Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Svatební obchod vystavil ve výloze figurínu na vozíku. Vzbudil nadšení i diskuzi o inkluzi v oděvním průmyslu

 

svatebni saty vozik big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

19
února
2020

Umělkyně Beth Wilson sdílela nadšený tweet poté, co ve výloze obchodu se svatebními šaty objevila figurínu na invalidním vozíku. Šestatřicetiletá tvůrkyně, která se na vozíku pohybuje posledních pět let, uvedla, že je to poprvé, kdy ve výloze viděla hendikepovanou figurínu. Její tweet se stal virální a vzbudil diskuzi o inkluzi v oděvním průmyslu.

svatebni saty vozik 1

Svatební obchůdek The White Collection v Portisheadu vlastní sestry Laura a Sarah. „Taková pozitivní reakce nás potěšila, ale svým způsobem je smutné, když se ukazuje, že invalidní vozík ve výloze je takovou vzácností,” popsala pro BBC Laura Allen. Devětadvacetiletá majitelka uvedla, že určitě nejsou prvním obchodem na světě, ale doufají, že ostatní budou následovat jejich příklad. „Je to průmysl, který je dobře známý tím, že není inkluzivní. V mnoha svatebních obchodech uvidíte pouze standardní hubené manekýny. Ale všichni se vdávají. Nezáleží na tom, jak vypadáte nebo kdo jste, každý chce, aby byl tento den speciální," dodala.

svatebni saty vozik 2

Neviditelní

„Lidé se zdravotním postižením se často cítí neviditelní, protože se v médiích neobjevujeme. A zvláště, když jde o krásné oblečení," svěřila se BBC Beth Wilson. „Nepotřebuji svatební šaty, ale určitě bych byla mnohem šťastnější, kdybych šla do obchodu, kde budu přijata s invalidním vozíkem a se vším všudy,” popsala a dodala, že ji potěšilo také zdobení vozíku. „Je skvělé, že jej ozdobili místo skrývání. Pomůcky pro mobilitu jsou často zobrazovány jako negativní věci, které lidé chtějí skrývat. Přitom nám vlastně prostředky pro mobilitu dávají svobodu.“

svatebni saty vozik 3

Překvapení a radost

Bethin tweet oslovil tisíce lidí. Mnozí z nich vyjádřili překvapení a radost a začali sdílet vlastní svatební fotografie. „Mělo by to být normou, ale cítím nadšení, protože jsem nikdy neviděla postižení takto zastoupené v mainstreamových médiích ani ve svatebním průmyslu,” napsala uživatelka Tamsyn. „Na invalidním vozíku jsem krátce a toto mě opravdu dojalo. Přestala jsem se dívat po šatech z obavy, že nepůjdou dohromady s vozíkem," tweetla Sarah_Rose4.

svatebni saty vozik 5

 

Inkluze v oděvním průmyslu

O inkluzi v oděvním průmyslu se v posledních letech snaží i některé populární značky jako například Tommy Hilfiger, Zappos, Nike nebo Target. Kromě zapojení hendikepovaných modelů do reklamy se soustředí také na praktičnost. Magnetické zapínání, patentky a háčky nahrazují knoflíky, k inovativním prvkům patří také nastavitelné lemy na rukávech košile a nohavicích nebo otvory na zádech šatů, které lidem umožňují oblékat se samostatně.

Foto: Sociální sítě obchodu The White Collection a umělkyně Beth Wilson

Čtěte dále

Kvůli posměškům se bál tělocviku, žil v odloučení. Cestu ke svému tělu našel díky partnerovi

Čtyřiatřicetiletý Jaroslav Vávra z Mariánských Lázní od dětství hledá vztah k vlastnímu tělu, kvůli kterému od základní školy čelí posměškům a poznámkám okolí. Nejhorší byla pro něj situace v šatně před hodinami tělocviku. „Obdobím bulimie a anorexie jsem naštěstí neprošel, ale na druhém stupni jsem problém s tělocvikem řešil tak, že jsem se po domluvě s učitelem převlékal v jeho kabinetu. Nebylo to vyloženě pohodlné, ale na druhou stranu jsem se aspoň na čas vyhnul posmívání a zesměšňování,” vysvětluje. Kamarády téměř neměl, zaměřil se proto na školu. 

Lukáš Houdek 2. 4. 2020

Solidarita, ale i ponižování. Pandemické časy tvrdě dopadají i na lidi bez domova

Nepředvídaná, těžko přehledná pandemická situace s sebou přinesla mimo jiné karanténní podmínky, které uzavřely valnou většinu obyvatel ČR mezi úzké stěny domácího prostředí. Jak se ale s touto situací vypořádávají ti, jejichž domovem je ulice, respektive nejrůznější ubytovací provizoria? Jsou české sociální služby akceschopné a koordinované dostatečně na to, aby dokázaly jejich situaci ad hoc čelit a chránit tak nejen ty, jichž se to adresně týká, ale také zbytek společnosti? 

Adéla Gálová 1. 4. 2020

„S likvidací Romů za války došlo i k zapomenutí příběhů o jejich úspěšné integraci,“ říká Jana Horváthová

V pěti letech začaly Marii Mocovou trápit velké bolesti nohou, následně prodělala také epileptický záchvat. Diagnostikována jí byla revmatoidní artritida, která v Česku zasáhne kolem 85 tisíc lidí. Přestože se příznaky nejčastěji projevují mezi třicátým a padesátým rokem, nevyhýbá se ani dětem. „Jelikož mám artritidu od pěti let a je mi osmatřicet, postižení jsou už v tuhle chvíli rozsáhlá. Mám deformity na prstech obou rukou, totální endoprotézu obou kyčlí, deformity na prstech nohou, postižení kolen, kotníků, ramen, loktů,” popisuje pro HFC Marie, jejíž stav je dnes díky biologické léčbě stabilizovaný. Nemoc s sebou nese řadu omezení v běžném i pracovním životě. Protože však není na první pohled vidět, potýkají se někteří nemocní s nepochopením okolí i diskriminací. Málokdo také tuší, že revma je třetím nejčastějším onemocněním u dětí a mládeže.

„Vždy jsem musela dokazovat, že jsem lepší než mužští kolegové,” říká slovenská astrobioložka

Astrobioložka Michaela Musilová má velké zkušenosti s izolací a pobytem v omezeném prostoru – účastnila se řady simulovaných letů NASA i dalších vesmírných agentur na Měsíc či Mars, jejichž cílem je připravit člověka na dlouhodobý pobyt ve vesmíru. „Být izolovaný znamená, že člověk ztratí určité svobody, člověku je odepřeno množství věcí, na které je zvyklý. Měli jsme různé krizové situace, například výpadek proudu nebo ztrátu vody, ale opravdu největší výzva byly mezilidské vztahy,“ říká Musilová. Lidem do současné karantény především doporučuje empatickou komunikaci. „Udělejte si čas velmi otevřeně si popovídat o citlivých věcech.

Jiří Pasz 25. 3. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.