Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Manipulace: Další útok afrických migrantů na Polku v Itálii

 

polska ridicka big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture.

4
září
2017

Českým internetem a dezinformačními servery se začalo šířit video pocházející z twitterového účtu Voice of Europe. Krátký záznam zveřejněný předevčírem zachycuje situaci, kdy se skupina mužů staví před auto, které mezi nimi záhy projede a srazí kameramana. Voice of Europe komentují záznam tím, že jde tedy o migranty, kteří blokují polskou řidičku poblíž Itálie, a „není to dobrý nápad“. K záznamu nejsou uvedeny žádné další informace ani zdroje. Přesto příběh přebírají některá česká média. Server Eurabia zveřejňuje o videu článek s názvem “Další útok afrických imigrantů/uprchlíku na polskou ženu!” Dává tak video do souvislosti s útokem a hromadným znásilněním polské ženy, který se nedávno odehrál v italském Rimini.

polska ridicka 2

O pár hodin později zveřejňují Parlamentní listy článek s názvem “Už ho máme. Jedenáct hodin starý záznam, letící kolem světa: Houf migrantů se snažil zablokovat Polku v autě. Nechutně a v přesile”. V článku opět popisují situaci stejně - migranti dle nich zaútočili na polskou ženu v autě. Záznam sdílela také facebooková stránka Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura Plzeňský kraj - SPD, na které administrátor připojuje komentář o útoku Afričanů na polskou řidičku. Stránka také uvádí, že celá situace se odehrála bez zájmu policie: “Afričani v Itálii očividně přepadají ženy na ulicích a silnicích naprosto bez zábran a také bez zájmu policie. Problém mají snad jen pouze v případě, že si jako kořist vyberou Polku.”

polska ridicka 3

Zveřejněná část původního záznamu pochází ve skutečnosti z roku 2015 z italsko-francouzské hranice. Zde se v září toho roku, v návaznosti na některé předchozí akce, odehrálo několik demonstrací a blokád skupiny známé jako No Border Network, kterých se účastnilo několik desítek lidí z řad migrantů a aktivistů. Ti zde v přítomnosti policie a médií blokovali hranici mezi Francií a Itálií, aby tak podle slov organizátorů poukázali na situaci migrantů, pro něž byla hranice zavřená, a uctili i památku obětí, které na své “cestě za nadějí” přišly o život. Aktivisté také mimo jiné při akci plavali v moři, aby situaci co nejvíce přiblížili. Během této blokace byl podle organizátorů autem sražen a zraněn francouzský novinář (tuto situaci zobrazuje nyní kolující video), který byl převezen na pohotovost. Celá akce byla reakcí na tehdejší situaci přibližně 200 lidí, kteří přespávali na hranici a nebyli vpuštěni do Francie.

polska ridicka 1

Skupina No Border organizovala v oblasti více protestů, některé z nich skončily násilnými srážkami s policií. Úmyslně zkrácený záznam, který je aktuálně sdílen, však nezobrazuje aktuální útok migrantů, jak se některé skupiny snaží zjevně podsunout, ale dva roky starou akci této skupiny. Není pravda ani to, že policie nebyla na akci přítomna. K blokádě automobilu a sražení novináře došlo v její přítomnosti, což dokládá celý videozáznam. Jedná se tedy o manipulaci.

Úvodní foto: Wikipedia

Čtěte dále

Otevřená snídaně už 26. listopadu v Praze!

V neděli 26. listopadu od 10:00 proběhne v pražském Studiu Alta další Otevřená snídaně. Přijďte se seznámit, potkat staré přátele a začít den příjemným posezením s lidmi nejrůznějšího původu i náboženského vyznání. Připravte své oblíbené jídlo a ochutnejte delikatesy ostatních. Tentokrát je pro návštěvníky z řad dospělých i dětí připraven díky partnerům bohatý program. Těšit se můžete například na pásmo poezie, výtvarný workshop nebo diskusi s umělci-migranty, kteří našli svůj domov v Česku. Programovými partnery snídaně jsou tentokrát Inbáze a festival Den poezie. Vstup zdarma.


HateFree Culture 17. 11. 2017

Výhrůžky nahradila solidarita. Lidé teplickým prvňákům posílají pohledy, peníze, nabízejí i zájezdy

Množství nenávistných komentářů k fotce teplických prvňáčků, a následná celospolečenská diskuse, zaplavilo začátkem listopadu Česko a rezonuje dodnes. Výhrůžky a nenávist však vystřídala vlna solidarity, podpory a nabídek pomoci. Lidé posílají dětem i personálu školy pro radost pohledy a vzkazy, organizují finanční sbírky, navrhují doučování nebo dokonce nabízejí zážitkové pobyty zdarma. I to je Česko.


Kateřina Gamal Richterová 17. 11. 2017

Svůj život zasvětil boji za práva gayů. Slovensko objevuje zapomenutý příběh Imricha Matyáše

Slovensko v posledních dnech objevuje zapomenutého gay aktivistu Imricha Matyáše, muže, který už ve 30. letech minulého století aktivně bojoval za práva lidí s menšinovou sexuální orientací, a to až do své dobrovolné smrti. Jeho zapomenutý celoživotní boj za dekriminalizaci homosexuality v Československu odhalil nedávno nalezený deník. Právě ten, spolu s korespondencí uchovanou na různých místech Evropy, přináší nejen hrdinský příběh o neúnavné snaze o společenskou změnu, ale také jedinečné svědectví o životě LGBT komunity na Slovensku za období druhé světové války i socialismu. „Čistou náhodou jsme objevili deníky Imricha Matyáše, který od 30. do 60. let intenzivně řešil dekriminalizaci homosexuality. Dopisoval si s odborníky, politiky, představiteli státu nebo ministerstvy. Byl dokonce v kontaktu se světovým hnutím,“ říká pro HFC Martin Macko, ředitel Iniciativy Inakosť. Ta také před pár dny předst ...

Kotlebův volič: Má orientace a hlas pro Kotlebu v rozporu nejsou

Viktor ze Slovenska má specifické názory, které prezentuje na sociálních sítích i v osobním životě. S rozhovorem souhlasil za předpokladu, že mu bude zajištěna anonymita. Nevěří totiž v demokracii a svobodu slova a obává se, že by se mu to mohlo vymstít v zaměstnání. Je mu něco přes čtyřicet, je velmi oblíbeným učitelem na základní škole a je homosexuál. V posledních slovenských volbách do krajů volil stranu Mariána Kotleby. Co ho k tomu vedlo? Vidí rozpor ve volení ultrapravicových stran a svou sexuální orientací? Jakým zdrojům důvěřuje, proč se vymezuje vůči muslimům a z jakého důvodu doufá v zánik Evropské unie?


Lukáš Houdek 14. 11. 2017

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.