Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

MANIPULACE: Uprchlící s vlajkou ISIS v Německu

 

vlajka isis big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

14
září
2015

14. září 2015 zveřejnil server Security Magazín článek s titulem “Vlajka ISIS nad uprchlíky bojujícími s německou policií”, ke kterému přiložil obrázek, na kterém muži s černobílou vlajkou bojují s policií. Opravdu v Německu bojují uprchlíci s policií a vyvěšují při tom vlajku IS?

Fotografie zcela jistě aktuální není. Není jasné z jaké konkrétní situace pochází, avšak lze ji dohledat již v roce 2012, poté byla používána ve všemožných situacích především v první půlce roku 2014. Vzhledem k tomu, že fotografie byla publikována již v roce 2012, nelze ji prezentovat jako ilustraci aktuálního dění a dávat do spojitosti s dnešními syrskými uprchlíky. Vlajka Islámského státu byla v Německu zakázána až v září roku 2014

Samotný server Conservative Post, na který se Security Magazín odkazuje, nejedná s fotkou o nic šetrněji. Již titulek má čtenáře přesvědčit, že uprchlíci nyní bojují s policií pod vlajkou Islámského státu. V článku se dokonce dočteme, že jde o “nové” a “uniklé” foto, což není pravda.

Poté, co na tyto skutečnosti upozornila iniciativa Stop náboženské i rasové nenávisti, server Security Magazín článek několikrát upravil. Zatímco původní článek obsahoval informaci, že webový server Conservative Post přinesl obrázek vlajky Islámského státu, která zavlála nad imigranty bojujícími s německou policií, oprava již obsahovala informaci, že fotografie pochází z roku 2014. V současné verzi najdeme informaci, že: “Webový server Conservative Post přinesl obrázek vlajky Islámského státu, která údajně zavlála nad radikály bojujícími s německou policií. Stejný server však zveřejnil hoax, týkající se údajné dodávky zbraní pro utečence v Řecku. Autorství a pravost fotografie NELZE OVĚŘIT.” Ze strany serveru tedy zjevně nešlo o snahu o manipulaci, ale pouze o sdílení neověřené informace.

neupgrade

Článek po úpravě:

upgrade

Podobně se zachovalo také hnutí Islám v ČR nechceme, které sdílelo článek s informací, že “Černá vlajka je už i v Německu” s jasným cílem spojit fotografii s aktuální situací a vyvolat strach a paniku. Také toto hnutí svůj post následně opravilo. Nyní obsahuje informaci, že “Černá vlajka IS v Německu vlála už před několika lety v rukou německých náboženských fanatiků”

isis vlajka ivcrn

Podobně daný text nasdílela také politická strana Blok proti islámu.

isis blok

Tento článek nemá za cíl tvrdit, že IS nemá v Německu své buňky, vyvrací pouze manipulativní zprávy, které mají dát tuto fotografii s nejasným původem do souvislosti s dnešní situací uprchlíků ze Sýrie v Německu.

Čtěte dále

Australský gay imám plánuje otevřít inkluzivní mešitu. Bude útočištěm LGBT lidí

Ještě před pár lety patřil k uznávaným imámům, jelikož provázel při obřadech v Melbourne v jedné z největších mešit v Austrálii. Respekt si vysloužil také za to, že byl háfizem, tedy člověkem, který se naučil korán zpaměti. To vše přišlo téměř vniveč v roce 2010, kdy se přihlásil ke své sexuální orientaci. Byl vyloučen  z náboženské obce a v mešitách už kázat nesmí. Naopak čelí výhrůžkám smrti, jelikož se z něj stal hlasitý bojovník za práva LGBT muslimů. Těm poskytuje duchovní podporu, občas i útočiště ve svém jednopokojovém bytě. Nyní si vyhlédl v centru města dům, který by za pomoci filantropů rád proměnil  v první LGBT friendly mešitu v zemi spojenou s azylovým domem pro ty, kteří po svém coming outu prchají od svých rodin.


Lukáš Houdek 19. 1. 2018

V Ostravě otevřela ordinace pro chudé a lidi bez domova

Pro lidi bez domova může být z nejrůznějších důvodů složité získat zdravotní pomoc. Jejich zdravotní stav je přitom často vzhledem k životní situaci horší než ve většinové populaci. Stále častěji se také stávají oběťmi psychického a fyzického násilí a sexuálních útoků. „Zejména při terénní práci vidíme fakt, že bezdomovectví je problém sociálně-zdravotní. Většina bezdomovců na ulici má zdravotní problémy. Buď se stali bezdomovci kvůli zdravotnímu handicapu, nebo vlivem života na ulici došlo k nevratnému poškození zdraví,” říká Andrea Pekárková, lékařka Armády spásy. V prvním týdnu letošního roku proto otevřela Armáda spásy ordinaci praktického lékaře pro chudé v Ostravě. Jejím cílem je efektivně řešit problematiku bezdomovectví v rámci komplexního přístupu.


Marie Škardová 18. ...

Český bankéř chtěl poznat realitu, Vánoce strávil mezi uprchlíky v Řecku. „Jsou jako my,“ říká

Třiačtyřicetiletý Martin Bonhard je relativně vysoce postavený bankéř žijící v Praze. Vyrostl v Rakousku a Německu jako dítě emigrantů, kteří odešli z Československa v roce 1968. Protože ho znepokojovala podoba zdejší společenské diskuse o tématu migrace a uprchlíků, a chtěl sám zjistit, jak je to ve skutečnosti, odhodlal se k netradičnímu kroku. Rozhodl se Vánoce a přelom roku strávit v jednom z uprchlických táborů v Řecku. K čemu došel? Jak práce dobrovolníka probíhá? A jaký příběh ho zasáhl nejvíce?


Lukáš Houdek 17. 1. 2018

Zaměstnávání cizinců v Česku: Porušování zákona a vykořisťování

Sedmašedesátiletý pan Tstvetan dojížděl do České republiky za prací od devadesátých let. Během let pracoval v různých agenturách. V dubnu 2017 utrpěl zlomeninu nohy. Od té doby je v pracovní neschopnosti. Agentura, u které byl zaměstnán, s ním poté přerušila kontakt a neplnila dorovnání náhrady ze ztráty na výdělku po celou dobu pracovní neschopnosti. Bydlel na ubytovně a po úraze žil pouze z nemocenských dávek. Po vleklých komplikacích, kdy se vlastními silami i prostřednictvím právníka snažil vymáhat ušlé peníze od agentury, mu došly úspory a skončil na ulici. Poté se ho ujali terénní pracovníci Diakonie ČCE. Jeho případ, který ukazuje na problematiku cizinců na českém trhu práce, není dodnes dořešený. S jakými formami znevýhodňování se zahraniční pracovníci setkávají a jaká řešení navrhují organizace, které řeší problematiku v praxi?