Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

„Jsi v pořádku. Nestěhuješ se,“ napsala dcera matce s demencí. Lidé sdílejí další nápady, jak blízkým ulevit

 

demence tabule big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Členka týmu HateFree Culture.

23

ledna
2020

Kdokoli má zkušenost s demencí, ví, jak destruktivní choroba to je. Poškozuje paměť, řeč, soustředění a člověka, který s ní žije, může ve vteřině změnit k nepoznání. Doktor Philip Grimmer z britského Wiltshiru byl navštívit jednu ze svých pacientek s demencí. Během návštěvy si všiml několika poznámek, které ženě napsala fixou na bílou tabuli její dcera. Grimmer pořídil fotku poznámek a rozhodl se ji sdílet na svém Twitteru. „Slova ujištění pro starší ženu s demencí od její dcery. Obyčejná bílá tabule, kterou má žena na očích ve svém pokoji, pomohla snížit intenzitu úzkostných telefonátů,“ připsal k fotce doktor Grimmer.

A co na tabuli stálo? Dcera své matce barevnými fixami napsala několik bodů: „Stravu máš zaplacenou. Jsi v pořádku. Všichni jsou v pořádku. Nikam se nestěhuješ. Ani nikdo jiný se nestěhuje. Pij, pomůže ti to s pamětí. Nikomu žádné peníze nedlužíš. Nikoho jsi nenaštvala.“

demence tabule 1

Lékař, který fotku tabule sdílel především pro své kolegy, uvedl pro BBC: „Neviděl jsem nic podobného ještě v žádném z tisíců domovů pro seniory. Je to láskyplné, uklidňující a praktické. Je to tak prostý nápad.“ Těchto několik poznámek, které mají sloužit k lepšímu pocitu a bezpečí seniorky s demencí, zaujalo řadu uživatelů sociálních sití, kteří mají v rodině někoho se stejnou diagnózou. A začali sdílet své tipy, jak milovaným s demencí alespoň trochu pomoci.

demence tabule 2

Uživatel Nick Brooks sdílel fotku papíru, který vytisknul pro svou matku. Přichytil ho na radiátor a napsal na něj: „Tohle je dům Nicka a Jo. Tvůj pokoj je nahoře. Nikdo nechodí spát před osmou hodinou.“

demence tabule 3

„Tady jsou nějaké pomůcky, které jsme udělali pro mé prarodiče. Fungují tak napůl,“ připsal uživatel Luke Johnson k fotce, na které jsou tři popsané listy papíru s instrukcemi. Své babičce a dědovi tak radí, v jakých situacích mají spustit alarm, proč domů přicházejí pečovatelé a také aby se nezvedali vzájemně, kdyby jeden z nich upadl.
Fotka popsané tabule byla přesdílena také na Reddit, kde uživatelka Hailley, která pracuje jako zdravotní sestra, napsala: „V jednom ze zařízení, kde jsem pracovala, jsem měla klienta, který plakal, protože měl starost o své děti a placení své stravy. Bylo obtížné ho uklidnit. Museli jsme několikrát volat jeho dětem, aby s ním promluvily. Bylo zdrcující ho vidět takhle nešťastného.“ Pro BBC poté upozornila také na to, že někteří lidé mluví s pacienty s demencí ponižujícím způsobem. Podle ní lidé nevědí, jak s druhými s demencí mluvit, jak se k nim chovat. „Chce to trpělivost,“ radí.

demence tabule 4

Demence je závažná mozková choroba zapříčiněná degenerativními změnami v mozkové tkáni. Ústředními příznaky demence je progresivní deteriorace rozumových schopností a změny osobnosti. Nejčasněji bývá postižena krátkodobá, později i dlouhodobá paměť, porušen je také úsudek a časoprostorová orientace, včetně ostatních kognitivních schopností, jakými je pozornost, schopnost komunikace, abstraktní myšlení a rozpoznávací funkce. Osobnost nemocného se postupně rozpadá, četné obtíže pro něj představují i běžné každodenní činnosti a jeho společenská role, pacient zapomíná již naučené úkony, jakými je oblékání, příprava jídla a hygiena, ztrácí své osobní věci, bloudí ve svém bydlišti. Tyto projevy velmi často doprovázejí i poruchy nálady, nezvyklé chování, nebo epizodické stavy zmatenosti (delirium) s hrozbou pádu. V případě afektivních poruch jsou nejčastějšími deprese, úzkost a apatie.

