Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Žena lidem zaplatila před Dnem díkůvzdání v supermarketu nákupy. Byla to zpěvačka Sia

 

sia supermarket big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Členka týmu HateFree Culture.

23

ledna
2020

Loni v listopadu se v kalifornském Palm Springs objevila v obchodě s potravinami žena, která nadšeně platila nákup náhodně vybraným cizím lidem. Protože ji většina lidí zná jen z televizních obrazovek a hudebních videí, v nichž nešetří extravagantními parukami mnohdy zakrývajícími i její tvář, málokdo poznal, že štědrou ženou, která platí za obsah vozíku neznámých lidí, je australská zpěvačka Sia.

Sia, 43letá zpěvačka, se před loňským Dnem díkůvzdání objevila v jednom z obchodů v Palm Springs a u pokladen, kam si lidé vyložili obsah svých nákupních vozíků, za jejich nákup začala platit svou platební kartou. Aby skryla svou pravou identitu, lidem okolo tvrdila, že se jmenuje Cici a právě vyhrála v loterii. Extravagantní zpěvačka, která se proslavila písní Chandelier, ve svých klipech často nosí extravagantní oblečení i paruky, které jí mnohdy zakrývají obličej. Nebo se v klipu neobjeví vůbec. Její věrní fanoušci však ve štědré Cici Siu poznali a když se s ní začali fotit, vyzradili její identitu i ostatním.

sia supermarket 1

„Takže Sia platila ve Walmartu v Palm Springs nákup pro všechny na Den díkůvzdání! To je úžasný! Už ji tři dny poslouchám! Je to skvělý člověk!“ psal nadšeně na Twitteru uživatel WhoLeeOoh. A přidávali se další. Steve Williams, podotknul, že ne každý má dostatek peněz na to, aby za ostatní platil nákup, jak to udělala Sia, ale věří, že všichni mohou pro druhé udělat něco pěkného. „Lidé jako je ona, dělají tenhle svět pěkným místem i životu,“ dodal. Další uživatelé Twitteru například navrhovali, aby byla Sia pozvána do pořadu Ellen DeGeneres.

sia supermarket 2

Na videu, které pořídila jedna ze zákaznic, je mimo jiné vidět, jak za Siou přichází žena s květinou a děkuje jí za zaplacení nákupu. Zpěvačka se poté ptá, kdo je další a jde k další pokladně zaplatit nákup zase někomu jinému. „Sia dnes zaplatila za můj nákup, moc děkuju!! Máš laskavé srdce a krásnou duši, když jsi za všechny zaplatila!! Omlouvám se, že jsem všem řekla, kdo jsi, když jsem si to uvědomila. Ale o tvé laskavosti se musí vědět!“ napsala na Twitter uživatelka Adri Buckles a autorka videa.

sia supermarket 3

Zpěvačka se dostala do povědomí lidí i dříve, když promluvila o zdravotních potížích, se kterými se potýká. „Ahoj, trpím chronickými bolestmi, neurologickým onemocněním a Ehlersovým-Danlosovým syndromem a chci říct těm z vás, kteří taky trpí bolestí, ať už fyzickou či duševní, miluju vás a jděte dál. Život je ku*va těžkej. Bolest je demoralizující. Nejste v tom sami,“ uvedla ve svém příspěvku na Twitteru. Ehlersův-Danlosův syndrom je vzácné dědičné onemocnění pojivové tkáně, způsobené porušenou tvorbou kolagenu, případně jiné složky pojivové tkáně. Mezi jeho projevy patří například nápadná volnost (hypermobilita) všech kloubů, ochablost, zranitelnost a hyperelasticita kůže. Na toto onemocnění není lék, pouze podpůrná terapie.

Foto: Twitter

Čtěte dále

„Vietnamský dril vztahům nepomáhá.” Navzdory rodičům skončil u filmu. Je nominován na Lva

Český herec vietnamského původu Lukáš Tran se narodil v Mostě. Většinu života pak prožil v Opavě, kam se rodiče odstěhovali za obchodem. Přestože je jeho oficiální jméno Duy Anh Tran, používá dnes včetně komunikace s rodinou českou přezdívku Lukáš, kterou mu matka s otcem po poradě s českou chůvou dali. Lukáš vystudoval bakalářský program marketingové komunikace na Fakultě multimediálních studií na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, pracovat začal jako produkční u filmu. Před časem zareagoval na inzerát herce a režiséra Jiřího Mádla, který do svého nového filmu Na střeše hledal Vietnamce. A přestože Lukáš nikdy před kamerou nestál, konkurz vyhrál. Nyní je za svůj výkon nominován na Českého lva a herectví je nyní jeho hlavní pracovní náplní i vášní.

Lukáš Houdek 19. 2. 2020

Tragédiemi opředená syrská samoživitelka finišuje studium práv. Brzy začne odznovu v Británii

Jako jednadvacetiletá uprchla ze Sýrie opředená řadou tragických zážitků a ztrát. Ty pokračovaly i po nalezení útočiště v sousedním Jordánsku. Po řadě kopanců a existenčních problémech se díky své cílevědomosti a talentu ocitla na univerzitě. A brzy spolu s rodinou začne nový život ve Velké Británii. Ta jí ve spolupráci s UNHCR, která její příběh přinesla, dala šanci.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

„Společnost se námi ráda dojímá, zároveň sama vytváří bariéry,“ říká aktivistka lobbující za práva lidí s postižením

„Princip inspiračního porna je takový, že je postižení považováno za cosi strašného, co má tedy fungovat jako motivace pro tzv. normální lidi. To by ale samo o sobě nemělo znamenat, že dojímat se je nemístné. Společnost je obecně hodně nastavená na to, že postižení je strašná věc, zároveň ale zůstává pasivní vůči odstraňování bariér. Chybí předpoklad, že postižení je obtížné právě kvůli překážkám, které by se ale daly odstranit,” říká Jitka Rudolfová. Od narození má dětskou mozkovou obrnu, je na vozíku. Vystudovala Karlovu univerzitu a pracuje pro festival Jeden svět. 

Adéla Gálová 20. 2. 2020

Jako student byl znásilněn. Dnes pomáhá dalším mužům s podobnou zkušeností

Alex Feis-Bryce je ředitelem britské organizace SurvivorsUK, která se zaměřuje na pomoc obětem znásilnění z řad mužů. Tou se stal ve studentském věku i on sám. „Věřím, že mi něco hodil do pití. Nevím to na sto procent, ale po tom, co jsem se napil, jsem najednou začal být malátný. Pak jsem usnul a on mě odnesl nahoru do ložnice. Nedlouho po tom mě znásilnil,” vzpomíná. Podle něj muži často takové zážitky před okolím tají. Bojí se posměchu, cítí současně vinu. O poradenství a skupinové terapie v rámci činnosti organizace je však enormní zájem. „Máme dlouhý waiting list,” říká. On sám se se svou zkušeností podle svých slov vyrovnal bez pomoci odborníků. Lékem mu bylo sdílení a v posledních letech zejména jeho práce.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.