Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Mladý muž držel v letadle za ruku seniorku, aby se nebála. Dojemné fotky momentu obletěly svět

 

seniorka letadlo big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Členka týmu HateFree Culture.

5

září
2019

Američanka Megan Ashley cestovala toto léto ze San Diega do Nashvillu. Na palubě letadla si všimla 96leté ženy, která se mladému muži sedícímu vedle ní svěřovala, že letí navštívit svou rodinu, naposledy ale cestovala letadlem před 15 lety a nyní má strach. I když vedle seniorky seděla její dcera, byl to právě mladý muž, ke komu se obrátila, když se letadlo připravilo ke startu, nabíralo rychlost a začalo se odlepovat od země. „Poprosila ho, aby ji při startu držel za ruku a poté se ho chytila znovu, když letadlem hýbaly turbulence,“ vyprávěla svůj zážitek z letu Megan Ashley.

„Ten mladý gentleman ji ochotně vzal za ruku, nechal seniorku, aby se ho držela, a snažil se ji uklidnit. Klidně s ní mluvil a vysvětloval jí vše, co se zrovna dělo. Když si paní potřebovala dojít na toaletu, pomohl jí vstát ze sedadla a pak ji starostlivě sledoval, když procházela uličkou. Byl jejím andělem,“ dodala.

seniorka1

Laskavost cestujícího a jeho péče o seniorku pokračovala i po přistání v Nashvillu. Když z letadla vystoupili, mladík trval na tom, že jí vezme kufr a pomohl jí posadit se do vozíku. Když seniorka ztratila z dohledu svou dceru, s níž cestovala, čekal s ní muž až do chvíle, kdy se s dcerou opět sešla.

Megan Ashley se laskavost muže dotkla natolik, že během letu pořídila několik fotografií, jak se viditelně rozrušená seniorka drží muže a hledá u něj útěchu. Snímky pak zveřejnila na Facebooku. „Odcházela jsem z letiště dojatá k slzám. Byla jsem nesmírně vděčná za to, že jsou tu stále tak úžasní lidé jako tento muž. Smekám před vámi klobouk, pane, za vaše laskavé srdce a soucit, který jste projevil zcela neznámému člověku. Nikdy před tím jsem při cestování nebyla takhle dojatá,“ vzkázala Megan. Později se svěřila, že loni na podzim zemřela její babička, proto ji laskavost a zájem o ženu v pokročilém věku tolik zasáhla.

seniorka2

 

Meganiny fotky z letadla sdílely desetitisíce lidí a dostaly se také k onomu muži, který byl 96leté ženě během letu velkou oporou. Jmenuje se Ben Miller a podle svých slov prohodil se seniorkou několik zdvořilostních frází hned po nástupu do letadla, kdy se vedle ní a její dcery usadil. Ta se mu ihned svěřila, že neletěla již 15 let a zneklidňuje ji právě start letadla. „No a potom se zeptala, jestli ji budu držet za ruku. Tak jsem řekl, že samozřejmě,“ uvedl Ben Miller, který pracuje jako advokát v právnické firmě a shodou okolností se zabývá zanedbáváním péče v domovech pro seniory. Miller, který nevyužívá sociální sítě, byl zájmem, který fotky, na nichž drží seniorku za ruku, vyvolaly, nesmírně překvapen. „Přeju si, aby to, co jsem pro seniorku na palubě udělal, nebylo tak neobvyklé,“ dodal.

seniorka3

Megan, která tuto vlnu zájmu a sdílení vyvolala, se snaží najít také 96letou ženu jménem Virginia. Ví o ní jen několik málo informací, a tak s jejím hledáním pomáhají také média, která prosí své čtenáře, aby se jim v případě, že tuto dámu znají, ozvali.

Foto: FB Megan Ashley

Čtěte dále

„Vietnamský dril vztahům nepomáhá.” Navzdory rodičům skončil u filmu. Je nominován na Lva

Český herec vietnamského původu Lukáš Tran se narodil v Mostě. Většinu života pak prožil v Opavě, kam se rodiče odstěhovali za obchodem. Přestože je jeho oficiální jméno Duy Anh Tran, používá dnes včetně komunikace s rodinou českou přezdívku Lukáš, kterou mu matka s otcem po poradě s českou chůvou dali. Lukáš vystudoval bakalářský program marketingové komunikace na Fakultě multimediálních studií na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, pracovat začal jako produkční u filmu. Před časem zareagoval na inzerát herce a režiséra Jiřího Mádla, který do svého nového filmu Na střeše hledal Vietnamce. A přestože Lukáš nikdy před kamerou nestál, konkurz vyhrál. Nyní je za svůj výkon nominován na Českého lva a herectví je nyní jeho hlavní pracovní náplní i vášní.

Lukáš Houdek 19. 2. 2020

Tragédiemi opředená syrská samoživitelka finišuje studium práv. Brzy začne odznovu v Británii

Jako jednadvacetiletá uprchla ze Sýrie opředená řadou tragických zážitků a ztrát. Ty pokračovaly i po nalezení útočiště v sousedním Jordánsku. Po řadě kopanců a existenčních problémech se díky své cílevědomosti a talentu ocitla na univerzitě. A brzy spolu s rodinou začne nový život ve Velké Británii. Ta jí ve spolupráci s UNHCR, která její příběh přinesla, dala šanci.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

„Společnost se námi ráda dojímá, zároveň sama vytváří bariéry,“ říká aktivistka lobbující za práva lidí s postižením

„Princip inspiračního porna je takový, že je postižení považováno za cosi strašného, co má tedy fungovat jako motivace pro tzv. normální lidi. To by ale samo o sobě nemělo znamenat, že dojímat se je nemístné. Společnost je obecně hodně nastavená na to, že postižení je strašná věc, zároveň ale zůstává pasivní vůči odstraňování bariér. Chybí předpoklad, že postižení je obtížné právě kvůli překážkám, které by se ale daly odstranit,” říká Jitka Rudolfová. Od narození má dětskou mozkovou obrnu, je na vozíku. Vystudovala Karlovu univerzitu a pracuje pro festival Jeden svět. 

Adéla Gálová 20. 2. 2020

Jako student byl znásilněn. Dnes pomáhá dalším mužům s podobnou zkušeností

Alex Feis-Bryce je ředitelem britské organizace SurvivorsUK, která se zaměřuje na pomoc obětem znásilnění z řad mužů. Tou se stal ve studentském věku i on sám. „Věřím, že mi něco hodil do pití. Nevím to na sto procent, ale po tom, co jsem se napil, jsem najednou začal být malátný. Pak jsem usnul a on mě odnesl nahoru do ložnice. Nedlouho po tom mě znásilnil,” vzpomíná. Podle něj muži často takové zážitky před okolím tají. Bojí se posměchu, cítí současně vinu. O poradenství a skupinové terapie v rámci činnosti organizace je však enormní zájem. „Máme dlouhý waiting list,” říká. On sám se se svou zkušeností podle svých slov vyrovnal bez pomoci odborníků. Lékem mu bylo sdílení a v posledních letech zejména jeho práce.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.