Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Snímky z hinduistické gay svatby dobývají internet. „Dávají ostatním naději,” říká ženich

 

gay svatba hindu big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

4

září
2019

Snímky fotografky Charmi Peña, která v polovině července dokumentovala hinduistický svatební obřad dvou mužů v New Jersey, se virálně šíří internetem. A to včetně Indie, kde byl homosexuální styk dvou mužů nebo žen ještě minulý rok trestný. Oba novomanželské jsou reakcemi překvapeni. Mají podle svých slov velkou radost, jaký měla jejich malá svatba na řadu lidí po celém světě dopad.

gay svatba hindu 11

Aditya Madiraju potkal Amita Shaha v jednom z malých newyorských barů, kde oba žijí, před třemi lety na oslavě narozenin. Padli si do oka a od toho večera jsou spolu. Přestože úspěšný choeograf Amit říká, že jsou každý povahově úplně jiný, rádi by spolu strávili zbytek života. A proto se letos vzali.

gay svatba hindu 1

Začátkem roku podstoupili civilní sňatek, toužili však také podle svých slov uctít vlastní indické kořeny. A tak v polovině července absolvovali tradiční svatební obřad v hinduistickém chrámu. „Adityovi rodiče žijí v Indii a zrovna v té době se nás chystali vůbec poprvé ve Spojených státech navštívit. Byla to tedy ideální příležitost,” popsal pro indický Vogue Amit.

gay svatba hindu 2

V samotné Indii donedávna platil zákaz homosexuálního styku pod pohrůžkou vězení. Zákon známý pod číslem 377 byl v zemi zaveden pod správou Britů v roce 1861. Před rokem ho pak indický Nejvyšší soud označil za protiústavní a zákon byl zrušen. Gayové, lesby, bisexuálnové a trans lidi se však v těchto komunitách velmi často setkávaí s nepochopením i nadále. A to platí také pro četné tradiční komunity Indů po celém světě, mimo Indii. I proto měli Aditya s Amitem obavy, jak budou rodiče na jejich coming out reagovat. Po prvním společném roce se však rozhodli navzájem rodinám představit. K jejich úlevě vše dopadlo dobře. „Máme velké štěstí, že máme rodiče, kteří nás velmi podporují,” uvedl Amit.

gay svatba hindu 3

Tradiční hinduistický obřad se konal v mramorem zdobeném chrámu BAPS Shri Swaminarayan Mandir v New Jersey a oba ženiši byli oblečení do tradičních bohatě zdobených indických košil (kurta). Následovala zahradní párty, kde nechyběla ani typická hinduistická výzdoba v podobě řetězů z afrikánů.

gay svatba hindu 4

Přestože se obřadu a následné slavnosti účastnila jen úzká rodina a nejbližší přátelé, stal se z události celosvětový hit. Dokumentovala ho totiž fotografka Charmi Peña. Krátce po zveřejnění fotografií na sociálních sítích se snímky začaly virálně šířit. A nejen po Spojených státech, ale také v Indii. „Věděla jsem, že dokumentuju něco velkého pro indickou komunitu. A má intuice se pak potvrdila prostřednictvím kvanta zpráv od LGBTQ lidí, kteří psali, že jim snímky dodávají naději,” uvedla autorka fotografií pro server Bored Panda. „Na reprezentaci záleží. A to, když vím, jak pozornost upřená na ně pomáhá druhým, je pro mě strašně naplňující.”

gay svatba hindu 5

Podobně to vnímá i jeden z novomanželů Amit. „Vůbec jsme si neuvědomili, jaký dopad by mohla jednoduchá svatba v chrámu mít na lidi po celém světě, kteří hledají naději. Pro přijetí, toleranci a štěstí žádný recept není. Jen musíte najít toho správného partnera, se kterým ten společný krok uděláte. Dejme pravdě naší lásky možnost mluvit sama za sebe,” uzavírá.

gay svatba hindu 6

gay svatba hindu 7

gay svatba hindu 8

gay svatba hindu 9

gay svatba hindu 10

Foto: Charmi Peña

Čtěte dále

„Vietnamský dril vztahům nepomáhá.” Navzdory rodičům skončil u filmu. Je nominován na Lva

Český herec vietnamského původu Lukáš Tran se narodil v Mostě. Většinu života pak prožil v Opavě, kam se rodiče odstěhovali za obchodem. Přestože je jeho oficiální jméno Duy Anh Tran, používá dnes včetně komunikace s rodinou českou přezdívku Lukáš, kterou mu matka s otcem po poradě s českou chůvou dali. Lukáš vystudoval bakalářský program marketingové komunikace na Fakultě multimediálních studií na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, pracovat začal jako produkční u filmu. Před časem zareagoval na inzerát herce a režiséra Jiřího Mádla, který do svého nového filmu Na střeše hledal Vietnamce. A přestože Lukáš nikdy před kamerou nestál, konkurz vyhrál. Nyní je za svůj výkon nominován na Českého lva a herectví je nyní jeho hlavní pracovní náplní i vášní.

Lukáš Houdek 19. 2. 2020

Tragédiemi opředená syrská samoživitelka finišuje studium práv. Brzy začne odznovu v Británii

Jako jednadvacetiletá uprchla ze Sýrie opředená řadou tragických zážitků a ztrát. Ty pokračovaly i po nalezení útočiště v sousedním Jordánsku. Po řadě kopanců a existenčních problémech se díky své cílevědomosti a talentu ocitla na univerzitě. A brzy spolu s rodinou začne nový život ve Velké Británii. Ta jí ve spolupráci s UNHCR, která její příběh přinesla, dala šanci.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

„Společnost se námi ráda dojímá, zároveň sama vytváří bariéry,“ říká aktivistka lobbující za práva lidí s postižením

„Princip inspiračního porna je takový, že je postižení považováno za cosi strašného, co má tedy fungovat jako motivace pro tzv. normální lidi. To by ale samo o sobě nemělo znamenat, že dojímat se je nemístné. Společnost je obecně hodně nastavená na to, že postižení je strašná věc, zároveň ale zůstává pasivní vůči odstraňování bariér. Chybí předpoklad, že postižení je obtížné právě kvůli překážkám, které by se ale daly odstranit,” říká Jitka Rudolfová. Od narození má dětskou mozkovou obrnu, je na vozíku. Vystudovala Karlovu univerzitu a pracuje pro festival Jeden svět. 

Adéla Gálová 20. 2. 2020

Jako student byl znásilněn. Dnes pomáhá dalším mužům s podobnou zkušeností

Alex Feis-Bryce je ředitelem britské organizace SurvivorsUK, která se zaměřuje na pomoc obětem znásilnění z řad mužů. Tou se stal ve studentském věku i on sám. „Věřím, že mi něco hodil do pití. Nevím to na sto procent, ale po tom, co jsem se napil, jsem najednou začal být malátný. Pak jsem usnul a on mě odnesl nahoru do ložnice. Nedlouho po tom mě znásilnil,” vzpomíná. Podle něj muži často takové zážitky před okolím tají. Bojí se posměchu, cítí současně vinu. O poradenství a skupinové terapie v rámci činnosti organizace je však enormní zájem. „Máme dlouhý waiting list,” říká. On sám se se svou zkušeností podle svých slov vyrovnal bez pomoci odborníků. Lékem mu bylo sdílení a v posledních letech zejména jeho práce.

Lukáš Houdek 20. 2. 2020

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.