Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

„Chudé rodiny na zdravé jídlo nemají,” vzkazuje žena Jamiemu Oliverovi. Chce zdražit nezdravé potraviny

 

oliver hopkins big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Členka týmu HateFree Culture.

24

června
2019

Jeden z nejznámějších kuchařů na světě, Jamie Oliver, nedávno přišel s návrhem, aby se na nezdravé potraviny, které obsahují příliš mnoho soli nebo naopak cukru, vztahovala vyšší daň a zvýšila se tak jejich cena. Své snahy vtělil do kampaně #AdEnough, v rámci níž je k vidění i na televizních obrazovkách, kde upozorňuje na to, že je nevhodné, aby v hlavním vysílacím čase byly vysílány reklamy na potraviny obsahující vysoký podíl soli, tuků a cukru. Zvláště pak v době, kdy se Velká Británie potýká s obezitou svých obyvatel. „Tohle je daň pro dobrou věc, daň pro lásku. Je to navrženo pro ochranu a zisk těch nejznevýhodněnějších komunit,” prohlásil britský kuchař a apeluje, aby mezi tyto nezdravé potraviny byly zařazeny i sladké mléčné nápoje.

oliver hopkins 1

Svým výrokem o dobru pro znevýhodněné komunity však pobouřil řadu lidí. Jednou z nich je Ketty Hopkins, uživatelka Twitteru, která se na této sociální síti kriticky vyjádřila k návrhům a kampani Jamieho Olivera. Ketty vyrostla v nízkopříjmové rodině a v několika tweetech vysvětlila, proč zdravé jídlo není pro rodiny, které nevycházejí s penězi, možností. „Od doby, kdy mi bylo asi šest let, mě a mého bratra vychovával hlavně táta, protože máma ho podváděla, opustila ho a pak byla tak agresivní a nebezpečná, že měla zakázán i přístup do naší ulice. Když říkám, že jsme byli chudí, myslím tím fakt chudí. Peníze, které jsem dostala k narozeninám, jsme častokrát museli utratit za jídlo, abychom vůbec přežili,” popisovala na svém účtu. Vysvětlila, že ačkoli její otec pracoval, příjem nestačil. „Quinoa nebo kus kus byly úplně mimo debatu. Jedli jsme cokoli, co zrovna bylo ve slevě. Dokonce i ovoce a zelenina byly tak drahé, že jsme s bratrem brali vitamíny, abychom doplnili důležité živiny,” vzpomíná Ketty a pouští se do těch, kteří říkají, že je například zelenina v konzervě levná a že jsou lidé, kteří ji nekupují, líní. “Je snadné tohle říct, když jsi dvacetiletý student, který nikdy naplno nepracoval a neměl účty k zaplacení. Když jsi mladý táta, který trpí těžkými depresemi, a přesto pracuje bezpočet hodin v únavné práci, potom se vrátí domů ke dvěma dětem a bojí se o život, protože jeho bývalá žena mu nechala 150 výhrůžných vzkazů, neustále porušuje zákaz přiblížení a pokusila se ho přejet, unést mu děti nebo mu rozbila sklo ve dveřích, a on v tom všem ještě bojuje s penězi. Měli byste VY energii vařit z ničeho výživná jídla? Když spíte čtyři hodiny denně na starém gauči, protože máte strach, že kdybyste usnuli v posteli, neuslyšíte, kdyby se někdo chtěl dostat dovnitř? Odpovím za vás. Absolutně ne!”

oliver hopkins 2

Podle Ketty rodičům s nízkými příjmy na dobru svých dětí velmi záleží. Proč ale kupují nezdravé potraviny? „Protože je to to jediné, co si mohou dovolit. A často jsou také v depresi, což činí vaření mnohem těžší. Pokud by došlo ke zvýšení cen sladkých a tučných jídel, když jsem byla dítě, nejedli bychom vůbec. Je to jednoduchý. Myslím si, že je mnohem lepší, když si dítě dá pizzu, než aby nejedlo vůbec nic,” píše Ketty. Podle ní se zvýšením cen nezdravých potravin nic nezmění a je nutné provést systémovou změnu, aby některé rodiny přestaly být znevýhodněné. Navrhuje například zvýšit minimální mzdu tak, aby z ní rodiny byly schopné vyžít, nebo dostupné bydlení, aby lidé mohli místo placení vysokého nájmu ušetřit na jídlo. A dodává: „Přestaňte vinit chudé rodiny, že se stravují nezdravě, vy snobové ze střední třídy!”

oliver hopkins 3

„Hopkins svými tweety nebrojí proti zdravé výživě ani se nezastává nezdravého stravování. Prostě sdílí svou zkušenost a dodává, že nezdravé stravování na ní nezanechalo žádné vážné následky,” dodává v reakci na to, že Jamie Oliver má na své webové stránce recept na mléčný nápoj podávaný v čokoládovém šálku, který šestkrát přesahuje denní doporučenou dávku cukru pro děti.

