Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Muž s demencí nepoznává svou ženu. Zamiloval se do ní znovu a požádal ji o ruku. Vzali se podruhé

 

anne duncan big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

9

září
2019

Demence je často velmi náročná pro člověka, který jí trpí, ale zejména pro jeho nejbližší okolí. Své o tom ví Anne Duncan ze Skotska, jejíž manžel se s nemocí potýká již devět let. Poslední rok už ji ani nepoznává. Před pár týdny však přišla pro oba velká vzpruha, která dojímá lidi po celém světě.

 

Dnes devětašedesátiletá Anne Duncan si vzala svého o dva roky staršího manžela Billyho před 12 lety. O tři roky později mu byla diagnostikována demence. V posledním roce se jeho stav začal zhoršovat a poslední měsíce už si nepamatuje ani manželčino jméno, ani to, že si ji kdysi vzal. „Uvědomila jsem si, že už jsem pro něj jen pečovatelka. Mohla bych být opravdu kdokoliv,” popsala otevřeně Anne situaci v britské ranní talkshow This Morning.

anne duncan 1

Když najednou letos v srpnu Annu zničeho nic oslovil s tím, že se mu moc líbí, zamiloval se do ní a chtěl by s ní strávit zbytek života. „Myslela jsem si, že na to zase zapomene, i když to bylo moc milé. On se mě ale další den zeptal, kdy se budeme brát,” usmívala se Anne ve studiu. Navrhla tedy, že by mohli uspořádat svatbu zanedlouho, kdy přijdou na návštěvu její kamarádky. „Chodí takhle pravidelně ke mně domů, protože pro mě je teď těžké domov opustit. Řešíme to tedy takhle,” vysvětlila. Její dcera na ni pak udeřila, že si přeci musí sehnat svatební šaty, jinak by to nebyla pravá svatba, a tak se pustily do příprav.

anne duncan 2

„Byla jsem překvapená, jak moc šťastná jsem se cítila,” přiznala Anna v ranním televizním studiu. Její kamarádka Eva pak celý obřad připravila v duchu obnoveného manželského slibu s tím, že slova přísahy upravila tak, aby jim Bill rozuměl a věděl, že si Anne bere. Obřadu se účastnila úzká rodina a pár přátel, kteří k této slavnostní příležitosti vyzdobili zahradu letního domu manželů. „Byl to ten nejkrásnější den. Moci být tam v zahradě s našimi přáteli a sdílet to společně bylo ještě perfektnější,” zhodnotila oslavu pro Independent Anna. „Bill je úžasný muž a vždy přinášel radost do životů ostatních skrz svou profesi baviče. A nikdy nepřestane vnášet radost do toho mého,” dodala.

anne duncan 3

Anna se se svým příběhem svěřila nejprve na Facebooku. „I po dvou týdnech si Bill myslí, že je pořád nově ženatý se svou novou přítelkyní, která ho dělá moc šťastným,” uzavřela radostně příspěvek, který se začal virálně šířit a vzbudil velký zájem zejména britských médií.

anne duncan 4

Foto: Archiv Anne Duncan

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.