Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Autistický chlapec letěl poprvé sám letadlem. Laskavost spolucestujícího ohromila tisíce lidí

 

landon letadlo big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

16
září
2019

Koncem června se sedmiletý Landon z Las Vegas vydal poprvé sám letadlem navštívit svého otce, který žije v Portlandu. Jeho matka Alexa byla plná obav. Především proto, že Landon je autista. Alexa se obávala, že by jej cesta mohla rozrušit, což by mohlo způsobit nepříjemnosti i dalším cestujícím. Napsala proto dopis člověku, který bude sedět vedle syna, a požádala jej o pochopení a trpělivost. Odpověď, kterou dostala, ji dojala k slzám.

landon letadlo 3

Poslední měsíce ve škole nebyly pro Landona lehké, kvůli autismu se potýkal se šikanou. Proto se rodina rozhodla zpříjemnit mu prázdniny. „Landon byl nadšený, že se uvidí s otcem a bratranci. Letos se mi však narodilo dítě a neměli jsme prostředky na to, aby s Landonem někdo letěl," vysvětlila Alexa Bjornson pro server Bored Panda. „Byl to jeho pátý nebo šestý let, takže věděl co a jak. Jen jsem se obávala, aby to nebylo ,nepříjemné’ jeho spolucestujícím,“ dodala.

Dopis pro neznámého

Na letišti proto napsala dopis adresovaný neznámému cestujícímu na vedlejším sedadle. „Ahoj, tohle je Landon, je mu sedm a dnes letí poprvé sám. Má vysokofunkční autismus, což znamená, že je velmi chytrý a citlivý, ale když je ve stresu, bývá občas přecitlivělý a má sklony k hyperaktivitě. Je možné, že se tě bude opakovaně ptát, jestli už jste tam nebo si pouštět hudbu ve sluchátkách trochu víc nahlas. Kdybys mohl být trpělivý a pomoci mu cítit se dobře a bezpečně, byla bych ti navždy vděčná” uvedla v něm a dodala, že v batůžku má syn také dostatek her, které ho mohou rozptýlit. K dopisu přidala své telefonní číslo a deset dolarů jako dar za pomoc jejímu synovi.

landon letadlo 2

Laskavost spolucestujícího

Když Landonovo letadlo přistálo v Portlandu, dostala matka textovou zprávu, která ji dojala k slzám. „Ahoj, Alexo. Jmenuji se Ben a byl jsem Landonovým spolucestujícím na našem letu do Portlandu. Ptal se, jestli už tam jsme, opravdu často, ale i tak to byl fajn spolucestující. Hráli jsme kámen, nůžky, papír. Je to super kluk a ty jsi šťastná máma,” napsal jí Ben Pedraza. Alexa jeho zprávu zveřejnila na svém facebookovém účtu a ta se stala virální. Mnoho komentujících ocenilo Benovu snahu a pomoc.

landon letadlo 4

Pedraza později uvedl, že ačkoliv většinou v letadle s nikým nemluví, s Landonem se mu cestovalo skvěle. Chlapec si jej získal nejen hrami, ale sdílel s ním i některé neradostné detaily ze svého života. „Svěřil se mi, že je ve škole šikanovaný. Mám synovce s lebečními deformitami obličeje a vím, že kvůli šikaně nenávidí školu. Myslím, že je třeba o tom více mluvit a udělat vše proto, aby se šikaně postavili dospělí i děti,” okomentoval Pedraza, který chce dle svých slov zůstat s chlapcem a jeho rodinou v kontaktu. Deset dolarů od Alexy také na Landonovu počest věnoval organizaci pomáhající autistickým dětem.

Vděčnost

„Cítila jsem naprostou úlevu a vděčnost, když jsem dostala Benovu zprávu. Byla jsem ohromena a plakala jsem, když jsem viděla, že ve světě ještě existuje tolik laskavosti,” shrnula pro Bored Panda Alexa a dodala, že je ráda, že kvůli strachu nebránila synovi v letu. „Dělejte, co si myslíte, že je pro vaše děti nejlepší, a nechte je zažít, co život nabízí. Nemůžeme je učit se bát. Protože jednoho dne tu nebudeme, abychom je vedli, takže musí být připraveni a mít zkušenosti,” vzkázala ostatním rodičům.

