Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Autista se první den ve škole z přetížení zhroutil. Jiný chlapec ho spontánně utěšil. Jsou nejlepší přátelé

 

connor christian big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

9

září
2019

První školní den může být pro děti velmi stresující. Tím spíše pro některé děti s poruchou autistického spektra. To byl také před pár dny případ osmiletého Connora z kansaského města Wichita. Okolní vzruchy před školou pro něj totiž překročily únosnou míru, svalil se na zem a začal brečet. Toho si všiml jiný školák, osmiletý Christian, a přirozeně si k němu sedl a začal ho utěšovat. Pak ho chytil za ruku a šli do školní budovy společně. „Viděla jsem ho na zemi s Connorem, protože Connor plakal v rohu a on se ho snažil utěšit. Chytl ho za ruku a odvedl ho před vstupní dveře. Počkali jsme, až zazvonilo a pak ho odvedl dovnitř do školy,” uvedla Christianova matka Courtney Moore. Dodala, že dnes je mezi nimi velmi silné pouto. Jedna z matek pak zveřejnila fotografii zachycující tento moment na Facebooku a ta se začala virálně šířit.

Connor se prý ten den do školy moc těšil. Současně se rozhodl, že by rád jel autobusem. Ten ale přijel o dost dříve, proto pak musel před školní budovou čekat delší dobu, než s matkou předpokládali. Spolu s ostatními. Všude kolem tak byl velký hluk, až se pro něj stal neúnosným. „Přetížit ho je poměrně snadné,” uvedla pro americkou televizi CNN jeho matka April Crites. Pro portál KAKE pak dodala, že má každý školní den strach, aby se jejímu synovi někdo neposmíval. Má totiž problémy s mluvením a neustále se v lavici pohybuje.

connor christian 1

„Byl na mě moc milý. Byl to první školní den a já jsem začal brečet. On mi pak pomohl a já byl šťastný,” uvedl pro portál KAKE malý Connor, zatímco se svým novým kamarádem hraje videohry. Oba chlapci si hned padli do oka a dnes už si hrají převážně spolu. „Je tak nadšený z toho, že má kamaráda,” prozradila Connorova matka April. „Přišel za mnou a řekl mi: ‚Mám ho rád.’” Christian o autismu svého nového kamaráda vůbec nejprve nevěděl. Podle svých slov viděl dítě, které potřebovalo pomoct, proto mu přišlo logické se toho zhostit. „Našel mě, chytil mě za ruku a mně štěstím tekly slzy,” říká malý Connor.

„Nezáleží na barvě, nezáleží na pohlaví, nezáleží na postižení a nezáleží vlastně na ničem. Jen na tom, aby byl člověk milý, s otevřeným srdcem. To je to, co na tomto světě potřebujeme,” uzavírá dojatě Connorova matka April.

Foto: Courtney Moore

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.