Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Kariéru tanečnice zasáhla alopecie. Nevzdala se, dnes tančí bez paruky a je inspirací pro mnohé

 

christie alopecie big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

8
září
2019

„Prvního června jsem se chystala na dovolenou, na oslavu svých narozenin a především na promoci. Plánovala jsem si svůj další život a ještě jsem netušila, že život není vždy podle plánu,” začíná na svém blogu vyprávět svůj příběh pětadvacetiletá modelka a tanečnice Christie Valdiserri z americké Pensylvánie. „Vzpomínám si, jak jsem to ráno ukazovala mámě a nejlepší kamarádce malou skvrnu chybějících vlasů zezadu na hlavě. Říkala jsem si, že je to divné, ale že se to určitě vyřeší,” vzpomíná na okamžik před třemi lety. Tehdy dvaadvacetiletá blonďatá dívka ukončila vysokou školu a chystala se pracovat na své vysněné kariéře tanečnice. Do jejího života však zasáhla alopecie, onemocnění, které způsobuje ztrátu vlasů a ochlupení.

christie alopecie 2

Po letní dovolené se Christie s vervou pustila do práce. Odstěhovala se do New Yorku, kde byla po škole přijata do tanečního programu. „Pamatuji si, že jsem v rámci programu absolvovala ,simulované konkurzy’, kde jsme museli vypadat co nejlépe - mít dokonalé vlasy a make-up. A já přišla s plešatými skvrnami objevujícími se po celé hlavě. Tady už nešlo jen o můj vzhled, v sázce byla moje kariéra,” popisuje Christie okamžiky, kdy se kromě stresu z každodenního dojíždění a tvrdého tréningu musela vyrovnávat ještě se vzrůstající panikou kvůli svým problémům s vlasy.

christie alopecie 5

Chomáče vlasů každý den

Po pár týdnech se jí podařilo sehnat v New Yorku dermatologa a dozvěděla se diagnózu. „Moje mladé naivní já bylo zoufalé a ztracené. Domluvila jsem si léčbu pomocí steroidových injekcí po celé hlavě. Chodila jsem na injekce a pak spěchala na zkoušky. Každý den byl plný stresu a deprese, ale nevzdávala jsem se,” svěřuje se Christie. Léčba však vůbec nezabrala a její vlasy se ztrácely dál. „Vzpomínám si jen na strach z návratu domů po dlouhém dni plného tance. Byla jsem zpocená, ale nechtěla jsem se sprchovat. Protože sprchování bylo nejhorší součástí mého dne. Na zem padaly chomáče a chomáče vlasů. Každý den,” dodává.

Po týdnech neúspěšné léčby Christie zbyla jediná možnost - paruka. Při jejím vybírání na ni celá situace dolehla. „Měli jsme konzultaci, mluvili jsme o cenách a pamatuji si, jak jsem tam seděla a úplně se zhroutila. Byla jsem zdrcená,” přiznává. „Z myšlenek, které mi denně procházejí hlavou, asi 85 procent nějak souvisí s vypadáváním vlasů. Jako profesionální tanečnice jsem vyděšená před každým konkurzem. Tanec s parukou? To je samo o sobě výzva, ale jaké by to bylo, kdybych tančila a vlasy mi odletěly?” svěřuje se se svými obavami.

christie alopecie 4

Když prší, musíš najít deštník a projít deštěm

Přestože překonávat všechny obtíže související s nemocí není jednoduché, rozhodla se Christie, že to nevzdá a své sny si splní. „Když prší, musíš najít deštník a projít deštěm,” opakovala si stále. Chodila na hodiny tance a pracovala v restauraci, aby vydělala na nájem. „Mám velmi živou vzpomínku na to, jak u mého stolu seděla s rodinou dívka bez vlasů. Zasáhlo mě to a zeptala jsem se jejího otce, jestli má alopecii. A on odpověděl: ,Ano, ale nechce nosit paruku, chce být sama sebou a přijmout to.’ Ta holčička mě toho dne toho tolik naučila. Měla svůj pohled na věc a nestarala se o názory ostatních lidí. To je i můj cíl.”

christie alopecie 1

Letos v polovině července vystoupila Christie jako modelka na akci Miami Swim Week a během vystoupení si na molu sundala paruku. „Tento víkend jsem dostala daleko víc než jen titul Top 17, dnes cítím důvěru a lásku k sobě jako k plešaté ženě. Děkuji všem, kteří vnímali jako krásné to, co jsem vždy cítila jako svoji vadu. Teď konečně chápu, že nejde o žádnou vadu, ale o moje pravé já, které bylo nyní ukázano tím nejkrásnějším možným způsobem,” napsala svoje dojmy z akce na facebookový účet A její odvahu ocenila i řada dalších lidí, kteří se potýkají s podobnými problémy.

Inspirace

„Děkuji moc za vaše povzbuzující slova. Mám téměř dvanáctiletou dceru a má krásnou hlavu bez vlasů, ale občas vypadá smutně a bojím se o její budoucnost. Aby jí její problémy nestáhly na dno. Když vidím, jak jste to vše obrátila v dobré, dává mi to naději. Děkuji,” okomentovala Christiino vystoupení uživatelka Melissa Myles. Její slova a sebevědomí povzbudily i Stepha Wyatta, který uvedl: „Má krásná vnučka, Kylie, má alopecii. Dnes jako žena vdaná za muže, který ji zbožňuje, je hrdá a šťastná. Vlasy jsou ozdobou, ale neurčují krásu. Krása přichází ze srdce a krásná žena září zevnitř.” Komentář doplnila i Maria Bull, která také bojuje s vypadáváním vlasů. „Vím, jak to sráží sebedůvěru. Tato krásná žena to zvládla velmi dobře. Úžasná inspirace,” uvedla.

christie alopecie 3

Cesta k sebepřijetí

„Myslím, že v poslední době jsem se naučila milovat sama sebe a nestydět se za svou plešatost, protože jsem si uvědomila svou sílu. Jakmile jsem se začala otevírat lidem v mém životě, to, jak reagovali a co řekli o mé postavě, nikdy nezapomenu. Povzbuzovali mě, abych se zamilovala do této nezávislé, silné dívky, která má v sobě mnohem víc než jen vypadávání vlasů. Všem skutečným přátelům v mém životě, kteří tu pro mě byli na této cestě k sebepřijetí, děkuji za to, že jste mě viděli krásnou,” uzavřela Christie Valdiserri, která dnes pracuje jako taneční a fitness trenérka pro klub Elements Dance Space v Los Angeles.

Vypadávání vlasů v důsledku léčby chemoterapií, alopecie nebo dalších nemocí, postihuje také Čechy. Díky různým iniciativám jim stále více lidí věnuje své vlasy na paruky. Přemýšlíte také o darování? Podívejte se na možnosti.

Foto: Instagram Christie Valdiserri

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.