Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Manipulace: Muslimové zaútočili tyčemi na procesí křesťanů ve Španělsku

 

procesi spanelsko big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture.

18
dubna
2017

Desítky zraněných zůstaly po panice, která vypukla na Velký pátek při nočním průvodu ve španělské Seville. Dle zprávy ze serveru StredoEvropan byl průvod napaden tlupou muslimských výtržníků. EUportál při Parlamentních listech uvádí k události v článku nazvaném “Tak už to začalo. Skupina muslimů zaútočila železnými tyčemi na procesí křesťanů ve Španělsku. Podívejte se:”“Banda muslimů za pokřiku Alláhu akbar zaútočila na křesťany v španělském městě Sevilla slavíci velikonoce!Útočící muslimové zranili desítky lidí a ničili křesťanské symboly. Muslimové byli vyzbrojeni železnými tyčemi a s nimi zaútočili na procesí křesťanů - tohle je dnešní multikulturní Evropa a projev budoucnosti v Evropě s muslimskou nadvládou!”

procesi2

Dle médií bylo tradiční procesí narušeno skupinou výtržníků, kteří začali dělat hluk kovovými tyčemi a rozbíjet vybavení průvodu. Dle policie také nejméně dva zatčení vykřikovali “Alláh je veliký” a další slogany na podporu baskické teroristické organizace ETA. Tím způsobili chaos a vystrašení lidé, kteří se domnívali, že se jedná o teroristický útok, začali v panice utíkat. Při tom byly zraněny stovky lidí, 17 z nich skončilo v nemocnici.

procesi 1

Ricardo Gil-Toresano, zástupce centrální vlády v Seville, řekl ve španělské televizi, že incident nemá žádnou souvislost s terorismem, s islamistickými skupinami, ETA ani žádnou jinou známou teroristickou skupinou. Uvedl také, že pachatelé křičeli tato hesla, aby rozpoutali co největší paniku. Dle policie šlo o chuligánství a vandalismus. Policie však nadále náboženskou motivaci prošetřuje.

velikonoce sdp

Zatčeno bylo 8 pachatelů. Policie, v reakci na zvěsti šířící se na sociálních sítích, zdůraznila, že zatčení nejsou arabského původu. Jeden ze zatčených je Senegalec, ve třech případech jde o známé delikventy, kteří již mají více záznamů.

Servery Stredoevropan a Parlamentní listy uvádějí zavádějící informaci, že na průvod zaútočila skupina muslimů. Taková informace se však nenachází v žádných zdrojích. Považujeme tedy tyto zprávy za manipulaci.

Na manipulaci upozornila FB stránka Stop náboženské i rasové nenávisti.

Úvodní foto: Flickr

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.