Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Se zaniklým jazykem mizí vědomosti i kultura společenství. Dobrovolníci zachraňují ohrožené dialekty

 

wikitongues big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

17
března
2020

Ve světě v současné době existuje kolem sedmi tisíc jazyků. Vlivem kolonizace, globalizace, internetu a snah o asimilaci v posledních stoletích však až polovině  z nich hrozí zánik. To s sebou přináší také ztrátu vědomostí a kultur společenství, která jazykem hovoří. Dobrovolníci z celého světa se proto sdružují v projektu Wikitongues, jehož cílem je ohrožené jazyky zachránit a uchovat pomocí digitální knihovny pro příští generace.

wikitongues 1

Hyperpolyglot z Bornea 

Učitel angličtiny Ngawan pochází z oblasti Serawai ležící v západní části ostrova Borneo v Indonésii. Ngawan hovoří plynně patnácti jazyky. Jeho rodným jazykem je Uut Danum, domluví se však i v jiných částech ostrova, na kterém lze nalézt více než 150 různých dialektů. 

Domnívá se, že největším přínosem znalosti cizích jazyků je možnost komunikace s širším spektrem lidí v osobním i profesním životě. Studium jazyků dle něj také učí myšlenkám tolerance, porozumění a empatie vůči ostatním, protože napomáhá poznání kultur, tradic a historie jiných lidí. Ngawan doufá, že především mladá generace v Indonésii si začne uvědomovat, že je potřeba chránit místní jazyky, které v sobě nesou tolik bohatství. Jejich zachování by dle něj mělo být prioritou pro místní školy i média. 

wikitongues 2

Záchrana ohrožených dialektů

Podobně se na situaci dívá i zakladatel projektu Wikitongues Daniel Bögre Udell. Podle něj si jen některé země uvědomují důležitost zachování místních dialektů. Jiné v rámci snahy o jazykové sjednocení a asimilaci menšin tyto snahy naopak potlačují. Svou roli hrají také média, která upřednostňují jazyky většinové společnosti. „Ale situace se díky aktivismu mění k lepšímu. V roce 2003 Mexiko zrušilo ústavní zákaz používání původních jazyků ve veřejných školách. V roce 2014 americký stát Aljaška uznal dvacet domorodých dialektů jako oficiální jazyky,” zmiňují zakladatelé projektu.

Wikitongues si tak klade ambiciózní cíl - vytvořit online platformu, která by všechny existující jazyky zachovala a zároveň nabídla moderní nástroje k šíření jazykové výuky. Dobrovolníci z celého světa tak shromažďují slovníky a nahrávají videa s domorodci, kteří hovoří ve svém rodném jazyce o své kultuře a historii. Doposud tak bylo zaznamenáno tisíc videí ve více než čtyř stech jazycích. „V koordinaci s knihovnami a archivními institucemi tato videa uchováváme a zajišťujeme dlouhodobý veřejný přístup ke všem jazykům na světě,” doplňují zakladatelé.

Foto: Fb Wikitongues 

Čtěte dále

Kvůli posměškům se bál tělocviku, žil v odloučení. Cestu ke svému tělu našel díky partnerovi

Čtyřiatřicetiletý Jaroslav Vávra z Mariánských Lázní od dětství hledá vztah k vlastnímu tělu, kvůli kterému od základní školy čelí posměškům a poznámkám okolí. Nejhorší byla pro něj situace v šatně před hodinami tělocviku. „Obdobím bulimie a anorexie jsem naštěstí neprošel, ale na druhém stupni jsem problém s tělocvikem řešil tak, že jsem se po domluvě s učitelem převlékal v jeho kabinetu. Nebylo to vyloženě pohodlné, ale na druhou stranu jsem se aspoň na čas vyhnul posmívání a zesměšňování,” vysvětluje. Kamarády téměř neměl, zaměřil se proto na školu. 

Lukáš Houdek 2. 4. 2020

Solidarita, ale i ponižování. Pandemické časy tvrdě dopadají i na lidi bez domova

Nepředvídaná, těžko přehledná pandemická situace s sebou přinesla mimo jiné karanténní podmínky, které uzavřely valnou většinu obyvatel ČR mezi úzké stěny domácího prostředí. Jak se ale s touto situací vypořádávají ti, jejichž domovem je ulice, respektive nejrůznější ubytovací provizoria? Jsou české sociální služby akceschopné a koordinované dostatečně na to, aby dokázaly jejich situaci ad hoc čelit a chránit tak nejen ty, jichž se to adresně týká, ale také zbytek společnosti? 

Adéla Gálová 1. 4. 2020

„S likvidací Romů za války došlo i k zapomenutí příběhů o jejich úspěšné integraci,“ říká Jana Horváthová

V pěti letech začaly Marii Mocovou trápit velké bolesti nohou, následně prodělala také epileptický záchvat. Diagnostikována jí byla revmatoidní artritida, která v Česku zasáhne kolem 85 tisíc lidí. Přestože se příznaky nejčastěji projevují mezi třicátým a padesátým rokem, nevyhýbá se ani dětem. „Jelikož mám artritidu od pěti let a je mi osmatřicet, postižení jsou už v tuhle chvíli rozsáhlá. Mám deformity na prstech obou rukou, totální endoprotézu obou kyčlí, deformity na prstech nohou, postižení kolen, kotníků, ramen, loktů,” popisuje pro HFC Marie, jejíž stav je dnes díky biologické léčbě stabilizovaný. Nemoc s sebou nese řadu omezení v běžném i pracovním životě. Protože však není na první pohled vidět, potýkají se někteří nemocní s nepochopením okolí i diskriminací. Málokdo také tuší, že revma je třetím nejčastějším onemocněním u dětí a mládeže.

„Vždy jsem musela dokazovat, že jsem lepší než mužští kolegové,” říká slovenská astrobioložka

Astrobioložka Michaela Musilová má velké zkušenosti s izolací a pobytem v omezeném prostoru – účastnila se řady simulovaných letů NASA i dalších vesmírných agentur na Měsíc či Mars, jejichž cílem je připravit člověka na dlouhodobý pobyt ve vesmíru. „Být izolovaný znamená, že člověk ztratí určité svobody, člověku je odepřeno množství věcí, na které je zvyklý. Měli jsme různé krizové situace, například výpadek proudu nebo ztrátu vody, ale opravdu největší výzva byly mezilidské vztahy,“ říká Musilová. Lidem do současné karantény především doporučuje empatickou komunikaci. „Udělejte si čas velmi otevřeně si popovídat o citlivých věcech.

Jiří Pasz 25. 3. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.