Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

HOAX: Muslimský pachatel znásilnění ve švýcarském Emmenu

 

znasilneni svycarsko big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

2
srpna
2015

Častým způsobem tvorby hoaxu je překroucení reálné situace. K popisu kriminálního případu se přidá informace, že pachatel byl muslim, případně černoch, a naopak se vynechají informace, které situaci vysvětlují. Tak se tvoří zprávy, které mají ukazovat muslimy a imigranty jako agresivní násilníky.

Ve švýcarském Emmenu v kantonu Luzern napadl v úterý 21. července 2015 ve večerních hodinách neznámý pachatel mladou ženu, shodil ji z kola a znásilnil ji. Žena utrpěla vážná zranění. Podle svědectví pachatel mluví lámanou němčinou, šlo tedy zřejmě o cizince. Pachatel je neznámý a policie po něm pátrá. Čeští tvůrci hoaxů však již mají jasno. Zatímco portál Eurabia informuje o tom, že cizojazyčný pachatel napadl ženu, na serveru Stalo-se již najdeme zprávu o tom, že "muslimský dobytek ženu doslova ulovil, těžce ji zranil a znásilnil". V článku na serveru Stalo-se se dále uvádí: "policie po pachateli pátrá, přičemž hlavní indícií je, že pachatel mluvil jen lámanou němčinou. Ovšem podle vzhledu se s největší až absolutní jistotou jednalo o islamistického přivandrovalce."

Podle výpovědí svědků ve švýcarských médiích by muž měl být 170 až 180 centimetrů vysoký a štíhlý. Má světlou pleť. V době napadení měl na sobě tričko a krátké kalhoty. Jak z tohoto popisu autor článku poznal, že se jedná o "islamistického přivandrovalce", je nám záhadou. Daný text se však začal okamžitě šířit po českých sociálních sítích.

Za upozornění na hoax děkujeme našim fanouškům.

Čtěte dále

Tři mladíci byli před 36 lety křivě obviněni z vraždy a odsouzeni na doživotí. Propuštěni byli až nyní

Osmiletý Daniel Hunt z Tennessee byl koncem srpna svědkem požáru domu, v němž bydlel se svou rodinou. Plameny kromě jiného nemilosrdně pohltily i veškeré Danielovy hračky. „Požár začal v kuchyni. Nevím, jak k tomu došlo. Některé drobnosti šly ještě zachránit, třeba můj snubní prstýnek požár přežil, ale nic jiného,“ popsala pro CNN požár Danielova matka Kristen Wilburn.


Kateřina Gamal Richterová 5. 12. 2019

„Místo konzervace Chanova bychom měli podpořit obyvatele v odchodu do města,” říká expert

Už několik měsíců probíhají vypjaté debaty mezi vedením Mostu a Agenturou pro sociální začleňování a řešení situace v Chanově, který je od svého vzniku na konci 70. let sociálně vyloučenou lokalitou. Neshody byly také oficiálně důvodem, proč v říjnu Ústecký kraj vypověděl memorandum o spolupráci s vládní Agenturou, která pomáhá obcím a městům vyloučení některých obyvatel na jejich území řešit. „To znamená, že nesouhlasíme s postupem města, kdy chce udělat v Chanově další výstavbu formou unimobuněk, zvýšit tam tak počet bytových jednotek a tím to místo dál udržovat jako sociálně vyloučenou lokalitu,” říká Michal Kratochvíl, vedoucí Regionálního centra Západ, které pod Agenturu spadá. „Navrhujeme městu jinou variantu řešení, aby v horizontu desítek let využila trend, který v Chanově už nějakou dobu je.


 

Lukáš Houdek ...

„Lidé si myslí, že nepracujeme, jsme blbí a žijeme na jejich úkor,” říká muž bez domova

Šestašedesátiletý Libor Jelínek, přezdívaný Jelen, žije už přes 10 let střídavě na ulici, v ubytovnách či holobytech. „Štve mě, že nás hážou všechny do jednoho pytle. Dělají to s Romama a náma taky. Každý člověk je jiný,“ říká Jelen, který se na ulici dostal po rozchodu s manželkou a dodává, že na ulici se může dostat každý. „Stačí nějaká blbost, třeba dvakrát nezaplatit nájem, exekuce, rozvod… Cokoliv. Jednoho krásného letního večera jsem přijel domů a manželka s dětma byla pryč. Byt byl prodaný, já jsem tam našel cizí lidi, skončil jsem na ulici,“ popisuje Jelen začátek příběhu. 

Jiří Pasz 4. 12. 2019

Pomoc lidem bez domova, seniorům i zvířatům. Studenti burcují Čechy k dobrým skutkům

Pátého prosince loňského roku navštívila skupina dobrovolníků v převlecích anděla, čerta a Mikuláše mateřské školy a nízkoprahová zařízení v Ústeckém kraji, aby udělala radost dětem. Tak začala loňská Prosincová výzva dobrých skutků, kterou organizují studenti Fakulty sociálně ekonomické Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Tomáš Nejedlý a Kamila Petrová. „Rozhodl jsem se, že v prosinci udělám každý týden dobrý skutek, který se bude týkat dětí, zvířat, lidí bez přístřeší a seniorů. Rád bych tímto motivoval ostatní ke konání dobrých skutků, ať už jsou jakkoliv veliké,” říká Tomáš. Projekt Dělám dobré skutky, který vymyslel, má tak za cíl motivovat co nejvíce lidí k zapojení a dobrovolnictví. Letošní prosincové dobré skutky začínají již zítra.

Marie Škardová 3. 1 ...

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.