Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

„Toužím po županu a šatech do kostela,“ svěřila se chudá žena řidičce Uberu. A nevycházela z údivu

 

uber jabbar big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Členka týmu HateFree Culture.

11

září
2019

Lamiyah Jabbar se ve svém volném čase věnuje práci řidičky společnosti Uber ve státě New York. Jedno srpnové ráno vezla do práce Diane, která pracuje jako obsluha v rychlém občerstvení Tim Hortons. Jak si spolu ženy během jízdy povídaly, Diane se zmínila, že už se těší na Vánoce. Doufala totiž, že by mohla dostat župan, boty na doma a šaty do kostela. Ačkoli se mohou tyto věci zdát jako běžné, Dianin rozpočet je velmi omezený, protože, jak se také Lamiye svěřila, stará se o svá vnoučata. „Říkala mi, že pečuje o vnoučata, a tak jí nezbývají peníze na to, aby si koupila něco pro sebe,“ sdělila Jabbar CBS News.

Poté, co Lamiyah odvezla Diane do zaměstnání, rozhodla se, že už ten den žádné další zákazníky nesveze a vydala se na nákup do obchodního centra. Poté se vydala zpět do restaurace s rychlým občerstvením, zastavila u okénka rychlého výdeje a překvapené Diane předala balíček. Našla v něm nejen nové šaty, ale také dárkovou kartu v hodnotě 50 dolarů, aby si mohla Diane koupit další věci, které si přála k Vánocům.

„O tomhle jsem přemýšlela od chvíle, kdy vystoupila z auta. Tak jsem musela něco udělat,“ napsala Lamiyah Jabbar na svůj Instagram. „Umíte si představit, že čekáte na Vánoce proto, abyste dostali župan, boty na doma a šaty do kostela? Často vnímáme takové věci jako samozřejmé. Ale proč někomu nepomoci, když můžeme?“ dodává Lamiyah.

A jaká byla reakce Diane? „Pane Bože! Moc děkuji! Tohle byl příšerný den a vy jste ho udělala o moc lepší!“ radovala se. Lamiyah jí pak nabídla, že pro ni po práci přijede a odveze ji domů zdarma. „Jsem člověk, kterému když svěříte své problémy, pomůže,“ dodala Lamiyah. Když navíc Diane předávala šaty, zmínila, odkud jsou a že pokud by se jí nelíbily, najde u nich účtenku a může je vrátit nebo vyměnit.

Předání „vánočních dárků“ nahrála Lamiyah na video. Později vysvětlila, že obvykle dobré skutky na sociálních sítích nesdílí. V tomto případě však udělala výjimku ve víře, že inspiruje své sledující, aby také udělali laskavost pro neznámé lidi. Video má dosud přes 24 tisíc zhlédnutí a lidé přidávají nadšené komentáře.
Laskavé gesto může pomoci potřebnému člověku a zároveň udělat radost řadě dalším.

Foto: Repro Instagram Lamiyah Jabbar

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.