Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Populární youtuberka kvůli vydírání zveřejnila, že je trans. Podpořili ji fanoušci i známé osobnosti

 

nikkie tutorials big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

23
ledna
2020

Nizozemská populární vizážistka a youtuberka Nikkie de Jager zveřejnila na svém kanále NikkieTutorials video, ve kterém se svěřuje, že se narodila jako muž. Svůj životní příběh se rozhodla s fanoušky sdílet poté, co ji neznámí lidé vydírali s tím, že informace o ní zveřejní v médiích. „Tvrdili, že to zveřejní, protože lžu, nebo jsem příliš vystrašená, abych řekla pravdu o tom, kdo skutečně jsem. Nebojím se. Od této chvíle jsem svobodná a konečně sama sebou,” řekla divákům. Video sledovaly statisíce lidí a Nikkie získala obrovskou podporu od fanoušků i známých osobností.

nikkie tutorials 1

Pětadvacetiletá Nikkie 11 let na platformě YouTube sdílí tutoriály na líčení a recenze na kosmetiku. Její kanál má několik milionů odběratelů a má za sebou spolupráci s řadou celebrit a kosmetických společností. Nyní se rozhodla podělit se se svým dosud neznámým příběhem s celým světem. „Narodila jsem se ve špatném těle, což znamená, že jsem transsexuál," uvedla v emocionálním videu. V něm následně vysvětluje, že vždy čekala na dobu, kdy se bude cítit připravená ke coming outu. Tato možnost jí nyní byla sebrána anonymními uživateli, kteří ji začali vydírat. Rozhodla se však nepodlehnout a situaci vyřešit po svém.

V pasti

Že je ženou, si Nikkie uvědomovala už od dětských let. V šesti letech dle svých slov začala nosit dlouhé vlasy, oblékala se do dívčích šatů a hrála si s líčidly a laky na nehty. Pro hormonální terapii se rozhodla ve čtrnácti a pět let poté se stala oficiálně ženou. Ve videu nyní poděkovala rodičům i okolí za podporu, které se jí vždy dostávalo.

I přes podporu rodiny a učitelů bylo pro dívku vždy těžké sdílet se všemi okolo takto soukromou záležitost. „Vždycky jsem žila jako žena a nejtěžší na tom bylo, že když ještě nejste oficiálně ženou, musíte všem okolo neustále říkat, kdo skutečně jste. Cítíte se jako v pasti,” vysvětlila Nikkie. „Setkáváte se s novými lidmi a musíte jim říkat o té své části života, kterou nechcete a nenávidíte. Nechcete být všude známá jen pro tu jednu část svého života. Ale musíte a je to těžké,” dodala.

nikkie tutorials 3

Podpora

Její video se setkalo s obrovským množstvím ohlasů. V komentářích se objevila řada příběhů, slova podpory i díků. „Je to neuvěřitelná žena a jsem na ni hrdá, že se podělila o svůj příběh,“ řekla BBC youtuberka a vizážistka SophDoesLife, která má na svém účtu přes milion odběratelů. „Je inspirací pro mnoho lidí a jsem šťastná, že se nyní může cítit se svobodně. Rozhodně má veškerou podporu kosmetické komunity,“ dodala.

nikkie tutorials 2

„Coming out je osobní věc každého člověka. Nikdo nemá právo o tom za něj rozhodovat. Je mi líto, že jsi tím musela projít, ale tleskám ti, že jsi to skvěle zvládla,” napsal americký drag herec, komik a zpěvák Jinkx Monsoon na Twitteru. Youtuberku ocenilo i několik nizozemských politiků. „Jste opravdu svobodní, pokud můžete být tím, kým jste. Vzory mají v procesu emancipace velký význam. Nikkie je vzorem pro druhé,“ napsala v tweetu ministryně školství, kultury a vědy Ingrid van Engelshoven. „O tom, co se stalo včera v noci, bych se nikdy neodvážila snít,“ uvedla následující den dojatě Nikkie. „Dostala jsem neuvěřitelné množství lásky a podpory. Moc to pro mě znamená."

Foto: FB NikkiTutorials

Čtěte dále

„Vietnamský dril vztahům nepomáhá.” Navzdory rodičům skončil u filmu. Je nominován na Lva

Český herec vietnamského původu Lukáš Tran se narodil v Mostě. Většinu života pak prožil v Opavě, kam se rodiče odstěhovali za obchodem. Přestože je jeho oficiální jméno Duy Anh Tran, používá dnes včetně komunikace s rodinou českou přezdívku Lukáš, kterou mu matka s otcem po poradě s českou chůvou dali. Lukáš vystudoval bakalářský program marketingové komunikace na Fakultě multimediálních studií na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, pracovat začal jako produkční u filmu. Před časem zareagoval na inzerát herce a režiséra Jiřího Mádla, který do svého nového filmu Na střeše hledal Vietnamce. A přestože Lukáš nikdy před kamerou nestál, konkurz vyhrál. Nyní je za svůj výkon nominován na Českého lva a herectví je nyní jeho hlavní pracovní náplní i vášní.

Lukáš Houdek 19. 2. 2020

Tragédiemi opředená syrská samoživitelka finišuje studium práv. Brzy začne odznovu v Británii

Jako jednadvacetiletá uprchla ze Sýrie opředená řadou tragických zážitků a ztrát. Ty pokračovaly i po nalezení útočiště v sousedním Jordánsku. Po řadě kopanců a existenčních problémech se díky své cílevědomosti a talentu ocitla na univerzitě. A brzy spolu s rodinou začne nový život ve Velké Británii. Ta jí ve spolupráci s UNHCR, která její příběh přinesla, dala šanci.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

„Společnost se námi ráda dojímá, zároveň sama vytváří bariéry,“ říká aktivistka lobbující za práva lidí s postižením

„Princip inspiračního porna je takový, že je postižení považováno za cosi strašného, co má tedy fungovat jako motivace pro tzv. normální lidi. To by ale samo o sobě nemělo znamenat, že dojímat se je nemístné. Společnost je obecně hodně nastavená na to, že postižení je strašná věc, zároveň ale zůstává pasivní vůči odstraňování bariér. Chybí předpoklad, že postižení je obtížné právě kvůli překážkám, které by se ale daly odstranit,” říká Jitka Rudolfová. Od narození má dětskou mozkovou obrnu, je na vozíku. Vystudovala Karlovu univerzitu a pracuje pro festival Jeden svět. 

Adéla Gálová 20. 2. 2020

Jako student byl znásilněn. Dnes pomáhá dalším mužům s podobnou zkušeností

Alex Feis-Bryce je ředitelem britské organizace SurvivorsUK, která se zaměřuje na pomoc obětem znásilnění z řad mužů. Tou se stal ve studentském věku i on sám. „Věřím, že mi něco hodil do pití. Nevím to na sto procent, ale po tom, co jsem se napil, jsem najednou začal být malátný. Pak jsem usnul a on mě odnesl nahoru do ložnice. Nedlouho po tom mě znásilnil,” vzpomíná. Podle něj muži často takové zážitky před okolím tají. Bojí se posměchu, cítí současně vinu. O poradenství a skupinové terapie v rámci činnosti organizace je však enormní zájem. „Máme dlouhý waiting list,” říká. On sám se se svou zkušeností podle svých slov vyrovnal bez pomoci odborníků. Lékem mu bylo sdílení a v posledních letech zejména jeho práce.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.