Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

HOAX: Video veřejné popravy ženy v Kábulu

 

kabul big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture.

10
března
2016

Recyklace starých videí a videí vytržených z kontextu je aktuálně zřejmě nejčastější metodou tvorby hoaxů. Rady, jak ověřovat videa na internetu, najdete v našem Návodu.

kabul

Komunita We Are Here At Home .com zveřejnila další upravené video, ve kterém vidíme popravu mladé ženy. V titulcích najdeme otázku, proč se lidé ženy nezastanou a naopak si popravu ještě natáčejí? Situace je dále komentována větou „Toto je islám“ a zakončena ujištěním že: „Toto byla skutečná realita. Sdílej to.“ Video se tak ze stránek komunity začalo šířit i do dalších skupin a komunit na Facebooku. Jedná se o starší video, které se šíří internetem opakovaně. 

vrazda v kabulu

Video však pochází z protestního divadelního představení afghánských umělců v Kábulu, které rekonstruuje lynčování a smrt Farkhundy Malikzandy (proto například probíhá na pódiu, zatímco si ho diváci natáčí mobilními telefony). Autoři tímto divadelním představením protestovali proti zabíjení afgánských žen a požadovali přísné tresty pro pachatele.

Farkhunda Malikzada byla sedmadvacetiletá afghánská žena, která byla 19. března 2015 v Kábulu ubita davem k smrti. Její „žalobci“ tvrdili, že spálila Korán, za což zaslouží nejvyšší trest. V době útoku Farkhunda dokončila vysokoškolské vzdělání v oboru religionistiky a měla se stát učitelkou.

Policie se zpočátku snažila chránit Farkhundu a rozptýlit dav, ale dav byl velmi početný a policie mu nedokázala čelit. Policisté se snažili napadenou vytáhnout na střechu obchodu, ale Farkhunda ztratila rovnováhu a spadla zpět mezi útočníky. Ti ji ubili k smrti, její tělo táhli autem po silnici a poté zapálili. Svědkové vypověděli, že dav skandoval protiamerické a antidemokratické slogany a obviňoval Farkhundu ze spolupráce s Američany a Francouzi.

Její vražda vedla k devětačtyřiceti zatčením. Tři muži dostali trest 20 let odnětí svobody (původně dostali trest smrti, ale trest byl odvolacím soudem změněn), dalších osm mužů 16 let, mladiství pachatelé dostali 10 let a jedenáct policistů dostalo trest 1 rok za nedostatečnou pomoc napadené.

Po její smrti stovky lidí protestovaly proti útokům na ženy a požadovaly, aby vláda stíhala osoby odpovědné za Farkhundinu smrt. Protest byl organizován Solidarity Party of Afghanistan a obyvateli Kábulu. 24. března tisíce lidí protestovalo proti útoku před afghánským ministerstvem spravedlnosti v Kábulu. Řada významných veřejných činitelů útok odsoudila, jiní veřejní činitelé však naopak vraždu schvalovali. Farkhundina smrt vedla k mnoha debatám o právech žen v Afghánistánu.

Afghánský prezident Ashraf Ghani nařídil vyšetřování incidentu a v prohlášení vydaném jeho úřadem odsoudil čin jako „akt extrémního násilí“. Také řekl, že Farkhundina smrt odhalila, že afghánští policisté jsou příliš zaměřeni na problémy s Tálibánem a nezaměřují se dostatečně na místní konflikty.

Případ Farkhundy popisuje podrobně například dokument BBC.

Komunita We Are Here At Home .com zneužila část záznamu z divadelního představení a vydává jej za záznam vraždy, která je podle titulků v muslimských zemích běžnou záležitostí. Okolnosti případu komunita záměrně vynechává a zasazuje video do jiného kontextu, proto považujeme video za hoax.

Čtěte dále

Uprchlík dokumentuje život v táboře v Tanzanii mobilem. Česká programátorka mu pomáhá změnit život

Česka programátorka Hana Francová si vloni splnila svůj celoživotní sen a odjela na čtyři týdny do Afriky, aby procestovala Botswanu a Namibii. Protože se ve svém volném čase věnuje focení, vytvořila po návratu web a facebookovou stránku, kde své snímky z cest zveřejnila. Její facebookové stránky si všiml také mladý africký fotograf Vainqueur Birembano. „Začali jsme si vyměňovat komentáře. Nejdřív o fotografování, postupně jsem se seznámila i s jeho životním příběhem,” vzpomíná. Vainqueur pochází z Konga, nyní žije v uprchlickém táboře v Tanzanii, kam byl nucen uprchnout. Svým starým mobilem začal dokumentovat život a podmínky v táboře. Ty českou programátorku oslnily natolik, že se mu rozhodla pomoci a pokusit se společně jeho situaci změnit.


