Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

HOAX: Muslimové zabíjejí křesťanské děti ušlapáním

 

banglades big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture.

16
prosince
2015

Častým způsobem tvorby hoaxu je překroucení reálné situace. K popisu kriminálního případu se přidá informace, že pachatel byl muslim, případně černoch, a naopak se vynechají informace, které situaci vysvětlují. Samozřejmě nesmí chybět srdcervoucí „ilustrační obrázek“. Tak se tvoří zprávy, které mají ukazovat muslimy nebo imigranty jako agresivní násilníky.

Na českém Facebooku se opět začal šířit již poměrně známý hoax o muži, který brutálně zabíjí děti tak, že na ně šlape. Na obrázku je uvedeno, že jde o islamistu, který takto zabíjí křesťanské děti. Při sdílení hoaxu dalšími uživateli pak vypadává informace o islamistech a zůstává jen informace o islámu a muslimech (Aktualizováno 26. 2. 2018 - viz níže).

dite banglades

Přestože islamisté zabíjejí (nejen) křesťany a zabíjejí i jejich děti, v tomto případě se o vraždění dětí nejedná. Na fotografii je falešný duchovní léčitel ve vesnici v oblasti Dhaka v Bangladéši. Léčitel a jeho spolupracovníci byli uvězněni a přiznali se, že ve jménu duchovní léčby týrali ženy a děti a okrádali je takto o peníze. Případ se stal v roce 2010.

banglades

Aktualizace 26. 2. 2018

Na konci února 2018 se hoax opět šíří na sociální síti Facebook v souvislosti s muslimy. V komentářích se objevují nenávistné komentáře vůči muslimům, Angele Merkelové a některým českým politickým představitelům. Hoax si získal přes 400 sdílení. Hoax je tentokrát spojován také s novinářkou Petrou Procházkovou. Ta k tomu pro HFC uvedla: "Žádný dokument jsem v arabských zemích v 90. letech nenatočila. Nic jsem nikde neodstraňovala. K islámu jsem nekonvertovala, nikdy mne k tomu ani nikdo nepřesvědčoval."

hoax slapani dite 2018

Úvodní foto: Wikipedia

Čtěte dále

„Matka lvice” přemohla muže znásilňující dceru, jednoho zabila. Soud ji nyní osvobodil

Nokubongu Qampi z Jihoafrické republiky začali lidé přezdívat „matka lvice” poté, co zabila jednoho ze tří mužů, kteří znásilňovali její dceru, a ostatní zranila. Byla obviněná z vraždy, ale později byla všechna obvinění stažena. Její příběh přinesla televizní stanice BBC.


Nina Djukanovićová 19. 4. 2019

Respekt je sexy! Vzniká síť podniků, které vyškolí zaměstnance v řešení sexuálního obtěžování

„Jednou se mi stalo, že jsme s holkama šly do klubu a potkala jsem tam jednoho pána, který, aniž by řekl jediné slovo nebo pozdravil, za mnou přišel a začal mi nejdřív sahat na zadek a potom mezi nohy. Když jsem mu řekla, ať přestane, tak se tomu akorát smál a furt pokračoval dál. A když jsme pak odcházela, tak mě celou dobu sledoval, až mě mezi lidmi ztratil a už mě nenašel,” popisuje ve videu organizace Konsent Angela. Její zkušenost sdílí i další návštěvníci klubů, barů a festivalů. V prostředí, kde je hodně lidí často i pod vlivem alkoholu či drog, hraje hlasitá hudba a je ztlumené osvětlení, dochází k sexuálnímu obtěžování. To může mít podobu nechtěných doteků, dotěrného chování či nucení. Zakladatelky organizace Konsent, která chce předcházet sexuálnímu násilí, však nesouhlasí s tím, že by návštěvníci měli kvůli sexuálnímu obtěžování z barů a klubů odcháze ...

Dát nezaměstnaným i trestaným šanci pracovat a ušetřit obecní peníze. Děčín ví, jak na to

Ušetřit peníze městskému rozpočtu a efektivně řešit problémy s dlouhodobou nezaměstnaností v obci. Dva z hlavních důvodů, proč se Děčín odhodlal pro inovativní přístup. Do svého Střediska městských služeb, které se zaměřuje především na úpravu a úklid veřejných prostranství, začal nabírat mezi zaměstnance desítky lidí, kteří jsou v evidenci úřadu práce již delší dobu nebo za sebou mají trestní minulost. Po dobu jednoho roku mají pracovníci možnost získat potřebnou praxi, osvojit si pracovní morálku i získat důležité reference pro svou další pracovní dráhu. Se střediskem dnes totiž spolupracuje už několik soukromých firem, které tyto pracovníky přebírají. A spolupráci si chválí.


Lukáš Houdek 17. 4. 2019

„Jsem strašně smutný,“ opakuje dokola jeden z albínských sourozenců. Děsí je samota, opovržení i násilí

Na okrajovém autobusovém nádraží Madina v ghanském hlavním městě Accra nasedám spolu s albínským sociálním pracovníkem Kwamem do oprýskaného mikrobusu. Široká drncající silnice se postupně zužuje a po více než hodině nám vozidlo zastavuje u prašné cesty v rozlezlé východoghanské obci Akropong. Tam sídlí krajské školské ředitelství, zrovna tak je místo domovem speciální školy pro nevidomé žáky. Už z dálky je slyšet dětský křik a smích. Protože je doba obědu, prokládá je místy i mlácení lžic o plechové talíře. My usedáme v kanceláři ředitele školy, který je podobně jako většina jeho studentů nevidomý. Na stole proto namísto běžného počítače stojí psací stroj pro Braillovo písmo. A po chvíli čekání přicházejí sourozenci Edward a Dorothy. Zatímco jejich obličej vykazuje černošské rysy, kůži mají bílou. Oba se nesměle šourají a hlavu mají sklopenou. Smutek by se dal krájet.

...

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.