Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Snímky z hinduistické gay svatby dobývají internet. „Dávají ostatním naději,” říká ženich

 

gay svatba hindu big

lukas houdekLukáš Houdek
Autor

Koordinátor projektu HateFree Culture. Vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Věnuje se také vlastní umělecké tvorbě, ve které reflektuje téma identity, násilí z nenávisti a bezpráví.

4

září
2019

Snímky fotografky Charmi Peña, která v polovině července dokumentovala hinduistický svatební obřad dvou mužů v New Jersey, se virálně šíří internetem. A to včetně Indie, kde byl homosexuální styk dvou mužů nebo žen ještě minulý rok trestný. Oba novomanželské jsou reakcemi překvapeni. Mají podle svých slov velkou radost, jaký měla jejich malá svatba na řadu lidí po celém světě dopad.

gay svatba hindu 11

Aditya Madiraju potkal Amita Shaha v jednom z malých newyorských barů, kde oba žijí, před třemi lety na oslavě narozenin. Padli si do oka a od toho večera jsou spolu. Přestože úspěšný choeograf Amit říká, že jsou každý povahově úplně jiný, rádi by spolu strávili zbytek života. A proto se letos vzali.

gay svatba hindu 1

Začátkem roku podstoupili civilní sňatek, toužili však také podle svých slov uctít vlastní indické kořeny. A tak v polovině července absolvovali tradiční svatební obřad v hinduistickém chrámu. „Adityovi rodiče žijí v Indii a zrovna v té době se nás chystali vůbec poprvé ve Spojených státech navštívit. Byla to tedy ideální příležitost,” popsal pro indický Vogue Amit.

gay svatba hindu 2

V samotné Indii donedávna platil zákaz homosexuálního styku pod pohrůžkou vězení. Zákon známý pod číslem 377 byl v zemi zaveden pod správou Britů v roce 1861. Před rokem ho pak indický Nejvyšší soud označil za protiústavní a zákon byl zrušen. Gayové, lesby, bisexuálnové a trans lidi se však v těchto komunitách velmi často setkávaí s nepochopením i nadále. A to platí také pro četné tradiční komunity Indů po celém světě, mimo Indii. I proto měli Aditya s Amitem obavy, jak budou rodiče na jejich coming out reagovat. Po prvním společném roce se však rozhodli navzájem rodinám představit. K jejich úlevě vše dopadlo dobře. „Máme velké štěstí, že máme rodiče, kteří nás velmi podporují,” uvedl Amit.

gay svatba hindu 3

Tradiční hinduistický obřad se konal v mramorem zdobeném chrámu BAPS Shri Swaminarayan Mandir v New Jersey a oba ženiši byli oblečení do tradičních bohatě zdobených indických košil (kurta). Následovala zahradní párty, kde nechyběla ani typická hinduistická výzdoba v podobě řetězů z afrikánů.

gay svatba hindu 4

Přestože se obřadu a následné slavnosti účastnila jen úzká rodina a nejbližší přátelé, stal se z události celosvětový hit. Dokumentovala ho totiž fotografka Charmi Peña. Krátce po zveřejnění fotografií na sociálních sítích se snímky začaly virálně šířit. A nejen po Spojených státech, ale také v Indii. „Věděla jsem, že dokumentuju něco velkého pro indickou komunitu. A má intuice se pak potvrdila prostřednictvím kvanta zpráv od LGBTQ lidí, kteří psali, že jim snímky dodávají naději,” uvedla autorka fotografií pro server Bored Panda. „Na reprezentaci záleží. A to, když vím, jak pozornost upřená na ně pomáhá druhým, je pro mě strašně naplňující.”

gay svatba hindu 5

Podobně to vnímá i jeden z novomanželů Amit. „Vůbec jsme si neuvědomili, jaký dopad by mohla jednoduchá svatba v chrámu mít na lidi po celém světě, kteří hledají naději. Pro přijetí, toleranci a štěstí žádný recept není. Jen musíte najít toho správného partnera, se kterým ten společný krok uděláte. Dejme pravdě naší lásky možnost mluvit sama za sebe,” uzavírá.

gay svatba hindu 6

gay svatba hindu 7

gay svatba hindu 8

gay svatba hindu 9

gay svatba hindu 10

Foto: Charmi Peña

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.