Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

MANIPULACE: Uprchlící s vlajkou ISIS v Německu

 

vlajka isis big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

14
září
2015

14. září 2015 zveřejnil server Security Magazín článek s titulem “Vlajka ISIS nad uprchlíky bojujícími s německou policií”, ke kterému přiložil obrázek, na kterém muži s černobílou vlajkou bojují s policií. Opravdu v Německu bojují uprchlíci s policií a vyvěšují při tom vlajku IS?

Fotografie zcela jistě aktuální není. Není jasné z jaké konkrétní situace pochází, avšak lze ji dohledat již v roce 2012, poté byla používána ve všemožných situacích především v první půlce roku 2014. Vzhledem k tomu, že fotografie byla publikována již v roce 2012, nelze ji prezentovat jako ilustraci aktuálního dění a dávat do spojitosti s dnešními syrskými uprchlíky. Vlajka Islámského státu byla v Německu zakázána až v září roku 2014

Samotný server Conservative Post, na který se Security Magazín odkazuje, nejedná s fotkou o nic šetrněji. Již titulek má čtenáře přesvědčit, že uprchlíci nyní bojují s policií pod vlajkou Islámského státu. V článku se dokonce dočteme, že jde o “nové” a “uniklé” foto, což není pravda.

Poté, co na tyto skutečnosti upozornila iniciativa Stop náboženské i rasové nenávisti, server Security Magazín článek několikrát upravil. Zatímco původní článek obsahoval informaci, že webový server Conservative Post přinesl obrázek vlajky Islámského státu, která zavlála nad imigranty bojujícími s německou policií, oprava již obsahovala informaci, že fotografie pochází z roku 2014. V současné verzi najdeme informaci, že: “Webový server Conservative Post přinesl obrázek vlajky Islámského státu, která údajně zavlála nad radikály bojujícími s německou policií. Stejný server však zveřejnil hoax, týkající se údajné dodávky zbraní pro utečence v Řecku. Autorství a pravost fotografie NELZE OVĚŘIT.” Ze strany serveru tedy zjevně nešlo o snahu o manipulaci, ale pouze o sdílení neověřené informace.

neupgrade

Článek po úpravě:

upgrade

Podobně se zachovalo také hnutí Islám v ČR nechceme, které sdílelo článek s informací, že “Černá vlajka je už i v Německu” s jasným cílem spojit fotografii s aktuální situací a vyvolat strach a paniku. Také toto hnutí svůj post následně opravilo. Nyní obsahuje informaci, že “Černá vlajka IS v Německu vlála už před několika lety v rukou německých náboženských fanatiků”

isis vlajka ivcrn

Podobně daný text nasdílela také politická strana Blok proti islámu.

isis blok

Tento článek nemá za cíl tvrdit, že IS nemá v Německu své buňky, vyvrací pouze manipulativní zprávy, které mají dát tuto fotografii s nejasným původem do souvislosti s dnešní situací uprchlíků ze Sýrie v Německu.

Čtěte dále

„Češi bývali nejmilejší národ v Evropě. Dnes je ovlivňuje populismus,“ říká Egypťan žijící v Praze

Abdalla Gamal je šestatřicetiletý Egypťan žijící kousek za Prahou. Narodil se do vzdělané rodiny ve městě Zagazig na severu země. Jeho otec působí jako veterinář v Rijádu v Saúdské Arábii, bratr pracuje pro tamní magistrát v IT oblasti a jeho sestra je lékařkou. Maminka je v domácnosti. Abdalla prožil v Saúdské Arábii s rodinou šest let, chodil tam na střední gymnázium. Později vystudoval češtinu na prestižní káhirské fakultě Al Alsun. V rámci studií se dostal na rok do Prahy, která ho okamžitě uchvátila. O pár let později se tu rozhodl oženit a založit rodinu. Jak vnímá silné protimuslimské nálady v české společnosti a jak se dotýkají jeho rodiny? Proč studoval právě češtinu a jaká místa má v Praze nejraději?


Lukáš Houdek 22. 5. 2018

„Češi si často lebedí v roli oběti,“ říká cestovatel Petr Horký

Petr Horký je jedním z nejvýznamnějších českých cestovatelů současnosti. Nejprve se prosadil v televizi moderováním pořadů Hip Hap Hop, Pyramida nebo Studio 6. Jako cestovatel, dokumentarista a spisovatel pak navštívil desítky zemí. K rozhodnutí cestovat mu pomohlo mládí prožité za komunistického režimu. „Navenek všichni vypadali stejně, ale uvnitř byla podezřívavost, ublížení, strach… jako mladý jsem přesně věděl, co mi nejvíc chybí: svoboda a cestování,“ popisuje svou motivaci. Na začátku bojoval s vlastními předsudky. „Můj stereotyp byl úplně stejný, jako má většina lidí, než poprvé někam odjedou, a sice připadal jsem si chytře a přemýšlel jsem, proč ti kolem jsou tak blbí, že žijí jinak.“


Jiří Pasz 22. 5. 2018

Otec egyptské lesby prošel nečekanou přeměnou. Od homofobie k toleranci

Gayové a lesby z Blízkého východu a severní Afriky často čelí velké diskriminaci jak na společenské, tak i na státní úrovni. Příběh Dalie, lesby z Egypta, a dalších LGBT aktivistů ale ukazuje, že je jejich okolí přesto mnohdy pochopilo a podpořilo. Nová kampaň od Human Rights Watch a Arab Foundation for Freedoms and Equality vyzdvihuje kreativní snahy těchto aktivistů v regionu a dodává naději do budoucna v otázce práv LGBT osob.


Nina Djukanovićová 20. 5. 2018

Zdravotní sestra změnila po misích v Jordánsku a Iráku názory. „Jsou to lidé jako my,“ říká

Zdravotnický humanitární program MEDEVAC začal během války v Jugoslávii evakuacemi raněných civilistů do českých nemocnic. Postupně se rozrostl a nyní především jezdí čeští lékaři do zahraničí, kde ročně provedou více než 800 operací. Některé z nich zachraňují životy lidem v různých oblastech zasažených krizí. „Jsou to humanitární krize, přírodní katastrofy, ozbrojené konflikty, pomáháme lidem v místech, kde není dostupná zdravotnická péče,“ říká Lukáš Němec, jeden z koordinátorů programu. Komu přesně čeští lékaři pomáhají? „Představte si maminku, mladou ženu, jakou můžete běžně potkat na ulici, na zastávce, cestou do práce… akorát žije na Ukrajině, v Iráku, v Jordánsku. V noci na její barák spadne bomba. Pomáháme obyčejným lidem, kteří si ne vlastní vinou nemohou dovolit životně důležitou lékařskou péči,“ popisuje Němec. Pacienti do programu jsou pečlivě vybíráni za ...

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.