Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

„Tvůj bordel snižuje cenu našich domů. Polepši se!” napsal anonym zoufalé matce. A děly se věci

 

do better big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

16

září
2019

Na počátku stál hrubý anonymní vzkaz od některého ze sousedů směřovaný alabamské matce Randě. Ta už několik měsíců prožívá zřejmě nejhorší období svého života. Její tříletý syn totiž bojuje s rakovinou. Vzkaz však spustil vlnu solidarity a Randa dnes má řadu nových přátel, kteří pro ni donedávna byli cizí. Dali si za cíl její rodinu podpořit stůj co stůj. A zdecimované matce trochu ulevit.

 

V polovině léta našla v poštovní schránce Randa Raglan z města Pinson v americkém státu Alabama vzkaz. „Otevřela jsem ho a našla v něm urážky ohledně mé zahrady,” uvedla pro televizi CBS. Ve vzkazu doslova stálo: „Sousedko, prosím, seber hrdost a dej trochu dopořádku exteriér svého domu. Tvůj bordel ovlivňuje prodejní hodnotu našich domů. Kdo si asi tak bude chtít vedle tebe koupit dům a koukat na to každý den? Zas tak moc námahy to nebude. Jediné, co musíš udělat, je na to nekašlat,” stálo v dopise. Ten pak namísto podpisu obsahoval výzvu: „Polepši se!!!”

To Randu zaskočilo. „Zpočátku jsem byla naštvaná. Pak jsem na to ale vůbec neměla energii,” vysvětlila. Poslední měsíce se totiž potýká s řadou těžkostí. Její manžel nedávno přišel o práci, proto je nyní obživa rodiny na jejích bedrech. Do toho před necelým rokem jejímu tříletému autistickému synovi Jaxenovi, který nemluví, diagnostikovali rakovinu. Má za sebou už sedm operací a byl více než dvacetkrát hospitalizován. Zaskočená Randa se proto rozhodla svěřit s dopisem ve facebookové skupině Co se děje v Clay (What’s Happening in Clay) a vysvětlit pro sousedy svou situaci. Věřila, že by si její odpověď mohl přečíst i anonym. Pokusila se tak vzbudit pochopení pro to, že na dohlížení na podobu prostranství kolem svého domu nemá momentálně kapacitu. „Chtěla jsem lidem ukázat, že nikdy neví, čím si druhý prochází,” popsala pro CBS.do better 1

Jaké bylo její překvapení, když za pár dní k jejímu domu dorazila společnost, která se specializuje na údržbu trávníků. A bez jakýchkoliv komentářů nebo dotazů trávník kolem celého domu posekala. A to nebylo vše. Mezitím se přes Facebook zorganizovaly desítky dobrovolníků a 10. srpna pak společně s čistícími prostředky, nářadím a v pracovních kombinézách nastoupili před Randin dům a jali se vše společně dát do pořádku. Ostatní pokračovali do supermarketu, kde nakoupili potravinové a drogistické zásoby pro její rodinu.

do better 2

„Koukejte na to. Tohle je láska,” uvedl dojatě v reportáži televize CBS přímo z místa Joey Harding, jeden z dobrovolníků, kteří dosud svou sousedku neznali. Pro něj měla akce ještě jiný vázam. Jen o dva týdny dříve se rozloučil se svou šestiletou dcerou, která zemřela na totožný druh rakoviny, s nímž bojuje Jaxen. „Být tady mi pomáhá se vyrovnat se smrtí mé dcery. Skrz to, že pomáhám jiné rodině v nouzi,” dodal.

do better 3

Dobrovolníci se rozhodli společně provázet rodinu i nadále. Založili na Facebooku skupiny Jaxen’s Army for Justice, v níž sdílejí aktuality o chlapcově stavu i potřebách, která on i jeho rodina má. „Jsem pořád v šoku, ohromená,” svěřila se se svými pocity Randa. Velkou starostí Randiny rodiny jsou totiž také peníze. Nákladnou zdravotní péči totiž často musí rodiny platit samy. Založila proto sbírku na crowdfundingovém portálu GoFundMe, jejíž výtěžek by mohl rodině pomoci s placením nákladných zdravotních výloh. Cílovou částku stanovila na 30 tisíc dolarů. Díky příspěvkům po mediálním zájmu o příběh její i zaktivizované komunity se cíli přibližuje.

