Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

„Chudé rodiny na zdravé jídlo nemají,” vzkazuje žena Jamiemu Oliverovi. Chce zdražit nezdravé potraviny

 

oliver hopkins big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Členka týmu HateFree Culture.

24

června
2019

Jeden z nejznámějších kuchařů na světě, Jamie Oliver, nedávno přišel s návrhem, aby se na nezdravé potraviny, které obsahují příliš mnoho soli nebo naopak cukru, vztahovala vyšší daň a zvýšila se tak jejich cena. Své snahy vtělil do kampaně #AdEnough, v rámci níž je k vidění i na televizních obrazovkách, kde upozorňuje na to, že je nevhodné, aby v hlavním vysílacím čase byly vysílány reklamy na potraviny obsahující vysoký podíl soli, tuků a cukru. Zvláště pak v době, kdy se Velká Británie potýká s obezitou svých obyvatel. „Tohle je daň pro dobrou věc, daň pro lásku. Je to navrženo pro ochranu a zisk těch nejznevýhodněnějších komunit,” prohlásil britský kuchař a apeluje, aby mezi tyto nezdravé potraviny byly zařazeny i sladké mléčné nápoje.

oliver hopkins 1

Svým výrokem o dobru pro znevýhodněné komunity však pobouřil řadu lidí. Jednou z nich je Ketty Hopkins, uživatelka Twitteru, která se na této sociální síti kriticky vyjádřila k návrhům a kampani Jamieho Olivera. Ketty vyrostla v nízkopříjmové rodině a v několika tweetech vysvětlila, proč zdravé jídlo není pro rodiny, které nevycházejí s penězi, možností. „Od doby, kdy mi bylo asi šest let, mě a mého bratra vychovával hlavně táta, protože máma ho podváděla, opustila ho a pak byla tak agresivní a nebezpečná, že měla zakázán i přístup do naší ulice. Když říkám, že jsme byli chudí, myslím tím fakt chudí. Peníze, které jsem dostala k narozeninám, jsme častokrát museli utratit za jídlo, abychom vůbec přežili,” popisovala na svém účtu. Vysvětlila, že ačkoli její otec pracoval, příjem nestačil. „Quinoa nebo kus kus byly úplně mimo debatu. Jedli jsme cokoli, co zrovna bylo ve slevě. Dokonce i ovoce a zelenina byly tak drahé, že jsme s bratrem brali vitamíny, abychom doplnili důležité živiny,” vzpomíná Ketty a pouští se do těch, kteří říkají, že je například zelenina v konzervě levná a že jsou lidé, kteří ji nekupují, líní. “Je snadné tohle říct, když jsi dvacetiletý student, který nikdy naplno nepracoval a neměl účty k zaplacení. Když jsi mladý táta, který trpí těžkými depresemi, a přesto pracuje bezpočet hodin v únavné práci, potom se vrátí domů ke dvěma dětem a bojí se o život, protože jeho bývalá žena mu nechala 150 výhrůžných vzkazů, neustále porušuje zákaz přiblížení a pokusila se ho přejet, unést mu děti nebo mu rozbila sklo ve dveřích, a on v tom všem ještě bojuje s penězi. Měli byste VY energii vařit z ničeho výživná jídla? Když spíte čtyři hodiny denně na starém gauči, protože máte strach, že kdybyste usnuli v posteli, neuslyšíte, kdyby se někdo chtěl dostat dovnitř? Odpovím za vás. Absolutně ne!”

oliver hopkins 2

Podle Ketty rodičům s nízkými příjmy na dobru svých dětí velmi záleží. Proč ale kupují nezdravé potraviny? „Protože je to to jediné, co si mohou dovolit. A často jsou také v depresi, což činí vaření mnohem těžší. Pokud by došlo ke zvýšení cen sladkých a tučných jídel, když jsem byla dítě, nejedli bychom vůbec. Je to jednoduchý. Myslím si, že je mnohem lepší, když si dítě dá pizzu, než aby nejedlo vůbec nic,” píše Ketty. Podle ní se zvýšením cen nezdravých potravin nic nezmění a je nutné provést systémovou změnu, aby některé rodiny přestaly být znevýhodněné. Navrhuje například zvýšit minimální mzdu tak, aby z ní rodiny byly schopné vyžít, nebo dostupné bydlení, aby lidé mohli místo placení vysokého nájmu ušetřit na jídlo. A dodává: „Přestaňte vinit chudé rodiny, že se stravují nezdravě, vy snobové ze střední třídy!”

oliver hopkins 3

„Hopkins svými tweety nebrojí proti zdravé výživě ani se nezastává nezdravého stravování. Prostě sdílí svou zkušenost a dodává, že nezdravé stravování na ní nezanechalo žádné vážné následky,” dodává v reakci na to, že Jamie Oliver má na své webové stránce recept na mléčný nápoj podávaný v čokoládovém šálku, který šestkrát přesahuje denní doporučenou dávku cukru pro děti.

