Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Tříletý chlapec je vlivem nádoru na mozku zavřený doma. Lidé ho denně chodí k jeho oknu bavit

 

quinn nemoc okno big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Členka týmu HateFree Culture.

18

září
2019

Tříletý Quinn Waters z amerického Bostonu se léčí s nádorem na mozku. Léčba zhoubného a rychle rostoucího nádoru mu srazila imunitu na minimum. Je proto neustále doma a nesmí vycházet ven. Když se lidé o malém chlapci a nemoci, se kterou bojuje, dozvěděli, začali přicházet k jeho domu a všemi možnými způsoby se ho snaží pobavit a ukrátit mu dlouhé chvíle.

quinn nemoc okno 1

Krátce poté, co Quinn Waters oslavil své třetí narozeniny, si jeho sestra Maggie všimla, že divně chodí a padá. Svěřila se proto matce Taře. Po vyšetření v nemocnici přišla diagnóza – meduloblastom, maligní rychle rostoucí mozkový nádor u dětí. Po léčbě kmenovými buňkami zůstala Quinnova imunita natolik oslabená, že obyčejné nachlazení by ho mohlo nejen přivést zpět do nemocnice, ale i ohrozit jeho život. Tato situace vedla k tomu, že malý Quinn, místo toho, aby si hrál a pobíhal venku, byl zavřený doma a jediní lidé, se kterými mohl mít přímý kontakt, byli jeho nejbližší. „Byly dny, kdy Quinn bouchal do dveří, aby se dostal ven,“ uvedla jeho matka, Tara Waters.

quinn nemoc okno 5

Quinnova rodina vytvořila facebookovou stránku The Mighty Quinn, prostřednictvím které dává veřejnosti vědět o nemoci dnes tříletého chlapce a informuje o jeho stavu i aktuálních událostech. Poté, co se rozšířily zprávy o Quinnovi, který vlivem nemoci nemůže chodit ven a letní dny tráví izolovaný doma, lidé začali chodit před okna jeho domu a nejrůznějšími způsoby ho baví a rozptylují.

quinn nemoc okno 2

Jeden den se před okny objevilo několik desítek jezdců z motorkářského klubu, jindy zase přišlo Quinnovi zamávat a pozdravit ho několik strážníků místní policie, kteří jsou zároveň kolegy Quinnovy matky. Tara Waters totiž pracuje jako policistka. „Zvuk motoru a policejních majáků jsou pro tříleté dítě zážitkem. Nemůžeme dostatečně poděkovat všem z oddělení,“ uvedli Quinnovi rodiče na facebookové stránce. Chlapcova starší sestra Maggie zatančila před domem spolu s tanečním souborem irské tance.

quinn nemoc okno 3

Ke „Quinnovu oknu“ chodí místní, známí i neznámí. Každý den se u okna objeví někdo, kdo chce malému chlapci zpříjemnit den, ať už zpěvem, tancem nebo ukázkou vycvičených psů, a zkrátit čekání na chvíli, kdy zase bude moci jít ven. Facebooková stránka je plná příspěvků a fotek z každodenních návštěv. A lidé se shodují, že tou nejkrásnější odměnou za jejich návštěvu je Quinnův úsměv.

quinn nemoc okno 4

Foto: FB stránka The Mighty Quinn

Čtěte dále

„Měl by shořet v pekle. Pořád je pro mě ale i tím hodným dědečkem,” říká výtvarnice Toy Box

„Celý život se potýkám s psychickými problémy. Plynou z toho, že jsem byla ve čtyřech letech zneužita nevlastním dědečkem a nebylo to zpracované,” říká známá česká výtvarnice Toy Box. Ve své tvorbě se i proto věnuje těm, jejichž hlas není slyšet. Stejně jako nebyl slyšet ten její, když byla malá. „Traumatický je celý tvůj život. Já jsem jako malá měla deprese odjakživa. Pamatuju si, jak jsem koukala na ségru a přemýšlela, proč je ona dobrá, když já jsem takhle zlá,” popisuje následky zneužití. „Když jsem dospívala, měla jsem hrozné deprese, sebevražedné stavy a doteď, když je mi špatně, mám co dělat, abych si nemyslela, že jsem zlá. A že všechny problémy zmizí, když se zabiju.” Kvůli svým psychickým problémům, které vyústily v hospitalizaci v psychiatrické léčebně, čelí řadě předsudků. Dodnes také řeší trauma v rámci rodiny a snaží se najít smíření se svou matkou. „Pro ...

Český středoškolák vozí seniory na místa, kam se vždy toužili podívat. Pomocí brýlí

Devatenáctiletý Adam Skokan je studentem maturitního ročníku Smíchovské střední průmyslové školy. Kromě studia zvládá řadu aktivit. Díky svým znalostem virtuální reality například pomáhá seniorům. „Pomocí virtuální reality dokážu velmi jednoduše dostat kohokoliv kamkoliv. Konkrétně seniory vozíme po celém světě a ukazujeme jim taková místa, kam se chtěli podívat celý život,” přibližuje pro HFC. Tato mezigenerační setkávání přinášejí mnohé zkušenosti i jemu samotnému. „Co mi přijde obzvláště důležité, je, že jsem se naučil rozpoznat, jak jednat se staršími lidmi. Někdy je třeba se bavit více technicky, někdy lidsky a někdy je i potřeba poznat, že je dobré mlčet,” říká Adam, který je také členem mezinárodních týmů a projektů. Věnuje se tak prosazování práv studentů učňovských oborů na mezinárodní úrovni i organizaci festivalů. Za svoji aktivitu a přínos ...

Její reportáže aktivizují diváky, posílají miliony. „Primární je pro mě dobrá novinařina,” říká Lea Surovcová

Lea Surovcová patří k nejvýraznějším reportérkám České televize, kde se věnuje především sociálním tématům. Vystudovala pedagogiku, učit však vydržela jen krátce. Zaujala ji novinařina a po zpravodajství v televizi Nova se usadila ve veřejnoprávní televizi. Její reportáže často hýbají veřejným děním. Rozpohybovávají jak veřejnost, která se pak mnohdy snaží protagonistům pomoci, tak mívají také za následek nastartování systémových změn. V posledních měsících organizovala po dotočení tematické reportáže sbírku aktovek pro matky samoživitelky žijící v chudobě. Zapadá taková činnost do práce novinářky? Má redaktor zodpovědnost za své respondenty a kde je v pokrývání lidských příběhů hranice hyenismu?

 


 

Lukáš Houdek 16. 10. 2019

„Postoje k uprchlíkům v Evropě jsou stále lepší. Díky zkušenostem,” říká česká vědkyně

„Lidé migranty v porovnání s dobou před deseti lety vnímají více pozitivně a tento trend sledujeme po téměř celé západní Evropě,” říká Lenka Dražanová, vědecká pracovnice Centra pro migrační politiku na Evropském univerzitním institutu v Itálii, kde se zabývá výzkumy politického chování a postoji Evropanů k migraci. Dodává, že oproti době před deseti lety jsou nálady lepší o 5 až 10 %. Za zlepšením jsou podle ní zkušenosti s uprchlíky a migranty, které lidé v západoevropských zemích běžně potkávají. „Sociologické výzkumy z poslední doby ukazují, že když se společnost stává více rozmanitou, hodnotí to lidé na začátku spíše negativně. Ale třeba za deset nebo patnáct let už to vidí mnohem pozitivněji,” vysvětluje důvody změny.


 

Lukáš Houdek 14. 10. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.