Foto: FB Jaxen´s Army for Justice

Čtěte dále

„Měl by shořet v pekle. Pořád je pro mě ale i tím hodným dědečkem,” říká výtvarnice Toy Box

„Celý život se potýkám s psychickými problémy. Plynou z toho, že jsem byla ve čtyřech letech zneužita nevlastním dědečkem a nebylo to zpracované,” říká známá česká výtvarnice Toy Box. Ve své tvorbě se i proto věnuje těm, jejichž hlas není slyšet. Stejně jako nebyl slyšet ten její, když byla malá. „Traumatický je celý tvůj život. Já jsem jako malá měla deprese odjakživa. Pamatuju si, jak jsem koukala na ségru a přemýšlela, proč je ona dobrá, když já jsem takhle zlá,” popisuje následky zneužití. „Když jsem dospívala, měla jsem hrozné deprese, sebevražedné stavy a doteď, když je mi špatně, mám co dělat, abych si nemyslela, že jsem zlá. A že všechny problémy zmizí, když se zabiju.” Kvůli svým psychickým problémům, které vyústily v hospitalizaci v psychiatrické léčebně, čelí řadě předsudků. 

 


 

Luká ...

Český středoškolák vozí seniory na místa, kam se vždy toužili podívat. Pomocí brýlí

Devatenáctiletý Adam Skokan je studentem maturitního ročníku Smíchovské střední průmyslové školy. Kromě studia zvládá řadu aktivit. Díky svým znalostem virtuální reality například pomáhá seniorům. „Pomocí virtuální reality dokážu velmi jednoduše dostat kohokoliv kamkoliv. Konkrétně seniory vozíme po celém světě a ukazujeme jim taková místa, kam se chtěli podívat celý život,” přibližuje pro HFC. Tato mezigenerační setkávání přinášejí mnohé zkušenosti i jemu samotnému. „Co mi přijde obzvláště důležité, je, že jsem se naučil rozpoznat, jak jednat se staršími lidmi. Někdy je třeba se bavit více technicky, někdy lidsky a někdy je i potřeba poznat, že je dobré mlčet,” říká Adam, který je také členem mezinárodních týmů a projektů. Věnuje se tak prosazování práv studentů učňovských oborů na mezinárodní úrovni i organizaci festivalů. Za svoji aktivitu a přínos ...

Její reportáže aktivizují diváky, posílají miliony. „Primární je pro mě dobrá novinařina,” říká Lea Surovcová

Lea Surovcová patří k nejvýraznějším reportérkám České televize, kde se věnuje především sociálním tématům. Vystudovala pedagogiku, učit však vydržela jen krátce. Zaujala ji novinařina a po zpravodajství v televizi Nova se usadila ve veřejnoprávní televizi. Její reportáže často hýbají veřejným děním. Rozpohybovávají jak veřejnost, která se pak mnohdy snaží protagonistům pomoci, tak mívají také za následek nastartování systémových změn. V posledních měsících organizovala po dotočení tematické reportáže sbírku aktovek pro matky samoživitelky žijící v chudobě. Zapadá taková činnost do práce novinářky? Má redaktor zodpovědnost za své respondenty a kde je v pokrývání lidských příběhů hranice hyenismu?

 


 

Lukáš Houdek 16. 10. 2019

„Postoje k uprchlíkům v Evropě jsou stále lepší. Díky zkušenostem,” říká česká vědkyně

„Lidé migranty v porovnání s dobou před deseti lety vnímají více pozitivně a tento trend sledujeme po téměř celé západní Evropě,” říká Lenka Dražanová, vědecká pracovnice Centra pro migrační politiku na Evropském univerzitním institutu v Itálii, kde se zabývá výzkumy politického chování a postoji Evropanů k migraci. Dodává, že oproti době před deseti lety jsou nálady lepší o 5 až 10 %. Za zlepšením jsou podle ní zkušenosti s uprchlíky a migranty, které lidé v západoevropských zemích běžně potkávají. „Sociologické výzkumy z poslední doby ukazují, že když se společnost stává více rozmanitou, hodnotí to lidé na začátku spíše negativně. Ale třeba za deset nebo patnáct let už to vidí mnohem pozitivněji,” vysvětluje důvody změny.


 

Lukáš Houdek 14. 10. 2019

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.