Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Kariéru tanečnice zasáhla alopecie. Nevzdala se, dnes tančí bez paruky a je inspirací pro mnohé

 

christie alopecie big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

8
září
2019

„Prvního června jsem se chystala na dovolenou, na oslavu svých narozenin a především na promoci. Plánovala jsem si svůj další život a ještě jsem netušila, že život není vždy podle plánu,” začíná na svém blogu vyprávět svůj příběh pětadvacetiletá modelka a tanečnice Christie Valdiserri z americké Pensylvánie. „Vzpomínám si, jak jsem to ráno ukazovala mámě a nejlepší kamarádce malou skvrnu chybějících vlasů zezadu na hlavě. Říkala jsem si, že je to divné, ale že se to určitě vyřeší,” vzpomíná na okamžik před třemi lety. Tehdy dvaadvacetiletá blonďatá dívka ukončila vysokou školu a chystala se pracovat na své vysněné kariéře tanečnice. Do jejího života však zasáhla alopecie, onemocnění, které způsobuje ztrátu vlasů a ochlupení.

christie alopecie 2

Po letní dovolené se Christie s vervou pustila do práce. Odstěhovala se do New Yorku, kde byla po škole přijata do tanečního programu. „Pamatuji si, že jsem v rámci programu absolvovala ,simulované konkurzy’, kde jsme museli vypadat co nejlépe - mít dokonalé vlasy a make-up. A já přišla s plešatými skvrnami objevujícími se po celé hlavě. Tady už nešlo jen o můj vzhled, v sázce byla moje kariéra,” popisuje Christie okamžiky, kdy se kromě stresu z každodenního dojíždění a tvrdého tréningu musela vyrovnávat ještě se vzrůstající panikou kvůli svým problémům s vlasy.

christie alopecie 5

Chomáče vlasů každý den

Po pár týdnech se jí podařilo sehnat v New Yorku dermatologa a dozvěděla se diagnózu. „Moje mladé naivní já bylo zoufalé a ztracené. Domluvila jsem si léčbu pomocí steroidových injekcí po celé hlavě. Chodila jsem na injekce a pak spěchala na zkoušky. Každý den byl plný stresu a deprese, ale nevzdávala jsem se,” svěřuje se Christie. Léčba však vůbec nezabrala a její vlasy se ztrácely dál. „Vzpomínám si jen na strach z návratu domů po dlouhém dni plného tance. Byla jsem zpocená, ale nechtěla jsem se sprchovat. Protože sprchování bylo nejhorší součástí mého dne. Na zem padaly chomáče a chomáče vlasů. Každý den,” dodává.

Po týdnech neúspěšné léčby Christie zbyla jediná možnost - paruka. Při jejím vybírání na ni celá situace dolehla. „Měli jsme konzultaci, mluvili jsme o cenách a pamatuji si, jak jsem tam seděla a úplně se zhroutila. Byla jsem zdrcená,” přiznává. „Z myšlenek, které mi denně procházejí hlavou, asi 85 procent nějak souvisí s vypadáváním vlasů. Jako profesionální tanečnice jsem vyděšená před každým konkurzem. Tanec s parukou? To je samo o sobě výzva, ale jaké by to bylo, kdybych tančila a vlasy mi odletěly?” svěřuje se se svými obavami.

christie alopecie 4

Když prší, musíš najít deštník a projít deštěm

Přestože překonávat všechny obtíže související s nemocí není jednoduché, rozhodla se Christie, že to nevzdá a své sny si splní. „Když prší, musíš najít deštník a projít deštěm,” opakovala si stále. Chodila na hodiny tance a pracovala v restauraci, aby vydělala na nájem. „Mám velmi živou vzpomínku na to, jak u mého stolu seděla s rodinou dívka bez vlasů. Zasáhlo mě to a zeptala jsem se jejího otce, jestli má alopecii. A on odpověděl: ,Ano, ale nechce nosit paruku, chce být sama sebou a přijmout to.’ Ta holčička mě toho dne toho tolik naučila. Měla svůj pohled na věc a nestarala se o názory ostatních lidí. To je i můj cíl.”

christie alopecie 1

Letos v polovině července vystoupila Christie jako modelka na akci Miami Swim Week a během vystoupení si na molu sundala paruku. „Tento víkend jsem dostala daleko víc než jen titul Top 17, dnes cítím důvěru a lásku k sobě jako k plešaté ženě. Děkuji všem, kteří vnímali jako krásné to, co jsem vždy cítila jako svoji vadu. Teď konečně chápu, že nejde o žádnou vadu, ale o moje pravé já, které bylo nyní ukázano tím nejkrásnějším možným způsobem,” napsala svoje dojmy z akce na facebookový účet A její odvahu ocenila i řada dalších lidí, kteří se potýkají s podobnými problémy.