demence tabule 5

Foto: Twitter

Čtěte dále

„Vietnamský dril vztahům nepomáhá.” Navzdory rodičům skončil u filmu. Je nominován na Lva

Český herec vietnamského původu Lukáš Tran se narodil v Mostě. Většinu života pak prožil v Opavě, kam se rodiče odstěhovali za obchodem. Přestože je jeho oficiální jméno Duy Anh Tran, používá dnes včetně komunikace s rodinou českou přezdívku Lukáš, kterou mu matka s otcem po poradě s českou chůvou dali. Lukáš vystudoval bakalářský program marketingové komunikace na Fakultě multimediálních studií na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, pracovat začal jako produkční u filmu. Před časem zareagoval na inzerát herce a režiséra Jiřího Mádla, který do svého nového filmu Na střeše hledal Vietnamce. A přestože Lukáš nikdy před kamerou nestál, konkurz vyhrál. Nyní je za svůj výkon nominován na Českého lva a herectví je nyní jeho hlavní pracovní náplní i vášní.

Lukáš Houdek 19. 2. 2020

Tragédiemi opředená syrská samoživitelka finišuje studium práv. Brzy začne odznovu v Británii

Jako jednadvacetiletá uprchla ze Sýrie opředená řadou tragických zážitků a ztrát. Ty pokračovaly i po nalezení útočiště v sousedním Jordánsku. Po řadě kopanců a existenčních problémech se díky své cílevědomosti a talentu ocitla na univerzitě. A brzy spolu s rodinou začne nový život ve Velké Británii. Ta jí ve spolupráci s UNHCR, která její příběh přinesla, dala šanci.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

„Společnost se námi ráda dojímá, zároveň sama vytváří bariéry,“ říká aktivistka lobbující za práva lidí s postižením

„Princip inspiračního porna je takový, že je postižení považováno za cosi strašného, co má tedy fungovat jako motivace pro tzv. normální lidi. To by ale samo o sobě nemělo znamenat, že dojímat se je nemístné. Společnost je obecně hodně nastavená na to, že postižení je strašná věc, zároveň ale zůstává pasivní vůči odstraňování bariér. Chybí předpoklad, že postižení je obtížné právě kvůli překážkám, které by se ale daly odstranit,” říká Jitka Rudolfová. Od narození má dětskou mozkovou obrnu, je na vozíku. Vystudovala Karlovu univerzitu a pracuje pro festival Jeden svět. 

Adéla Gálová 20. 2. 2020

Jako student byl znásilněn. Dnes pomáhá dalším mužům s podobnou zkušeností

Alex Feis-Bryce je ředitelem britské organizace SurvivorsUK, která se zaměřuje na pomoc obětem znásilnění z řad mužů. Tou se stal ve studentském věku i on sám. „Věřím, že mi něco hodil do pití. Nevím to na sto procent, ale po tom, co jsem se napil, jsem najednou začal být malátný. Pak jsem usnul a on mě odnesl nahoru do ložnice. Nedlouho po tom mě znásilnil,” vzpomíná. Podle něj muži často takové zážitky před okolím tají. Bojí se posměchu, cítí současně vinu. O poradenství a skupinové terapie v rámci činnosti organizace je však enormní zájem. „Máme dlouhý waiting list,” říká. On sám se se svou zkušeností podle svých slov vyrovnal bez pomoci odborníků. Lékem mu bylo sdílení a v posledních letech zejména jeho práce.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.