Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Žena zveřejnila fotku s menším manželem a okomentovala jízlivým komentářem. A spustila lavinu

 

lizz adams big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

23

ledna
2020

Jednou z konvencí, které společnost dosud prostupují, je pravidlo, že by muž měl být vyšší než jeho partnerka. Pár, u kterého je to naopak, bývá občas terčem poznámek nebo posměchu. Debatu na toto téma před Vánoci na Twitteru rozproudila Američanka Lizz Adams. „Abych byla upřímná, reakce byla mnohem větší, než jsem předpokládala. Nastalo to ve chvíli, kdy to pár větších profilů nasdílelo. Myslím, že to současně naštvalo spoustu lidí, kteří špatně pochopili můj záměr,” uvedla s odstupem.

lizz adams 1

Losangeleská herečka a spisovatelka na Twitteru zveřejnila fotografii se svým manželem. Už ze samotného snímku je zřejmé, že je vyšší než on. Připsala k němu , že je „vdaná za 168 centimetrového kinga,” a jízlivě dodala, že šťastně, zatímco ostatní jsou podle ní „vyghostované” 190 centimetrovými alkoholiky, kteří současně nejsou příliš inteligentní. Ale trvají podle ní na tom, že budou chodit jen s vysokými muži.

lizz adams 2

Její příspěvek vzbudil bouřlivý ohlas. Kromě toho, že nasbíral téměř 200 tisíc lajků a přes 25 tisíc sdílení, rozpoutal živelnou diskusi na toto téma. „Nechápu, proč mají lidé problém, když jsou ženy vyšší než jejich partneři. Je zabedněné zavrhnout celou skupinu jen proto, abyste se mohli dívat nahoru,” uvedla jedna z účastnic diskuse. „Myslím, že ta fotka dodává mnohým podporu. Stoprocentně na ní vypadá jako king. Který muž by nechtěl mít tak skvělé nohy omotané kolem sebe,” dodala.  

lizz adams 3

Zatímco někteří zareagovali urážkami - zejména na Lizzina manžela - do diskuse se zapojily desítky dalších lidí, kteří sdíleli podobné fotografie se svými partnery. „Můj muž je o patnáct centimetrů menší než já a strašně ho miluju,” nasdílela svou fotku s komentářem jedna z diskutérek. „Vyšší o deset cenťáků než můj 158 centimetrový king,” přidala se další a dodala, že jsou spolu už dva roky. „Mamka má 192 centimetrů, táta 180 a jsou spolu manželé skoro 20 let,” napsala uživatelka @sadlver. „Nikdo není víc sexy než můj 161 centimetrový manžel!” přidala fotku s partnerem další z žen.

lizz adams 4

Někteří se vymezovali proti způsobu, jaký pro svůj vzkaz herečka zvolila. „Malí chlapi nepijí?” zareagovala například jedna z uživatelek. Jiní ji kritizovali za to, že dělá z malého vzrůstu mužů přednost. „Pokud bys byla tak šťastná, jak píšeš, neměla bys potřebu útočit na výběr druhých. To se máš!” kritizuje její slova další. Jiným se zase nelíbilo údajné vysmívání se lidem s nízkým stupněm vzdělání. „Jsem komička, takže hodně používám hyperbolu. Mnoho lidí ale myslelo, že mluvím smrtelně vážně nebo že se snažím mluvit ošklivě o vysokých lidech, což vůbec nebyl můj záměr,” uvedla ke kritice v rozhovoru pro server Bored Panda. „Jsem vyšší než můj muž, kterého moc miluju. Jen jsem poukazovala na to, jak arbitrální požadavky na výšku jsou a že vyloučit potenciálního partnera jen pro jeho výšku by vám mohlo zabránit v setkání s někým opravdu jedinečným,” dodala.

