Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

HOAX: Loď pro uprchlíky plná zbraní

 

lodzbrani big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

11
září
2015

Proruský propagandistický server Aeronet.cz začal šířit nový hoax, který od něj přebírají protiislámské iniciativy.

Na začátku září řecké námořnictvo kontrolovalo loď Haddad 1 mířící z Turecka do Libye. Při kontrole se ukázalo, že veze několik tisíc střelných zbraní. Komu byla tato dodávka určena není jasné. Existuje několik možných verzí, přesné důkazy však nebyly zveřejněny. Server Aeronet tvrdí, že posádka deklarovala obsah zásilky jako pomoc pro uprchlíky, což bylo v rozporu s dokumentací. To vzbudilo podezření a proto byla loď kontrolována. V oficiálních zdrojích zmínky o pomoci pro uprchlíky nenajdeme. I kdyby však posádka tvrdila, že veze pomoc pro uprchlíky, nelze toto považovat za důkaz, že měla loď cokoliv společného s uprchlíky. Zpráva z řeckého Huffington Post uvádí, že je možné, že náklad byl určen pro bojovníky IS, což se dále vyšetřuje. Dále ve zprávě najdeme informaci o tvrzení posádky, která údajně o obsahu nákladu neměla tušení. Ve zprávě není žádná zmínka o pomoci pro uprchlíky.

lod zbrani aeronet

Server Aeronet vychází z videa umístěného na serveru Youtube.com. V popisu tohoto videa najdeme zcela lživé informace: "Náklad plný pomoci pro muslimské "uprchlíky " dorazil do Řecka a hádejte, co v něm bylo? Byl plný zbraní. Proč o tom média mlčí? Řecká pobřežní stráž chytne loď pašující zbraně a munici do EVROPY, zrovna když MUSLIMŠTÍ EXTREMISTÉ vstupují do EU a tváří se jako syrští UPRCHLÍCI."

youtube ghoax

Aeronet dále ve zprávě uvádí, že "loď vyplula z Turecka a mířila podle vyšetřovatelů do válkou zmítané Libye, ovšem podle řeckých médií to není jisté a loď mohla mířit i na některý z řeckých ostrovů anebo do Itálie." Jak uvádí komunita Stop náboženské i rasové nenávisti, která hoax objevila, loď měla zakotvit v Misratě a řecká policie ji zadržela plující do Libye jihovýchodně od Kréty.

Hoax sdílela iniciativa Islám v ČR nechceme, po upozornění na nepravdivost zprávu odstranila.

lod zbrani ivcrn

Čtěte dále

„Matka lvice” přemohla muže znásilňující dceru, jednoho zabila. Soud ji nyní osvobodil

Nokubongu Qampi z Jihoafrické republiky začali lidé přezdívat „matka lvice” poté, co zabila jednoho ze tří mužů, kteří znásilňovali její dceru, a ostatní zranila. Byla obviněná z vraždy, ale později byla všechna obvinění stažena. Její příběh přinesla televizní stanice BBC.


Nina Djukanovićová 19. 4. 2019

Respekt je sexy! Vzniká síť podniků, které vyškolí zaměstnance v řešení sexuálního obtěžování

„Jednou se mi stalo, že jsme s holkama šly do klubu a potkala jsem tam jednoho pána, který, aniž by řekl jediné slovo nebo pozdravil, za mnou přišel a začal mi nejdřív sahat na zadek a potom mezi nohy. Když jsem mu řekla, ať přestane, tak se tomu akorát smál a furt pokračoval dál. A když jsme pak odcházela, tak mě celou dobu sledoval, až mě mezi lidmi ztratil a už mě nenašel,” popisuje ve videu organizace Konsent Angela. Její zkušenost sdílí i další návštěvníci klubů, barů a festivalů. V prostředí, kde je hodně lidí často i pod vlivem alkoholu či drog, hraje hlasitá hudba a je ztlumené osvětlení, dochází k sexuálnímu obtěžování. To může mít podobu nechtěných doteků, dotěrného chování či nucení. Zakladatelky organizace Konsent, která chce předcházet sexuálnímu násilí, však nesouhlasí s tím, že by návštěvníci měli kvůli sexuálnímu obtěžování z barů a klubů odcháze ...

Dát nezaměstnaným i trestaným šanci pracovat a ušetřit obecní peníze. Děčín ví, jak na to

Ušetřit peníze městskému rozpočtu a efektivně řešit problémy s dlouhodobou nezaměstnaností v obci. Dva z hlavních důvodů, proč se Děčín odhodlal pro inovativní přístup. Do svého Střediska městských služeb, které se zaměřuje především na úpravu a úklid veřejných prostranství, začal nabírat mezi zaměstnance desítky lidí, kteří jsou v evidenci úřadu práce již delší dobu nebo za sebou mají trestní minulost. Po dobu jednoho roku mají pracovníci možnost získat potřebnou praxi, osvojit si pracovní morálku i získat důležité reference pro svou další pracovní dráhu. Se střediskem dnes totiž spolupracuje už několik soukromých firem, které tyto pracovníky přebírají. A spolupráci si chválí.


Lukáš Houdek 17. 4. 2019

„Jsem strašně smutný,“ opakuje dokola jeden z albínských sourozenců. Děsí je samota, opovržení i násilí

Na okrajovém autobusovém nádraží Madina v ghanském hlavním městě Accra nasedám spolu s albínským sociálním pracovníkem Kwamem do oprýskaného mikrobusu. Široká drncající silnice se postupně zužuje a po více než hodině nám vozidlo zastavuje u prašné cesty v rozlezlé východoghanské obci Akropong. Tam sídlí krajské školské ředitelství, zrovna tak je místo domovem speciální školy pro nevidomé žáky. Už z dálky je slyšet dětský křik a smích. Protože je doba obědu, prokládá je místy i mlácení lžic o plechové talíře. My usedáme v kanceláři ředitele školy, který je podobně jako většina jeho studentů nevidomý. Na stole proto namísto běžného počítače stojí psací stroj pro Braillovo písmo. A po chvíli čekání přicházejí sourozenci Edward a Dorothy. Zatímco jejich obličej vykazuje černošské rysy, kůži mají bílou. Oba se nesměle šourají a hlavu mají sklopenou. Smutek by se dal krájet.

...

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.