Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Manipulace: Muslimové zaútočili tyčemi na procesí křesťanů ve Španělsku

 

procesi spanelsko big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture.

18
dubna
2017

Desítky zraněných zůstaly po panice, která vypukla na Velký pátek při nočním průvodu ve španělské Seville. Dle zprávy ze serveru StredoEvropan byl průvod napaden tlupou muslimských výtržníků. EUportál při Parlamentních listech uvádí k události v článku nazvaném “Tak už to začalo. Skupina muslimů zaútočila železnými tyčemi na procesí křesťanů ve Španělsku. Podívejte se:”“Banda muslimů za pokřiku Alláhu akbar zaútočila na křesťany v španělském městě Sevilla slavíci velikonoce!Útočící muslimové zranili desítky lidí a ničili křesťanské symboly. Muslimové byli vyzbrojeni železnými tyčemi a s nimi zaútočili na procesí křesťanů - tohle je dnešní multikulturní Evropa a projev budoucnosti v Evropě s muslimskou nadvládou!”

procesi2

Dle médií bylo tradiční procesí narušeno skupinou výtržníků, kteří začali dělat hluk kovovými tyčemi a rozbíjet vybavení průvodu. Dle policie také nejméně dva zatčení vykřikovali “Alláh je veliký” a další slogany na podporu baskické teroristické organizace ETA. Tím způsobili chaos a vystrašení lidé, kteří se domnívali, že se jedná o teroristický útok, začali v panice utíkat. Při tom byly zraněny stovky lidí, 17 z nich skončilo v nemocnici.

procesi 1

Ricardo Gil-Toresano, zástupce centrální vlády v Seville, řekl ve španělské televizi, že incident nemá žádnou souvislost s terorismem, s islamistickými skupinami, ETA ani žádnou jinou známou teroristickou skupinou. Uvedl také, že pachatelé křičeli tato hesla, aby rozpoutali co největší paniku. Dle policie šlo o chuligánství a vandalismus. Policie však nadále náboženskou motivaci prošetřuje.

velikonoce sdp

Zatčeno bylo 8 pachatelů. Policie, v reakci na zvěsti šířící se na sociálních sítích, zdůraznila, že zatčení nejsou arabského původu. Jeden ze zatčených je Senegalec, ve třech případech jde o známé delikventy, kteří již mají více záznamů.

Servery Stredoevropan a Parlamentní listy uvádějí zavádějící informaci, že na průvod zaútočila skupina muslimů. Taková informace se však nenachází v žádných zdrojích. Považujeme tedy tyto zprávy za manipulaci.

Na manipulaci upozornila FB stránka Stop náboženské i rasové nenávisti.

Úvodní foto: Flickr

Čtěte dále

HFFest: Pražské náměstí Republiky už počtvrté rozvibrují latinskoamerické rytmy

Ve čtvrtek 4. července začne již čtvrtý ročník oblíbeného latinskoamerického festivalu Sabor Latino Praha. Ten se od svého počátku hlásí k označení HateFree Fest a stejně jako předešlé roky přinese kousek Latinské Ameriky na náměstí Republiky v Praze. Potrvá do neděle.


HateFree Culture 29. 6. 2019

„Lidé vědí, že jim nic nehrozí,” říká komentátor Bosák. Agresi anonymů čelí často

„Lidi, neblbněte. Není to válka. Není to hladomor. Není to živelná katastrofa. Bavte se,“ říká o fotbale dlouholetý sportovní komentátor Jaromír Bosák. Emotivní odezvy na svou práci zažíval odjakživa, emoce podle něj k fotbalu a komentování patří. Nenávistné reakce se ale zhoršily s nástupem internetu a sociálních sítí. „Bylo to jiné v tom, že když píšete dopis, tak přece jen musíte vynaložit určitou námahu. Říkal jsem si, ten člověk si s tím dal alespoň nějakou práci, i když mi nadává, tak si to přečtu. Většinou jsem se tomu smál, tehdy to nebylo tak agresivní jako dneska. V dopisech se nehrozilo smrtí,“ popisuje Bosák a dodává: „Dnes můžete reagovat na kohokoli, kdykoli, jakkoli, stala se z toho najednou ta nejlehčí věc na světě. Mluví se o tom, že internet zdemokratizoval prostředí komunikace. Ale zároveň z toho udělal takové temné jezero.“ Podle něj je problémem to, že lidé nejsou och ...

HFFest: Svátek čaje stírá hranice mezi Čechy, Poláky i Slováky. Už o víkendu potěší Těšín

Už o víkendu 29. a 30. června se na zámeckém vrchu v Těšíně odehraje Svátek čaje, tradiční dvoudenní festival věnovaný tomuto nápoji a jeho různým podobám. „Je to jedinečný čajový festival s jedenáctiletou tradicí šířící čajovou kulturu, komunitní atmosféru, seberozvoj, dobrovolnictví. Stíráme hranice mezi Čechy, Poláky, Slováky a dalšími zeměmi a kulturami,” uvádí organizátoři. Festival se proto také letos hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 26. 6. 2019

Lze s podporou ostatních překonat i nejtěžší překážky? Neviditelné vstupují do kin

Sociální pracovnice Manu, Audrey, Hélène a Angélique vedou denní centrum pro ženy bez domova na okraji francouzské metropole. Dělají vše pro to, aby se jejich klientky postavily na vlastní nohy. Mnohdy jim v tom však brání nepružný a nedostatečný systém podpory. Poté, co je jejich centrum uzavřeno, rozhodnou se porušit pravidla a pomáhat svěřenkyním na vlastní pěst. Jejich inovativní přístup tak pomůže odhalit skryté talenty a dovednosti a podpořit u žen sebevědomí a začlenění do společnosti. O tom vypráví film Neviditelné francouzského režiséra Louis-Julien Petit, který aktuálně vstoupil do českých kin.

Marie Škardová 26. 6. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.