 

Lukáš Houdek 14. 2. 2020

„Senioři nechtějí domácí násilí hlásit. Stydí se, nechtějí jít proti svým dětem,” říká vedoucí linky pro seniory

Senioři patří mezi zvlášť zranitelné osoby, které jsou oproti ostatním náchylnější ke zneužití. Nezanedbatelnou roli v tom hraje velká důvěřivost. A to jak k cizím lidem, tak zejména k členům vlastní rodiny. Oporou jim je už od 90. let bezplatná nonstop seniorská linka 800 157 157, kterou pod názvem Senior telefon provozuje organizace Život 90. Na tu volá až osmdesát seniorů denně s různými problémy. „Mohou zavolat kdykoliv, povykládat si, svěřit se se svými starostmi, uslyšet pohled někoho jiného nebo získat povzbuzení. Jeden z pilířů naší linky není jen řešení akutních krizových situací, ale je tam i doprovázení,” říká vedoucí linky František Horák.


 

Lukáš Houdek 15. 2. 2020

Jak zpět do hry? Studenti budějovických gymnázií pomáhají znevýhodněným žákům s učením

Řada žáků základních škol zůstává ve škole pozadu a potýká se se špatnými známkami. Důvodem mohou být poruchy učení i nedostatečná podpora v rodině. V Českých Budějovicích těmto dětem již pátým rokem pomáhají žáci místních gymnázií. Zdarma předávají své znalosti mladším žákům.

Marie Škardová 14. 2. 2020

„Kde je sex tabuizován a postoje k sexualitě represivní, tam je nejvíce sexuální patologie,” říká profesor Weiss

Známý sexuolog profesor Petr Weiss tvrdí, že vztah mezi duševním zdravím a sexualitou je obousměrný. „Duševní zdraví je důležité pro zdravou sexualitu a naopak. Psychická onemocnění - jak psychózy, tak i neurózy či osobnostní poruchy - samozřejmě mohou mít na druhou stranu podstatný vliv na sexuální zdraví člověka,“ říká a dodává: „Když člověk má nějaký hendikep, poruchu, dysfunkci či deviaci v oblasti sexuality, může to velmi podstatným způsobem negativně ovlivnit jeho život.“ Víme, co je vlastně v oblasti sexuality „normální“?

Jiří Pasz 15. 2. 2020

Muž, který kázal přítomným včetně královny, nebyl dirigent. S orchestrem neměl nic společného, byl to zkrátka jeden z návštěvníků. Není to údajně jeho první narušení nějaké akce. Hudebníci současně neodešli na protest proti narušiteli koncertu, ale proto, že je k tomu vyzvala bezpečnostní služba a policie. Následně byl muž prohledán a z koncertního sálu vyveden.
Skutečnost je tak mnohem méně dramatická, než se článek (a další články ze zahraničí z předchozích let) snaží podat. Přisouzení role dirigenta narušiteli má v člověku navodit dojem, že muslimové „infiltrují“ takové instituce, jako je klasická opera. Odchod hudebníků má být zase interpretován jako odvážný tichý vzdor proti autoritě (proto role dirigenta), ačkoli jde ve skutečnosti o poslechnutí v zájmu vlastní bezpečnosti.
Událost se odehrála už v roce 2011. V tomtéž roce se její překroucená verze objevila už na několika protiislámských serverech (http://www.jihadwatch.org/2011/09/netherlands-muslim-disrupts-concert-for-queen-to-preach-islam?doing_wp_cron=1452179388.3092050552368164062500). Později se opět začala objevovat v roce 2014 jak na zahraničních propagandistických serverech, tak na sociálních sítích, kdy byla také vyvrácena ( https://www.truthorfiction.com/beatrix-concert-muslim-disruption/ ). Znovu se začala šířit začátkem letošního roku.(http://www.novarepublika.cz/2016/01/dirigent-vysvetloval-kralovne.html). 
 
Zprávě se fakticky věnovala jen nizozemská média, ve kterých se o muslimském dirigentovi a orchestru odcházejícím na protest nemluví, naopak incident uvádějí tak, jak se skutečně odehrál.

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.