Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

HOAX: Afghánci s mačetami v královéhradeckém Cinestaru

 

hradec macety big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture.

5
prosince
2015

Na Facebookovém profilu jednoho z uživatelů se 24. listopadu objevil příběh jeho známého, který popisuje údajný incident v multikině Cinestar v obchodním centru Futurum v Hradci Králové. Podle něj se 18. listopadu 2015 měl v kině udát tento incident.

macety hradec

Tento post vzbudil na internetu poměrně velký zájem (příspěvek se dočkal několika stovek sdílení). Obrátili jsme se proto na královehradeckou policie, kde nám por. Bc. Iva Kormošová poskytla následující oficiální vyjádření:

Dobrý den,
mohu potvrdit, že tato zpráva je nepravdivá a k žádnému incidentu v kině Cinestar 18.11.2015 nedošlo. V tento den bylo pouze přijato oznámení, že se někdo po obchodním domě Futurum pohyboval s nápisem na tričku „Teď jste na řadě vy“. Přivolaná hlídka však nikoho takového neobjevila a prověřované videozáznamy z obchodního domu také nikoho neodhalily.

Pod svým postem uživatel později nasdílel vyjádření Erasmu, jehož hradecká pobočka 16. listopadu v obchodním centru Futurum pořádala akci FREEZE, která měla upozornit na globální problémy současnosti. Je možné, že se tedy jednalo o tuto osvětovou akci. Jak je vidět z fotogalerie akce, nešlo o žádné vyhrožování mačetami, ani žádné výhrůžky nebo aktivity, u kterých by byla nutná policie.

macety hradec vysvetleni

Vzhledem k tomu, že šlo o studentský happening, který měl za cíl naopak upozornit na problémy související s násilím ve světě (bez nutnosti zásahu Policie ČR, jak tvrdí původní post) se jedná o hoax, případně manipulaci.

Čtěte dále

„Matka lvice” přemohla muže znásilňující dceru, jednoho zabila. Soud ji nyní osvobodil

Nokubongu Qampi z Jihoafrické republiky začali lidé přezdívat „matka lvice” poté, co zabila jednoho ze tří mužů, kteří znásilňovali její dceru, a ostatní zranila. Byla obviněná z vraždy, ale později byla všechna obvinění stažena. Její příběh přinesla televizní stanice BBC.


Nina Djukanovićová 19. 4. 2019

Respekt je sexy! Vzniká síť podniků, které vyškolí zaměstnance v řešení sexuálního obtěžování

„Jednou se mi stalo, že jsme s holkama šly do klubu a potkala jsem tam jednoho pána, který, aniž by řekl jediné slovo nebo pozdravil, za mnou přišel a začal mi nejdřív sahat na zadek a potom mezi nohy. Když jsem mu řekla, ať přestane, tak se tomu akorát smál a furt pokračoval dál. A když jsme pak odcházela, tak mě celou dobu sledoval, až mě mezi lidmi ztratil a už mě nenašel,” popisuje ve videu organizace Konsent Angela. Její zkušenost sdílí i další návštěvníci klubů, barů a festivalů. V prostředí, kde je hodně lidí často i pod vlivem alkoholu či drog, hraje hlasitá hudba a je ztlumené osvětlení, dochází k sexuálnímu obtěžování. To může mít podobu nechtěných doteků, dotěrného chování či nucení. Zakladatelky organizace Konsent, která chce předcházet sexuálnímu násilí, však nesouhlasí s tím, že by návštěvníci měli kvůli sexuálnímu obtěžování z barů a klubů odcháze ...

Dát nezaměstnaným i trestaným šanci pracovat a ušetřit obecní peníze. Děčín ví, jak na to

Ušetřit peníze městskému rozpočtu a efektivně řešit problémy s dlouhodobou nezaměstnaností v obci. Dva z hlavních důvodů, proč se Děčín odhodlal pro inovativní přístup. Do svého Střediska městských služeb, které se zaměřuje především na úpravu a úklid veřejných prostranství, začal nabírat mezi zaměstnance desítky lidí, kteří jsou v evidenci úřadu práce již delší dobu nebo za sebou mají trestní minulost. Po dobu jednoho roku mají pracovníci možnost získat potřebnou praxi, osvojit si pracovní morálku i získat důležité reference pro svou další pracovní dráhu. Se střediskem dnes totiž spolupracuje už několik soukromých firem, které tyto pracovníky přebírají. A spolupráci si chválí.


Lukáš Houdek 17. 4. 2019

„Jsem strašně smutný,“ opakuje dokola jeden z albínských sourozenců. Děsí je samota, opovržení i násilí

Na okrajovém autobusovém nádraží Madina v ghanském hlavním městě Accra nasedám spolu s albínským sociálním pracovníkem Kwamem do oprýskaného mikrobusu. Široká drncající silnice se postupně zužuje a po více než hodině nám vozidlo zastavuje u prašné cesty v rozlezlé východoghanské obci Akropong. Tam sídlí krajské školské ředitelství, zrovna tak je místo domovem speciální školy pro nevidomé žáky. Už z dálky je slyšet dětský křik a smích. Protože je doba obědu, prokládá je místy i mlácení lžic o plechové talíře. My usedáme v kanceláři ředitele školy, který je podobně jako většina jeho studentů nevidomý. Na stole proto namísto běžného počítače stojí psací stroj pro Braillovo písmo. A po chvíli čekání přicházejí sourozenci Edward a Dorothy. Zatímco jejich obličej vykazuje černošské rysy, kůži mají bílou. Oba se nesměle šourají a hlavu mají sklopenou. Smutek by se dal krájet.

...

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.