Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

HOAX: Video veřejné popravy ženy v Kábulu

 

kabul big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture.

10
března
2016

Recyklace starých videí a videí vytržených z kontextu je aktuálně zřejmě nejčastější metodou tvorby hoaxů. Rady, jak ověřovat videa na internetu, najdete v našem Návodu.

kabul

Komunita We Are Here At Home .com zveřejnila další upravené video, ve kterém vidíme popravu mladé ženy. V titulcích najdeme otázku, proč se lidé ženy nezastanou a naopak si popravu ještě natáčejí? Situace je dále komentována větou „Toto je islám“ a zakončena ujištěním že: „Toto byla skutečná realita. Sdílej to.“ Video se tak ze stránek komunity začalo šířit i do dalších skupin a komunit na Facebooku. Jedná se o starší video, které se šíří internetem opakovaně. 

vrazda v kabulu

Video však pochází z protestního divadelního představení afghánských umělců v Kábulu, které rekonstruuje lynčování a smrt Farkhundy Malikzandy (proto například probíhá na pódiu, zatímco si ho diváci natáčí mobilními telefony). Autoři tímto divadelním představením protestovali proti zabíjení afgánských žen a požadovali přísné tresty pro pachatele.

Farkhunda Malikzada byla sedmadvacetiletá afghánská žena, která byla 19. března 2015 v Kábulu ubita davem k smrti. Její „žalobci“ tvrdili, že spálila Korán, za což zaslouží nejvyšší trest. V době útoku Farkhunda dokončila vysokoškolské vzdělání v oboru religionistiky a měla se stát učitelkou.

Policie se zpočátku snažila chránit Farkhundu a rozptýlit dav, ale dav byl velmi početný a policie mu nedokázala čelit. Policisté se snažili napadenou vytáhnout na střechu obchodu, ale Farkhunda ztratila rovnováhu a spadla zpět mezi útočníky. Ti ji ubili k smrti, její tělo táhli autem po silnici a poté zapálili. Svědkové vypověděli, že dav skandoval protiamerické a antidemokratické slogany a obviňoval Farkhundu ze spolupráce s Američany a Francouzi.

Její vražda vedla k devětačtyřiceti zatčením. Tři muži dostali trest 20 let odnětí svobody (původně dostali trest smrti, ale trest byl odvolacím soudem změněn), dalších osm mužů 16 let, mladiství pachatelé dostali 10 let a jedenáct policistů dostalo trest 1 rok za nedostatečnou pomoc napadené.

Po její smrti stovky lidí protestovaly proti útokům na ženy a požadovaly, aby vláda stíhala osoby odpovědné za Farkhundinu smrt. Protest byl organizován Solidarity Party of Afghanistan a obyvateli Kábulu. 24. března tisíce lidí protestovalo proti útoku před afghánským ministerstvem spravedlnosti v Kábulu. Řada významných veřejných činitelů útok odsoudila, jiní veřejní činitelé však naopak vraždu schvalovali. Farkhundina smrt vedla k mnoha debatám o právech žen v Afghánistánu.

Afghánský prezident Ashraf Ghani nařídil vyšetřování incidentu a v prohlášení vydaném jeho úřadem odsoudil čin jako „akt extrémního násilí“. Také řekl, že Farkhundina smrt odhalila, že afghánští policisté jsou příliš zaměřeni na problémy s Tálibánem a nezaměřují se dostatečně na místní konflikty.

Případ Farkhundy popisuje podrobně například dokument BBC.

Komunita We Are Here At Home .com zneužila část záznamu z divadelního představení a vydává jej za záznam vraždy, která je podle titulků v muslimských zemích běžnou záležitostí. Okolnosti případu komunita záměrně vynechává a zasazuje video do jiného kontextu, proto považujeme video za hoax.

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

Muž, který kázal přítomným včetně královny, nebyl dirigent. S orchestrem neměl nic společného, byl to zkrátka jeden z návštěvníků. Není to údajně jeho první narušení nějaké akce. Hudebníci současně neodešli na protest proti narušiteli koncertu, ale proto, že je k tomu vyzvala bezpečnostní služba a policie. Následně byl muž prohledán a z koncertního sálu vyveden.
Skutečnost je tak mnohem méně dramatická, než se článek (a další články ze zahraničí z předchozích let) snaží podat. Přisouzení role dirigenta narušiteli má v člověku navodit dojem, že muslimové „infiltrují“ takové instituce, jako je klasická opera. Odchod hudebníků má být zase interpretován jako odvážný tichý vzdor proti autoritě (proto role dirigenta), ačkoli jde ve skutečnosti o poslechnutí v zájmu vlastní bezpečnosti.
Událost se odehrála už v roce 2011. V tomtéž roce se její překroucená verze objevila už na několika protiislámských serverech (http://www.jihadwatch.org/2011/09/netherlands-muslim-disrupts-concert-for-queen-to-preach-islam?doing_wp_cron=1452179388.3092050552368164062500). Později se opět začala objevovat v roce 2014 jak na zahraničních propagandistických serverech, tak na sociálních sítích, kdy byla také vyvrácena ( https://www.truthorfiction.com/beatrix-concert-muslim-disruption/ ). Znovu se začala šířit začátkem letošního roku.(http://www.novarepublika.cz/2016/01/dirigent-vysvetloval-kralovne.html). 
 
Zprávě se fakticky věnovala jen nizozemská média, ve kterých se o muslimském dirigentovi a orchestru odcházejícím na protest nemluví, naopak incident uvádějí tak, jak se skutečně odehrál.

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.