Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Ženeva vyměnila polovinu značek ve městě za „ženskou verzi”, aby tak podpořila rovnost pohlaví

 

znacky zeneva big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

14
února
2020

Švýcarsko udělilo volební právo ženám v roce 1971, jako jedna z posledních zemí v Evropě. Přestože v zemi je snaha zrovnoprávnit ženy zcela, ne vždy se promítá do reality. Tak jako některé další evropské země i Švýcarsko se potýká s nerovností v odměňování žen a mužů. Rozdíl (tzv. gender pay gap) je podle nejnovějších výzkumů v zemi 19 %. Ženeva se nyní rozhodla upozornit na tuto trvající nerovnost „feminizovanými“ verzemi přechodů pro chodce. Kromě běžných panáčků tak nyní na značkách najdeme i panenky.

znacky zeneva 1

Město Ženeva ve spolupráci s Ministerstvem infrastruktury připravilo v souvislosti s akčním plánem proti sexismu a obtěžování ve veřejném prostoru nový projekt. V rámci něj bude polovina značek přechodů pro chodce ve městě nahrazena novými s ženskou siluetou. „Všudypřítomnost stereotypního mužského zastoupení ve veřejném prostoru, zejména u dopravních značek, posiluje myšlenku, že někteří lidé, ženy, ale také menšiny, tam patří méně než jiní," uvedla v oficiální tiskové zprávě starostka Sandrine Salerno. „Ženské“ dopravní značky jsou k dispozici v šesti verzích, například těhotné ženy, seniorky, ženy s afro vlasy a lesbické dvojice držící se za ruce. Tyto varianty mají bránit stereotypnímu zobrazování.

Politika rovnosti

Projekt feminizace dopravních značek je součástí politiky rovnosti a boje proti diskriminaci. Jeho cílem je podle radnice v městském prostředí podpořit pocit legitimity pro každého. „Iniciativa města směřuje k nezbytné změně mentalit, pokud jde o rovnost ve všech aspektech naší společnosti. Rozmanitost oficiálních znamení není triviální, je to konkrétní, viditelný a relevantní příspěvek ve snaze zajistit rovnost všem,” popsal politik a radní kantonu Ženeva Serge Dal Busco. Dalším plánovaným krokem projektu je feminizace názvů ulic, kterým v současné době dominují mužská jména.

znacky zeneva 2

Diskuze

Změny vyvolaly diskuzi na sociálních sítích. Některým uživatelům se nové značky líbí a vyjádřili vděčnost a hrdost na své město. Jiní se pozastavovali především nad neúčelností a plýtváním penězi, které dle nich mohly podpořit projekty zajišťující reálnější výsledky. Lidé diskutovali také o tom, zda cedule naopak nepřispívají ke stereotypnímu znázornění žen a navrhovali spíše neutrální postavy.

znacky zeneva 3

znacky zeneva 4

Čtěte dále

„Vietnamský dril vztahům nepomáhá.” Navzdory rodičům skončil u filmu. Je nominován na Lva

Český herec vietnamského původu Lukáš Tran se narodil v Mostě. Většinu života pak prožil v Opavě, kam se rodiče odstěhovali za obchodem. Přestože je jeho oficiální jméno Duy Anh Tran, používá dnes včetně komunikace s rodinou českou přezdívku Lukáš, kterou mu matka s otcem po poradě s českou chůvou dali. Lukáš vystudoval bakalářský program marketingové komunikace na Fakultě multimediálních studií na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, pracovat začal jako produkční u filmu. Před časem zareagoval na inzerát herce a režiséra Jiřího Mádla, který do svého nového filmu Na střeše hledal Vietnamce. A přestože Lukáš nikdy před kamerou nestál, konkurz vyhrál. Nyní je za svůj výkon nominován na Českého lva a herectví je nyní jeho hlavní pracovní náplní i vášní.

Lukáš Houdek 19. 2. 2020

Tragédiemi opředená syrská samoživitelka finišuje studium práv. Brzy začne odznovu v Británii

Jako jednadvacetiletá uprchla ze Sýrie opředená řadou tragických zážitků a ztrát. Ty pokračovaly i po nalezení útočiště v sousedním Jordánsku. Po řadě kopanců a existenčních problémech se díky své cílevědomosti a talentu ocitla na univerzitě. A brzy spolu s rodinou začne nový život ve Velké Británii. Ta jí ve spolupráci s UNHCR, která její příběh přinesla, dala šanci.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

„Společnost se námi ráda dojímá, zároveň sama vytváří bariéry,“ říká aktivistka lobbující za práva lidí s postižením

„Princip inspiračního porna je takový, že je postižení považováno za cosi strašného, co má tedy fungovat jako motivace pro tzv. normální lidi. To by ale samo o sobě nemělo znamenat, že dojímat se je nemístné. Společnost je obecně hodně nastavená na to, že postižení je strašná věc, zároveň ale zůstává pasivní vůči odstraňování bariér. Chybí předpoklad, že postižení je obtížné právě kvůli překážkám, které by se ale daly odstranit,” říká Jitka Rudolfová. Od narození má dětskou mozkovou obrnu, je na vozíku. Vystudovala Karlovu univerzitu a pracuje pro festival Jeden svět. 

Adéla Gálová 20. 2. 2020

Jako student byl znásilněn. Dnes pomáhá dalším mužům s podobnou zkušeností

Alex Feis-Bryce je ředitelem britské organizace SurvivorsUK, která se zaměřuje na pomoc obětem znásilnění z řad mužů. Tou se stal ve studentském věku i on sám. „Věřím, že mi něco hodil do pití. Nevím to na sto procent, ale po tom, co jsem se napil, jsem najednou začal být malátný. Pak jsem usnul a on mě odnesl nahoru do ložnice. Nedlouho po tom mě znásilnil,” vzpomíná. Podle něj muži často takové zážitky před okolím tají. Bojí se posměchu, cítí současně vinu. O poradenství a skupinové terapie v rámci činnosti organizace je však enormní zájem. „Máme dlouhý waiting list,” říká. On sám se se svou zkušeností podle svých slov vyrovnal bez pomoci odborníků. Lékem mu bylo sdílení a v posledních letech zejména jeho práce.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.