Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Česko píše dopisy kvůli koronaviru izolovaným seniorům

 

dopisy seniorum vsetin big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Členka týmu HateFree Culture.

23

dubna
2020

  

Přemýšlíte, jak pomoci nebo podpořit seniory, kteří jsou v současné situaci často izolovaní ve svých pokojích v domovech pro seniory bez možností návštěv? Diakonie Českobratrské církve evangelické nyní nabízí veřejnosti možnost zaslat ručně psaný dopis či obrázek namalovaný dětmi starším lidem do zařízení pro seniory.

Již od počátku mimořádného stavu v České republice spolupracuje Diakonie ČCE s platformou Pomůžeme.si, která propojuje dobrovolníky s lidmi, kteří potřebují pomoc. „Zájem pomáhat ze strany dobrovolníků je skutečně velký, chuť lidí něco dělat je nečekaná. Poptávka po donášce nákupů a dalších pochůzkách ze strany seniorů ale není tak velká jako „nabídka“. Proto jsme hledali pro dobrovolníky další smysluplnou činnost,“ popisuje pro HFC Ivana Dingová, koordinátorka komunikace a péče o dárce Diakonie ČCE, jak iniciativa psaní dopisů seniorům vznikla.

dopisy seniorum vsetin 1

Diakonie provozuje po celé České republice síť domovů pro seniory, které jsou stejně jako jiné nyní z důvodu nebezpečí nákazy koronavirem uzavřeny pro veřejnost, některé jsou dokonce v karanténě. Kvůli tomu se jejich obyvatelé ocitají v sociální izolaci a nemohou vídat své rodiny, přátele, ale ani dobrovolníky, jak dále uvádí Dingová. „Pečovatelé sice dělají maximum, snaží se seniory držet aktivní. Pokud to jde a mají prostředky, zprostředkovávají seniorům videohovory s jejich blízkými, ale přesto je každé zpestření vítané,“ upřesňuje.
Účel zasílání dopisů či obrázků seniorům je jasný: „Jde o prolomení izolace lidí, psychické povzbuzení, rozptýlení. Dopisy nejsou osobní, přesto dokáží vzbudit řadu emocí a osobních vzpomínek,“ doplňuje Ivana Dingová.

dopisy seniorum vsetin 7

Jak dopis seniorům napsat?

„Dopis napište nejlépe ručně. Váš dopis nemusí být dlouhý, všechno by se mělo vejít na jednu stranu ve formátu A4. Dbejte hlavně na to, aby dopis snadno přečetl i starší člověk, který hůře vidí. Pište velkým písmem a hlavně čitelně,“ radí Diakonie na svých stránkách. Seniory potěší také obrázky od dětí, můžete je proto zapojit také.

dopisy seniorum vsetin 2

Aby pečovatelé v domovech nemuseli přemýšlet, zda dopis dát muži, nebo ženě, napište ho univerzálně, použijte oslovení například „Vážená paní“ nebo „Vážený pane“. „Pište o běžných věcech ve vašem okolí, z každodenního života – například co teď děláte, jak se vaše děti učí doma, co zajímavého jste četli, viděli, poslouchali a co by mohlo inspirovat adresáta,“ přidává Diakonie.

dopisy seniorum vsetin 3

Na konec dopisu se podepište klidně jen křestním jménem, případně přidejte město, odkud dopis píšete. Rozloučení tedy může podle Diakonie vypadat například takto: „S pozdravem, Martina z Prahy“.

dopisy seniorum vsetin 6

Navažte nová přátelství

Ačkoli Diakonie podle Dingové reaguje psaním dopisů na současnou krizi, zdá se, že by tento nápad mohl žít dál. „Už teď zaznamenáváme od některých dobrovolníků chuť najít „svého seniora“, se kterým by si mohli dopisovat nebo jinak být v kontaktu dál. Tady bychom chtěli propojit konkrétní domovy pro seniory s lidmi, kteří mají o dlouhodobý kontakt zájem. V současné době to totiž probíhá tak, že všechny dopisy, ať už v elektronické formě nebo psané, projdou přes nás, a to už dál nebude potřebné,“ uvádí Dingová.

