Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Reakce pracovníka tábora v Karlsfeldu na rozhovor Jsem dozorce v Dachau

 

karlsfeld big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture.

31
prosince
2015

Před Vánoci se začal po sociálních sítích šířit rozhovor s názvem FOTO: Jsem dozorce v Dachau, který zveřejnil server Krimi-plzen.cz. Jedná se o anonymní rozhovor s jedním z českých členů bezpečnostní služby v uprchlickém táboře v bavorské obci Karlsfeld. Přináší několik šokujících informací o chování tamních běženců. Kontaktovali jsme proto charitativní organizaci Helferkreis Karlsfeld, která v táboře působí. Níže uvádíme vyjádření jednoho z jejích pracovníků k danému rozhovoru. Nejprve se ale pokusíme o jeho stručné shrnutí.

karlsfeld tabor 

Mezi migranty podle rozhovoru dochází k denním střetům a pravidelnému napadání zaměstnanců tábora, například při vydávání jídla. Běženci mají být stále nespokojení s množstvím jídla, jeho kvalitou, s poskytovanými službami, a proto obsluhu tábora napadají. Migranti se také údajně k členům ochranky chovají jako ke sluhům a kvůli tomu mezi nimi vznikají konflikty. Časté jsou údajně případy, kdy migranti kamenují dozorce. Při konfliktu hází kamení, které najdou v okolí stanu, a ochranka proti nim nesmí zasáhnout. Rozhovor dále uvádí, že všichni obyvatelé tábora jsou ekonomickými migranty, z nichž 95% odmítá práci, naopak přidělávají problémy a dělají nepořádek.

Fabian Baur z organizace Helferkreis Karlsfeld se nám nejprve ozval telefonicky, kdy uvedl: „Životní podmínky v táboře jsou velmi složité. Žije v něm více než 300 lidí v jedné velké hale v boxech po šesti lidech. Ty nemají ani střechu, ani dveře. Ve stejné hale se také jí a vykonává potřeba. S ohledem na situaci daných lidí je pochopitelné, že si čas od času někdo stěžuje, nebo se objeví konflikty mezi jednotlivými uprchlíky. Jedná se o různorodé složení lidí vystavených silnému tlaku okolností a těžkým životním podmínkám. Vážnější konflikt byl v táboře jen jeden.“ Následně Baur poslal e-mailem pár bodů, které rozebírají jednotlivé pasáže rozhovoru.

Dobrý den,

v návaznosti na náš telefonický hovor bych se rád stručně vyjádřil k následujícím bodům rozhovoru.

O tom, že by se objevila hrozba vážného ohrožení týkajícího se infekčních chorob mezi uprchlíky v táboře, nevíme. Všichni podstoupili lékařský screening a jsou v péči místních lékařů, je-li třeba.

Uprchlíci jsou ubytováni v hale v boxech bez střechy a dveří, kde žije v prostoru 3x3 metry šest osob. Neexistuje proto žádný osobní prostor. Je pravda, že uprchlíci tábor opouštět smí, nejsou totiž vězni.

Jídlo, které se v táboře vydává, je evropské kuchyně. Většina uprchlíků je zvyklá na jídlo z cizích zemí, mají možnost si sami připravit vlastní. Nesmí ale mít vlastní jídlo uložené v osobních skříňkách. Na každé z jídel se tvoří dlouhé fronty a někteří v nich stojí i více jak hodinu.

Z rozhovoru s dozorcem se zdá, jakoby bezpečnostní služba dávala uprchlíkům oblečení, což je lež. Oblečení jim přidělili dobrovolníci, kteří do tábora docházejí. Policie také bezpečnostní službě nepřikázala oblečení znovu vydávat, pokud ho uprchlíci prodají. My také ne. Udělali jsme naopak seznam, abychom takové případy monitorovali, podle boxu a čísla postele uprchlíka. Není jediný případ, kdy by se uprchlíci snažili získat oblečení dvakrát. Uprchlíci byli naopak velmi vděční.

Informace o tom, že se jedná z 95% o ekonomické migranty, není pravdivá. Ti lidé často prchají před válkou, ISIS a Boko Haram. Není pravda ani to, že by byli uprchlíci líní. Všichni, se kterými jsme mluvili, by rádi pracovali, ale musí se nejdřív naučit německy. Do té doby nemají reálnou šanci práci získat. Všichni uprchlíci se účastní lekcí němčiny od dobrovolníků a rádi se učí.

