Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Mladý muž držel v letadle za ruku seniorku, aby se nebála. Dojemné fotky momentu obletěly svět

 

seniorka letadlo big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Členka týmu HateFree Culture.

5

září
2019

Američanka Megan Ashley cestovala toto léto ze San Diega do Nashvillu. Na palubě letadla si všimla 96leté ženy, která se mladému muži sedícímu vedle ní svěřovala, že letí navštívit svou rodinu, naposledy ale cestovala letadlem před 15 lety a nyní má strach. I když vedle seniorky seděla její dcera, byl to právě mladý muž, ke komu se obrátila, když se letadlo připravilo ke startu, nabíralo rychlost a začalo se odlepovat od země. „Poprosila ho, aby ji při startu držel za ruku a poté se ho chytila znovu, když letadlem hýbaly turbulence,“ vyprávěla svůj zážitek z letu Megan Ashley.

„Ten mladý gentleman ji ochotně vzal za ruku, nechal seniorku, aby se ho držela, a snažil se ji uklidnit. Klidně s ní mluvil a vysvětloval jí vše, co se zrovna dělo. Když si paní potřebovala dojít na toaletu, pomohl jí vstát ze sedadla a pak ji starostlivě sledoval, když procházela uličkou. Byl jejím andělem,“ dodala.

seniorka1

Laskavost cestujícího a jeho péče o seniorku pokračovala i po přistání v Nashvillu. Když z letadla vystoupili, mladík trval na tom, že jí vezme kufr a pomohl jí posadit se do vozíku. Když seniorka ztratila z dohledu svou dceru, s níž cestovala, čekal s ní muž až do chvíle, kdy se s dcerou opět sešla.

Megan Ashley se laskavost muže dotkla natolik, že během letu pořídila několik fotografií, jak se viditelně rozrušená seniorka drží muže a hledá u něj útěchu. Snímky pak zveřejnila na Facebooku. „Odcházela jsem z letiště dojatá k slzám. Byla jsem nesmírně vděčná za to, že jsou tu stále tak úžasní lidé jako tento muž. Smekám před vámi klobouk, pane, za vaše laskavé srdce a soucit, který jste projevil zcela neznámému člověku. Nikdy před tím jsem při cestování nebyla takhle dojatá,“ vzkázala Megan. Později se svěřila, že loni na podzim zemřela její babička, proto ji laskavost a zájem o ženu v pokročilém věku tolik zasáhla.

seniorka2

 

Meganiny fotky z letadla sdílely desetitisíce lidí a dostaly se také k onomu muži, který byl 96leté ženě během letu velkou oporou. Jmenuje se Ben Miller a podle svých slov prohodil se seniorkou několik zdvořilostních frází hned po nástupu do letadla, kdy se vedle ní a její dcery usadil. Ta se mu ihned svěřila, že neletěla již 15 let a zneklidňuje ji právě start letadla. „No a potom se zeptala, jestli ji budu držet za ruku. Tak jsem řekl, že samozřejmě,“ uvedl Ben Miller, který pracuje jako advokát v právnické firmě a shodou okolností se zabývá zanedbáváním péče v domovech pro seniory. Miller, který nevyužívá sociální sítě, byl zájmem, který fotky, na nichž drží seniorku za ruku, vyvolaly, nesmírně překvapen. „Přeju si, aby to, co jsem pro seniorku na palubě udělal, nebylo tak neobvyklé,“ dodal.

seniorka3

Megan, která tuto vlnu zájmu a sdílení vyvolala, se snaží najít také 96letou ženu jménem Virginia. Ví o ní jen několik málo informací, a tak s jejím hledáním pomáhají také média, která prosí své čtenáře, aby se jim v případě, že tuto dámu znají, ozvali.

Foto: FB Megan Ashley

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.