Foto: Archiv Alexy Bjornson

Čtěte dále

Český středoškolák vozí seniory na místa, kam se vždy toužili podívat. Pomocí brýlí

Devatenáctiletý Adam Skokan je studentem maturitního ročníku Smíchovské střední průmyslové školy. Kromě studia zvládá řadu aktivit. Díky svým znalostem virtuální reality například pomáhá seniorům. „Pomocí virtuální reality dokážu velmi jednoduše dostat kohokoliv kamkoliv. Konkrétně seniory vozíme po celém světě a ukazujeme jim taková místa, kam se chtěli podívat celý život,” přibližuje pro HFC. Tato mezigenerační setkávání přinášejí mnohé zkušenosti i jemu samotnému. „Co mi přijde obzvláště důležité, je, že jsem se naučil rozpoznat, jak jednat se staršími lidmi. Někdy je třeba se bavit více technicky, někdy lidsky a někdy je i potřeba poznat, že je dobré mlčet,” říká Adam, který je také členem mezinárodních týmů a projektů. Věnuje se tak prosazování práv studentů učňovských oborů na mezinárodní úrovni i organizaci festivalů. Za svoji aktivitu a přínos ...

Její reportáže aktivizují diváky, posílají miliony. „Primární je pro mě dobrá novinařina,” říká Lea Surovcová

Lea Surovcová patří k nejvýraznějším reportérkám České televize, kde se věnuje především sociálním tématům. Vystudovala pedagogiku, učit však vydržela jen krátce. Zaujala ji novinařina a po zpravodajství v televizi Nova se usadila ve veřejnoprávní televizi. Její reportáže často hýbají veřejným děním. Rozpohybovávají jak veřejnost, která se pak mnohdy snaží protagonistům pomoci, tak mívají také za následek nastartování systémových změn. V posledních měsících organizovala po dotočení tematické reportáže sbírku aktovek pro matky samoživitelky žijící v chudobě. Zapadá taková činnost do práce novinářky? Má redaktor zodpovědnost za své respondenty a kde je v pokrývání lidských příběhů hranice hyenismu?

 


 

Lukáš Houdek 16. 10. 2019

„Postoje k uprchlíkům v Evropě jsou stále lepší. Díky zkušenostem,” říká česká vědkyně

„Lidé migranty v porovnání s dobou před deseti lety vnímají více pozitivně a tento trend sledujeme po téměř celé západní Evropě,” říká Lenka Dražanová, vědecká pracovnice Centra pro migrační politiku na Evropském univerzitním institutu v Itálii, kde se zabývá výzkumy politického chování a postoji Evropanů k migraci. Dodává, že oproti době před deseti lety jsou nálady lepší o 5 až 10 %. Za zlepšením jsou podle ní zkušenosti s uprchlíky a migranty, které lidé v západoevropských zemích běžně potkávají. „Sociologické výzkumy z poslední doby ukazují, že když se společnost stává více rozmanitou, hodnotí to lidé na začátku spíše negativně. Ale třeba za deset nebo patnáct let už to vidí mnohem pozitivněji,” vysvětluje důvody změny.


 

Lukáš Houdek 14. 10. 2019

„Ve škole se mi posmívali. Cesta k sebepřijetí je dlouhá,” říká zdravotní sestra s TC syndromem

Jaký je v Česku život s postižením obličeje? O tom ví mnohé zdravotní sestra Petra Dunajová, která se narodila se vzácným Treacher Collinsovým syndromem. Ten může způsobit nevyvinutí lícních kostí, problémy se zrakem a sluchem, rozštěpy pater či postižení dýchacích cest. „Mnozí lidé si myslí, že je při TCS postižen intelekt, ale to je veliký omyl. Lidé s TCS jsou normálně inteligentní,“ popisuje Dunajová nejčastější mýtus pojící se s jejím hendikepem. Svou odlišnost si začala uvědomovat na základní škole. „Tam se mi posmívali nebo měli nemístné poznámky spolužáci. Na slovní útoky jsem nereagovala, dělala jsem, že je neslyším,“ popisuje první těžké okamžiky a dodává: „Protože v okamžiku, kdy jsem se začala obhajovat, tak útoky zesílily. Někdy mě to strašně mrzelo, snažila jsem se nevšímat si toho, přejít to.“ Dnes se s negativními reakcemi setkává minimálně. 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.