Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Menstruace není luxus. Kniha plná tamponů se stala v Německu hitem. Upozorňuje na vysoké DPH

 

tampony knihy big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

30
června
2019

Netradiční kniha o menstruaci obsahující tampony se v Německu stala hitem. Deset tisíc prvních výtisků se prodalo během jednoho týdne. ,Tamponová kniha’ je součástí protestu proti 19% dani na hygienické potřeby pro ženy.

tampony knihy 1

Kniha je iniciativou společnosti The Female Company, která takto upozorňuje na stávající problém daňové nerovnosti. V Německu existují dvě sazby DPH. Obecná sazba 19 % a snížená sazba 7 %. Sníženou sazbou jsou zdaněny základní potraviny a předměty denní potřeby. „V Německu jsou tampony a vložky stále považovány za ,luxusní zboží’, a proto podléhají nejvyšší daňové sazbě. Mezitím skutečné luxusní výrobky, jako jsou květiny, kaviár nebo olejomalby, jsou považovány za předměty denní potřeby a prodávají se se sníženou daní. Není to šílené? Ano je!” píší na webu The Female Company zakladatelky Ann-Sophie Claus a Sinja Stadelmaier. „Naštěstí jsme našli mezeru v zákoně. Knihy jsou také zdaněny 7 %,” dodávají.

tampony knihy 2

Daňová diskriminace žen?

Ann-Sophie Claus pro časopis Vogue uvedla, že motivem pro vytvoření knihy byla dlouhodobá snaha The Female Company o zrušení daně, která ale nevedla k žádným výsledkům. „Aktivně jsme bojovali proti diskriminačním daňovým předpisům od doby, kdy jsme založili naši tamponovou společnost,“ popsala Claus. „Nejprve jsme podpořili aktivistky a jejich online petici, která dosud získala 170 tisíc podpisů. Přesto se nic nestalo,” dodala. „Vysoké zdanění těchto výrobků představuje daňovou diskriminaci vůči ženám na základě jejich pohlaví, což je protizákonné,” argumentují  autorky petice, jež byla zaslána německým politikům. „Jak se mají ženy vyhnout menstruaci?” ptají se a doplňují, že daň z hygienických produktů již byla zrušena například v Keni, Kanadě, Indii, Austrálii a dalších zemích.

„Německý ministr financí Olaf Scholz prohlásil v reakci na petici, že nebude schopen zajistit, že snížení daní by společnosti zohlednily v ceně zboží,“ uvedla Ann-Sophie Claus a dodala, že jejich kniha stojí pouhých 3,11 Euro, což ukazuje, že společnosti jsou „ochotné snížit ceny a poskytovat zákazníkům plnou daňovou úlevu.“ Sto výtisků tak bylo zasláno do Německého Spolkového sněmu.

Kniha boří mýty a tabu

Tamponová kniha obsahuje také osvětové příběhy o menstruaci datované od biblických dob až po současnou éru. „Historie menstruace byla plná tabuizování," řekla Claus pro The Guardian. „Ale v posledních letech jsme se my ženy postavily nejrůznějším mýtům. V roce 1963 bylo v Německu rozhodnuto o tamponové dani, hlasovalo 499 mužů a pouze 36 žen. Je načase, abychom takové rozhodnutí zpochybňovaly z nové perspektivy moderních, nezávislých žen,” uzavřela.

tampony knihy 3

Celosvětový protest

Protesty proti takzvané tamponové dani aktuálně probíhají v mnoha státech světa. Například před třemi lety guvernér New Yorku podepsal zákaz proti zdanění menstruačních produktů poté, co podalo pět žen na stát žalobu. The Guardian uvádí, že podle podle výpočtů dnes ženy v New Yorku ušetří za hygienické potřeby kolem deseti milionů ročně. Ne náhodou byla první zemí světa, která zastavila zdanění menstruačních produktů, Keňa. Důvodem bylo, že miliony žen a dívek si tyto výrobky nemohou dovolit. V České republice se na menstruační tampony a vložky vztahuje základní daň 21 %. Jde o jednu z nejvyšších daní v rámci Evropy.

Foto: The Female Company

Čtěte dále

HFFest: Pražské náměstí Republiky už počtvrté rozvibrují latinskoamerické rytmy

Ve čtvrtek 4. července začne již čtvrtý ročník oblíbeného latinskoamerického festivalu Sabor Latino Praha. Ten se od svého počátku hlásí k označení HateFree Fest a stejně jako předešlé roky přinese kousek Latinské Ameriky na náměstí Republiky v Praze. Potrvá do neděle.


HateFree Culture 29. 6. 2019

„Lidé vědí, že jim nic nehrozí,” říká komentátor Bosák. Agresi anonymů čelí často

„Lidi, neblbněte. Není to válka. Není to hladomor. Není to živelná katastrofa. Bavte se,“ říká o fotbale dlouholetý sportovní komentátor Jaromír Bosák. Emotivní odezvy na svou práci zažíval odjakživa, emoce podle něj k fotbalu a komentování patří. Nenávistné reakce se ale zhoršily s nástupem internetu a sociálních sítí. „Bylo to jiné v tom, že když píšete dopis, tak přece jen musíte vynaložit určitou námahu. Říkal jsem si, ten člověk si s tím dal alespoň nějakou práci, i když mi nadává, tak si to přečtu. Většinou jsem se tomu smál, tehdy to nebylo tak agresivní jako dneska. V dopisech se nehrozilo smrtí,“ popisuje Bosák a dodává: „Dnes můžete reagovat na kohokoli, kdykoli, jakkoli, stala se z toho najednou ta nejlehčí věc na světě. Mluví se o tom, že internet zdemokratizoval prostředí komunikace. Ale zároveň z toho udělal takové temné jezero.“ Podle něj je problémem to, že lidé nejsou och ...

HFFest: Svátek čaje stírá hranice mezi Čechy, Poláky i Slováky. Už o víkendu potěší Těšín

Už o víkendu 29. a 30. června se na zámeckém vrchu v Těšíně odehraje Svátek čaje, tradiční dvoudenní festival věnovaný tomuto nápoji a jeho různým podobám. „Je to jedinečný čajový festival s jedenáctiletou tradicí šířící čajovou kulturu, komunitní atmosféru, seberozvoj, dobrovolnictví. Stíráme hranice mezi Čechy, Poláky, Slováky a dalšími zeměmi a kulturami,” uvádí organizátoři. Festival se proto také letos hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 26. 6. 2019

Lze s podporou ostatních překonat i nejtěžší překážky? Neviditelné vstupují do kin

Sociální pracovnice Manu, Audrey, Hélène a Angélique vedou denní centrum pro ženy bez domova na okraji francouzské metropole. Dělají vše pro to, aby se jejich klientky postavily na vlastní nohy. Mnohdy jim v tom však brání nepružný a nedostatečný systém podpory. Poté, co je jejich centrum uzavřeno, rozhodnou se porušit pravidla a pomáhat svěřenkyním na vlastní pěst. Jejich inovativní přístup tak pomůže odhalit skryté talenty a dovednosti a podpořit u žen sebevědomí a začlenění do společnosti. O tom vypráví film Neviditelné francouzského režiséra Louis-Julien Petit, který aktuálně vstoupil do českých kin.

Marie Škardová 26. 6. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.