Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Divák psal zprávařce, aby se lépe oblékla a vypadala líp. Připravila pro něj speciální vysílání

 

zpravarka kalhoty big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

15

září
2019

Ženy, které veřejně vystupují, se velmi často setkávají s hodnocením svého vzhledu - ať už jde o političky, aktivistky nebo televizní moderátorky. O tom se přesvědčila nedávno také hlasatelka zpráv americké televize KGW-TV. Té opakovaně psal divák na jejím Facebooku, aby nosila oděv, ve kterém jí to bude slušet více. Ona i její kolegové se proto rozhodli ke smeči. 

Když americká novinářka Maggie Vespa dostala poprvé zprávu od diváka jménem Jeffrey, že kalhoty s vysokým pasem, které na televizní obrazovce nosí, podle něj nejsou vůbec cool, rozhodla se nejprve nereagovat. A to přesto, že na konci zprávy stál dovětek: „Vypadají na vás opravdu podivně. Změňte, prosím, šatník. Jste až příliš krásná na to, abyste musela vypadat tak šíleně.”

zpravarka kalhoty 2

Hned příští den po jejím televizním vystoupení ale přišla další zpráva. „Panebože, dnes večer jste vypadala opravdu nepříjemně. Snažte se oblékat jako normální žena. Neplátí vás snad KGW dost na to, abyste oblečení trochu obměnila?”

zpravarka kalhoty 3

A novinářka se rozhodla, že zareaguje. Nejprve zprávu sdílela na svých sociálních sítích a po tom, co vzbudila poměrně velký rozruch mezi svými fanoušky, rozhodla se svěřit s kritikou svého vzhledu kolegům a společně se shodli, že do zpravodajství zařadí speciální vstup věnovaný právě tomuto divákovi.

 

V úvodu popsala situaci a na televizní obrazovce se objevila Jeffreyho zpráva. „Tohle Jeffreyho bizarní rozhořčení je způsobeno kalhoty s vysokým pasem. Jako tyhle (pozn. ukazuje na své kalhoty). Je to hloupé, tohle jsou mé kalhoty, líbí se mi a proto jsem si je koupila,” spustila asertivně. „Druhá věc ale je, že jsem to nasdílela na Facebooku a Twitteru a spoustu lidí to fakt naštvalo. Stovky lidí se ozvaly s komentáři na adresu tlaku, kterému ženy očividně čelí - zejména ty na očích veřejnosti - aby ztělesňovaly představu o fyzické přitažlivosti za každých okolností. Pokud tak nečiníme, je to vnímáno jako znak toho, že jsme méně důvěryhodné nebo méně schopné,” pokračovala. „ Chtěla jsem učinit statement. Takže nejen že jsem si dnes na sebe vzala tyhle vysoké kalhoty, ale nosila jsem schválně vysoké kalhoty každý den v tomto týdnu. A poprosila jsme editora, aby mě v každých vyfotil.” Na obrazovce se mezitím objevily fotografie z newsroomu v různých kalhotech s vysokým pasem, které moderátorka poslední dny nosila. „Pět pořadů, patery kalhory. Červené, modré, bílé, vínové a hnědé. A k nim jsem měla vždy stejné černé sako, aby to bylo více očividné.” A následovala plejáda fotografií jejích kolegyň, které si v průběhu týdně podobné kalhoty vzaly, aby ji podpořily.

zpravarka kalhoty 1

„Naším cílem je vyslat zprávu. Dívkám, ženám, každému. Oblékejte se, jak chcete a vypadejte, jak chcete. A pokud se někdo snaží, abyste se kvůli tomu cítily méněcenně, je to jejich problém, ne váš,” vysvětlila. „Kdybych před deseti lety dostala takovou zprávu od Jeffryho, byla bych jedna z těch, co by tohle potřebovala slyšet. Dnes jsem dost sebevědomá na to, aby se mě to nedotklo. Zatímco nosím své oblíbené kalhoty s vysokým pasem,” uzavřela.

