Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Zpěvačka Billie Eilish nosí výhradně volné oblečení. „Nechci dávat záminku k posuzování mé postavy,“ říká

 

billie eilish big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Členka týmu HateFree Culture.

29

června
2019

Billie Eilish, sedmnáctiletá americká zpěvačka, proslula již v roce 2016 písní Ocean Eyes a do povědomí posluchačů se dostala i díky skladbám Bad Guy a Bellyache. Billie Eilish však nezaujala média a fanoušky jen zpěvem, ale také svým stylem oblékání. Zatímco jiné zpěvačky se spíše odhalují a v hudebních klipech a na koncertech volí provokativní oblečení, Billie své tělo zcela vědomě zahaluje.

billie eilish 1

V nedávné reklamě pro módní značku Calvin Klein poprvé sdělila, proč jde proti proudu a lidé z jejího těla téměř nikdy nic nevidí. „Nikdy jsem nechtěla, aby o mně svět věděl všechno. To je důvod, proč nosím široké oblečení. Nikdo si tak na mé tělo nemůže udělat názor, protože nevidí, co je pod oblečením,“ uvedla v reklamě. „Nikdo nemůže říct: ,Ona je štíhlá´ nebo ,Ona není štíhlá, má placatý zadek, má velký zadek,´ nikdo to nemůže říct, protože jednoduše nevědí,“ dodala zpěvačka.

billie eilish 2

Svým volným a zakrývajícím oblečením se chce vyhnout tomu, aby ji někdo posuzoval, ačkoli podle jejích slov je hodnocení druhých lidem přirozené. „Nechci nikomu dávat záminku k posuzování. Není to tak, že by vás všichni odsuzovali, ale dělají to v duchu. I když nechtějí. Prostě na cokoli se podíváte, to nějak soudíte. Takhle jako lidi fungujeme,“ uvedla Billie pro Vogue Australia.

billie eilish 5

Billieino rozhodnutí skrývat své tělo je inspirativní obzvlášť v době, kdy jsou mladé dívky po celém světě bombardovány upravenými fotkami ženských těl, ať už v časopisech nebo na Instagramu. A je to také důrazný postoj coby umělkyně. Neprodává svůj vzhled, ale svůj talent,“ oceňuje Billiein postoj server Upworthy. „Móda pro mě vždycky byla ochrannou pokrývkou,“ zdůraznila Billie.

billie eilish 4

Foto: FB Billie Eilish a Wikipedia

Čtěte dále

Lidé s poruchami čtení bývají nespravedlivě považováni za líné a hloupé. Se čtením jim pomůže aplikace

Až čtvrtina populace má v určité etapě svého vývoje výrazné obtíže se čtením, což přináší bariéry do dalšího vzdělání i omezení kariérních možností. Lidé s poruchami čtení jsou také často nespravedlivě považováni za líné nebo hloupé. Online vzdělávací aplikace Včelka vyvíjená ve spolupráci se speciálními pedagogy se proto zaměřuje na podporu znalosti čtení a češtiny. Mezi naše nejběžnější uživatele patří prvostupňové děti, prvočtenáři, dyslektici, zarputilí nečtenáři a malí cizinci, pomáháme však všem, kteří potřebují se čtením a obecně češtinou trošku pomoci. V současné době Včelka spolupracuje také s mnohými dětskými domovy, léčebnami pro nemocné děti a neziskovými organizacemi. Činnosti a péče těchto institucí si tým Včelky velice váží, proto zde poskytuje aplikaci zcela bezplatně. Na to, jaké předměty dnešní děti nejvíce baví, jaké je n ...

Zažila znásilnění, dnes bojuje za prevenci. „Nepoučujme oběti, apelujme na agresory,” říká

Johanna Nejedlová se narodila v Praze. Matka je Češka, otec pochází z Čadu. Přestože jí dává okolí často najevo, že vypadá exoticky, ona sama vyrostla v ryze českém prostředí a svého otce poznala až kolem svých dvacátých narozenin. Dnes patří mezi mladé aktivní Češky. Založila spolek Konsent, který se věnuje prevenci sexuálního násilí, s nímž má ona sama zkušenost. Říká, že se s tímto zážitkem vyrovnala. I díky práci.


 

Lukáš Houdek 18. 11. 2019

Jsme Česko

„Jsme Česko,” říká více než padesátka obyvatel České republiky rozličného původu, náboženského vyznání, orientace i sociálních skupin. A to ve společné kampani vládního projektu HateFree Culture a Multikulturního centra Praha. Činí tak u příležitosti 30. výročí demokracie v Česku a odkazují se ke státním symbolům, zejména pak k barvám české vlajky, tedy trikoloře. Stužka s trikolorou byla i jedním ze symbolů Sametové revoluce.


HateFree Culture 11. 11. 2019

Otevřená snídaně už v neděli 24. listopadu v Praze!

V neděli 24. listopadu od 9:30 proběhne v pražském Studiu Alta další Otevřená snídaně. Přijďte se seznámit, potkat staré přátele a začít den příjemným posezením nad čajem a kávou s lidmi nejrůznějšího původu i náboženského vyznání. Připravte své oblíbené jídlo a ochutnejte delikatesy ostatních.


HateFree Culture 11. 11. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.