lizz adams 5

„Myslím, že to je proto, jaké reakce lidé mají, když vidí ženu s menším mužem. Nemyslím, že to stigma platí také u ne-heterosexuálních párů. Je ale dojem, že ženy by měly být s muži, kteří jsou větší než ony,” myslí si. „A něco jako toxická maskulinita nutí muže si myslet, že musí být velcí a silní, aby byli mužní. Ale být dobrým mužem nemá nic dělat s tím, jak vypadáš.”

lizz adams 6

lizz adams 7

lizz adams 8

lizz adams 9

lizz adams 11

lizz adams 12

lizz adams 13

lizz adams 14

lizz adams 15

Foto: Twitter

Čtěte dále

„Vietnamský dril vztahům nepomáhá.” Navzdory rodičům skončil u filmu. Je nominován na Lva

Český herec vietnamského původu Lukáš Tran se narodil v Mostě. Většinu života pak prožil v Opavě, kam se rodiče odstěhovali za obchodem. Přestože je jeho oficiální jméno Duy Anh Tran, používá dnes včetně komunikace s rodinou českou přezdívku Lukáš, kterou mu matka s otcem po poradě s českou chůvou dali. Lukáš vystudoval bakalářský program marketingové komunikace na Fakultě multimediálních studií na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, pracovat začal jako produkční u filmu. Před časem zareagoval na inzerát herce a režiséra Jiřího Mádla, který do svého nového filmu Na střeše hledal Vietnamce. A přestože Lukáš nikdy před kamerou nestál, konkurz vyhrál. Nyní je za svůj výkon nominován na Českého lva a herectví je nyní jeho hlavní pracovní náplní i vášní.

Lukáš Houdek 19. 2. 2020

Tragédiemi opředená syrská samoživitelka finišuje studium práv. Brzy začne odznovu v Británii

Jako jednadvacetiletá uprchla ze Sýrie opředená řadou tragických zážitků a ztrát. Ty pokračovaly i po nalezení útočiště v sousedním Jordánsku. Po řadě kopanců a existenčních problémech se díky své cílevědomosti a talentu ocitla na univerzitě. A brzy spolu s rodinou začne nový život ve Velké Británii. Ta jí ve spolupráci s UNHCR, která její příběh přinesla, dala šanci.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

„Společnost se námi ráda dojímá, zároveň sama vytváří bariéry,“ říká aktivistka lobbující za práva lidí s postižením

„Princip inspiračního porna je takový, že je postižení považováno za cosi strašného, co má tedy fungovat jako motivace pro tzv. normální lidi. To by ale samo o sobě nemělo znamenat, že dojímat se je nemístné. Společnost je obecně hodně nastavená na to, že postižení je strašná věc, zároveň ale zůstává pasivní vůči odstraňování bariér. Chybí předpoklad, že postižení je obtížné právě kvůli překážkám, které by se ale daly odstranit,” říká Jitka Rudolfová. Od narození má dětskou mozkovou obrnu, je na vozíku. Vystudovala Karlovu univerzitu a pracuje pro festival Jeden svět. 

Adéla Gálová 20. 2. 2020

Jako student byl znásilněn. Dnes pomáhá dalším mužům s podobnou zkušeností

Alex Feis-Bryce je ředitelem britské organizace SurvivorsUK, která se zaměřuje na pomoc obětem znásilnění z řad mužů. Tou se stal ve studentském věku i on sám. „Věřím, že mi něco hodil do pití. Nevím to na sto procent, ale po tom, co jsem se napil, jsem najednou začal být malátný. Pak jsem usnul a on mě odnesl nahoru do ložnice. Nedlouho po tom mě znásilnil,” vzpomíná. Podle něj muži často takové zážitky před okolím tají. Bojí se posměchu, cítí současně vinu. O poradenství a skupinové terapie v rámci činnosti organizace je však enormní zájem. „Máme dlouhý waiting list,” říká. On sám se se svou zkušeností podle svých slov vyrovnal bez pomoci odborníků. Lékem mu bylo sdílení a v posledních letech zejména jeho práce.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.