Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Manželé vytvořili seznamku, co propojuje hendikepované se zdravými

 

tvoje laska big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

3
května
2020

Máj je lásky čas. V současné době, kdy jsou možnosti seznámení a setkávání omezené, řada z nás ráda využije služeb seznamovacích portálů. Takové prostředí však může vytvářet bariéry pro osoby s hendikepem. To se rozhodli změnit manželé Kristýna a Jakub Mertlovi, zakladatelé seznamky Tvoje Láska. Projekt vede Michal Sněhota, který se narodil s dětskou obrnou a částečně využívá invalidní vozík. Byl také jedním z prvních klientů služby a našel díky ní svou životní partnerku. Portál boří veškeré mýty o tom, že by hendikepovaní měli randit nebo se přátelit jen mezi sebou. „Opak je pravdou a i u nás na portálu vidíme, že je běžné, že obě skupiny se prolínají, a je to tak jenom správně. Právě s touto myšlenkou jsme Tvoji Lásku zakládali,” říká pro HFC Jakub Mertl, absolvent doktorského studia matematiky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

tvoje laska 1 

Manželé Mertlovi, kteří se taktéž potkali na seznamce, již několik let vedou seznamovací agenturu Date2k. Ta nabízí párovací algoritmus, který matematik Jakub vymyslel. „Náš unikátní algoritmus páruje lidi na základě osmi úrovní. Každá oblast se skládá z několika otázek, které mají různou důležitost a jsou vyhodnoceny v souladu s odpověďmi protějšku. Čím větší skóre dvojice dosáhne, tím mají větší šanci, že si budou rozumět, budou mít společné zájmy a stejný názor na budoucnost,” popisuje Jakub Mertl.

Láska pro všechny?

V úspěšném konceptu však zakladatelé po nějaké době objevili trhlinu. „Jak jsme v hledání vhodných protějšků úspěšní, v případě Michala jsme zjistili, že jakmile zmíníme, že má hendikep, všichni ho automaticky odmítají, jako kdyby pro ně vědomí hendikepu u protějšku bylo něco na překážku,“ vypráví Kristýna Mertlová. Jejich nový projekt Tvoje Láska se tedy zaměřil na pomoc lidem s hendikepem najít si partnera pro život nebo kamarády. „Protože u řady našich uživatelů je právě hledání přátelství tou základní motivací, neboť jim třeba hendikep ani nic jiného nedovolí,” upřesňuje Jakub Mertl a dodává, že Tvoje Láska již pomohla k seznámení stovkám lidí.

tvoje laska 2

Bariéry v seznamování

„Jako zásadní problém vnímám, že řada seznamek funguje zdarma jen v omezené míře. Hendikepovaný člověk by se rád seznámil, ale pokud možno na seznamovacích portálech, které budou zdarma, případně za menší obnos. V tomhle ohledu jsme jediná seznamka v oboru, která funguje gratis,” zmiňuje pro HFC jednu z bariér vedoucí projektu Tvoje Láska Michal Sněhota. Doplňuje, že pro lidi s hendikepem je také zásadní bezpečné prostředí. „Náročné je už to, že se vydávají do online světa mimo svoji komfortní zónu. My chceme vybudovat bezpečné prostředí, kde mohou mezi sebou komunikovat. Každého uživatele, který se u nás zaregistruje, oslovujeme, snažíme se ho prověřit,” dodává.

tvoje laska 4

Michal Sněhota

„Jak algoritmus, tak portál musí být upraven a zohledňovat specifika dané skupiny. Abych byl konkrétní, například sociální status, který je běžně zejména u mužů velice významným faktorem pro seznamování, víme, že u hendikepovaných nemůže hrát zásadní roli, stejně tak otázka fyzické atraktivity se hodnotí úplně jinak,” uvádí k tomu Jakub. Portál proto uživatelům nabízí řadu balíčků, které mohou v seznámení pomoci. „Pokud se klient necítí jistý, má obavy oslovit protějšek, tak se obrátí na naši asistentku, která jej propojí se vztahovou koučkou. Ta pracuje v oboru psychologie a v klientovi se snaží podpořit sebedůvěru a motivovat jej. Teď to vše vzhledem ke koronaviru funguje v online prostoru, jinak je možné využít i naší kanceláře v Praze. Můžeme také nabídnout vizážistku, fotografa a další nadstandardní služby, ty však již nejsou zdarma, protože čas odborníků je třeba zaplatit,” vyjmenovává Michal.

