Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Manipulace: Muslimové zaútočili tyčemi na procesí křesťanů ve Španělsku

 

procesi spanelsko big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture.

18
dubna
2017

Desítky zraněných zůstaly po panice, která vypukla na Velký pátek při nočním průvodu ve španělské Seville. Dle zprávy ze serveru StredoEvropan byl průvod napaden tlupou muslimských výtržníků. EUportál při Parlamentních listech uvádí k události v článku nazvaném “Tak už to začalo. Skupina muslimů zaútočila železnými tyčemi na procesí křesťanů ve Španělsku. Podívejte se:”“Banda muslimů za pokřiku Alláhu akbar zaútočila na křesťany v španělském městě Sevilla slavíci velikonoce!Útočící muslimové zranili desítky lidí a ničili křesťanské symboly. Muslimové byli vyzbrojeni železnými tyčemi a s nimi zaútočili na procesí křesťanů - tohle je dnešní multikulturní Evropa a projev budoucnosti v Evropě s muslimskou nadvládou!”

procesi2

Dle médií bylo tradiční procesí narušeno skupinou výtržníků, kteří začali dělat hluk kovovými tyčemi a rozbíjet vybavení průvodu. Dle policie také nejméně dva zatčení vykřikovali “Alláh je veliký” a další slogany na podporu baskické teroristické organizace ETA. Tím způsobili chaos a vystrašení lidé, kteří se domnívali, že se jedná o teroristický útok, začali v panice utíkat. Při tom byly zraněny stovky lidí, 17 z nich skončilo v nemocnici.

procesi 1

Ricardo Gil-Toresano, zástupce centrální vlády v Seville, řekl ve španělské televizi, že incident nemá žádnou souvislost s terorismem, s islamistickými skupinami, ETA ani žádnou jinou známou teroristickou skupinou. Uvedl také, že pachatelé křičeli tato hesla, aby rozpoutali co největší paniku. Dle policie šlo o chuligánství a vandalismus. Policie však nadále náboženskou motivaci prošetřuje.

velikonoce sdp

Zatčeno bylo 8 pachatelů. Policie, v reakci na zvěsti šířící se na sociálních sítích, zdůraznila, že zatčení nejsou arabského původu. Jeden ze zatčených je Senegalec, ve třech případech jde o známé delikventy, kteří již mají více záznamů.

Servery Stredoevropan a Parlamentní listy uvádějí zavádějící informaci, že na průvod zaútočila skupina muslimů. Taková informace se však nenachází v žádných zdrojích. Považujeme tedy tyto zprávy za manipulaci.

Na manipulaci upozornila FB stránka Stop náboženské i rasové nenávisti.

Úvodní foto: Flickr

Čtěte dále

Uprchlík dokumentuje život v táboře v Tanzanii mobilem. Česká programátorka mu pomáhá změnit život

Česka programátorka Hana Francová si vloni splnila svůj celoživotní sen a odjela na čtyři týdny do Afriky, aby procestovala Botswanu a Namibii. Protože se ve svém volném čase věnuje focení, vytvořila po návratu web a facebookovou stránku, kde své snímky z cest zveřejnila. Její facebookové stránky si všiml také mladý africký fotograf Vainqueur Birembano. „Začali jsme si vyměňovat komentáře. Nejdřív o fotografování, postupně jsem se seznámila i s jeho životním příběhem,” vzpomíná. Vainqueur pochází z Konga, nyní žije v uprchlickém táboře v Tanzanii, kam byl nucen uprchnout. Svým starým mobilem začal dokumentovat život a podmínky v táboře. Ty českou programátorku oslnily natolik, že se mu rozhodla pomoci a pokusit se společně jeho situaci změnit.


 

Lukáš Houdek 14. 2. 2020

„Senioři nechtějí domácí násilí hlásit. Stydí se, nechtějí jít proti svým dětem,” říká vedoucí linky pro seniory

Senioři patří mezi zvlášť zranitelné osoby, které jsou oproti ostatním náchylnější ke zneužití. Nezanedbatelnou roli v tom hraje velká důvěřivost. A to jak k cizím lidem, tak zejména k členům vlastní rodiny. Oporou jim je už od 90. let bezplatná nonstop seniorská linka 800 157 157, kterou pod názvem Senior telefon provozuje organizace Život 90. Na tu volá až osmdesát seniorů denně s různými problémy. „Mohou zavolat kdykoliv, povykládat si, svěřit se se svými starostmi, uslyšet pohled někoho jiného nebo získat povzbuzení. Jeden z pilířů naší linky není jen řešení akutních krizových situací, ale je tam i doprovázení,” říká vedoucí linky František Horák.


 

Lukáš Houdek 15. 2. 2020

Jak zpět do hry? Studenti budějovických gymnázií pomáhají znevýhodněným žákům s učením

Řada žáků základních škol zůstává ve škole pozadu a potýká se se špatnými známkami. Důvodem mohou být poruchy učení i nedostatečná podpora v rodině. V Českých Budějovicích těmto dětem již pátým rokem pomáhají žáci místních gymnázií. Zdarma předávají své znalosti mladším žákům.

Marie Škardová 14. 2. 2020

„Kde je sex tabuizován a postoje k sexualitě represivní, tam je nejvíce sexuální patologie,” říká profesor Weiss

Známý sexuolog profesor Petr Weiss tvrdí, že vztah mezi duševním zdravím a sexualitou je obousměrný. „Duševní zdraví je důležité pro zdravou sexualitu a naopak. Psychická onemocnění - jak psychózy, tak i neurózy či osobnostní poruchy - samozřejmě mohou mít na druhou stranu podstatný vliv na sexuální zdraví člověka,“ říká a dodává: „Když člověk má nějaký hendikep, poruchu, dysfunkci či deviaci v oblasti sexuality, může to velmi podstatným způsobem negativně ovlivnit jeho život.“ Víme, co je vlastně v oblasti sexuality „normální“?

Jiří Pasz 15. 2. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.