv. starců, lidí, kteří vyrůstali v době, kdy pro ně nebyl běžně dostupný internet a jeho služby. Výsledky výzkumu, provedeného na lidech starších 34 let, například ukazují, že s přibývajícím věkem se zvyšuje počet uživatelů, kteří rozšiřují spam. A to jak pravdivé, tak nepravdivé informace, tzv. hoaxy. „Cílem výzkumu bylo zjistit, jak na tom tato věková kategorie uživatelů internetu je a mým úkolem bude na ni lépe mířit prevenci. Pokud budeme naši pozornost směřovat nejen na děti, ale i na druhou nejvíce ohroženou skupinu, seniory, můžeme prostředí na českém internetu výrazně zlepšit,” ří ...

HOAX: EU otevře hranice pro miliony klimatických uprchlíků

EU otevře hranice pro miliony „klimatických uprchlíků“. Taková zpráva se po Novém roce začala šířit po českém internetu. Články zabývající se touto problematikou varují, že Evropský parlament rozhodl o povinnosti přijímat klimatické uprchlíky, a to na základě Usnesení o ženách, rovnosti žen a mužů a spravedlnosti v oblasti klimatu, které bylo přijato 16. ledna 2018 ve Štrasburku. „Díky tomuto dokumentu a všem ostatním, které již byly v minulostí schváleny, se nám zde vytváří nová figura, kterou, dle toho jak bylo hlasováno, budou muset členské státy EU chránit a přijímat tím, že se otevřou dokořán EVROPSKÉ hranice každému, kdo bude tvrdit, že byl nucen utéct z vlastní Země kvůli nepříznivému klimatu,” uvádí server Pravý prostor. „Díky hlasování některých europoslanců se otevřou hranice pro miliony ‘klimatických uprchlíků’,” dodává.


Britka “adoptovala“ syrského mladíka, který prožil teror v Calais. „Jsem na něj hrdá, je jako můj syn.“

„Jsem na něj neskutečně hrdá a oslněná jeho houževnatostí a povahou. Je skvělým vzorem pro mého mladšího syna,“ říká matka tří dětí Ingrid Van Loo Plowman žijící nedaleko Londýna. Ta před časem otevřela svůj domov dnes 19letému Abdulovi ze Sýrie, který je stále traumatizovaný zážitky z nechvalně známého slumu u francouzského města Calais, kde nějaký čas na cestě do Británie pobýval. „Byl jsem si jistý, že zemřu. Nikdy v životě jsem nezažil takový teror,“ vzpomíná Abdul. Hned první den se spřátelil s Ingridiným synem Rossem, našli totiž společnou zálibu ve fotbalu a videohrách. Ten nyní Abdula vnímá jako svého staršího bratra. Pocit bezpečí a domova dává mladému Syřanovi možnost věnovat se studiu angličtiny, aby se mohl přihlásit na svůj vysněný obor, na stavařinu. „Doufám, že si jednoho dne najdu práci a budu jí moct všechno oplatit. Můj život se díky ní změnil o 180 stupňů,“ ...

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.