Podpora

Zakladatelé nově pro uživatele připravili světově jedinečnou analýzu vztahového a seznamovacího potenciálu LOVEREPORT©. V detailní analýze se mohou dozvědět, na jakých oblastech je potřeba nejvíce zapracovat, aby šance na seznámení byly co možná největší, a naopak ve kterých již vynikají a mohou je v kontaktu s protějškem prezentovat. „Největším problémem dnešní doby je, že se lidé nemohou potkávat v reálném světě. I z tohoto důvodu jsme od počátku dubna spustili online akademii seznamování, kde se uživatelé TvojeLaska.cz mohou zdarma díky desítkám lekcí a videí dozvědět praktické tipy, jak zvýšit svoje šance při seznamování. Největší zájem vyvolaly kurzy Sexuální atraktivita a Etiketa (nejen na rande),” doplňuje Jakub.

tvoje laska 3

Láska v době karantény

Jak funguje seznamování v dnešní době, kdy jsou hendikepovaní ještě více izolovaní od okolí? Podle Michala Sněhoty mnoho lidí s hendikepem tráví obecně většinu času doma a přímému kontaktu se i z obavy kvůli odmítnutí vyhýbá. Tvoje Láska nabízí bezpečnou komunikaci a přímý kontakt tak částečně nahrazuje využitím online aplikací. Jako překážku v dnešní době zakladatelé vnímají spíše to, že lidé se celkově více bojí kontaktu a seznámení. Začínají tak chybět i prostředky pro provoz seznamky pro hendikepované, který majitelé hradí zcela ze svých zdrojů. „Nejvíce nám pomůže, pokud se o portálu bude mluvit a bude ho využívat co nejvíce lidí. Ostatně tak mají největší šanci, že jim algoritmus najde toho správného partnera a seznámí se. Věřím, že pro každého na světě existuje spřízněná duše,” uzavírá Jakub Mertl.

 

Foto: Tvoje láska

Čtěte dále

„Když je někdo na vozíku, neznamená to, že své tělo nepoužívá,“ říká tanečnice

„Svá těla nepoužíváme jen tehdy, když jsme mrtví. Tělo dýchá, srdce rozlévá do organismu krev, která pulzuje celým člověkem,“ říká šéfka taneční skupiny pro lidi s hendikepem Proty Boty Kateřina Hanzlíková a dodává: „Když je někdo na vozíku, neznamená to, že své tělo nepoužívá. Používá ho stále, jen třeba trošku jinak než my chodící.“ Taneční skupina funguje už téměř dvacet let, střídají se v ní různí tanečníci i tanečnice a svá představení zaměřuje na témata, jako je třeba svoboda vs. hendikep. Kdo jsou a jaké mají příběhy? „Dáša byla ve skupině pět let, od narození má nemoc, kterou překládáme jako lámavost kostí,“ vypráví Kateřina.

Jiří Pasz 3. 6. 2020

„Neděláme to schválně," říká dívka žijící s hraniční poruchou osobnosti

První roky dětství strávila dvacetiletá Ari v kojeneckém ústavu. Poté potkala svoji pěstounku, u které až do dospělosti vyrůstala. Život bez rodiny v raném dětství v ní však zanechal pocity nejistoty a osamělosti, se kterými se potýká dodnes. „Je to vidět v přístupu k životu. Nikomu nevěřím a nedokážu si vytvořit pocit rodiny a bezpečí. Je to osamělý život a svět ti může víc ublížit, protože nemáš důvěru k ničemu,” popisuje Ari. V dospívání jí byla diagnostikována hraniční porucha osobnosti, která dle jejích slov ovlivňuje celý život.

Marie Škardová 2. 6. 2020

Meda se narodila se vzácným syndromem. „Problém jsem měla já, ne ona. Je těžké si to přiznat,” říká její matka

Meda Slezáková se narodila se vzácným syndromem oculo dento digitální dysplázie (ODDD). „Podle statistiky postihuje jednoho člověka z deseti milionů a na světě je popsáno jen několik stovek případů. S naší diagnózou jsme si připadali ztracení. Většina lékařů ji také slyšela poprvé,“ říká maminka Medy Petra a dodává že mezi symptomy mohou patřit potíže se zrakem, srostlé prsty na rukou, zuby bez zubní skloviny a neurologické potíže. „Když jsem měla před sebou ten bezbranný flekatý uzlíček, bála jsem se, že se bude trápit. Na vzhled je pořád kladen velký důraz. Jenže je tu také osobnost a vím, že to říká každý rodič, ale Meda je prostě bourák, má charisma a veselou povahu,“ vypráví. Jak si Meda a její rodina vedou v jejích dvou a půl letech a po sedmi hospitalizacích? 

Jiří Pasz 28. 5. 2020

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat. Naštěstí jich nebylo mnoho. 

Adéla Gálová 27. 5. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.