Inspirace

„Děkuji moc za vaše povzbuzující slova. Mám téměř dvanáctiletou dceru a má krásnou hlavu bez vlasů, ale občas vypadá smutně a bojím se o její budoucnost. Aby jí její problémy nestáhly na dno. Když vidím, jak jste to vše obrátila v dobré, dává mi to naději. Děkuji,” okomentovala Christiino vystoupení uživatelka Melissa Myles. Její slova a sebevědomí povzbudily i Stepha Wyatta, který uvedl: „Má krásná vnučka, Kylie, má alopecii. Dnes jako žena vdaná za muže, který ji zbožňuje, je hrdá a šťastná. Vlasy jsou ozdobou, ale neurčují krásu. Krása přichází ze srdce a krásná žena září zevnitř.” Komentář doplnila i Maria Bull, která také bojuje s vypadáváním vlasů. „Vím, jak to sráží sebedůvěru. Tato krásná žena to zvládla velmi dobře. Úžasná inspirace,” uvedla.

christie alopecie 3

Cesta k sebepřijetí

„Myslím, že v poslední době jsem se naučila milovat sama sebe a nestydět se za svou plešatost, protože jsem si uvědomila svou sílu. Jakmile jsem se začala otevírat lidem v mém životě, to, jak reagovali a co řekli o mé postavě, nikdy nezapomenu. Povzbuzovali mě, abych se zamilovala do této nezávislé, silné dívky, která má v sobě mnohem víc než jen vypadávání vlasů. Všem skutečným přátelům v mém životě, kteří tu pro mě byli na této cestě k sebepřijetí, děkuji za to, že jste mě viděli krásnou,” uzavřela Christie Valdiserri, která dnes pracuje jako taneční a fitness trenérka pro klub Elements Dance Space v Los Angeles.

Vypadávání vlasů v důsledku léčby chemoterapií, alopecie nebo dalších nemocí, postihuje také Čechy. Díky různým iniciativám jim stále více lidí věnuje své vlasy na paruky. Přemýšlíte také o darování? Podívejte se na možnosti.

Foto: Instagram Christie Valdiserri

Čtěte dále

„Vietnamský dril vztahům nepomáhá.” Navzdory rodičům skončil u filmu. Je nominován na Lva

Český herec vietnamského původu Lukáš Tran se narodil v Mostě. Většinu života pak prožil v Opavě, kam se rodiče odstěhovali za obchodem. Přestože je jeho oficiální jméno Duy Anh Tran, používá dnes včetně komunikace s rodinou českou přezdívku Lukáš, kterou mu matka s otcem po poradě s českou chůvou dali. Lukáš vystudoval bakalářský program marketingové komunikace na Fakultě multimediálních studií na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, pracovat začal jako produkční u filmu. Před časem zareagoval na inzerát herce a režiséra Jiřího Mádla, který do svého nového filmu Na střeše hledal Vietnamce. A přestože Lukáš nikdy před kamerou nestál, konkurz vyhrál. Nyní je za svůj výkon nominován na Českého lva a herectví je nyní jeho hlavní pracovní náplní i vášní.

Lukáš Houdek 19. 2. 2020

Tragédiemi opředená syrská samoživitelka finišuje studium práv. Brzy začne odznovu v Británii

Jako jednadvacetiletá uprchla ze Sýrie opředená řadou tragických zážitků a ztrát. Ty pokračovaly i po nalezení útočiště v sousedním Jordánsku. Po řadě kopanců a existenčních problémech se díky své cílevědomosti a talentu ocitla na univerzitě. A brzy spolu s rodinou začne nový život ve Velké Británii. Ta jí ve spolupráci s UNHCR, která její příběh přinesla, dala šanci.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

„Společnost se námi ráda dojímá, zároveň sama vytváří bariéry,“ říká aktivistka lobbující za práva lidí s postižením

„Princip inspiračního porna je takový, že je postižení považováno za cosi strašného, co má tedy fungovat jako motivace pro tzv. normální lidi. To by ale samo o sobě nemělo znamenat, že dojímat se je nemístné. Společnost je obecně hodně nastavená na to, že postižení je strašná věc, zároveň ale zůstává pasivní vůči odstraňování bariér. Chybí předpoklad, že postižení je obtížné právě kvůli překážkám, které by se ale daly odstranit,” říká Jitka Rudolfová. Od narození má dětskou mozkovou obrnu, je na vozíku. Vystudovala Karlovu univerzitu a pracuje pro festival Jeden svět. 

Adéla Gálová 20. 2. 2020

Jako student byl znásilněn. Dnes pomáhá dalším mužům s podobnou zkušeností

Alex Feis-Bryce je ředitelem britské organizace SurvivorsUK, která se zaměřuje na pomoc obětem znásilnění z řad mužů. Tou se stal ve studentském věku i on sám. „Věřím, že mi něco hodil do pití. Nevím to na sto procent, ale po tom, co jsem se napil, jsem najednou začal být malátný. Pak jsem usnul a on mě odnesl nahoru do ložnice. Nedlouho po tom mě znásilnil,” vzpomíná. Podle něj muži často takové zážitky před okolím tají. Bojí se posměchu, cítí současně vinu. O poradenství a skupinové terapie v rámci činnosti organizace je však enormní zájem. „Máme dlouhý waiting list,” říká. On sám se se svou zkušeností podle svých slov vyrovnal bez pomoci odborníků. Lékem mu bylo sdílení a v posledních letech zejména jeho práce.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.