dopisy seniorum vsetin 5

Dopisy a obrázky už přinášejí úsměvy

První dopisy a obrázky od dětí už udělaly radost seniorům ve vsetínském domově Harmonie. „Všude, kam jsem dopisy a obrázky přinesla, přinesly úsměvy, radost a potěšení na duši. Ono platí, že cokoliv se týká dětí, sklízí úspěch. Bylo fajn sledovat, jak si babičky s láskou obrázky prohlíží a vzpomínají na své pravnuky, na které se už ohromně těší! Nakonec si každá z nich vybrala obrázek, který se jí nejvíc líbil, a vystavila si ho tak, aby ho měla denně na očích,“ popsala na facebookové stránce Diakonie Vsetín rozdávání obrázků, které pro seniory namalovaly děti, aktivizační pracovnice Diakonie Marie Konečná. Stejnou radost seniorům udělaly ručně psané dopisy v Domově pro seniory v Myslibořicích. „U seniorů vyvolaly většinou vzpomínky, ale i řadu otázek. Jsme rádi, že i v těchto nelehkých dnech, kdy naše seniory nemůže nikdo navštěvovat a také jsou zminimalizovány jejich aktivity, se najde někdo, kdo je potěší. Děkujeme všem dětem a jejich rodičům, kteří se zapojili do akce Dopisy pro radost – protože radost opravdu přinášejí!“ dodávají vděčně pracovníci domova.

dopisy seniorum vsetin 4

Kam dopis poslat?

Dopis naskenujte nebo vyfoťte mobilním telefonem a buď ho odešlete přes formulář, nebo e-mailem na dopisproradost(at)diakoniespolu.cz. Využít můžete také běžnou cestu, a to poštou na adresu:

Diakonie – HRS

Dopis pro radost

Belgická 22

120 00 Praha 2Chcete vědět, jakou radost váš dopis seniorům přinesl? „Nechte nám na vás kontakt (jméno, příjmení, e-mail). Rádi vás budeme informovat, co se s dopisy děje,“ nabízí zájemcům Diakonie. „Moc bych chtěla poděkovat pečovatelům v domovech, kteří se seniorům v těchto náročných dobách věnují v první linii,“ uzavírá za Diakonii ČCE Ivana Dingová.


Foto: Diakonie Vsetín

Čtěte dále

„Když je někdo na vozíku, neznamená to, že své tělo nepoužívá,“ říká tanečnice

„Svá těla nepoužíváme jen tehdy, když jsme mrtví. Tělo dýchá, srdce rozlévá do organismu krev, která pulzuje celým člověkem,“ říká šéfka taneční skupiny pro lidi s hendikepem Proty Boty Kateřina Hanzlíková a dodává: „Když je někdo na vozíku, neznamená to, že své tělo nepoužívá. Používá ho stále, jen třeba trošku jinak než my chodící.“ Taneční skupina funguje už téměř dvacet let, střídají se v ní různí tanečníci i tanečnice a svá představení zaměřuje na témata, jako je třeba svoboda vs. hendikep. Kdo jsou a jaké mají příběhy? „Dáša byla ve skupině pět let, od narození má nemoc, kterou překládáme jako lámavost kostí,“ vypráví Kateřina.

Jiří Pasz 3. 6. 2020

„Neděláme to schválně," říká dívka žijící s hraniční poruchou osobnosti

První roky dětství strávila dvacetiletá Ari v kojeneckém ústavu. Poté potkala svoji pěstounku, u které až do dospělosti vyrůstala. Život bez rodiny v raném dětství v ní však zanechal pocity nejistoty a osamělosti, se kterými se potýká dodnes. „Je to vidět v přístupu k životu. Nikomu nevěřím a nedokážu si vytvořit pocit rodiny a bezpečí. Je to osamělý život a svět ti může víc ublížit, protože nemáš důvěru k ničemu,” popisuje Ari. V dospívání jí byla diagnostikována hraniční porucha osobnosti, která dle jejích slov ovlivňuje celý život.

Marie Škardová 2. 6. 2020

Meda se narodila se vzácným syndromem. „Problém jsem měla já, ne ona. Je těžké si to přiznat,” říká její matka

Meda Slezáková se narodila se vzácným syndromem oculo dento digitální dysplázie (ODDD). „Podle statistiky postihuje jednoho člověka z deseti milionů a na světě je popsáno jen několik stovek případů. S naší diagnózou jsme si připadali ztracení. Většina lékařů ji také slyšela poprvé,“ říká maminka Medy Petra a dodává že mezi symptomy mohou patřit potíže se zrakem, srostlé prsty na rukou, zuby bez zubní skloviny a neurologické potíže. „Když jsem měla před sebou ten bezbranný flekatý uzlíček, bála jsem se, že se bude trápit. Na vzhled je pořád kladen velký důraz. Jenže je tu také osobnost a vím, že to říká každý rodič, ale Meda je prostě bourák, má charisma a veselou povahu,“ vypráví. Jak si Meda a její rodina vedou v jejích dvou a půl letech a po sedmi hospitalizacích? 

Jiří Pasz 28. 5. 2020

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat. Naštěstí jich nebylo mnoho. 

Adéla Gálová 27. 5. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.