Foto: Repro KGTV

Čtěte dále

„Měl by shořet v pekle. Pořád je pro mě ale i tím hodným dědečkem,” říká výtvarnice Toy Box

„Celý život se potýkám s psychickými problémy. Plynou z toho, že jsem byla ve čtyřech letech zneužita nevlastním dědečkem a nebylo to zpracované,” říká známá česká výtvarnice Toy Box. Ve své tvorbě se i proto věnuje těm, jejichž hlas není slyšet. Stejně jako nebyl slyšet ten její, když byla malá. „Traumatický je celý tvůj život. Já jsem jako malá měla deprese odjakživa. Pamatuju si, jak jsem koukala na ségru a přemýšlela, proč je ona dobrá, když já jsem takhle zlá,” popisuje následky zneužití. „Když jsem dospívala, měla jsem hrozné deprese, sebevražedné stavy a doteď, když je mi špatně, mám co dělat, abych si nemyslela, že jsem zlá. A že všechny problémy zmizí, když se zabiju.” Kvůli svým psychickým problémům, které vyústily v hospitalizaci v psychiatrické léčebně, čelí řadě předsudků. Dodnes také řeší trauma v rámci rodiny a snaží se najít smíření se svou matkou. „Pro ...

Český středoškolák vozí seniory na místa, kam se vždy toužili podívat. Pomocí brýlí

Devatenáctiletý Adam Skokan je studentem maturitního ročníku Smíchovské střední průmyslové školy. Kromě studia zvládá řadu aktivit. Díky svým znalostem virtuální reality například pomáhá seniorům. „Pomocí virtuální reality dokážu velmi jednoduše dostat kohokoliv kamkoliv. Konkrétně seniory vozíme po celém světě a ukazujeme jim taková místa, kam se chtěli podívat celý život,” přibližuje pro HFC. Tato mezigenerační setkávání přinášejí mnohé zkušenosti i jemu samotnému. „Co mi přijde obzvláště důležité, je, že jsem se naučil rozpoznat, jak jednat se staršími lidmi. Někdy je třeba se bavit více technicky, někdy lidsky a někdy je i potřeba poznat, že je dobré mlčet,” říká Adam, který je také členem mezinárodních týmů a projektů. Věnuje se tak prosazování práv studentů učňovských oborů na mezinárodní úrovni i organizaci festivalů. Za svoji aktivitu a přínos ...

Její reportáže aktivizují diváky, posílají miliony. „Primární je pro mě dobrá novinařina,” říká Lea Surovcová

Lea Surovcová patří k nejvýraznějším reportérkám České televize, kde se věnuje především sociálním tématům. Vystudovala pedagogiku, učit však vydržela jen krátce. Zaujala ji novinařina a po zpravodajství v televizi Nova se usadila ve veřejnoprávní televizi. Její reportáže často hýbají veřejným děním. Rozpohybovávají jak veřejnost, která se pak mnohdy snaží protagonistům pomoci, tak mívají také za následek nastartování systémových změn. V posledních měsících organizovala po dotočení tematické reportáže sbírku aktovek pro matky samoživitelky žijící v chudobě. Zapadá taková činnost do práce novinářky? Má redaktor zodpovědnost za své respondenty a kde je v pokrývání lidských příběhů hranice hyenismu?

 


 

Lukáš Houdek 16. 10. 2019

„Postoje k uprchlíkům v Evropě jsou stále lepší. Díky zkušenostem,” říká česká vědkyně

„Lidé migranty v porovnání s dobou před deseti lety vnímají více pozitivně a tento trend sledujeme po téměř celé západní Evropě,” říká Lenka Dražanová, vědecká pracovnice Centra pro migrační politiku na Evropském univerzitním institutu v Itálii, kde se zabývá výzkumy politického chování a postoji Evropanů k migraci. Dodává, že oproti době před deseti lety jsou nálady lepší o 5 až 10 %. Za zlepšením jsou podle ní zkušenosti s uprchlíky a migranty, které lidé v západoevropských zemích běžně potkávají. „Sociologické výzkumy z poslední doby ukazují, že když se společnost stává více rozmanitou, hodnotí to lidé na začátku spíše negativně. Ale třeba za deset nebo patnáct let už to vidí mnohem pozitivněji,” vysvětluje důvody změny.


 

Lukáš Houdek 14. 10. 2019

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.