Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Válečný veterán prosí o blahopřání ke 100. narozeninám. Poslat je můžete i vy

 

veteran pohledy big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Členka týmu HateFree Culture.

15

února
2020

Fred Arsenault z Toronta je veterán druhé světové války. Během ní sloužil v kanadské armádě u pěšího pluku Cape Breton Highlanders a byl nasazen například při osvobozování Holandska. „Když byl v zákopu, dostal dopis od své matky. A on ho v tom zákopu četl, i když už byla tma," vypráví Fredův syn Ron otcovy vzpomínky. Letos v březnu oslaví Fred Arsenault 100. narozeniny. A protože si dodnes potrpí na klasickou poštu, přeje si ke svým narozeninám stejný počet přání, kolik mu bude let - sto let, sto papírových přání. „Vím, že miluje obyčejná přání," říká Fredův syn, „a řekl mi, že by si moc přál ta narozeninová. Tak jsem si řekl, pojďme mu je poslat."

 

Vzhledem ke svému vysokému věku už si toho Fred Arsenault příliš nepamatuje a téměř nemluví. Jeho syn však vzpomínal, že ještě před pár lety, než pošťák zaklepal na dveře Ronova domu, v němž Fred nějakou dobu bydlel, hlásil, že „pošta je tady". A kdykoli přišly třeba jen obyčejné reklamní letáky, Fred byl podle svého syna první, kdo si je pozorně četl. „Tak si teď bude číst svá narozeninová přání," těší se Ron. Ten svému otci mimo jiné napsal velkou ceduli, na níž stojí: „Ahoj, jmenuji se Fred Arsenault. Jsem veteránem druhé světové války a 6. března mi bude sto let. Rád bych dostal sto narozeninových přání. Prosím, zašlete je na adresu 9 Kenmore Ave, Toronto On, M1K-1B3, Canada. Děkuji." Přestože ji Ron zpočátku sdílel jen se svými přáteli, fotka se šíří na sociálních sítích a neunikla pozornosti ani kanadského premiéra Justina Trudeaua nebo starosty Toronta Johna Toryho, který ji nasdílel se slovy: „Vyzývám veřejnost, aby zaslala narozeninová přání válečnému veteránovi Fredu Arsenaultovi. Šestého března mu bude sto let. Napišme mu přání, poděkujme mu za jeho službu a popřejme mu veselé narozeniny!"

Fredova rodina již nyní chystá velkolepou narozeninovou oslavu v reprezentativních prostorách s dortem, živou hudbou a rodinou pohromadě. Fred se podle Rona na oslavu těší, chybět bude jen Fredova manželka, která už zemřela. „Přeju si, aby tu byla," vzpomíná Fred. „Narozeninová přání pro mého otce moc znamenají. A to, že mu napíší cizí lidé, bude úžasné nejen pro něj, ale i pro celou naši rodinu," dodává Ron.

Přání můžete Fredu Arsenaultovi zaslat i vy, a to na následující adresu:

Fred Arsenault
9 Kenmore Avenue
Toronto, Ontario

 

Čtěte dále

„Vietnamský dril vztahům nepomáhá.” Navzdory rodičům skončil u filmu. Je nominován na Lva

Český herec vietnamského původu Lukáš Tran se narodil v Mostě. Většinu života pak prožil v Opavě, kam se rodiče odstěhovali za obchodem. Přestože je jeho oficiální jméno Duy Anh Tran, používá dnes včetně komunikace s rodinou českou přezdívku Lukáš, kterou mu matka s otcem po poradě s českou chůvou dali. Lukáš vystudoval bakalářský program marketingové komunikace na Fakultě multimediálních studií na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, pracovat začal jako produkční u filmu. Před časem zareagoval na inzerát herce a režiséra Jiřího Mádla, který do svého nového filmu Na střeše hledal Vietnamce. A přestože Lukáš nikdy před kamerou nestál, konkurz vyhrál. Nyní je za svůj výkon nominován na Českého lva a herectví je nyní jeho hlavní pracovní náplní i vášní.

Lukáš Houdek 19. 2. 2020

Tragédiemi opředená syrská samoživitelka finišuje studium práv. Brzy začne odznovu v Británii

Jako jednadvacetiletá uprchla ze Sýrie opředená řadou tragických zážitků a ztrát. Ty pokračovaly i po nalezení útočiště v sousedním Jordánsku. Po řadě kopanců a existenčních problémech se díky své cílevědomosti a talentu ocitla na univerzitě. A brzy spolu s rodinou začne nový život ve Velké Británii. Ta jí ve spolupráci s UNHCR, která její příběh přinesla, dala šanci.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

„Společnost se námi ráda dojímá, zároveň sama vytváří bariéry,“ říká aktivistka lobbující za práva lidí s postižením

„Princip inspiračního porna je takový, že je postižení považováno za cosi strašného, co má tedy fungovat jako motivace pro tzv. normální lidi. To by ale samo o sobě nemělo znamenat, že dojímat se je nemístné. Společnost je obecně hodně nastavená na to, že postižení je strašná věc, zároveň ale zůstává pasivní vůči odstraňování bariér. Chybí předpoklad, že postižení je obtížné právě kvůli překážkám, které by se ale daly odstranit,” říká Jitka Rudolfová. Od narození má dětskou mozkovou obrnu, je na vozíku. Vystudovala Karlovu univerzitu a pracuje pro festival Jeden svět. 

Adéla Gálová 20. 2. 2020

Jako student byl znásilněn. Dnes pomáhá dalším mužům s podobnou zkušeností

Alex Feis-Bryce je ředitelem britské organizace SurvivorsUK, která se zaměřuje na pomoc obětem znásilnění z řad mužů. Tou se stal ve studentském věku i on sám. „Věřím, že mi něco hodil do pití. Nevím to na sto procent, ale po tom, co jsem se napil, jsem najednou začal být malátný. Pak jsem usnul a on mě odnesl nahoru do ložnice. Nedlouho po tom mě znásilnil,” vzpomíná. Podle něj muži často takové zážitky před okolím tají. Bojí se posměchu, cítí současně vinu. O poradenství a skupinové terapie v rámci činnosti organizace je však enormní zájem. „Máme dlouhý waiting list,” říká. On sám se se svou zkušeností podle svých slov vyrovnal bez pomoci odborníků. Lékem mu bylo sdílení a v posledních letech zejména jeho práce.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.