Rozhovor také uvádí, že jsou uprchlíci agresivní. Stal se jen jeden případ, kdy došlo k vážnému konfliktu mezi samotnými uprchlíky a také ostrahou. Dozorce v rozhovoru používá také termín „kamenování“, který je úplně nesmyslný. Před tím naopak ti lidé prchají. Jednalo se o vypjatou situaci a vážný problém, někteří z nich házeli kameny, které našli na zemi. Ale to se, na rozdíl od toho, co tvrdí rozhovor, neděje běžně. Co vím, nebyl nikdo hospitalizován. Za naši organizaci můžu říct, že jsme nikdy nebyli žádné agresi vystaveni, ať už uvnitř nebo vně tábora.

Osoba v rozhovoru uvádí, že bezpečnostní služba nemá zbraně. To je pravda. V Německu může jen použít fyzickou sílu jen policie, bezpečnostní služba proto není ozbrojená.

Fabian Baur
Helferkreis Karlsfeld

O situaci v táboře je možné si přečíst reportáž deníku Süddeutsche Zeitung, který obsahuje také fotogalerii zobrazující podmínky v táboře. Zde je zpráva o konfliktu mezi uprchlíky a ostrahou.

 

Čtěte dále

„Matka lvice” přemohla muže znásilňující dceru, jednoho zabila. Soud ji nyní osvobodil

Nokubongu Qampi z Jihoafrické republiky začali lidé přezdívat „matka lvice” poté, co zabila jednoho ze tří mužů, kteří znásilňovali její dceru, a ostatní zranila. Byla obviněná z vraždy, ale později byla všechna obvinění stažena. Její příběh přinesla televizní stanice BBC.


Nina Djukanovićová 19. 4. 2019

Respekt je sexy! Vzniká síť podniků, které vyškolí zaměstnance v řešení sexuálního obtěžování

„Jednou se mi stalo, že jsme s holkama šly do klubu a potkala jsem tam jednoho pána, který, aniž by řekl jediné slovo nebo pozdravil, za mnou přišel a začal mi nejdřív sahat na zadek a potom mezi nohy. Když jsem mu řekla, ať přestane, tak se tomu akorát smál a furt pokračoval dál. A když jsme pak odcházela, tak mě celou dobu sledoval, až mě mezi lidmi ztratil a už mě nenašel,” popisuje ve videu organizace Konsent Angela. Její zkušenost sdílí i další návštěvníci klubů, barů a festivalů. V prostředí, kde je hodně lidí často i pod vlivem alkoholu či drog, hraje hlasitá hudba a je ztlumené osvětlení, dochází k sexuálnímu obtěžování. To může mít podobu nechtěných doteků, dotěrného chování či nucení. Zakladatelky organizace Konsent, která chce předcházet sexuálnímu násilí, však nesouhlasí s tím, že by návštěvníci měli kvůli sexuálnímu obtěžování z barů a klubů odcháze ...

Dát nezaměstnaným i trestaným šanci pracovat a ušetřit obecní peníze. Děčín ví, jak na to

Ušetřit peníze městskému rozpočtu a efektivně řešit problémy s dlouhodobou nezaměstnaností v obci. Dva z hlavních důvodů, proč se Děčín odhodlal pro inovativní přístup. Do svého Střediska městských služeb, které se zaměřuje především na úpravu a úklid veřejných prostranství, začal nabírat mezi zaměstnance desítky lidí, kteří jsou v evidenci úřadu práce již delší dobu nebo za sebou mají trestní minulost. Po dobu jednoho roku mají pracovníci možnost získat potřebnou praxi, osvojit si pracovní morálku i získat důležité reference pro svou další pracovní dráhu. Se střediskem dnes totiž spolupracuje už několik soukromých firem, které tyto pracovníky přebírají. A spolupráci si chválí.


Lukáš Houdek 17. 4. 2019

„Jsem strašně smutný,“ opakuje dokola jeden z albínských sourozenců. Děsí je samota, opovržení i násilí

Na okrajovém autobusovém nádraží Madina v ghanském hlavním městě Accra nasedám spolu s albínským sociálním pracovníkem Kwamem do oprýskaného mikrobusu. Široká drncající silnice se postupně zužuje a po více než hodině nám vozidlo zastavuje u prašné cesty v rozlezlé východoghanské obci Akropong. Tam sídlí krajské školské ředitelství, zrovna tak je místo domovem speciální školy pro nevidomé žáky. Už z dálky je slyšet dětský křik a smích. Protože je doba obědu, prokládá je místy i mlácení lžic o plechové talíře. My usedáme v kanceláři ředitele školy, který je podobně jako většina jeho studentů nevidomý. Na stole proto namísto běžného počítače stojí psací stroj pro Braillovo písmo. A po chvíli čekání přicházejí sourozenci Edward a Dorothy. Zatímco jejich obličej vykazuje černošské rysy, kůži mají bílou. Oba se nesměle šourají a hlavu mají sklopenou. Smutek by se dal krájet.

...

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.