Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Tříletý chlapec je vlivem nádoru na mozku zavřený doma. Lidé ho denně chodí k jeho oknu bavit

 

quinn nemoc okno big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Členka týmu HateFree Culture.

18

září
2019

Tříletý Quinn Waters z amerického Bostonu se léčí s nádorem na mozku. Léčba zhoubného a rychle rostoucího nádoru mu srazila imunitu na minimum. Je proto neustále doma a nesmí vycházet ven. Když se lidé o malém chlapci a nemoci, se kterou bojuje, dozvěděli, začali přicházet k jeho domu a všemi možnými způsoby se ho snaží pobavit a ukrátit mu dlouhé chvíle.

quinn nemoc okno 1

Krátce poté, co Quinn Waters oslavil své třetí narozeniny, si jeho sestra Maggie všimla, že divně chodí a padá. Svěřila se proto matce Taře. Po vyšetření v nemocnici přišla diagnóza – meduloblastom, maligní rychle rostoucí mozkový nádor u dětí. Po léčbě kmenovými buňkami zůstala Quinnova imunita natolik oslabená, že obyčejné nachlazení by ho mohlo nejen přivést zpět do nemocnice, ale i ohrozit jeho život. Tato situace vedla k tomu, že malý Quinn, místo toho, aby si hrál a pobíhal venku, byl zavřený doma a jediní lidé, se kterými mohl mít přímý kontakt, byli jeho nejbližší. „Byly dny, kdy Quinn bouchal do dveří, aby se dostal ven,“ uvedla jeho matka, Tara Waters.

quinn nemoc okno 5

Quinnova rodina vytvořila facebookovou stránku The Mighty Quinn, prostřednictvím které dává veřejnosti vědět o nemoci dnes tříletého chlapce a informuje o jeho stavu i aktuálních událostech. Poté, co se rozšířily zprávy o Quinnovi, který vlivem nemoci nemůže chodit ven a letní dny tráví izolovaný doma, lidé začali chodit před okna jeho domu a nejrůznějšími způsoby ho baví a rozptylují.

quinn nemoc okno 2

Jeden den se před okny objevilo několik desítek jezdců z motorkářského klubu, jindy zase přišlo Quinnovi zamávat a pozdravit ho několik strážníků místní policie, kteří jsou zároveň kolegy Quinnovy matky. Tara Waters totiž pracuje jako policistka. „Zvuk motoru a policejních majáků jsou pro tříleté dítě zážitkem. Nemůžeme dostatečně poděkovat všem z oddělení,“ uvedli Quinnovi rodiče na facebookové stránce. Chlapcova starší sestra Maggie zatančila před domem spolu s tanečním souborem irské tance.

quinn nemoc okno 3

Ke „Quinnovu oknu“ chodí místní, známí i neznámí. Každý den se u okna objeví někdo, kdo chce malému chlapci zpříjemnit den, ať už zpěvem, tancem nebo ukázkou vycvičených psů, a zkrátit čekání na chvíli, kdy zase bude moci jít ven. Facebooková stránka je plná příspěvků a fotek z každodenních návštěv. A lidé se shodují, že tou nejkrásnější odměnou za jejich návštěvu je Quinnův úsměv.

quinn nemoc okno 4

Foto: FB stránka The Mighty Quinn

Čtěte dále

Meda se narodila se vzácným syndromem. „Problém jsem měla já, ne ona. Je těžké si to přiznat,” říká její matka

Meda Slezáková se narodila se vzácným syndromem oculo dento digitální dysplázie (ODDD). „Podle statistiky postihuje jednoho člověka z deseti milionů a na světě je popsáno jen několik stovek případů. S naší diagnózou jsme si připadali ztracení. Většina lékařů ji také slyšela poprvé,“ říká maminka Medy Petra a dodává že mezi symptomy mohou patřit potíže se zrakem, srostlé prsty na rukou, zuby bez zubní skloviny a neurologické potíže. „Když jsem měla před sebou ten bezbranný flekatý uzlíček, bála jsem se, že se bude trápit. Na vzhled je pořád kladen velký důraz. Jenže je tu také osobnost a vím, že to říká každý rodič, ale Meda je prostě bourák, má charisma a veselou povahu,“ vypráví. Jak si Meda a její rodina vedou v jejích dvou a půl letech a po sedmi hospitalizacích? 

Jiří Pasz 28. 5. 2020

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat. Naštěstí jich nebylo mnoho. 

Adéla Gálová 27. 5. 2020

„Debaty by neměly probíhat o nás bez nás,“ říká šestnáctiletá autistka

„My autisté jsme úplně normální lidé s normálními potřebami. Ale ano, je pár věcí, které mě od většiny lidí trochu odlišují. Co se každodenního života týče, tak se můj Asperger projevuje hlavně něčím, čemu se říká speciální zájem. Speciální zájmy jsou zájmy, do kterých je člověk úplně zažraný a ví o nich téměř vše,“ popisuje šestnáctiletá Kateřina Doudová, která si říká Dodo. Mezi její speciální zájmy patří především kyborgismus, věnuje se také kresbě. „Přidruženou komplikací k mé citlivé autistické duši jsou však panické ataky a nadměrné, až chorobné přemýšlení o různých problematikách. 

Marie Škardová 26. 5. 2020

„Práci máme rádi. Lidé ji neoceňují, berou to jako samozřejmost,“ říká popelář

Roman Hájek je popelářem už 26 let. „Ani já, ani kolegové se nestydíme říkat, že jsme popeláři, my tu práci máme rádi,“ říká a dodává, že se ale zároveň nesetkává ani s oceněním své práce: „Lidi naši práci berou jako samozřejmost. Moc si neumí představit, jak by to vypadalo, kdyby se neodvážely odpadky.“ Podle Hájka to popeláři nejvíce schytávají od nervózních řidičů. „Někdy to jsou nervy i pro nás, samozřejmě. Hlavně když na nás auta troubí nebo i někdy řidiči vylezou ven a jsou sprostí: ,vypadněte už tady odtuď a tak,“ popisuje denní střety se spěchajícími řidiči. 

Jiří Pasz 21. 5. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.