Problém se zdravou stravou pro nízkopříjmové rodiny se zdaleka netýká pouze britských rodin. Své o tom vědí i české samoživitelky. V jednom z dílů pořadu Apel na to upozornila koreanistka Nina Špitálníková, která se sama coby samoživitelka angažuje v podpoře a pomoci českých svobodných matek. V České republice podle ní žije téměř 200 000 neúplných rodin. Téměř třetina samoživitelek má měsíční příjem menší než 10 000Kč a ovoce a zeleninu může svým dětem pravidelně kupovat jen každá čtvrtá matka.

Foto. Instagram Jamieho Olivera a Twitter Ketty Hopkins

Čtěte dále

„Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si začínající herec. „Vše je o vytrvalosti,” dodává

Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri. On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, ba ...

„Muslimové v Barmě jsou mučeni, znásilňováni i zabíjeni. Dění splňuje znaky genocidy,” říká Kynclová

„Musí žádat o povolení k uzavření manželství, mají kvóty na děti - mohou mít maximálně dvě nebo tři děti. Musí mít také mezi jednotlivými dětmi 36 měsíců pauzu, žena tedy nemůže porodit dřív. Pokud žena ovdoví, nesmí se vdát znovu dřív jak za 36 měsíců. Navíc jsou rohingské ženy nuceny užívat antikoncepci. Takže vláda se takto snaží očividně ovlivňovat jejich reprodukci,” popisuje situaci muslimské menšiny Rohingů na Barmě Lenka Kynclová, která se přístupem vládnoucích struktur k nim zabývala ve své diplomové práci při studiu mezinárodní bezpečnosti a práva na University of Southern Denmark. „Jsou jinak ale také omezeni ve volnosti pohybu, práce, studiu nebo vlastnictví. Žijí pod neustálým nátlakem, nemají volnost jako ostatní lidé,” dodává. Na základě mezinárodních úmluv a závěrů tribunálů se zabývala zejména tím, zda násilí vůči Rohingům vykazuje znaky genocidy. Na základ ...

„Jsem pro lidi hromosvod,” říká umělkyně Šedá. Její tvorba propojuje. Sama čelí urážkám

Kateřina Šedá je jednou z nejúspěšnějších českých umělkyň současnosti. Její projekty jsou zaměřené na pochopení vztahů mezi lidmi a jejich propojování. „Můj přístup dává lidem možnost se setkávat netradičně. Snažím se spojit lidi, kteří by se za normálních okolností třeba nepotkali. Hledám překážky, které zároveň mají v sobě potenciál se proměnit ve spojovací prvek,“ popisuje svou práci a dodává: „Rozdělenost není jen české specifikum. Je to problém současnosti.“ Přes svou celosvětovou úspěšnost a ocenění je Kateřina v Česku často terčem nenávisti. Co je podle ní příčinou hejtů? „Jsem překvapena, jak lidi jsou nespokojeni se svým životem. Mě hrozně zajímá, co jsou ty důvody nespokojenosti a především, jak se projevují navenek. Do jaké míry škodíš ostatním tou svojí nespokojeností,“ tvrdí a dodává, že jí ta situace často přijde neuvěřitelná. „Já si fakt připadám ...

Luštění křížovek i klábosení. Opuštění senioři z Prahy nacházejí přátele mezi mladými

Je pondělí odpoledne a v jednom z bytů v Kobylisích se podobně jako každý týden setkává mladá dobrovolnice Tereza s šestasedmdesátiletou paní Jiřinou. Pomáhá jí zejména s prací na počítači, neméně důležité je také společné klábosení nad šálkem kávy. Občas se spolu také vydají ven do přírody nebo do společnosti. Setkávají se spolu už víc jak rok a jsou jedním z 25 párů, které fungují pod křídly organizace Krása pomoci. Ta se zaměřuje na pomoc opuštěným seniorům.


 

Lukáš Houdek 9. 9. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.