Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Zpěvačka Billie Eilish nosí výhradně volné oblečení. „Nechci dávat záminku k posuzování mé postavy,“ říká

 

billie eilish big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Členka týmu HateFree Culture.

29

června
2019

Billie Eilish, sedmnáctiletá americká zpěvačka, proslula již v roce 2016 písní Ocean Eyes a do povědomí posluchačů se dostala i díky skladbám Bad Guy a Bellyache. Billie Eilish však nezaujala média a fanoušky jen zpěvem, ale také svým stylem oblékání. Zatímco jiné zpěvačky se spíše odhalují a v hudebních klipech a na koncertech volí provokativní oblečení, Billie své tělo zcela vědomě zahaluje.

billie eilish 1

V nedávné reklamě pro módní značku Calvin Klein poprvé sdělila, proč jde proti proudu a lidé z jejího těla téměř nikdy nic nevidí. „Nikdy jsem nechtěla, aby o mně svět věděl všechno. To je důvod, proč nosím široké oblečení. Nikdo si tak na mé tělo nemůže udělat názor, protože nevidí, co je pod oblečením,“ uvedla v reklamě. „Nikdo nemůže říct: ,Ona je štíhlá´ nebo ,Ona není štíhlá, má placatý zadek, má velký zadek,´ nikdo to nemůže říct, protože jednoduše nevědí,“ dodala zpěvačka.

billie eilish 2

Svým volným a zakrývajícím oblečením se chce vyhnout tomu, aby ji někdo posuzoval, ačkoli podle jejích slov je hodnocení druhých lidem přirozené. „Nechci nikomu dávat záminku k posuzování. Není to tak, že by vás všichni odsuzovali, ale dělají to v duchu. I když nechtějí. Prostě na cokoli se podíváte, to nějak soudíte. Takhle jako lidi fungujeme,“ uvedla Billie pro Vogue Australia.

billie eilish 5

Billieino rozhodnutí skrývat své tělo je inspirativní obzvlášť v době, kdy jsou mladé dívky po celém světě bombardovány upravenými fotkami ženských těl, ať už v časopisech nebo na Instagramu. A je to také důrazný postoj coby umělkyně. Neprodává svůj vzhled, ale svůj talent,“ oceňuje Billiein postoj server Upworthy. „Móda pro mě vždycky byla ochrannou pokrývkou,“ zdůraznila Billie.

billie eilish 4

Foto: FB Billie Eilish a Wikipedia

Čtěte dále

HFFest: Pražské náměstí Republiky už počtvrté rozvibrují latinskoamerické rytmy

Ve čtvrtek 4. července začne již čtvrtý ročník oblíbeného latinskoamerického festivalu Sabor Latino Praha. Ten se od svého počátku hlásí k označení HateFree Fest a stejně jako předešlé roky přinese kousek Latinské Ameriky na náměstí Republiky v Praze. Potrvá do neděle.


HateFree Culture 29. 6. 2019

„Lidé vědí, že jim nic nehrozí,” říká komentátor Bosák. Agresi anonymů čelí často

„Lidi, neblbněte. Není to válka. Není to hladomor. Není to živelná katastrofa. Bavte se,“ říká o fotbale dlouholetý sportovní komentátor Jaromír Bosák. Emotivní odezvy na svou práci zažíval odjakživa, emoce podle něj k fotbalu a komentování patří. Nenávistné reakce se ale zhoršily s nástupem internetu a sociálních sítí. „Bylo to jiné v tom, že když píšete dopis, tak přece jen musíte vynaložit určitou námahu. Říkal jsem si, ten člověk si s tím dal alespoň nějakou práci, i když mi nadává, tak si to přečtu. Většinou jsem se tomu smál, tehdy to nebylo tak agresivní jako dneska. V dopisech se nehrozilo smrtí,“ popisuje Bosák a dodává: „Dnes můžete reagovat na kohokoli, kdykoli, jakkoli, stala se z toho najednou ta nejlehčí věc na světě. Mluví se o tom, že internet zdemokratizoval prostředí komunikace. Ale zároveň z toho udělal takové temné jezero.“ Podle něj je problémem to, že lidé nejsou och ...

HFFest: Svátek čaje stírá hranice mezi Čechy, Poláky i Slováky. Už o víkendu potěší Těšín

Už o víkendu 29. a 30. června se na zámeckém vrchu v Těšíně odehraje Svátek čaje, tradiční dvoudenní festival věnovaný tomuto nápoji a jeho různým podobám. „Je to jedinečný čajový festival s jedenáctiletou tradicí šířící čajovou kulturu, komunitní atmosféru, seberozvoj, dobrovolnictví. Stíráme hranice mezi Čechy, Poláky, Slováky a dalšími zeměmi a kulturami,” uvádí organizátoři. Festival se proto také letos hlásí k označení HateFree Fest.


HateFree Culture 26. 6. 2019

Lze s podporou ostatních překonat i nejtěžší překážky? Neviditelné vstupují do kin

Sociální pracovnice Manu, Audrey, Hélène a Angélique vedou denní centrum pro ženy bez domova na okraji francouzské metropole. Dělají vše pro to, aby se jejich klientky postavily na vlastní nohy. Mnohdy jim v tom však brání nepružný a nedostatečný systém podpory. Poté, co je jejich centrum uzavřeno, rozhodnou se porušit pravidla a pomáhat svěřenkyním na vlastní pěst. Jejich inovativní přístup tak pomůže odhalit skryté talenty a dovednosti a podpořit u žen sebevědomí a začlenění do společnosti. O tom vypráví film Neviditelné francouzského režiséra Louis-Julien Petit, který aktuálně vstoupil do českých kin.

Marie Škardová 26. 6. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.