Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Pošlete laskavou textovku do světa, vrátí se vám. Projekt chce sbližovat lidi a bojovat proti samotě

 

text for humanity big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Členka týmu HateFree Culture.

20

února
2020

Ačkoli lidé v současnosti používají mobilní telefony víc než kdykoli před tím, studie říkají, že lidé jsou paradoxně osamocenější než dřív. A to především mileniálové, jak uvádí výzkum organizace YouGov. Na tyto skutečnosti reaguje projekt s názvem Text for Humanity, jehož cílem je pomoci lidem dostat se ze sociální izolace, a to rozesíláním a přijímáním laskavých textových zpráv od neznámých lidí.

„I když dennodenně používáme naše mobilní telefony, abychom komunikovali s lidmi, nejsme šťastnější, ale naopak osamělejší,“ upozorňuje Jonathan Bean ze společnosti Sinch CMO, která spolu s neziskovou organizací Mental Health America podporující lidi s duševním onemocněním projekt spustila. „Ve společnosti Sinch věříme, že mobilní komunikace je řešením, nikoli problémem. Co když tedy začnou lidé ze svých telefonů, které tak milují, lásku také dostávat? Tak jsme spustili platformu, skrze kterou mohou lidé odesílat takové laskavé zprávy cizím lidem, jaké by si sami přáli dostat. Na oplátku dostanou taktéž milou zprávu. Protože jsme vůči cizím lidem daleko otevřenější a upřímnější, tato slova mají potenciál být důležitá, osobní a silná. Vždyť nakonec jsme všichni lidé,“ vysvětluje Bean.

Textujte i vy!

Zapojit se mohou lidé z desítek zemí světa včetně České republiky. Stačí si na stránkách platformy v seznamu jednotlivých zemí vybrat tu svoji a na k ní přiřazené číslo odeslat zprávu ve znění „Join“. Následně bude uživatel vyzván, aby odeslal své křestní jméno a stát, odkud píše. Poté může napsat milou zprávu o 160 znacích, která bude platformou přeposlána někomu z náhodných uživatelů kdekoli na světě. Autor takové zprávy dostane zase na oplátku laskavou zprávu od někoho jiného. Denně lze poslat maximálně pět takových zpráv. Platforma na vzájemné zasílání milých textovek byla spuštěna v lednu a dosud přeposlala více než 51 tisíc milých SMSek a stále se zapojují další a další lidé.

text for humanity 1

Lidé si již poslali například tyto zprávy: „Jsi světlo ve vesmíru. Nikdy na to nezapomeň!“ nebo „Ahoj, jsi úžasný člověk a doufám, že máš skvělý den.“

text for humanity 2

„V dnešní době se mezi lidmi objevuje spousta negativity. A tím, že si najdeme minutu, abychom poslali pěknou zprávu někomu, kdo to může zrovna potřebovat, pomáháme druhým zpříjemnit den a přinést jim duševní pohodu,“ říká Paul Gionfriddo, výkonný ředitel organizace Mental Health America, která se podílela na spuštění platformy.

Ilustrační foto: PXHere

Čtěte dále

Kvůli posměškům se bál tělocviku, žil v odloučení. Cestu ke svému tělu našel díky partnerovi

Čtyřiatřicetiletý Jaroslav Vávra z Mariánských Lázní od dětství hledá vztah k vlastnímu tělu, kvůli kterému od základní školy čelí posměškům a poznámkám okolí. Nejhorší byla pro něj situace v šatně před hodinami tělocviku. „Obdobím bulimie a anorexie jsem naštěstí neprošel, ale na druhém stupni jsem problém s tělocvikem řešil tak, že jsem se po domluvě s učitelem převlékal v jeho kabinetu. Nebylo to vyloženě pohodlné, ale na druhou stranu jsem se aspoň na čas vyhnul posmívání a zesměšňování,” vysvětluje. Kamarády téměř neměl, zaměřil se proto na školu. 

Lukáš Houdek 2. 4. 2020

Solidarita, ale i ponižování. Pandemické časy tvrdě dopadají i na lidi bez domova

Nepředvídaná, těžko přehledná pandemická situace s sebou přinesla mimo jiné karanténní podmínky, které uzavřely valnou většinu obyvatel ČR mezi úzké stěny domácího prostředí. Jak se ale s touto situací vypořádávají ti, jejichž domovem je ulice, respektive nejrůznější ubytovací provizoria? Jsou české sociální služby akceschopné a koordinované dostatečně na to, aby dokázaly jejich situaci ad hoc čelit a chránit tak nejen ty, jichž se to adresně týká, ale také zbytek společnosti? 

Adéla Gálová 1. 4. 2020

„S likvidací Romů za války došlo i k zapomenutí příběhů o jejich úspěšné integraci,“ říká Jana Horváthová

V pěti letech začaly Marii Mocovou trápit velké bolesti nohou, následně prodělala také epileptický záchvat. Diagnostikována jí byla revmatoidní artritida, která v Česku zasáhne kolem 85 tisíc lidí. Přestože se příznaky nejčastěji projevují mezi třicátým a padesátým rokem, nevyhýbá se ani dětem. „Jelikož mám artritidu od pěti let a je mi osmatřicet, postižení jsou už v tuhle chvíli rozsáhlá. Mám deformity na prstech obou rukou, totální endoprotézu obou kyčlí, deformity na prstech nohou, postižení kolen, kotníků, ramen, loktů,” popisuje pro HFC Marie, jejíž stav je dnes díky biologické léčbě stabilizovaný. Nemoc s sebou nese řadu omezení v běžném i pracovním životě. Protože však není na první pohled vidět, potýkají se někteří nemocní s nepochopením okolí i diskriminací. Málokdo také tuší, že revma je třetím nejčastějším onemocněním u dětí a mládeže.

„Vždy jsem musela dokazovat, že jsem lepší než mužští kolegové,” říká slovenská astrobioložka

Astrobioložka Michaela Musilová má velké zkušenosti s izolací a pobytem v omezeném prostoru – účastnila se řady simulovaných letů NASA i dalších vesmírných agentur na Měsíc či Mars, jejichž cílem je připravit člověka na dlouhodobý pobyt ve vesmíru. „Být izolovaný znamená, že člověk ztratí určité svobody, člověku je odepřeno množství věcí, na které je zvyklý. Měli jsme různé krizové situace, například výpadek proudu nebo ztrátu vody, ale opravdu největší výzva byly mezilidské vztahy,“ říká Musilová. Lidem do současné karantény především doporučuje empatickou komunikaci. „Udělejte si čas velmi otevřeně si popovídat o citlivých věcech.

Jiří Pasz 25. 3. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.