Problém se zdravou stravou pro nízkopříjmové rodiny se zdaleka netýká pouze britských rodin. Své o tom vědí i české samoživitelky. V jednom z dílů pořadu Apel na to upozornila koreanistka Nina Špitálníková, která se sama coby samoživitelka angažuje v podpoře a pomoci českých svobodných matek. V České republice podle ní žije téměř 200 000 neúplných rodin. Téměř třetina samoživitelek má měsíční příjem menší než 10 000Kč a ovoce a zeleninu může svým dětem pravidelně kupovat jen každá čtvrtá matka.

Foto. Instagram Jamieho Olivera a Twitter Ketty Hopkins

Čtěte dále

Uprchlík dokumentuje život v táboře v Tanzanii mobilem. Česká programátorka mu pomáhá změnit život

Česka programátorka Hana Francová si vloni splnila svůj celoživotní sen a odjela na čtyři týdny do Afriky, aby procestovala Botswanu a Namibii. Protože se ve svém volném čase věnuje focení, vytvořila po návratu web a facebookovou stránku, kde své snímky z cest zveřejnila. Její facebookové stránky si všiml také mladý africký fotograf Vainqueur Birembano. „Začali jsme si vyměňovat komentáře. Nejdřív o fotografování, postupně jsem se seznámila i s jeho životním příběhem,” vzpomíná. Vainqueur pochází z Konga, nyní žije v uprchlickém táboře v Tanzanii, kam byl nucen uprchnout. Svým starým mobilem začal dokumentovat život a podmínky v táboře. Ty českou programátorku oslnily natolik, že se mu rozhodla pomoci a pokusit se společně jeho situaci změnit.


 

Lukáš Houdek 14. 2. 2020

„Senioři nechtějí domácí násilí hlásit. Stydí se, nechtějí jít proti svým dětem,” říká vedoucí linky pro seniory

Senioři patří mezi zvlášť zranitelné osoby, které jsou oproti ostatním náchylnější ke zneužití. Nezanedbatelnou roli v tom hraje velká důvěřivost. A to jak k cizím lidem, tak zejména k členům vlastní rodiny. Oporou jim je už od 90. let bezplatná nonstop seniorská linka 800 157 157, kterou pod názvem Senior telefon provozuje organizace Život 90. Na tu volá až osmdesát seniorů denně s různými problémy. „Mohou zavolat kdykoliv, povykládat si, svěřit se se svými starostmi, uslyšet pohled někoho jiného nebo získat povzbuzení. Jeden z pilířů naší linky není jen řešení akutních krizových situací, ale je tam i doprovázení,” říká vedoucí linky František Horák.


 

Lukáš Houdek 15. 2. 2020

Jak zpět do hry? Studenti budějovických gymnázií pomáhají znevýhodněným žákům s učením

Řada žáků základních škol zůstává ve škole pozadu a potýká se se špatnými známkami. Důvodem mohou být poruchy učení i nedostatečná podpora v rodině. V Českých Budějovicích těmto dětem již pátým rokem pomáhají žáci místních gymnázií. Zdarma předávají své znalosti mladším žákům.

Marie Škardová 14. 2. 2020

„Kde je sex tabuizován a postoje k sexualitě represivní, tam je nejvíce sexuální patologie,” říká profesor Weiss

Známý sexuolog profesor Petr Weiss tvrdí, že vztah mezi duševním zdravím a sexualitou je obousměrný. „Duševní zdraví je důležité pro zdravou sexualitu a naopak. Psychická onemocnění - jak psychózy, tak i neurózy či osobnostní poruchy - samozřejmě mohou mít na druhou stranu podstatný vliv na sexuální zdraví člověka,“ říká a dodává: „Když člověk má nějaký hendikep, poruchu, dysfunkci či deviaci v oblasti sexuality, může to velmi podstatným způsobem negativně ovlivnit jeho život.“ Víme, co je vlastně v oblasti sexuality „normální“?

Jiří Pasz 15. 2. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.